Zamknij
Zabawa, zabawa
Zabawa, zabawa
Premiera
4 sty 2019
Czas trwania
89 minut
Produkcja
Polska, 2019
Reżyseria
Kinga Dębska
Obsada
Agata Kulesza
Dorota Kolak
Maria Dębska
Marcin Dorociński
Mirosław Baka
Pełny opis
7,52

Średnia ocena

Zabawa, zabawa

Komedia Dramat Od lat: 15 89 minut

Najnowsze dzieło twórców hitu „Moje córki krowy”. 40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg – Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem.

Pełny opis

Wkrótce, w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?

Tym razem reżyserka – Kinga Dębska – postanowiła zmierzyć się z problemem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci, poglądów, statusu społecznego czy materialnego. „Zabawa zabawa” to trzy przeplatające się historie kobiet, będących w różnych fazach uzależnienia, opowiedziane w charakterystycznym stylu Dębskiej, która – jak mało kto –  potrafi dotrzeć do serc widzów, tworząc „kino terapeutyzujące” – pełne emocji, wzruszeń i pełnokrwistych bohaterów. Poruszające i zabawne zarazem. W rolach głównych w filmie wystąpiły: Agata Kulesza, Dorota Kolak oraz Maria Dębska. Na ekranie towarzyszą im m.in.: Marcin Dorociński, Mirosław Baka, Przemysław Bluszcz, Jowita Budnik, Marian Dziędziel oraz Tomasz Sapryk. Scenariusz filmu reżyserka napisała wspólnie z Miką Dunin, najsłynniejszą polską blogerką piszącą o kobiecym piciu. Został on doskonale udokumentowany i uwiarygodniony rozmowami z wieloma kobietami, zmagającymi się z nałogiem.
 

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
286

Głosów

7,52

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Zabawa, zabawa
Recenzja redakcji
Katarzyna Domagalska
„Zabawa zabawa” [RECENZJA]

Dodany przez: Katarzyna DomagalskaKażdy reżyser marzy o tym, by jego film złapał widza za serce, a następnie trafił prosto do głowy i… zatrzymał się w niej na dłużej. To trudne zadanie z całą pewnością udało się Kindze Dębskiej, która stoi za realizacją obrazu „Zabawa zabawa”. Reżyserka uznanych przez krytykę i widzów „Moich córek krów” tym razem wzięła pod lupę środowisko tzw. „wysokofunkcjonujących alkoholiczek” (osób, które zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, odnosząc sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym), a ich problemy pokazała przez pryzmat losów trzech - na pierwszy rzut oka - szczęśliwych kobiet.

Przebojowa pani prokurator Dorota (Agata Kulesza) prowadzi na pozór idealne życie u boku wpływowego męża (Marcin Dorociński) i ich 8-letniego synka. Pierwsza rysa na nieskazitelnym wizerunku prawniczki pojawi się w momencie, kiedy pewnej nocy pod wpływem alkoholu wjedzie do przejścia podziemnego. W jednej chwili jej problem z alkoholem stanie się namacalny, a biegu kolejnych niefortunnych wydarzeń nie da się zatrzymać. Podobnie sprawy wyglądają u Teresy (Dorota Kolak), zdolnej i uznanej pani ordynator dziecięcego szpitala. Choć współpracownicy i rodzina wiedzą o jej alkoholizmie, przymykają na niego oko. Wszystko to do czasu, kiedy jedna z operacji omal nie kończy się tragedią…

Trzecią bohaterką filmu jest studenta Magda (Maria Dębska), która bez trudu łączy naukę z pracą w korporacji. Nikt nie wie, że w szufladach służbowego biurka ukrywa butelki z alkoholem, a wieczorami lubi ostro zabalować. Mimo wszystko dziewczyna nie uważa się za alkoholiczkę. W jej przypadku konfrontacja z rzeczywistością nastąpi w wyniku pewnego traumatycznego zdarzenia podczas jednej z suto zakrapianych imprez w stolicy.

Każda z tych kobiet mogłaby być wzorem dla swoich rówieśniczek. O każdej z nich można powiedzieć – zdolna, mądra, piękna, po prostu ma wszystko! Kiedy jednak zajrzy się głębiej, od razu widać, skąd wynikają problemy. Bez względu na to, czy jest to dzieciństwo z alkoholem w tle, depresja, czy zwyczajne zapijanie pustki – w pewnym momencie przeradzają się w demony, które bez trudu biorą we władanie życie każdej z bohaterek. Ich historie przeplatają się ze sobą, wciągając je w coraz większą spiralę kłamstw, zagubienia i rozpaczy. Pytanie, czy jest jeszcze szansa na ratunek dla każdej z tych kobiet? Mocny scenariusz „Zabawy zabawy” nie daje łatwych odpowiedzi. Zostawia widza z urwanymi w kluczowych momentach historiami bohaterek. To nasz wybór, czy zobaczymy dla nich szansę na odbicie się od dna nałogu.

