Newsy

Międzynarodowy Dzień Tańca… w kinie?

Czy zdarzyło Ci się potupywać nogą w rytm piosenek podczas seansu kinowego? A może miałaś/-eś ochotę wstać z miejsca i pobujać się do bardziej skocznej piosenki z filmowego soundtracku?

A może jesteś nauczycielką/-em muzyki i chcesz dotrzeć do swoich uczniów poprzez dźwięki, pokazać im jak wielki wpływ na nastrój czy narrację filmowej opowieści może mieć podkład muzyczny?

Jest moc w muzyce z głośników na sali kinowej, a niektóre ścieżki dźwiękowe na długo pozostają w… mięśniach, sprawiając, że ma się ochotę tańczyć na samo wspomnienie. 

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałaś/eś twierdząco, nie możesz przegapić okazji, jaką daje Międzynarodowy Dzień Tańca, który obchodzony jest 29.04. To taki przyjemny pretekst, żeby zabrać uczniów do kina i doświadczyć muzyki w innym wymiarze.

5 tętniących muzyką propozycji, które można zobaczyć na wielkim ekranie

Czarodziejski flet

Jeśli zastanawiasz się jak zainteresować uczniów kulturą wysoką, jak dotrzeć do nich z muzyką klasyczną i dziełami największych światowych kompozytorów, którzy często wydają się młodemu pokoleniu dalecy i nieciekawi, „Czarodziejski flet” – film inspirowany operą Mozarta – będzie doskonałym wyborem. Bohaterem opowieści jest Tim – wychowanek szkoły muzycznej, który boryka się z podobnymi problemami co większość nastolatków. Zatem uczniowie klas 6-8 szkoły podstawowej czy szkół średnich powinni dać się wciągnąć filmowej opowieści i znaleźć w jego historii odzwierciedlenie własnych codziennych bolączek. Tim – jak wielu jego rówieśników – radzi sobie ze stresem, słuchając muzyki, choć w jego przypadku wybór jest pewnie dość niecodzienny. Bohater znajduje ukojenie w muzyce… z opery Mozarta. Za sprawą magii przenosi się do świata „Czarodziejskiego fletu” i przeżywa tam niezwykłe przygody, spotykając postaci z libretta Emanuela Schikanedera. Więcej o walorach edukacyjnych filmu przeczytasz TUTAJ.


Ernest i Celestyna: misja muzyka

Już wkrótce, bo 12.05 w tanecznym rytmie na ekran wejdą Ernest i Celestyna. To już druga kinowa odsłona przygód nietypowego duetu przyjaciół: myszki i niedźwiedzia. Pierwsza część nominowana była do Oscara, a jej kontynuacja jest równie piękna i poruszająca.  Seans, który warto obejrzeć z przedszkolakami i uczniami klas 1-3 szkoły podstawowej, pozostawia widza m.in. z pytaniami o wartość muzyki: jak wyglądałby świat, w którym muzyka jest zabroniona albo moglibyśmy korzystać tylko z części dźwięków? Jaki wpływ na nasz nastrój mają utwory muzyczne i piosenki? Jaki dźwięk wydobywa się z różnych instrumentów? W przypadku najmłodszych widzów warto zainspirować się ścieżką dźwiękową filmu i przeprowadzić poseansowe zajęcia z rytmiki, na których dzieci wczują się w myszkę Celestynę i niedźwiedzia Ernesta. Ten eksperyment może być także punktem wyjścia do rozmów o tym jak możemy wyrażać muzykę, jak czujemy dźwięki w ciele i jakie funkcje pełni taniec. Warto w oparciu o film przeprowadzić również zajęcia z integracji sensorycznej.

Więcej o walorach edukacyjnych filmu przeczytasz TUTAJ.

