Zamknij
Podły, okrutny, zły
Podły, okrutny, zły
Premiera
10 maj 2019
Czas trwania
110 minut
Produkcja
USA, 2019
Reżyseria
Joe Berlinger
Obsada
Zac Efron
Lily Collins
John Malkovich
Jim Parsons
Pełny opis
7,76

Średnia ocena

Podły, okrutny, zły

Thriller Biograficzny Kryminał Od lat: 15 110 minut

Prawdziwa historia seryjnego mordercy Teda Bundy'ego (w tej roli doskonały Zac Effron), którego zbrodnie wstrząsnęły Ameryką w latach 70-tych.

Pełny opis

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Ted szybko zdobył serce Liz, która samotnie wychowywała córkę. Przez parę lat tworzyli sielankową rodzinę. Ideał runął, gdy Ted został aresztowany pod zarzutem makabrycznych zbrodni. Przystojny, czarujący, charyzmatyczny czy podły, okrutny, zły?

Losy Bundy'ego śledzi cała Ameryka - to pierwszy proces w historii transmitowany przez telewizję. Zakochane kobiety przyjeżdżają na salę sądową. Bundy zyskuje medialną sławę oraz rzeszę wierzących w jego niewinność fanek. Liz musi zdecydować czy pozostać u jego boku, czy chronić siebie i córkę?

Ted Bundy był jednym z najbardziej brutalnych seryjnych morderców na świecie. Mężczyzna przez ponad 4 lata swojej zbrodniczej działalności zabił ponad 20 kobiet (udowodniono mu 21 morderstw, ale sam przyznał się do 30). Za popełnione przestępstwa został skazany na śmierć na krześle elektrycznym. Wyrok wykonano 24 stycznia 1989 roku w Raiford na Florydzie.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
172

Głosów

7,76

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Podły, okrutny, zły
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
„Podły, okrutny, zły”: [RECENZJA]

Dodany przez: Piotr Olczyk

Zack Efron seryjnym mordercą.

Zawsze chciałem napisać coś takiego i nareszcie mam okazję: recenzowany niżej film jakościowo jest zupełnym przeciwieństwem swojego tytułu. „Podły, okrutny, zły” to świetne, hipnotyczne i kontrowersyjne kino.

Uwaga! „Podły, okrutny, zły” wiernie odtwarza prawdziwe wydarzenia. W poniższym tekście znajduje się kilka spoilerów.

Naczelny piękniś Hollywood i bożyszcze kobiet Zack Efron wcielający się w jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców? Wszyscy, którzy teraz pukają się w czoło muszą odrobić kilka lekcji z niesławnej historii Stanów Zjednoczonych. „Podły, okrutny, zły” opowiada o Tedzie Bundym, który terroryzował zachodnie wybrzeże USA w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Bundy, dość przystojny i bardzo czarujący mężczyzna, przez wiele lat zwodził nie tylko organy  ścigania, ale i media oraz przede wszystkim swoich najbliższych. Dokonał dwóch spektakularnych ucieczek – z sądu i z aresztu – oraz niemal do kresu swoich dni wypierał się przypisywanych mu zbrodni. Gdy próbował sam wybronić się z dokonanych zabójstw, na sali sądowej kibicowały mu fanki. Jedna z jego wielbicielek urodziła mu dziecko, które przez jakiś czas wychowywał zza więziennych krat. Był przerażającym, ale i fascynującym indywiduum. Poświęcono mu kilka filmów, ale dopiero najnowsze dzieło Joe Berlingera w pełni odpowiada na pytanie: dlaczego kochaliśmy nienawidzić Teda Bundy’ego?

Zack Efron jest świetny roli seryjnego mordercy i to głównie dla jego kreacji warto zobaczyć „Podłego, okrutnego, złego”. Film aż do przesady wiernie trzyma się faktów i dla widzów choć trochę zaznajomionych z tą przerażającą historią mógłby wydawać się dokumentalną produkcją przebraną w łaszki fabuły. Na szczęście młody aktor ratuje sytuację windując dzieło na wyżyny kinowych historii o psychopatach. Zack Efron miejscami kopiuje manierę i odzywki zbrodniarza, ale ma także własny pomysł na tę postać ukazując ją nam jako zagubionego everymana. Nieco perfidne, ale zgodne z wymową całości. Joe Berlinger manipuluje odbiorcą – oszczędza nam widoku morderstw i skupia się na pokazywaniu Teda Bundy’ego takim, jakim widziała go opinia publiczna. Wygadany, charyzmatyczny, przystojny facet, którego czepia się prawo i który ciągle ma pecha do nieuzasadnionych oskarżeń. Jakże mu nie ufać?

Wszyscy fani makabrycznej tematyki oraz talentu młodego aktora powinni wybrać się na „Podły, okrutny, zły”. Kina często goszczą na swoich ekranach seryjnych morderców, ale filmy o nich równie często są bardzo schematyczne. Nie tym razem – Efron z ekipą drażnią się z oczekiwaniami widzów i zastawiają na nich pułapki. Ted Bundy jest potworem, powtarzamy sobie, ale to przecież taki miły koleś. I podobnie jak w opinii publicznej w latach 80., tak i w nas kiełkuje pytanie: a może jednak był niewinny? Szybko się otrząsamy, bo znamy dowody, wyniki badań. Ale nie zawsze te informacje były szeroko dostępne, a Ted Bundy skrzętnie ten fakt wykorzystywał. „Podły, okrutny, zły” opowiada o manipulacji i psychicznej niewoli nierzadko mylonej z miłością. To fascynujący portret przerażającego człowieka.

Ocena: 7.5/10
Po raz pierwszy bał się Zacka Efrona
Piotr Olczyk


Komentarze

Dodaj swój komentarz do Podły, okrutny, zły

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Marta

Marta

19.06.2019, 00:50:49

Super film trzymający w napięciu do samego końca, naprawdę warto zobaczyć :)

Joanna

Joanna

22.05.2019, 07:22:04

Świetny film. Oglądałam fabułarny o Tedim. Czytałam książkę i również zrobił na mnie wrażenie ten film. Obejrzyjcie na prawdę warto. Daje do myślenia i jak ktoś napisał niżej potrafi zasiąść ziarno nie pewności...

Natalia

Natalia

12.05.2019, 00:06:29

Film świetny, warto obejrzeć choćby dla samego poznania psychiki mordercy. Jedyny minus to jeżeli chcesz obejrzeć film w dobrej jakości bez reklam trzeba się mocno natrudzić :/ Aby zaoszczędzić wam czasu podrzucam link do całego filmu h tt ps : //filmyonline2019 . pl /filmy/kryminal/podly-okrutny-zly/ (usuń spację) Podziękujecie mi później :)

Agnieszka

Agnieszka

05.05.2019, 21:41:49

Dobrze zrobiony film. Historia znana od dawna a mimo to potrafi zasiąść ziarno niepewności. Polecam.