Newsy

Na jaki horror do kina? Marzec 2023

Marzec 2023

Kolejna część kultowej serii i zupełna nowość, która może stać się początkiem prawdziwego fenomenu w kinie grozy. W marcu na ekrany Multikina wchodzą tylko dwie horrorowe premiery – ale za to jakie! „Krzyk VI” dla fanów klasyki gatunki, a „Puchatek: Krew i Miód” dla widzów zgłodniałych czegoś niepowtarzalnego i świeżego. Z kolei ci, dla których jeden horror to za mało, mogą zainteresować się naszym minimaratonem serii Krzyk.

„Krzyk VI” (premiera 10 marca)

W 1996 roku Wes Craven, jeden z najważniejszych twórców slasherów w historii („Koszmar z ulicy wiązów”, „Wzgórza mają oczy”, „Ostatni dom po lewej”), wyznaczył swoim „Krzykiem” nową jakość w kinie grozy. Jego film łączył straszenie z pastiszem samego gatunek slashera. W końcu antagonistą całej historii jest fanatyk filmowy, który morduje za nieznajomość reguł rządzących horrorami i brak wiedzy o tym gatunku… Wszystko zaczyna się od serii tajemniczych telefonów do bohaterki granej przez Drew Barrymore, w której otrzymuje ona pytanie o to, jaki jest jej ulubiony horror. Ponieważ odpowiedź nie satysfakcjonuje mężczyzny, dziewczyna traci życie, a kryjący się za maską krzyczącego ducha morderca zaczyna szukać kolejnych ofiar.

Ironiczne nawiązania do klasyków grozy i czysta miłość do kina płynąca z każdego ujęcia uczyniły z „Krzyku” ulubieńca fanów. Craven nakręcił jeszcze lepszy od oryginału sequel oraz dwie kolejne części. Slasher o slasherach, pierwszy w pełni postmodernistyczny horror – z tym właśnie kojarzy się cała seria. Dzisiaj postać Ghostface’a znają nawet osoby, które nie oglądały żadnej odsłony „Krzyku”, a jego maska stała się jednym z najpopularniejszych przebrań na Halloween.

Już 10 marca na ekranach debiutuje kolejna, już szósta część „Krzyku”.  To bezpośrednia kontynuacja dobrze przyjętego wznowienia serii, jakiej fani doczekali się w zeszłym roku. Pierwsze opinie o „Krzyku VI” są w przeważającej mierze pozytywne. Tym razem do boju z Ghostfacem staną zarówno jego stare, jak i nowe przeciwniczki – obok ikony pierwszych filmów z serii, Courtney Cox, zobaczymy najjaśniejszą gwiazdę kina grozy młodego pokolenia: Jennę Ortegę. Bohaterowie filmu opuszczą Woodsboro, czyli miasteczko, w którym toczyły się poprzednie części. Spróbują zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach i ułożyć sobie nowe życie w Nowym Jorku. Jednak seryjny morderca Ghostface podąży ich śladem…

Minimaraton Krzyk (10 marca)

10 marca w Multikinach w całej Polsce będzie doskonała okazja, żeby obejrzeć dwie najnowsze części „Krzyku” – „Krzyk” z 2022 roku i oczywiście „Krzyk VI”, mający w tym dniu premierę. Obojętnie, czy jesteś fanem serii, czy chcesz nadrobić braki w swojej popkulturowej edukacji, taki podwójny seans może być dla Ciebie doskonałą propozycją na piątkowy wieczór z dreszczykiem.

Kup bilety na maraton.

 „Puchatek: Krew i Miód” (premiera 31 marca)

Pomysł na ten film jest tak… wyjątkowy, że żaden fan dziwnego i szokującego kina nie może zlekceważyć tej premiery! Reżyser wykorzystał fakt, że Disneyowi wygasła licencja na wyłączność do wizerunku Kubusia Puchatka. Postanowił zatem zrealizować swój ekscentryczny pomysł, na jaki wpadł jeszcze jako nastolatek – nakręcić film o Puchatku, który zostaje… seryjnym mordercą. Jak wyszło? Przedsmak macie w zwiastunie wyżej. Ja czuje się w pełni zachęcona!

Czego możemy się spodziewać? O samej fabule wiadomo niewiele, z pewnością jednak nie o nią tutaj przede wszystkim chodzi. Amerykańscy widzowie, którzy mieli okazję już obejrzeć film, mówią o czymś krwawym, niedorzecznym, przezabawnym, pojechanym. Film spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony fanów kina tak złego, że doskonałego. Lubicie stare VHS-y, B-klasowe horrory, czarny humor, flaki i krew? Wobec tego lepiej zapamiętajcie polską datę premiery „Puchatka: Krwi i miodu”, czyli 31 marca.

A reżyser już planuje kolejny film o bohaterze bajki Disneya obsadzonym w roli krwiożerczego mordercy! Zapowiedział prace nad slasherem o krwawych przygodach… Bambiego. Co skłoni słodkiego jelonka do zabijania? Bardzo trudno powiedzieć. Być może w końcu otrzyma możliwość zemszczenia się na ludziach za zabicie swojej mamy.

Aurelia Koperkiewicz

Krzyk VI

Krzyk VI

Horror Od lat: 15 123 min

Więcej o filmie
Puchatek: Krew i miód

Puchatek: Krew i miód

Horror Od lat: 15 85 min

Więcej o filmie