Zamknij
Furioza
SUPERHIT PREMIERA
Furioza
Premiera
22 paź 2021
Czas trwania
139 minut
Produkcja
Polska, 2020
Obsada
Mateusz Banasiuk
Mateusz Damiecki
Weronika Książkiewicz
Wojciech Zieliński
Pełny opis
8,54

Średnia ocena

Furioza

Dramat Od lat: 15 139 minut

„Furioza” to sensacyjne kino bez lukru, które wynosi ramy gatunku w zupełnie nowy wymiar. Fascynująca historia o całkowitym oddaniu się pasji, która może być zgubna i doprowadzić do ekstremalnych decyzji, po których nie ma już odwrotu. Ile jest wart honor, czym jest lojalność i kodeks gangsterów? Za co kochają ich dziewczyny? Czy kobieta może odwrócić zasady gry w męskim systemie wartości?

Pełny opis

„Furioza” to bezkompromisowa historia policjantki, która spróbuje rozbić układ, w którym się wychowała. To opowieść o miłości niemożliwej, o ludziach, którzy muszą stanąć po dwóch stronach barykady i tragicznym wyborze pomiędzy uczuciem, a przestępczym życiem zgodnym z określonymi zasadami. Film, który zadaje pytanie, czy człowiek ma prawo do zemsty, kiedy wymiar sprawiedliwości jest bezsilny?

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
Najbliższe seanse na - wybierz seans poniżej:
Zobacz wszystkie seanse
181

Głosów

8,54

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Furioza
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
[RECENZJA] „Furioza”

Dodany przez: Piotr Olczyk

Policjanci i kibole

Częstą bolączką polskiej kinematografii są niedostatki budżetowe. Sceny zbiorowe nie są za bardzo zbiorowe, a efektowne strzelaniny wyglądają jak podwórkowa walka na kapiszoniaki. Na szczęście raz na jakiś czas rodzimy twórca jest niczym John Hammond z „Parku jurajskiego”: ma wizję i nie szczędzi środków. „Furioza” jest owocem dobrego pomysłu i zasobnego portfela. Świetnie ogląda się polskie kino sensacyjne nakręcone na luzie i bez kompleksów.

Tytułowa „Furioza” to grupa zapalonych miłośników piłki nożnej, którzy najbardziej ukochali sobie kopaną część tego popularnego sportu. Najlepiej czują się wtedy, gdy kopać mogą fanów drużyny przeciwnej, ewentualnie wyrywać krzesełka na stadionie. To dobre chłopaki hołdujące prostemu językowi i nieskomplikowanym zasadom. Ich szefem jest „Kaszub”, a prawą ręką tegoż „Golden”. Kiedyś bujał się z nimi jeszcze Dawid, brat szefa, ale młody wybrał karierę lekarza. Dawid z kolei niegdyś z wzajemnością kochał się w „Dzikiej”, ale ta skończyła jeszcze gorzej, bo z Policją biega. Chichot losu sprawia, że drużyna znowu jest w komplecie. Kto kogo podkapuje? Kto wygra batalię o rząd kibolskich dusz? Kto zostanie żywy na placu boju? Ile pizzy za jednym zamachem pochłonie „Buła” grany z werwą przez Sebastiana Stankiewicza? Pójdźcie na „Furiozę”, a wszystkiego się dowiecie.

