Zamknij
Ciemno, prawie noc
Ciemno, prawie noc
Premiera
22 mar 2019
Czas trwania
114 minuty
Produkcja
Polska, 2019
Reżyseria
Borys Lankosz
Obsada
Magdalena Cielecka
Marcin Dorociński
Dawid Ogrodnik
Piotr Fronczewski
Aleksandra Konieczna
Jerzy Trela
Dorota Kolak
Pełny opis
4,98

Średnia ocena

Ciemno, prawie noc

Thriller Kryminał Od lat: 15 114 minuty

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor (Magdalena Cielecka). Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna.

Pełny opis

W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu.  Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swojej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, jak i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym nasza bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas…

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
260

Głosów

4,98

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Ciemno, prawie noc
Recenzja redakcji
„Ciemno, prawie noc” [RECENZJA]

Dodany przez:

Strzeż się kotojadów

Był czarny, czarny las, w którym zdarzyły się przerażające rzeczy. Był czarny, czarny dom, gdzie stało się coś okropnego. Była czarna, czarna trumna, w której skrył się biały, biały trup. I była też powieść Joanny Bator, „Ciemno, prawie noc”, za którą autorka w 2013 roku otrzymała nagrodę literacką Nike. Mówiono, że jest to książka nie do sfilmowania – za dużo wątków, za dużo dziwactw. Wyzwanie zaakceptowali Magda i Borys Lankoszowie, a efekty możemy oglądać na kinowym ekranie.

„Ziarno prawdy” było ekranizacją prozy Miłoszewskiego, ale przy okazji „Ciemno, prawie noc” Lankosz zdecydował się na adaptację. Dzięki kilku zmianom i eliminacji części wątków dzieło Bator otrzymało drugie życie. Trzon historii jest ten sam: reporterka Alicja Tabor po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnego Wałbrzycha, by napisać tekst o zagadkowych zaginięciach dzieci. Atmosfera szybko robi się bardzo gęsta – dziwne postacie stojące pod oknem w środku nocy, tajemnicza kociara bredząca od rzeczy, ludowe legendy przenikające do rzeczywistości. Alicja wpada na trop niepokojących zdarzeń, ale odkrywa też fakty związane z własną mroczną przeszłością.

Czy to Wałbrzych, czy już Twin Peaks? „Ciemno, prawie noc” jest baśnią dla dorosłych zanurzoną w onirycznym klimacie. Jak sen na jawie, w którym czas płynie inaczej, kolory są wyblakłe, a na pobudkę nie ma szans. Kino grozy łączy się tu z kryminałem i dramatem psychologicznym. Lankosz swobodnie lawiruje między planami czasowymi – wielokrotnie na dłuższy czas przenosimy się w przeszłość, by poznać losy postaci przepytywanych przez Alicję. Reżyser nie szczędzi nam szokujących wątków  i prezentuje film niebywale mocny, bezkompromisowy w ukazywaniu czystego zła, które człowiek może wyrządzić drugiemu człowiekowi. Jednocześnie nie ma tutaj niepotrzebnego epatowania przemocą. Czasami najbardziej przeraża to, co dzieje się poza kadrem.

Zdjęcia Marcina Koszałki są genialne i windują całość na jeszcze wyższy poziom – ale czym byłby film bez zamieszkujących go postaci? Przed kamerą Lankosz zgromadził aktorską śmietankę i każdy, absolutnie każdy spisał się na medal. Cielecka i Dorociński grający pierwsze skrzypce to mieszanka wybuchowa, idealna proporcja braku zaufania i fascynacji. Na drugim planie wybitny Trela, wspaniali Buzek, Bohosiewicz, Kolak, Fronczewski. Ogrodnik niczym kameleon w treściwym epizodzie, Konieczna w genialnej roli nie do poznania, Rycembel w histerycznie dobrej kreacji. No i nie zapominajmy o dzieciakach. W powieści i filmie najmłodsi są ofiarą, ale według słów samego reżysera młodzi aktorzy na planie bawili się świetnie. Efekty widać na ekranie. Naturalna, nieskrępowana gra nieletnich to perełka tej produkcji.

