Newsy

Kto w tym roku dostanie OSCARA?

Polacy nominowani

 • Wiemy już, kto ma szansę na Oscara
 • Polacy z szansą na statuetki
 • "Diuna" i "West Side Story" z wieloma nominacjami

...i wszystko jasne! Wiemy już, kto w tym roku ma szansę na zdobycie najbardziej pożądanej nagrody filmowej świata. Poznaliśmy nominowanych do Oscara i, jak co roku, nie obyło się bez kilku niespodzianek. Wiele osób może być zawiedzionych, ponieważ zabrakło nominacji dla "'mon'="">C'mon C'mon" i Joaquima Phoenixa. Smakiem będą musieli się też obejść Lady Gaga i Andre Garfield, których głośne i popularne kreacje nie zostały wyróżnione. Za to Polacy mogą czuć powody do zadowolenia, bowiem nasi rodacy mają szansę na zdobycie Oscara w dwóch kategoriach. Ale zacznijmy od początku. 

 • Nominacje "wręczali" Tracee Ellis Ross oraz Leslie Jordan, którzy nie szczędzili żarcików o mniej lub bardziej suchym posmaku. Na początku dowiedzieliśmy się, która z aktorek ma szansę na nagrodę za najlepszy występ w roli drugoplanowej. Są to Jessie Buckley ("CÓRKA"), Ariana DeBose ("WEST SIDE STORY"), Judi Dench ("BELFAST"), Kristen Dunst ("PSIE PAZURY") oraz Aunjanue Ellis ("KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA"). 
 • Potem wyróżniono kostiumografów. Wyróżniono specjalistów, dzięki którym mogliśmy podziwiać przepiękne stroje w filmach "CRUELLA", "CYRANO", "DIUNA", "ZAUŁEK KOSZMARÓW" oraz "WEST SIDE STORY". 
 • W kinie mile widziany jest porządny hałas. Osoby odpowiedzialne za dźwięk nominowano za filmy "BELFAST", "DIUNA", "NIE CZAS UMIERAĆ", "PSIE PAZURY" oraz "WEST SIDE STORY"
 • Kolejną kategorię przedstawili lekarze z Beaumont Hospital. O nagrodę za najlepszą muzykę będą ubiegać się filmy "NIE PATRZ W GÓRĘ""DIUNA""NASZE MAGICZNE ENCANTO""MATKI RÓWNOLEGŁE" oraz "PSIE PAZURY"
 • Za najlepszy scenariusz adaptowany nominowano produkcję "CODA""DRIVE MY CAR", "DIUNA", "CÓRKA" oraz "PSIE PAZURY". O nagrodę dla najlepszego scenariusza oryginalnego powalczą autorzy skryptów do filmów "BELFAST", "NIE PATRZ W GÓRĘ", "KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA", "LICORICE PIZZA", oraz "NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE"
 • W momencie przedstawiania nominacji dla najlepszego filmu krótkometrażowego mocniej zabiły serca wszystkich rodzimych kinomanów. O złotego rycerza zawalczy między innymi polska "SUKIENKA" w reżyserii Tadeusza Łysiaka, ze zdjęciami Konrada Blocha, którą wyprodukował Maciej Ślesicki. Trzymamy kciuki! 
 • Później przyszła pora na zapowiedź nominacji dla najlepszego aktora drugoplanowego. O nagrodę będą ubiegać się Ciarán Hinds ("BELFAST"), Troy Kotsur ("CODA").Jesse Plemons ("PSIE PAZURY"), J.K. Simmons ("BEING THE RICARDOS") oraz Kodi Smit-McPhee ("PSIE PAZURY"). 
 • Nominacje za najlepszy montaż zgarnęły produkcje "NIE PATRZ W GÓRĘ""DIUNA", "KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA""PSIE PAZURY" oraz "TICK, TICK... BOOM!"
