Newsy

Dzień Ziemi w Multikinie

Czy wiesz, że już 22 kwietnia obchodzić będziemy Dzień Ziemi? To doskonała okazja, by przypomnieć uczniom, dlaczego należy troszczyć się o dobro niebieskiej planety. Wybraliśmy kilka propozycji ciekawych seansów, które mogą być wstępem do ważnych dyskusji z podopiecznymi (w każdym wieku!) na temat tego, jak stawiać czoła współczesnym ekologicznym wyzwaniom.

Dla uczniów z klas 4-8 i szkół ponadpodstawowych: „Blueback” – familijne kino z ważnym przesłaniem

Ochrona mórz i oceanów, przeciwdziałanie zmianom klimatu, znaczenie raf koralowych dla ekosystemu – jak rozbudzić w uczniach zainteresowanie tymi tematami? Wybierz mądry, angażujący seans, który ma szansę zostawić Twoich podopiecznych z ważną refleksją. „Blueback” to historia Abby – młodej oceanografki, która po latach wraca do znajdującego się nad morzem rodzinnego miasteczka. W trakcie pobytu w tym niezwykłym miejscu wspomina lata swojego dzieciństwa i wczesnej młodości. Poznajemy jej mamę, Dorę – zdeterminowaną aktywistkę, walczącą o ochronę rafy koralowej. Towarzyszymy bohaterkom w trakcie nurkowania, kiedy podziwiają piękno podwodnego świata. Obserwujemy piękną przyjaźń rodzącą się pomiędzy Abby a rybą z gatunku blue groper. Wreszcie –  stajemy się świadkami dorastania dziewczyny do obywatelskiej postawy, poczucia odpowiedzialności za środowisko i szerzenia świadomości na temat zagrożeń wobec przyrody. Czy bohaterka zainspiruje Twoich uczniów do podobnych działań? Warto będzie przekonać się w trakcie tego pięknego, kameralnego seansu, który odkryje przed Twoimi uczniami garść ciekawostek na temat tajemnic skrywanych przez morza i oceany.

Film jest dostępny – po wcześniejszej rezerwacji - ze specjalną wideoprelekcją edukacyjną dotyczącą rafy koralowej, ochrony mórz i oceanów, najciekawszych gatunków ryb żyjących w Morzu Koralowym, a także sportów wodnych.

Posłuchaj, co o „Blueback” mówią eksperci:


Film jest wyświetlany repertuarowo w wybranych kinach. Wszelkie informacje na temat dostępności tytułu i możliwości zorganizowania pokazów dla grup szkolnych można uzyskać kontaktując się z lokalnym specjalistą ds. kluczowych klientów.

Dla przedszkolaków: proekologiczne filmy z repertuaru Mojej Pierwszej Wizyty w Kinie

Dlaczego należy dbać o naszą planetę? To pytanie, które warto zadać nawet przedszkolakom. Im wcześniej zaczniemy uwrażliwiać młodych ludzi na piękno przyrody i zwracać uwagę na czynniki, które mogą jej zagrażać, tym większa szansa, że uda nam się ukształtować u nich mądre postawy wobec środowiska naturalnego.

W tym procesie pomóc może odpowiedni seans filmowy. W ramach Mojej Pierwszej Wizyty w Kinie, programu skierowanego do grup przedszkolnych, proponujemy dwa filmy, które warto będzie zobaczyć z okazji Dnia Ziemi.

„Jeżyk i przyjaciele” to mądra animacja, która w przystępny dla maluchów sposób pokazuje konsekwencje niedoboru wody w przyrodzie. Główna bohaterka filmu, urocza i dzielna jeżyczka Mila, wraz ze swoim najlepszym kompanem wyruszy w ryzykowną podróż, by ocalić leśne stworzenia przed skutkami długotrwałej suszy. Jaką lekcję zyskają wraz z nią młodzi widzowie? Być może przypomną sobie, że wodę należy oszczędzać, bo bez niej nie miałoby szansy istnieć życie na Ziemi.

Jakie stworzenia zamieszkują afrykańską sawannę? Jak należy zachowywać się wobec dzikich zwierząt? Te pytania warto będzie zadać przedszkolakom po seansie filmu „Kacper i Emma na safari”. Para uwielbianych przez maluchów bohaterów tym razem wyrusza w wyprawę na safari, w trakcie której spotkają na swojej drodze… opuszczone lwiątko. Pełen przygód seans filmowy może rozbudzić w młodym widzu zainteresowanie dziką przyrodą. Ponadto będzie pretekstem do rozmowy na temat tego, jak należy zachowywać się wobec nieudomowionych stworzeń, by zadbać o ich (oraz własne) bezpieczeństwo.

