
Akademia Filmowa Multikino
Filmowe
Świat się zmienił. Kino również. A zatem i edukacja filmowa powinna za zmianami nadążyć. Pandemia i związane z nią ograniczenia dały się wszystkim we znaki. Ale dały również znak, że pora przemyśleć, co jest naprawdę ważne. Nasze refleksje zaowocowały zupełnie nową odsłoną Akademii Filmowej Multikina i Cinema3D.
Świat się zmienił. Kino również. A zatem i edukacja filmowa powinna za zmianami nadążyć. Pandemia i związane z nią ograniczenia dały się wszystkim we znaki. Ale dały również znak, że pora przemyśleć, co jest naprawdę ważne. Nasze refleksje zaowocowały zupełnie nową odsłoną Akademii Filmowej Multikina i Cinema3D.
Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień
Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień
Akademia Filmowa to projekt edukacji z filmem skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych (a od niedawna – również do przeszkoli!). Sięga po emocjonujące i mądre kino, by angażować uczniów w dyskusje na ważne tematy i wspierać nauczycieli w codziennych wyzwaniach dydaktycznych i wychowawczych.
Zagadnienia edukacyjne i materiały merytoryczne opracowane przez filmoznawców, metodyków, psychologów, badaczy kultury i nauczycieli stanowią wartościowe uzupełnienie szkolnych działań w zakresie wychowania do wartości. Sprzyjają atrakcyjnemu realizowaniu podstawy programowej różnych przedmiotów. Jako cenne źródło wiedzy o filmie – czy szerzej: o mediach – oswajają młodych odbiorców z różnorodnymi tekstami kultury.
Na Akademię Filmową składają się trzy komponenty:
- projekcja kilkunastominutowego filmu edukacyjnego, pełniącego funkcję wprowadzenia w wybraną przez opiekuna grupy tematykę,
- seans filmu starannie wyselekcjonowanego z uwzględnieniem grupy wiekowej odbiorców, atrakcyjności i walorów edukacyjnych,
- scenariusz lekcji udostępniany nauczycielowi, opracowany na podstawie konkretnego tytułu, pomagający omówić w klasie filmowe przesłanie.
Drogowskaz: wartości
Ta sprawdzona metoda pracy z uczniami w nowej odsłonie Akademii Filmowej pozostaje niezmienna. W tym roku obieramy jednak nowy kurs, z jeszcze większą precyzją kierując uczniów ku ważnym wartościom i godnym podziwu postawom.
Każdy z ośmiu zupełnie nowych proponowanych przez nas pakietów tematycznych wypełniony jest istotną dla ucznia wiedzą. Być może jednak jeszcze cenniejsze jest to, że każdy z nich opiera się na istotnej idei: poczuciu godności własnej i innych, empatii, otwartości, szacunku do tradycji i do przyrody, przedsiębiorczości, bezpieczeństwie.
Tam sięgaj, gdzie podstawa programowa nie sięga
Wierzymy, że film ma niepowtarzalną moc. Pozwala doznać nieznanych wcześniej przeżyć. Działa na uczucia, pogłębia wrażliwość i inspiruje. Podnosi na duchu. Zostaje w pamięci na długo. Rzetelnie omówiony – zachęca do korekty postaw i pracy nad sobą. I właśnie dlatego może mieć znaczący wkład w przygotowywanie uczniów do dorosłości – aktywnej, odpowiedzialnej, sprawczej i świadomej.
Sytuacja pandemii pokazała nam, na jak wiele kryzysów nie jesteśmy gotowi. Musieliśmy uczyć się odporności psychicznej, wzajemnego wsparcia, a nawet… zdrowych nawyków. Poszukiwać na nowo poczucia stabilności materialnej. Uwierzyć w dawno zapomniany truizm, że są sprawy, nad którymi nie mamy kontroli. Przewartościować życie i przeprosić się z ideami, dla których dotąd nie było czasu.
Podstawa programowa – choć zdaje się wszechmocna (a przy tym niemiłosierna) – nie przewiduje takich sytuacji; nie pomaga przygotować na nie uczniów. Chcielibyśmy, by nasze propozycje wypełniły tę lukę i otworzyły klasy i ich wychowawców na ważne rozmowy.
Naszą misję edukacji z filmem odzwierciedla zestaw 8 pakietów tematycznych:
- EDUKACJA W WYCHOWANIU DO WARTOŚCI: Ku wzajemnemu zrozumieniu. Filmowe opowieści z morałem
- Paddington (przedszkola),
- Mały Książę (1-3),
- Cudowny chłopak (4-6),
- Mecz życia (7-8),
- Green Book (szkoły średnie)
pozycje dodatkowe: Szybcy i śnieżni, Miłość pisana Braillem, Na linii wzroku
- EDUKACJA POLONISTYCZNA: Nie tylko adaptacje. Film w nauczaniu języka polskiego
- Baśnie i bajki polskie (Len, Kluskowa brama, Apolejka i jej osiołek, Warszawska syrenka, O niezwykłej przyjaźni) (przedszkola),
- Kamienie na szaniec (7-8),
- Jeszcze dzień życia (szk. śr)
pozycje dodatkowe: Makbet, Tajemniczy ogród, Zimna wojna
- EDUKACJA PSYCHOLOGICZNA: Widz na kozetce. Filmoterapia wobec kryzysów społecznych, rodzinnych i wewnętrznych
- Munio: Strażnik Księżyca (1-3),
- Supa Modo (4-6),
- Siedem minut po północy (7-8),
- Mój piękny syn (szk. śr.)
pozycje dodatkowe: Cały świat Romy, Za niebieskimi drzwiami, Powrót Bena, Player One.
- EDUKACJA PATRIOTYCZNO-HISTORYCZNA: Poznać przeszłość – zrozumieć teraźniejszość. Filmowe spotkania z historią
- Baśnie i bajki polskie (przedszkola),
- Gdzie jest Anne Frank (4-8),
- Wszyscy za jednego (4-8),
- Dywizjon 303. Historia prawdziwa (7-8),
- Kto napisze naszą historię (szk. śr.), Legiony (szk. śr.)
pozycje dodatkowe: Kamerdyner, Zieja, 1917
- EDUKACJA ZDROWOTNA: Film na receptę. Kino w kształtowaniu zdrowych nawyków
- Cały ten cukier (szk. śr),
- Za duży na bajki,
- Moja Chuda Siostra
pozycje dodatkowe: Mój przyjaciel Ufik, Żałuję
- EDUKACJA EKOLOGICZNA: W trosce o przyszłość planety
- Jakub, Mimmi i gadające psy (1-3),
- Chłopiec z burzy (4-6),
- Nasze miejsce na Ziemi (7-8),
- Kobieta idzie na wojnę (szk. śr.)
pozycje dodatkowe: Szajbus i pingwiny, Pokot
- EDUKACJA EKONOMICZNA: Od kieszonkowego do pierwszej wypłaty. Filmowi przedsiębiorcy mentorami w oszczędzaniu i planowaniu
- Mały książę (1-3),
- Podróż na sto stóp (7-8),
- Bigger Than Us
pozycje dodatkowe: Jobs, McImperium
- EDUKACJA INFORMATYCZNA: Cyberbezpiecznie z kinem
- Player One (4-6),
- Nerve (7-8),
- Sala samobójców. Hejter (szk. śr.)
pozycje dodatkowe: Offline, Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci
komentarze|0
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.