 • O nagrodę dla najlepszej charakteryzacji będą ubiegać się filmy "KSIĄŻĘ W NOWYM JORKU 2""CRUELLA""DIUNA", "OCZY TAMMY FAYE" oraz "DOM GUCCI".
 • Kolejną nominację przedstawili gwiazda WWE Titus O'Neil wraz ze swoją podopieczną. O nagrodę dla najlepszego filmu animowanego zawalczą "NASZE MAGICZNE ENCANTO""PRZEŻYĆ""LUCA""RAYA I OSTATNI SMOK" oraz "MITCHELLOWIE KONTRA MASZYNY"
 • Nominacje dla najlepszej piosenki nie zaskoczyły nikogo - Disney i Bond wciąż silni! Zarówno "No Time To Die" z "NIE CZAS UMIERAĆ" oraz "Dos Oruguitas" z "NASZEGO MAGICZNENGO ENCANTO" mają szansę na statuetkę. Podobnie jak piosenki z filmów "BELFAST", "KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA" i "FOUR GOOD DAYS"
 • Strażacy z Nowego Jorku przedstawili listę filmów nominowanych za najlepsze efekty specjalne. Oscara mają szansę zdobyć autorzy efektów z filmów "DIUNA", "FREE GUY", "NIE CZAS UMIERAĆ""SHANG-CHI I LEGENDA DZIESIĘCIU PIERŚCIENI" oraz "SPIDERMAN: BEZ DROGI DO DOMU"
 • Podczas ogłaszania nominacji za najlepsze zdjęcia znów mogliśmy poczuć powód do dumy. Wyróżnienie dostał Janusz Kamiński za zdjęcia do "WEST SIDE STORY". Nasz rodak konkuruje z autorami zdjęć do "ZAUŁKA KOSZMARÓW", "PSICH PAZURÓW", "DIUNY" i "TRAGEDII MAKBETA"
 • Filmy nominowane za najlepszą scenografię to "DIUNA", "ZAUŁEK KOSZMARÓW"TRAGEDIA MAKBETA""PSIE PAZURY" oraz "WEST SIDE STORY"
 • Pośród nominowanych za najlepszy film międzynarodowy są takie filmu, jak "DRIVE MY CAR", "PRZEŻYĆ", "TO BYŁA RĘKA BOGA", "NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE" oraz "LUNANA".  
 • Pozostały cztery nominacje, ale nie byle jakie, bo uznawane za najważniejsze podczas ceremonii wręczenia Oscarów. Studenci z Howard Uniwersity, a dokładniej z Kolegium Sztuk Pięknych im. Chadwicka Bosemana przedstawili aktorów nominowanych za najlepszą męską rolę pierwszoplanową. O złotego rycerza ubiegają się Javier Bardem ("BEING THE RICARDOS"), Benedict Cumberbatch ("PSIE PAZURY"), Andrew Garfield ("TICK, TICK... BOOM!"), Will Smith ("KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA") oraz Denzel Washington ("TRAGEDIA MAKBETA"). 
 • Przyszła pora na finalną i bez dwóch zdań najważniejszą oscarową nominację. O miano najlepsze filmu podczas tej jedynej w swoim rodzaju filmowej nocy będą ubiegać się produkcje "BELFAST", "CODA", "NIE PATRZ W GÓRĘ", "DRIVE MY CAR", "DIUNA", "KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA", "LICORICE PIZZA", "ZAUŁEK KOSZMARÓW", "PSIE PAZURY" oraz "WEST SIDE STORY"

Uff, to była naprawdę długa lista. Od tytułów może zaboleć głowa! Jedno jest pewne - w nocy 27 marca czekają nas wielkie emocje! Wiele z nominowanych filmów mogliście, możecie lub będzie mogli obejrzeć w Multikinie. Do zobaczenia!

Cyrano

Cyrano

Dramat Musical Od lat: 13 124 min

Więcej o filmie
Zaułek koszmarów

Zaułek koszmarów

Dramat Thriller Od lat: 15 150 min

Więcej o filmie
Córka

Córka

Dramat Od lat: 15 121 min

Więcej o filmie
Belfast

Belfast

Dramat Od lat: 15 98 min

Więcej o filmie