Akademia Filmowa Multikino

Patriotyzm i nie tylko, czyli wielkie wartości na wielkim ekranie

 

Choć w tym semestrze Akademia Filmowa Multikina w swoim repertuarze, prelekcjach, scenariuszach lekcji i filmach edukacyjnych stawia na patriotyzm, nie zapominamy również o innych wartościach, które zresztą z miłością do ojczyzny ściśle się łączą. Szacunek dla rodziny i jej historii, zrozumienie dla innych, ciekawość świata… Jakie jeszcze godne naśladowania postawy wypatrzą na ekranie widzowie Akademii?

W tym semestrze, z racji na zbliżająca się 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości Polski, tematem numer jeden w każdej szkole będzie ojczyzna. Akademia Filmowa Multikina włącza się w przygotowania do rocznicy i proponuje filmowe lekcje patriotyzmu. Podstawowe pytanie, jakie zada uczestnikom projektu, dotyczyć będzie tego, czym jest ta wartość i jak może się objawiać. Spodziewamy się przeróżnych odpowiedzi, bo i różnorodne filmowe wskazówki podsuwamy.

Już we wrześniu i październiku proponujemy klasom VII-VIII szkół podstawowych, gimnazjom i szkołom ponadgimnazjalnym udział w wielkim i poruszającym widowisku. Uczniowie będą mogli podziwiać podniebne wyczyny słynnego Dywizjonu 303 i pogłębić swoją wiedzę na temat przebiegu II wojny światowej za sprawą jednej z dwóch polsko-brytyjskich produkcji: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (inspirowany powieścią Arkadego Fiedlera) i „303. Bitwa o Anglię”.

Ale oczywiście rozważania na temat historii i tradycji Polski osiągną apogeum w rocznicowym miesiącu – listopadzie. Najmłodsi widzowie Akademii Filmowej (klasy I-III szkoły podstawowej) zapoznają się z animowanymi adaptacjami „Baśni i bajek polskich” i przekonają się, jakie bogactwo kryje nasza tradycja. Uczniowie klas IV-VI podczas seansu „Sekretów wojny” poznają troje zaprzyjaźnionych rówieśników, o których losach zadecydowała nazistowska okupacja. Będzie to punkt wyjścia do rozmowy o tym, z jakimi trudnościami i wyborami zmagali się nasi rodacy w różnych momentach historii. Od nieco innej – bo fantastycznej i popkulturowej – strony po podobną problematykę sięgnie film dla klas VII-VIII i gimnazjum – „Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda”. Jego akcja rozgrywa się w 1927 roku, gdy pewien potężny czarnoksiężnik zaczyna głosić niebezpieczną ideologię o przewadze magów nad innymi istotami.

Rozważania patriotyczne szkołom ponadgimnazjalnym towarzyszyć mogą przez cały semestr. Najstarszym widzom Akademii Filmowej oferujemy cykl historyczno-profilaktyczny, w którym refleksji poddamy zagadnienia związane z tożsamością. Na ile czujemy się Polakami – i co by to miało oznaczać? Jak kształtuje nas rodzina, grupa rówieśnicza, a także historia i tradycja miejsca, z którego pochodzimy? Jakie podejmować wybory, aby pozostać w zgodzie ze sobą? Podobne pytania towarzyszyć będą projekcjom zestawu dojrzałych, docenionych w Polsce i na świecie filmów, w którego skład wchodzą: „Lawa. Opowieść o »Dziadach« Adama Mickiewicza”, „Zimna wojna”, „Cicha noc” i „Combat Girls. Krew i honor”. To nie koniec patriotycznych propozycji od Multikina – zachęcamy do zapoznania się z tytułami udostępnionymi w ramach Roku dla Niepodległej i Dnia dla Niepodległej.

Akademia Filmowa Multikina snuć będzie w tym semestrze nie tylko opowieści w duchu patriotyzmu. Październik zapowiada się widowiskowo niejedynie ze względu na wspomniane wyżej filmy o Dywizjonie 303. Wizualną ucztą dla publiczności będzie również disnejowska animacja „Coco”, której bohater, nastoletni Meksykanin Miguel, trafi przypadkiem na do Krainy Zmarłych. Pozna tam swoich przodków, rozwikła tajemnicę zaginionego ojca i pojmie wartość rodzinnych więzi. Trochę starszych uczniów zapraszamy na „Zegar czarnoksiężnika” i rozmowy o emocjach wywoływanych przez filmy. Tytuł trafi do Akademii Filmowej równocześnie z pojawieniem się w kinowych repertuarach!

Hasłem na grudzień będzie empatia. O jej wadze przekonają się wszyscy widzowie trzymający kciuki za „Piotrusia Królika” (który po serii niefortunnych zdarzeń zrozumie sytuację własnego przeciwnika i przeprosi za swoje błędy), bezdomną „Blankę” wychowującą się w filipińskich slumsach oraz „Twojego Simona” – chłopaka, który boi się ujawnić przed otoczeniem swoją orientację seksualną.

W styczniu uczestnicy Akademii popracują nad ciekawością świata, kreatywnością i samodzielnością. Do rozwiązania będzie kilka filmowych zagadek. W rolę detektywów wcielą się odbiorcy „Superagentki” oraz „Biura detektywistycznego Lassego i Mai”. Publiczność najnowszego dzieła Stevena Spielberga „Player One” przeniesie się do przyszłości, a pełne przygód poszukiwania ukrytego w wirtualnej rzeczywistości klucza do władania nad nią, doprowadzą do rozważań na temat naszego miejsca w zmieniającym się, zdominowanym przez Internet, świecie.

Wymowa każdego z filmów zostanie wzmocniona prelekcją i filmem edukacyjnym poprzedzającym seans. Nauczyciele biorący udział w pokazie otrzymają scenariusz lekcji, aby kontynuować omawianie wywołanych przez projekcję rozważań. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym zestawem zagadnień Akademii Filmowej Multikina oraz do kontaktu z lokalnym specjalistą ds. rezerwacji grupowych w celu omówienia szczegółów oferty lub zamówienia seansu. Przypominamy o możliwości założenia zniżkowej Karty dla Nauczyciela przy okazji wizyty z klasą w Multikinie.

Informacje dodatkowe