A kiedy dodamy do tego wszystkiego znakomite aktorstwo dwóch wspaniałych dam polskiego kina – Doroty Kolak i Agaty Kuleszy, którym kroku nie ustępuje nowa twarz polskiego filmu, Maria Dębska – mamy mieszankę, która gwarantuje seans pełen wzruszeń i refleksji. Bo któż z nas nie zetknął się choć przez chwilę z problemem alkoholizmu? W kraju, w którym „wątróbka musi boleć, bo wtedy człowiek wie, że żyje” (ukłony dla Mariana Dziędziela, którego mała rólka jak zawsze jest perełką na ekranie), temat alkoholowego rauszu nie stanowi tabu. Jednak kiedy z przerażeniem odkrywamy, że nasze dzieci mogą być operowane przez zataczających się lekarzy, a my – sądzeni przez podchmielonych sędziów, cierpnie nam skóra na całym ciele. I tak właśnie miało być! Ten film z delikatnością motyla pokazuje najbardziej traumatyczne i mroczne tematy związane z alkoholizmem. Gwarantuję, że „Zabawa zabawa” zostanie w Waszych głowach na dłużej. I mam też nadzieję, że dla wielu osób – nieważne czy zmagających się z alkoholizmem, czy obserwujących ten problem na co dzień - stanie się swoistym katharsis.

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Zabawa, zabawa

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Dariusz

Dariusz

07.02.2019, 13:26:10

Bardzo dobry film, polecam. Aktorsko - znakomity, pozostałe elementy - reżyseria, dzwięk /!/ na 5+

Piotr

Piotr

31.01.2019, 13:11:45

Film prosty, nic specjalnego.ciekawy watek trzech bohaterek uzaleznionych od alkocholu, pani ordynator, pani prokurator, pracownica korporacji. Zakonczenie ni jakie, pokazane problemy z alkoholem, unikanie leczenia i koniec, watek koncowy, pij a bedziesz sam, przyjaciele cie opuszcza. Zakonczenie filmu trzeba sobie samemu do drukowac. Polecam, mozna obejrzec.

LIDIA EWA

LIDIA EWA

26.01.2019, 10:43:40

Wspaniały film, doskonała obsada, ogląda się z zapartym tchem, dawno nie było tak dobrego filmu. Polecam, to trzeba zobaczyć

Agnieszka

Agnieszka

17.01.2019, 22:10:36

Naprawdę dobre polskie kino o prawdziwych problemach społecznych. Świetna gra aktorek zarówno tych doświadczonych, jak i młodych. Jeżeli ktoś lubi obejrzeć dobry film, po którym chce mu się po prostu usiąść i zdobyć na refleksję, to polecam. Ja wychodziłam z seansu ze łzami w oczach.

Artur

Artur

13.01.2019, 19:03:50

Moim skromnym zdaniem to nie jest film z górnej półki choć porusza bardzo poważny problem zarówno kobiet jak i mężczyzn zarówno młodych jak i starszych. Film ukazuje 3 różne historie kobiet z jak różnych środowisk a łączy je wspólny problem a mianowicie uzależnienie..... Ciąg wydarzeń dość przewidywalny no i niestety szybki i nagły finał który daje widzowi możliwość własnej interpretację jak to mogło się skończyć? Myślę że taki był cel Kingi Dębskiej (reżysera) Bardzo dobra gra Kuleszy, Kolak, Dębskiej i Dorocińskiego Daję 6/10

EWA

EWA

10.01.2019, 19:34:31

Polecam. Wszystkie trzy Panie rewelacyjne. Warto obejrzeć. Samo życie...

Danuta

Danuta

09.01.2019, 20:13:41

Film świetny, Dorota Kolak rewelacyjna

Małgorzata

Małgorzata

06.01.2019, 22:18:15

Beznadzieja, szkoda czasu. Dawno nie widziałam tak nijakiego filmu.

Eric

Eric

06.01.2019, 20:29:41

Majstersztyk. Chwyta za serce.

Marta

Marta

06.01.2019, 00:22:08

Świetny film, po obejrzeniu nie mogłam się otrząsnać. Kinga Dębska jak zawsze zrobiła film otwarty.... otwarty, sprzyjający dyskusji, ale też z otwartą fabułą, gdzie widz może dopisać swoje zakończenia. Bardzo dobre kreacje aktorskie, zwłaszcza Dorota Kolak i jej bohaterka.... ech, idźcie do kina i sprawdzcie.