Newsy

SZTUKA NA WIELKIM EKRANIE

Czy marzysz o wycieczce z uczniami do Londynu i obejrzeniu spektaklu w National Theatre Live? A może wolisz odwiedzić Paryż i teatr Comédie-Française? Jesteś ciekaw(a) jak na deskach teatru grają filmowi aktorzy, np. Benedict Cumberbatch czy Ian McKellen?

A gdyby tak spełnić te marzenia w cenie biletu do kina* (*cennik biletów szkolnych na spektakle w ramach Sztuki na wielkim ekranie dostępny u lokalnych specjalistów ds. kluczowych klientów)?

Zabierz klasę do kina i obejrzyjcie wspólnie niezwykłe widowiska:

- retransmisje najgłośniejszych inscenizacji ze słynnych scen brytyjskich i francuskich,

- spektakle operowe i baletowe w wykonaniu światowej sławy śpiewaków i tancerzy,

- filmy dokumentalne o wystawach najbardziej znanych artystów wszechczasów.

Co obejrzeć? Dostępne tytuły.

Repertuar projektu zmienia się co jakiś czas. Niektóre spektakle wypadają, a nowy pojawią się na afiszu. Poniżej lista dostępnych tytułów do pobrania. Szczegółowych informacji udzielą Specjaliści ds. Kluczowych Klientów w poszczególnych kinach.

Pobierz listę dostępnych tytułów [pdf]

Dlaczego warto? Poznaj opinię nauczycieli i specjalistów.

Możliwość uczestniczenia w tych wydarzeniach jest bezcenna dla mnie jako nauczyciela języka angielskiego i moich uczniów. Daleko wykracza poza codzienne nauczanie i uczenie się tego języka. Zachęca do poznawania literatury anglojęzycznej, specyficznego poczucia humoru Brytyjczyków, przybliża teatr jako formę rozrywki, uczy oceny przedstawień teatralnych i wyrażania opinii na ich temat.
Jestem przekonana, że tak udany projekt musi trwać i rozwijać się by przyciągnąć jeszcze większą rzeszę widzów. Dzięki niemu kształtuje się ich wrażliwość, empatię i umiejętność oceny dzieł teatralnych oraz zachęca do nauki języka angielskiego.
Dorota Jarmołowicz-Lemke z Zespołu Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Poznaniu
Możliwość uczestniczenia w spektaklach zarejestrowanych na scenach National Theatre i Globe Theatre była dla nas wyjątkową ucztą artystyczną i językową.
Szekspirowscy bohaterowie są mistrzowsko zagrani, zachwycają różnorodnością i wyrazistością. W spektaklach z National Theatre duże wrażenie wywierają niezapomniane efekty sceniczne, natomiast spektakl z Globe Theatre wyróżnia żywa interakcja z widownią w oryginalnym teatrze Williama Shakespeare'a. No i oczywiście język ... to była wspaniała lekcja języka Shakespeare'a. Spektakle w ramach projektu „Sztuka brytyjska na wielkim ekranie" są dla nas niezapomniane.
Katarzyna Kowalik-Leśniewska z Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy
Niech pod kotłem żar się żarzy,
Niech z bulgotem war się warzy!”
William Szekspir, Makbet, w przekł. S. Barańczaka.
Akt IV, scena pierwsza: Wnętrze chaty wiedźm. Pośrodku sceny kipiący kocioł na ogniu. Grzmoty.

Wybrałam dla Państwa fragment jednej z bardziej spektakularnych scen w historii dramatu. Jakkolwiek spektakularny nie byłby Szekspir, dramat jest sztuką hermetyczną i wyrafinowaną. Nie łudźmy się. Nawet najdłuższe jesienne popołudnia wciąż nie stanowią idealnej scenerii do lektury kolejnych tomów dzieł teatralnych. Dramat nie jest do czytania, dramat należy oglądać. To sztuka, która wymaga specjalnej oprawy i specjalnie skomponowanej, hm... karty dań...
Proponuję Państwu coś nowego. Użyjmy X muzy jako swego rodzaju przepisu, którym wzbogacimy menu służące do rozwijania takich środków komunikacji, jak wrażliwość estetyczna czy gotowość (re)interpretacji tekstów kultury. Dajmy się ponieść magii kina.
Ponieważ do tej pory rolę alternatywnej formy pracy z uczniem w szkole pełniło wyjście do teatru, ta nowa receptura jest rewolucyjna. Zamieszajmy zatem w kotle i sprawdźmy, co się nawarzy, jeśli pójdziemy na Szekspira do... kina?
W repertuarze Akademii Filmowej Multikina znajdziemy prawdziwą obfitość. Adaptacja Makbeta, Romea i Julii, retransmisje teatralne w gwiazdorskiej obsadzie prosto z wielkiej Brytanii i jeszcze wiele innych.
Program jest zaplanowany tak, aby podpowiedzieć Państwu, jak wykorzystać rolę filmu w twórczym odbiorze kultury, ale - co istotne i nowe - w kontekście innych mediów nowoczesnych.
Edyta Żmuda redaktor naczelna „Charakterów”