Newsy

EDUKACYJNIE O: „Czarodziejski flet”.

Fantastyczna podróż do świata Mozarta

Nauczyciele przedmiotów humanistycznych niemal codziennie mierzą się w swojej pracy z pytaniem: jak zainteresować uczniów klasycznymi dziełami kultury, mającymi często po kilkaset lat? W jaki sposób uczynić je aktualnymi i ważnymi dla współczesnych nastolatków? Jak pomóc młodym odbiorcom poczuć piękno tych utworów i zrozumieć znaczenie, jakie nadała im historia kultury? Z pomocą przychodzą filmy takie jak „Czarodziejski flet” – pozwalające spojrzeć na klasykę świeżym okiem, stawiające na młodego bohatera, odkrywającego fascynujący świat sztuki.

Ta inspirowana arcydziełem Mozarta pod tym samym tytułem historia będzie doskonałym wprowadzeniem do muzyki tego wybitnego kompozytora, a także samej historii opery. Główny bohater, Tim, rozpoczyna naukę w prestiżowej szkole muzycznej, gdzie zamierza uczyć się klasycznego śpiewu. Początek jest dla niego z wielu powodów ciężki – niedawno umarł jego ukochany tata, nowi nauczyciele są surowi, a koledzy z klasy: nie zawsze mili. Tim znajduje ukojenie w studiowaniu opery „Czarodziejski flet”. Pewnej nocy ku własnemu zdumieniu odkrywa, że szkolny zegar potrafi go przenosić do fantastycznego świata wprost z tego dzieła… Czy dzięki ucieczkom do krainy magii i muzyki chłopiec zyska siłę, by poradzić sobie z codziennymi problemami? Czy trudne okoliczności nie zniechęcą go do kontynuowania rozwoju własnej pasji?

„Czarodziejski flet” łączy edukacyjny walor popularyzacji muzyki klasycznej z ciekawą konwencją młodzieżowego, przygodowego fantasy w duchu np. „Eragona”. Wartościowe informacje na temat życiorysu Mozarta, jego metody twórczej, a także mniej i bardziej konwencjonalne wykonania utworów geniusza płynnie przeplatają się z obyczajowymi segmentami całej opowieści – wątkiem pierwszego romantycznego uczucia, szkolnych przyjaźni i konfliktów. Opowieść o nauce w elitarnej szkole połączona z motywem przenoszenia się do magicznego świata ma w sobie coś z „Harry’ego Pottera”, mieści też wiele interesujących z edukacyjnego punktu widzenia elementów.

Film polecamy dla klas 6-8 szkoły podstawowej oraz klas 1-2 szkoły średniej. Film dostępnym jest wyłącznie w wersji z napisami. Zapraszamy na „Czarodziejski flet” już od 21 kwietnia. W celu zamówienia seansu filmu dla swojej grupy skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów w swoim ulubionym Multikinie.

Zobacz zwiastun filmu „Czarodziejski flet”:


Wysłuchaj opinii edukatorów i muzykologów o filmie:


Walory edukacyjne filmu „Czarodziejski flet”:

  • Popularyzacja muzyki operowej i sylwetki Mozarta. Film przemyca wiele cennych z punktu widzenia edukacji muzycznej informacji, usłyszymy w nim także kilka spośród najwybitniejszych dzieł z dorobku austriackiego kompozytora – m.in. słynną Arię Królowej Nocy, jeden z najtrudniejszych do zaśpiewania utworów świata.
  • Eskapizm, proces identyfikacji z opowieścią i odnajdywanie ukojenia w fantazji. Fascynacja operą „Czarodziejski flet” pozwala Timowi przepracować trudne emocje i znaleźć ucieczkę od codziennych stresów.
  • Różne aspekty relacji syn-ojciec. Tim mierzy się z żałobą po stracie ojca, ale to niejedyny wątek, w którym film porusza motyw ojcostwa. Ważna dla fabuły jest także postać syna słynnego śpiewaka operowego, który chodzi do klasy z głównym bohaterem i sprawia sporo problemów wychowawczych. Odreagowuje w ten sposób to, że wszyscy oceniają go przez pryzmat jego ojca, nie pozwalając zbudować swojej własnej wersji siebie.
  • Pierwsza miłość i znaczenie tego uczucia w życiu człowieka. Zgodnie z przesłaniem opery Mozarta, przedstawiającej za Dantem miłość jako największą z sił we wszechświecie, która „wprawia w ruch słońce i gwiazdy”, wątek romantyczny odegra kluczową rolę w historii Tima.
  • Radzenie sobie ze stratą. Jednym z najważniejszych tematów filmu jest przepracowywanie przez Tima żałoby po śmierci ojca, w którym to procesie pomaga mu fascynacja „Czarodziejskim fletem”, czyli ukochaną operą jego taty.
  • Konflikty w relacjach rówieśniczych. Nie wszyscy chłopcy ze szkoły Tima są dla niego mili, na początku spotka się m.in. z wyśmianiem na forum publicznym.
  • Pasja i podążanie za nią. Tim w toku akcji uczy się determinacji i pewności siebie w dążeniu do celu i rozwoju talentu, czyli śpiewu.
  • Szkolne stresy i wyzwania. Nauka w elitarnej szkole wiąże się z dużym stresem i wymaganiami. Tim uczy się przyjmować te wyzwania z większym spokojem, nie załamywać niepowodzeniami i doceniać także czas odpoczynku.

Pobierz materiały edukacyjne od dystrybutora filmu [PDF]


Czarodziejski flet

Czarodziejski flet

Fantasy Familijny Przygodowy Od lat: 10 125 min

Więcej o filmie