Zamknij
Gniazdo
Gniazdo
Premiera
9 paź 2020
Czas trwania
107 minut
Produkcja
Kanada, Wielka Brytania, 2020
Reżyseria
Sean Durkin
Obsada
Jude Law
Carrie Coon
Anne Reid
Charlie Shotwell
Pełny opis
7,55

Średnia ocena

Gniazdo

Thriller Od lat: 15 107 minut

Jude Law i Carrie Coon w znakomitym thrillerze o małżeństwie, którego pozornie idealne życie zamienia się w spiralę sekretów i kłamstw.

Pełny opis

Rory dostaje propozycję pracy i namawia swoją żonę Allison na przeprowadzkę do Londynu, gdzie wreszcie ma szansę zarobić wielkie pieniądze i wieść luksusowe życie, o jakim zawsze marzył. Bez względu na koszty, wynajmuje imponującą posiadłość na przedmieściach, a kiedy upragniony prestiż i wysoka pozycja społeczna wydają się być na wyciągnięcie ręki, Rory idzie o krok dalej i łamie wszelkie zasady, podejmując coraz większe ryzyko. Bez skrupułów dążąc do swojego celu, wpada w spiralę kłamstw, a w pozornie idealnym życiu małżeńskim zaczynają pojawiać się rysy. Wielki dom obnaża wzajemnie skrywane tajemnice, a to, co na zewnątrz wydawało się prawdziwą sielanką, za zamkniętymi drzwiami okazuje się demaskować prawdziwe oblicza małżonków.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
33

Głosów

7,55

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Gniazdo
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
[RECENZJA] „Gniazdo”

Dodany przez: Piotr Olczyk

Zastaw się, a postaw się

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być idealne. Piękna żona, dwoje dzieci, w garażu dwa auta, a za domem basen. Ale dla Rory’ego to za mało. Patrzy przez okno, spogląda na horyzont i czuje zew. Jedna rozmowa telefoniczna, szybko podjęta decyzja  i klamka zapada. Rodzina O’Hare’ów  przenosi się z amerykańskiej krainy mlekiem i miodem płynącej na brytyjską ziemię, skąd Rory pochodzi i gdzie chce sprawdzić się jako finansista. Ale ludzi, którzy pragną mieć więcej i więcej w pewnym momencie nic już nie zadowala.

Uwielbiam festiwal Sundance. To impreza promująca świetne kino niezależne, co wcale nie oznacza serii kolejnych filmów o ludziach wpatrujących się w ścianę. Science-fiction, horrory czy mocna sensacja są w Sundance na porządku dziennym. Albo, jak w przypadku opisywanego tutaj tytułu, wyborne dramaty psychologiczne. „Gniazdo” jest dziełem niepokojącym. Niepokojąco realnie przedstawia rozkład rodziny, która w pierwszej chwili jawi się nam jako szczęśliwa gromadka.

O’Hare’owie są bowiem w istocie szczęściarzami. Pan domu świetnie zarabia na giełdowych spekulacjach. Pani domu spełnia się dorywczo jako instruktor jazdy konnej. Starsza córka znajduje bezpieczny azyl w swoim pokoju, młodszy syn otoczony jest miłością. Na pierwszy rzut oka nikomu niczego tu nie brakuje, ale pod piękną fasadą kryje się zbutwiały podkład. W wielu innych filmach oznaczałoby to jakieś mroczne pożądania albo śmiertelne obsesje, ale tutaj chodzi po prostu o zwykłą chciwość.

Rory jest cholernie chciwy. Są przecież lata osiemdziesiąte, w których wmawiano wszystkim, że łapczywe pochłanianie gotówki jest dobre. Grający Rory’ego Jude Law perfekcyjnie wciela się w człowieka, którego jedyną większą wadą jest obsesyjna wręcz żądza posiadania. Szczerze kocha żonę, ubóstwa dzieci i dla rodziny chce jak najlepiej. W pogoni za pieniędzmi nie zauważa jednak potrzeb innych wpadając w spiralę długów i niespełnionych obietnic. Cierpią na tym wszyscy, ale chyba najbardziej współczujemy żonie.

Carrie Coon to aktorka raczej telewizyjna, którą podziwiać można chociażby w arcydobrej serii „Pozostawieni”. Na wielkim ekranie nie traci jednak nic ze swojego niesamowitego daru przejmowania kontroli nad każdą sceną, w której występuje. Jej Allison to cierpliwa, wyrozumiała, ale i pewna siebie pani domu. Kiedy trzeba, to męża kokietuje, a gdy ten sobie zasłuży, to puszcza mu soczystą wiązankę. Od niektórych dialogów więdną uszy, ale jednocześnie słucha się z ich prawdziwą fascynacją. Trochę jak zaglądając sąsiadom przez firankę, tak i tutaj czujemy, że rozgrywa się przed nami prawdziwy rodzinny dramat, którego słuchamy z mieszanką wstydu i fascynacji.

„Gniazdo” to dzieło przede wszystkich dla wymagających, dojrzałych widzów, którzy od kina oczekują najwyższej jakości aktorstwa i sprawnie poprowadzonej opowieści. Uwije Wam się to filmowe gniazdko w głowach, zobaczycie.

 

Ocena: 9/10
Swego gniazda nie kala
Piotr Olczyk

 

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Gniazdo

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Test

Test

15.10.2020, 01:44:16

Jude Law is Jude Law

Piotr

Piotr

08.10.2020, 14:24:17

Kiedy w Słupsku i Koszalinie? -znów dyskryminacja?