Newsy

EDUKACYJNIE O: "Święto Ognia"

Słodko-gorzka opowieść o dorastaniu

Najnowszy film Kingi Dębskiej (reżyserki takich hitów, jak m.in. „Moje córki krowy”, „Zupa nic”, „Zabawa zabawa”) to naszym zdaniem ciekawa propozycja dla wychowawców oraz uczniów szkół średnich. „Święto ognia” jest adaptacją bestsellerowej powieści Jakuba Małeckiego. O czym opowiada film? To historia 20-letniej Anastazji i jej najbliższych. Bohaterka jest osobą z niepełnosprawnością – od dziecka porusza się bowiem na wózku i porozumiewa się ze światem za pomocą specjalnego programu. Mimo to dziewczyna czerpie radość z życia i odważnie dąży do spełnienia swoich marzeń (w czym pomaga jej ekscentryczna sąsiadka, Józefina). Siostra Anastazji, Łucja, jest bardzo ambitną i utalentowaną baletnicą. Kiedy pojawia się przed nią życiowa szansa, z determinacją będzie dążyć do osiągnięcia celu. Czy nie zapłaci za to jednak zbyt wysokiej ceny…? Młodzi widzowie odkryją odpowiedź na to i inne pytania w trakcie mądrego, pełnego humoru i wzruszeń seansu.

Jakie walory edukacyjne odnajdziesz w filmie „Święto ognia”?

  • Niepełnosprawność nie musi być barierą. „Święto ognia” to inkluzywna opowieść o bohaterce z niepełnosprawnością. Jako widzowie mamy szansę poznać świat z jej perspektywy. Film pokazuje, że trudności, jakich doświadcza Anastazja (problemy z poruszaniem się oraz z komunikacją ze światem zewnętrznym) nie ograniczają jej w budowaniu wartościowych relacji. Nie stoją także na przeszkodzie do realizacji jej marzenia o zdanej maturze. Samozaparcie, a także hart i pogoda ducha tej niezwykłej bohaterki mogą okazać się niezwykle inspirujące dla Twoich uczniów. Seans ma szansę zachęcić młodych widzów do przyjęcia otwartej postawy na świat i na ludzi, którzy mogą się od nich różnić.
  • O poszukiwaniu szczęścia. „Święto ognia” to także piękny seans o odkrywaniu radości życia i cieszeniu się codziennością mimo napotykanych trudności. Bohaterom filmu pomaga w tym przebojowa sąsiadka Józefina. Dzięki niej Anastazja i jej najbliżsi przekonują się o tym, że otwartość na innych ludzi, szczerość, poczucie humoru i docenianie drobiazgów są kluczem do dobrego i szczęśliwego życia. To feel-good movie w najlepszym wydaniu!
  • Siła siostrzanych więzi. Film portretuje także złożoną relację pomiędzy siostrami. Mimo różnych życiowych perypetii Anastazja i Łucja wiedzą, że w razie potrzeby mogą liczyć na swoją obecność. Bohaterki dzielą się ze sobą sekretami i wzajemnie dodają sobie otuchy. To piękny przykład siostrzanej więzi, która opiera się na partnerstwie i wsparciu.
  • Jaką cenę warto płacić za marzenia? Zdolna i ambitna baletnica Łucja jest zdeterminowana, by osiągnąć sukces. Dziewczyna postawi wszystko na jedną kartę, kiedy pojawi się przed nią szansa zagrania głównej roli w spektaklu „Święto ognia”. Jak bohaterka poradzi sobie z poważną kontuzją, która postawi pod znakiem zapytania jej dalszą karierę? Czy da sobie czas na regenerację, czy będzie dążyła do osiągnięcia celu mimo problemów ze zdrowiem? Seans filmu ma szansę zostawić młodych widzów z cenną refleksją na temat… odpuszczania. Należy pamiętać o tym, że warto słuchać sygnałów swoje ciała, dbać o swoje samopoczucie i zapewnić sobie niezbędny czas na odpoczynek.
  • Kilka słów o balecie. Film zawiera także wątki, które mogą zainteresować nauczycieli tańca i muzyki. „Święto ognia” może być bardzo ciekawym wstępem do przeprowadzenia zajęć na temat tańca współczesnego i podstaw baletu.

 

Na film „Święto ognia” zapraszamy do Multikina już od 6 października. W celu zarezerwowania seansu dla swojej grupy szkolnej zachęcam do kontaktu ze specjalistą ds. kluczowych klientów.


Święto ognia

Święto ognia

Komedia Dramat Od lat: 13 94 min

Więcej o filmie