Newsy

EDUKACYJNIE O: „Zagadka Klary Muu”. Mali detektywi w akcji

Ulubienica najmłodszych wraca na ekrany kin! Tym razem Klara Muu –  rezolutna krówka, bohaterka uwielbianych przez dzieci animacji – zmierzy się z trudną zagadką. Czy z pomocą jej najlepszego kompana, Gavina, uda jej się rozwikłać tajemnicę związaną z zaginięciem magicznego nasiona? Jedno jest pewne: przyjaciele udowodnią młodym widzom, że w przysłowiu „co dwie głowy, to nie jedna”, tkwi naprawdę sporo prawdy!

Magiczne nasiono to wynalazek, dzięki któremu rośliny mają szansę wyrosnąć nawet na najmniej żyznej glebie. Ten niezwykły przedmiot ma szansę uratować Krowie Wzgórze, czyli farmę, gdzie Klara Muu mieszka wraz z tatą. To miejsce, gdzie od kilku miesięcy ziemia jest jałowa i nie przynosi plonów. Kiedy przedmiot zaginie w tajemniczych okolicznościach, wśród podejrzanych znajdą się m.in. Albert Einswein – wizjoner, przedsiębiorca i wynalazca magicznego nasiona, tata Klary Muu, a nawet… Agata Christensen, czyli detektywka, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Kto z nich jest odpowiedzialny za kradzież?

Liczne zwroty akcji, niebanalny humor i świetna rozrywka (nie tylko dla najmłodszych!) to niejedyne zalety tego seansu.

Odkryj, jakie walory edukacyjne skrywa „Zagadka Klary Muu”:

• Konwencja opowieści detektywistycznej. Po seansie z pewnością warto będzie omówić ten temat z młodymi widzami. Obfitująca w plot twisty historia, para młodych detektywów-amatorów na tropie wielkiej zagadki, wykorzystanie dedukcji, niebanalna intryga, humorystyczne mrugnięcie okiem do widza (nazwisko jednej z postaci nawiązuje do słynnej autorki kryminałów, Agaty Christie)…
Zachęcamy do tego, by wraz z maluchami poszukać w animacji elementów typowych dla opowieści detektywistycznych.

• Myśl jak detektyw! Film może zachęcić młodych widzów do tego, by obserwować świat z dużą dozą ciekawości i uważności na szczegóły. To właśnie one okazują się kluczowymi elementami w śledztwie prowadzonym przez Klarę Muu i Gavina. Działając wspólnie i stawiając hipotezy, młodzi detektywi mogą skutecznie szukać sprawcy kradzieży. 
Zachęcamy by po seansie przeprowadzić zabawę z wykorzystaniem prostych zagadek, które mogą pomóc rozwinąć dedukcyjne myślenie u najmłodszych. Możesz np. ukryć w tym celu w przedszkolu lub w sali lekcyjnej przedmiot – zadaniem dzieci, wzorem bohaterów filmu, będzie jego odnalezienie.

Odpowiedzialność za słowa. Animacja może skłonić uczniów do ważnej refleksji na ten temat. Tata Klary Muu zostaje aresztowany i uznany winnym zaginięcia magicznego nasiona – mimo braku jasnych dowodów na to, że był sprawcą kradzieży. Seans może być przestrogą przed wydawaniem pochopnych sądów. Ma też szansę zachęcić dzieci do refleksji nad odpowiedzialnością, jaka wiąże się nie tylko z czynami, ale także ze słowami. 

• Wstęp do refleksji ekologicznej. To ważny temat w filmie, który w przystępny dla najmłodszych sposób podejmuje m.in. tematykę GMO (żywności modyfikowanej) i degradacji środowiska naturalnego. Animacja pokazuje, że cudowne panaceum na związane z tym problemy nie istnieje, a pozornie proste rozwiązania (w tym przypadku: magiczne nasiono, które przynosi plony nawet na jałowej ziemi) mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Seans zachęca także do krytycznego myślenia (taką postawą kieruje się tata głównej bohaterki). Często bowiem produkty o „magicznych” właściwościach są oferowane przez napędzanych żądzą zysku hochsztaplerów. Poprawa sytuacji środowiska naturalnego nie nastąpi w ciągu kilku sekund – potrzeba do tego dążyć cierpliwie, małymi krokami. To cenna refleksja, które może zostać z widzami po seansie.

Na seans „Zagadki Klary Muu” zapraszamy do Multikina już 23 lutego. 

Uwaga! Seans dostępny jest już teraz na zamówienie grup szkolnych. Skontaktuj się w tym celu z lokalnym specjalistą ds. kluczowych klientów.