Więcej informacji na temat Mojej Pierwszej Wizyty w Kinie można znaleźć TUTAJ. By zarezerwować seans dla grupy przedszkolnej, skontaktuj się ze swoim specjalistą ds. kluczowych klientów.

Dla uczniów w każdym wieku: filmowe propozycje w ramach pakietu edukacji ekologicznej Akademii Filmowej Multikina

Dzień Ziemi to także doskonały moment, by skorzystać z oferty pakietu edukacji ekologicznej Akademii Filmowej Multikina. W programie znajdziesz wartościowe propozycje dla każdej grupy wiekowej. Wybrany przez Ciebie seans poprzedzi wideoprelekcja z udziałem ekspertów. Pełen repertuar pakietu ekologicznego Akademii Filmowej oraz informacje o samym projekcie znajdziesz TUTAJ.

Dla klas 1-3 – Szajbus i pingwiny

Na wyjście z najmłodszymi uczniami polecamy przezabawny film z mądrym przesłaniem. „Szajbus i pingwiny” to historia niesfornego psiaka, który próbuje chronić stado zagrożonych wyginięciem nielotów. Ta pogodna opowieść o międzygatunkowej przyjaźni ma szansę zainspirować młodych widzów do refleksji m.in. na temat konieczności ochrony zwierząt i ginących ekosystemów. Ponadto może być pretekstem do tego, by przekazać uczniom podstawową wiedzę na temat odpowiedzialnego zachowania wobec planety.

Dla klas 4-8 – Wiki i jej Sekret

Jakie dylematy wiążą się z oswajaniem nieudomowionych zwierząt? Jakie zagrożenia (zarówno dla człowieka, jak i dla dzikiego stworzenia) mogą się wiązać z tym procesem? Seans filmu „Wiki i jej Sekret” ma szansę zachęcić uczniów do refleksji na ten temat. Tytułowa bohaterka dostaje od sąsiada szczeniaka, którym postanawia zaopiekować się w tajemnicy przed tatą. Samotna dziewczynka szybko zaprzyjaźnia się ze swoim pupilem. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy jej czworonożny kompan dorasta i z uroczego szczenięcia przeistacza się w… młodego wilczka. Jedenastolatka będzie musiała podjąć trudną decyzję… Wzruszająca fabuła filmu przybliży wilcze zwyczaje, a przy okazji może być pretekstem do rozmowy na temat ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.

Dla szkół ponadpodstawowych – Pokot i Kobieta idzie na wojnę

Eksploatacja zwierząt, nieograniczony konsumpcjonizm, polityka wielkich koncernów – czy Twoi podopieczni zdają sobie sprawę, w jaki sposób niektóre ze zjawisk rozwijającej się cywilizacji oddziałują planetę? Jako pretekst do kształtowania obywatelskich postaw wśród uczniów oraz rozmowy na temat złożonych problemów współczesności warto także wykorzystać filmowy seans. 

„Pokot”, czyli filmowa adaptacja powieści Olgi Tokarczuk, zachęca do refleksji na temat podmiotowego traktowania zwierząt. Co kryje się za serią zagadkowych morderstw, których ofiarami są wyłącznie myśliwi? Czy to możliwe, że dzika przyroda postanowiła wziąć odwet? Seans filmu może być punktem wyjścia do ważnych dyskusji m.in. na temat kłusownictwa oraz eksploatacji przyrody.

„Kobieta idzie na wojnę” może być z kolei przyczynkiem do dyskusji na temat palących problemów współczesności i odpowiedzialności za planetę. Kiedy wielki koncern zaczyna zagrażać lokalnemu środowisku, odważna Kobieta z Gór postanawia stawić mu czoła. Czy w pojedynkę będzie w stanie przeciwstawić się interesom korporacji? Po projekcji filmu warto będzie porozmawiać z uczniami o eko-aktywizmie, odwadze cywilnej i różnych sposobach walki o dobro planety.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą pakietu ekologicznego Akademii Filmowej Multikina [oferta jest dostępna pod tym adresem]. W celu zarezerwowania seansu w ramach Akademii Filmowej prosimy o kontakt z lokalnym Specjalistą ds. Kluczowych Klientów.

BLUEBACK

BLUEBACK

Familijny Od lat: 10 102 min

Więcej o filmie