Sekwencji akcji nie brakuje. Mamy imponująco sfotografowaną ustawkę w lesie, pościgi samochodowe, trochę strzelania i dużo, dużo wymachiwania maczetami. Ale film ten stoi przede wszystkim świetnymi kreacjami aktorskimi. Takiej chemii między postaciami w polskim kinie dawno nie widziałem. Człowiek jest w stanie uwierzyć, że aktorzy faktycznie przebranżowili się na piłkarskich chuliganów. Ale i Weronika Książkiewicz w roli twardej policjantki zaskakuje, bo przecież kojarzymy ją głównie z komediowych kreacji pociesznych blondynek. To twarda babka, której nie podskoczy nawet żaden bysior. Największe wrażenie robi jednak „Golden”, który w interpretacji Mateusza Damięckiego urasta do rangi jednego z największych fikcyjnych zakapiorów rodzimego ekranu. To złożona, bardzo dobrze napisana postać, która ewoluuje wraz z filmem. Mamy czas, by go pokochać i znienawidzić. Ogromne wrażenie robi metamorfoza Damięckiego. „Golden” to ogolony na łyso, umięśniony i wytatuowany gangster, który nie cofnie się przed niczym, by dostać to, co mu się należy. Albo to, co chce. Nie jest to zarazem kreacja przerysowana, bo Damięcki nie szarżuje bez ładu i składu. Zamiast tego sprawnie rzeźbi swojego bohatera, który ma w sobie coraz mniej moralności, w miejsce której rośnie szaleństwo.

„Furioza” imponuje pod względem technicznym. Kamera nie trzęsie się, by ukryć niedostatki scenariusza albo słabe umiejętności kaskaderów. Akcja przeskakuje z miejsca na miejsce, a twórcy pamiętali, by w trzecim akcie dać upust narastającym emocjom. To świetnie zrealizowane kino sensacyjne made in Poland, które obficie czerpie z zachodnich wzorców. Mamy sojusze, zdrady, zbrodnie i odkupienia. Co jakiś czas trafi się także malowniczy kadr, gdy twórcy zwalniają tempo i pozwalają swoim bohaterom zreflektować się nad istotą bytu. Nie ma tu sztucznej napinki, tylko zwykła, filmowa szczerość. A w kinie, jak w życiu, szczerość to podstawa.

Fanem piłki nożnej nigdy nie był
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Furioza

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Grzegorz

Grzegorz

25.10.2021, 22:22:43

Gra aktorska , nagłośnienie , światło i scenariusz na wysokim poziomie. Dawno nie widziałem tak dobrego polskiego filmu sensacyjnego. Wątki humorystyczne również zabawne.

Anna

Anna

25.10.2021, 09:49:16

Naprawdę dobre kino! Cała obsada filmu świetnie dobrana. Damięcki w zaskakująco dobrym wydaniu. Szczerze polecam.

Kinga

Kinga

24.10.2021, 20:20:47

Film w klimacie. Gratulacje za wyobraźnię dla reżysera/castingowca, że Damięcki mógłby się w ogóle sprawdzić w takiej roli i przeobrazić z kolesia z komedii romantycznych w kibola-psychopatę. Panie Damięcki - szacunek za stworzenie nowego aktorskiego ja. Mega rola także Łukasza Simlata i Szymona Bobrowskiego. O ile Simlat nie zdziwił, bo zazwyczaj jest dobry, o tyle Bobrowski już tak. Wg mnie pierwsza udana rola od dawna.

Aleksandra

Aleksandra

24.10.2021, 12:36:47

Mega film! Nareszcie świetne, polskie kino bez wiecznego Szyca i Karolaka na czele. Wszystko się zgadzało. Fabuła, muzyka, gra, aktorska, napięcie, humor też znajdziecie. Rola życia Damięckiego. Książkiewicz też dała popis w tej odsłonie. Jedyny minus to "polaczki", którzy nie umieją się zachować jak zawsze czyli gadanie, głośne komentarze, chęć zwrócenia na siebie uwagi, film się jeszcze nie skończył, a wszyscy ruszyli jak do wyjścia w samolocie przy lądowaniu... Wstyd! Idźcie później, jak będzie mniej ludzi.

Warsawnow.pl

Warsawnow.pl

23.10.2021, 22:21:45

Dobre polskie kino akcji, coś w klimacie Psów. Mateusz Damięcki nie mógł zagrać lepiej. Golden wbija w fotel każdą sceną. Muzyka, teksty, zdjęcia, montaż no wszystko tu gra. Polecam!