Wysłuchaj rekomendacji edukatorów:


Nasze magiczne Encanto

Również dla najmłodszej grupy wiekowej polecam dostępną w projekcie Akademii Filmowej Multikina pełną chwytliwych piosenek animację o niezwykłej rodzinie, w której każdy ma jakąś magiczną moc. Film dostępny jest w ramach pakietu edukacji psychologicznej, więc przy okazji warto sprawdzić inne walory edukacyjne, które proponuje, ale to jednocześnie roztańczona opowieść, w której muzyka i piosenki – jak to często w filmach studia Disneya bywa – grają pierwsze skrzypce. Dlaczego tak lubimy oglądać musicale? Jak to się stało, że piosenka może zgarnąć Oscara? Jak poprzez soundtrack kształtują nasz nastrój twórcy filmowi, ale również autorzy gier komputerowych? Warto zadać te pytania swoim podopiecznym po seansie – może wyniknąć z tego ciekawa dyskusja.


Śpiąca królewna         

Balet Piotra Czajkowskiego na podstawie znanej na całym świecie baśni Charlesa Perraulta to propozycja dostępna w ramach cyklu Sztuka na wielkim ekranie. To retransmisja baletu z Opery Paryskiej. Czy może być lepsza propozycja na uczczenie Międzynarodowego Dnia Tańca? Mamy przepiękne widowisko, znakomitą choreografię Rudolfa Nuriejewa w wykonaniu wybitnych tancerzy, a to wszystko możemy w doskonałej jakości śledzić na wielkim ekranie, widząc podczas projekcji szczegóły, które niedostępne są nawet widzom siedzącym w pierwszych rzędach najlepszych miejsc na operowej widowni. Spektakl jest bez ograniczeń wiekowych, ale warto zaznaczyć, że trwa trochę ponad 3 godziny. Zapraszamy więc raczej uczniów, dla których pełnometrażowe widowisko nie będzie już takim wyzwaniem.


Jezioro łabędzie

Kolejna baletowa propozycja to retransmitowane z Narodowego Teatru Tańca na Chaillot w Paryżu „Jezioro łabędzie” w choreografii nowatorskiego Angelina Preljocaja. Historia księżniczki Odetty, która przez czarnoksiężnika została zamieniona łabędzia, a później zdradzona przez omamionego czarami księcia Zygfryda, została przeniesiona do współczesnej, mrocznej metropolii. Przedstawienie powstało w czasie pandemii i nie miało możliwości trafienia do szerokiej publiczności. Ponieważ ma niepodważalne wartości artystyczne, trafia na wielki ekran.


Choć 29.04 wypada w tym roku w sobotę, jestem przekonana, że warto zorganizować wyjście do kina z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca także w tygodniu poprzedzającym to święto, jak i po majówce. Seanse, które zaproponowałam, cechuje ponadczasowa wartość artystyczna i edukacyjna. Będą one znakomitymi propozycjami, które rozruszają młodszych i tych trochę starszych widzów, zarażając pozytywną energią wprost z wielkiego ekranu.

Zachęcam do dokonywania rezerwacji u specjalistów ds. kluczowych klientów.


Czarodziejski flet

Czarodziejski flet

Fantasy Familijny Przygodowy Od lat: 10 125 min

Więcej o filmie
Ernest i Celestyna: Misja muzyka

Ernest i Celestyna: Misja muzyka

Animowany Familijny Od lat: b.o. 81 min

Więcej o filmie
Nasze magiczne Encanto

Nasze magiczne Encanto

Animowany Familijny Przygodowy 110 min

Więcej o filmie
KinoMaestro.pl Sezon 2022-23: ŚPIĄCA KRÓLEWNA z Opera national de Paris

KinoMaestro.pl Sezon 2022-23: ŚPIĄCA KRÓLEWNA z Opera national de Paris

Więcej o filmie
KinoMaestro.pl Sezon 2022-23: JEZIORO ŁABĘDZIE w wykonaniu Ballet Preljocaj

KinoMaestro.pl Sezon 2022-23: JEZIORO ŁABĘDZIE w wykonaniu Ballet Preljocaj

120 min

Więcej o filmie