5 powodów by wpisać Międzynarodowy Dzień Teatru do kalendarza szkolnego

Czy zależy Ci, żeby Twoi uczniowie byli obyci z kulturą wysoką, potrafili interpretować różnorodne teksty kultury, a w rozprawkach czy dyskusjach przywoływali kontekst literacki, czerpiąc z dzieł największych dramatopisarzy?

Jak zainteresować młodych ludzi sztuką? Jak sprawić, by spektakle teatralne utrzymały ich uwagę przez całe przedstawienie, a do tego pozostawiły po sobie refleksję i chęć dyskusji obejrzanych scen?

To z pewnością zadanie niełatwe w rzeczywistości, w której subtelność scenicznych przeżyć ustępuje pola – zagarniającym uwagę młodego odbiorcy – filmikom z TikToka, Instastories czy relacjom na Facebooku. Nie zawsze też w mieście, w którym młodzi ludzie mieszkają jest teatr, na którego afiszu zobaczymy wartościowe tytuły, uzupełniające treści podstawy programowej. Dlaczego więc nadal zachęcam do podjęcia trudu zainteresowania uczniów kulturą wysoką? To wszystko za sprawą projektu: Sztuka na wielkim ekranie realizowanego w kinach sieci Multikino.

27.03 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Ta okazja to pretekst, by przyjrzeć się możliwościom, które daje oglądanie spektakli na wielkim ekranie. A oto 5 powodów, dla których warto pomyśleć o tym (nie tylko) przy okazji wspomnianego święta.

1. Podróż do różnych zakątków świata w cenie biletu do kina*.

Jak Szekspira interpretują twórcy wywodzący się z jego ojczyzny? Jak brzmią dzieła Moliera w jego ojczystym języku? Czy National Theatre w Londynie robi tak duże wrażenie, jak mówią światowej sławy krytycy? Wcale nie trzeba lecieć do innego kraju, aby przekonać się o tym na własnej skórze. Dzięki retransmisjom spektakli z desek teatrów w Wielkiej Brytanii czy Francji możemy nie tylko uczestniczyć w przedstawieniu jakbyśmy siedzieli na widowni jednego z tych teatrów, ale co więcej, dostrzec najdrobniejsze szczegóły mimiczne rozgrywające się na twarzach aktorów. Dzięki znakomitej pracy kamery widzimy więcej niż uczestnicząc w spektaklu na żywo, nawet na najlepszych miejscach.

* cennik biletów szkolnych na seanse w ramach Sztuki na wielkim ekranie dostępny jest u lokalnego specjalisty ds. kluczowych klientów.

2. Szekspir, Molier, Czechow, Miller – bogactwo oferty.

Nie musisz już czekać, aż miejski teatr wystawi sztukę, którą akurat chcesz pokazać uczniom. W naszych propozycjach spektakli na zamówienie dostępnych jest od kilku do kilkunastu tytułów teatrów, oper, baletów czy wystaw na wielkim ekranie. Zawsze jest z czego wybierać.

3. Teatr w gwiazdorskiej obsadzie.

Benedict Cumberbutch, Ian McKellen, David Tennant czy Erin Doherty to tylko niektóre z nazwisk aktorów grających w proponowanych przez nas spektaklach. Z pewnością kojarzysz je z oscarowych produkcji filmowych czy popularnych seriali. Nazwiska te dają gwarancję, że dramat zagrany będzie jak najbardziej wciągający film. To aktorzy, którzy tak potrafią wcielić się w rolę, że znane, klasyczne dzieła zyskują świeżość i stają się atrakcyjne dla młodych odbiorców, wielbiących często wymienionych wyżej artystów.

4. Termin pokazu.

Być albo nie być – oto jest pytanie… które wielu pedagogom spędza sen z powiek, gdy myślą o tym czy uda im się być z uczniami na spektaklu, który odbywa się poza godzinami zajęć lekcyjnych. Wieczorne spektakle w miejskich teatrach nie zawsze są dostępne dla szkół. Niekiedy organizacja takiej wycieczki po zajęciach szkolnych jest kłopotliwa tak dla nauczyciela, jak i uczniów. A co gdyby móc zaplanować wyjście na spektakl w dogodnym dla klasy terminie? W Multikinie staramy się dostosowywać godziny seansów – również tych teatralnych, do potrzeb szkół. Dla minimum 30-osobowych grup jesteśmy w stanie zorganizować pokaz wybranego, dostępnego w ofercie teatru w tygodniu w dogodnych godzinach porannych lub przedpołudniowych.

5. Dodatkowe korzyści

Sporo napisałam o samych spektaklach, ale to nie koniec korzyści. Dla grup szkolnych cena biletu jest niższa niż na spektaklu, który gramy repertuarowo. Dla nauczycieli mamy z kolei darmową kawę, a także możliwość uzyskania darmowej klubowej Karty dla Nauczyciela, otwierającej dostęp do kolejnych zniżek i benefitów.

Chcesz wiedzieć więcej? A może masz już termin, który chcesz zabookować? Skontaktuj się z lokalnym specjalistą ds. kluczowych klientów i uzyskaj szczegółowe informacje.

Pobierz listę dostępnych tytułów na zamówienie grup szkolnych [PDF]

 

Zuzanna Różycka

NT LIVE: HAMLET Z BENEDICTEM CUMBERBATCHEM

NT LIVE: HAMLET Z BENEDICTEM CUMBERBATCHEM

220 min

Więcej o filmie KUP BILET