„Ciemno, prawie noc” nie jest filmem dla wszystkich. Niektórych widzów może przerazić fabuła w głównej mierze zlepiona z wypełnionych przemocą opowieści. Ale wymowa filmu jest jasna – kotojadom i ich nikczemnym uczynkom należy się przeciwstawić. Jakim znowu kotojadom?, zapytacie. Spokojnie, dowiecie się wszystkiego podczas seansu. Jeszcze nie jest za późno, by przerwać krąg zła - musicie tylko wybrać się do kina na „Ciemno, prawie noc”.

Ocena: 9/10

Przerażony, ale i zafascynowany był
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Ciemno, prawie noc

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Wojciech

Wojciech

04.04.2019, 10:50:11

Film mocny. Pedofilia, zoofilia, kazirodztwo, porwania i handel dziećmi, pornografia dziecięca, gwałty na dzieciach, skalpowanie dziecka do tego pomieszanie wątków, poszukiwanie skarbu, samosądy. Wszystko zakrapiane mistycyzmem i symboliką. Momentami wgniata w fotel, ale w większości żenuje. 5/10.

Adam

Adam

02.04.2019, 22:39:16

Dla mnie niekwestionowany laureat do złotej Maliny!(najgorszy film roku)Nic bardziej żenującego jak ten film nie widziałem a chodzę do kina już wiele lat. Ciemno,prawie noc-WIELKIE DNO!

Ina

Ina

01.04.2019, 18:56:25

My z mężem "mieli szczęście" zobaczyć to "arcydzieło". Miszmasz stylów, wiele wątków. Chciałoby się zapytać, a co palił lub użył autor? Osobom, które cenią swój czas i pieniądze, a także zdrowie psychiczne oglądać ten film nie doradzam

Joanna

Joanna

31.03.2019, 22:14:27

psychodeliczny film. Jak długo żyje nie widziałam czegoś takiego. Do teraz nie mogę uwierzyć w to co widziałam, pierwszy raz w życiu po prostu mnie zatkało.

Jolanta

Jolanta

27.03.2019, 22:02:15

Masakra szkoda czasu na ten seans Temat filmu jak najbardziej porusza, ale to co zobaczyłam.. HM

Ania

Ania

26.03.2019, 22:07:54

Niczego tak słabego nigdy nie oglądałam. Nikomu nie polecam. Strata czasu

Elżbieta

Elżbieta

26.03.2019, 17:03:27

Świetny film. Na pewno nie dla fanów Vegi, ale w pełni zgadzam się z recenzją Artura. Świetna rola M. Cieleckiej.

Artur

Artur

25.03.2019, 21:46:30

Jak dla mnie ciężki film ale poruszający bardzo poważny problem który istnieje we współczesnych rodzinach również. Jeśli ktoś lubi gatunek kryminał thriller dodałbym psychologiczny to polecam. Dobrze dobrana obsada a co za tym idzie również gra aktorska. Dużo się dzieje ale dopiero koniec filmu wzbudza największe emocje. Osobiście dałbym 7/10

Sławomir

Sławomir

24.03.2019, 21:44:06

Właśnie wróciłem z kina po obejrzeniu filmu "Ciemno, prawie noc". Jedyne emocje jakie wzbudził we mnie ten film to wściekłość, że zmarnowałem swój czas oraz pieniądze na bilet. Dawno nie widziałem takiej szmiry. Bardzo dobrzy aktorzy, którzy pozwolili się zaangażować do czegoś takiego. Nie do wiary! Nie oglądajcie tego, szkoda Waszych oczu.

Agnieszka

Agnieszka

23.03.2019, 15:47:43

Żałuję że nie da się tego filmu odzobaczyć. W życiu nie widziałam nic gorszego. Zresztą myślę że nie tylko ja. Część ludzi wychodziła z kina. Porażka. Tematyka filmu.. Okrutna :( ale nie wierzę że nie można było przekazać tego w ludzki sposób.. Nie polecam