Zamknij
Teatr
TEATRY
Teatr

Teatr

Teatry

W repertuarze teatralnym w najbliższych miesiącach zobaczymy retransmisje najgłośniejszych inscenizacji ze słynnych scen brytyjskich w ramach cyklu National Theatre Live.

Pełny opis

Od maja 2019 działania około teatralne stanowią część większej całości: projektu MultiCulture Britain, w ramach którego Multikino promuje ciekawe zjawiska w kulturze i sztuce z Wielkiej Brytanii w obszarze teatru, filmu, wystaw i koncertów. Patronami medialnymi projektu są: British Council, e-teatr.pl, TerazTeatr oraz Dziennik Teatralny.    
W najbliższych miesiącach zobaczymy starannie dobrane tytuły sztuk, które otwierają na różnorodność i inność, skłaniają do zastanowienia nad kwestiami podstawowymi dla ludzkiej kondycji w odniesieniu do współczesnego, multikulturowego, świata. Teatr brytyjski doskonale łączy to, co ponadczasowe z nawiązaniami do realiów naszych czasów. Inscenizacje na najwyższym artystycznym poziomie nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
Teatr - najbliższe transmisje:

Wyreżyserowany przez Lyndsey Turner i wyprodukowany przez Friedman Productions Sonia spektakl był transmitowany z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku i bił wszelkie rekordy popularności wśród tego typu transmisji. Szekspirowska tragedia stała się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze.

Uważany przez wielu znawców za najlepszą tragedię, jaką kiedykolwiek napisano, „Król Lear” Williama Szekspira ukazuje dramat starzejących się ojców odrzuconych przez własne dzieci, ale i w zaślepieniu odtrącających tych, którzy naprawdę ich kochają. Autor zaczerpnął osnowę sztuki z dawnych kronik historycznych i sztuki teatralnej obecnej na scenach w jego czasach, zmienił jednak rozłożenie akcentów dramaturgicznych i zdecydował się na tragiczne zakończenie. Lear, mityczny król Brytanii, postanawia obdzielić swymi dobrami trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Lear rozdziela przywileje według deklarowanej miłości do niego, więc gdy prostolinijna Kordelia nie ściga się z siostrami w pochlebstwach, zostaje wydziedziczona. Wkrótce okrutny los, jak to bywa u Szekspira, pokaże, kto kochał najbardziej… Dramat w równym stopniu pokazuje upadek wielkości króla, który musi stać się zwykłym człowiekiem, jak i upadek człowieka, który przybity nawałem nieszczęść osuwa się w szaleństwo. Zakończenie przynosi tylko śmierć i gorycz. Po rolę Króla Leara sięgali najwybitniejsi aktorzy, dla których była szansą na stworzenie w dojrzałym wieku kreacji złożonej, wykorzystującej cały arsenał dramatycznych środków wyrazu. Ian McKellen po mistrzowsku sprostał temu arcytrudnemu zadaniu, tworząc „niesamowicie wzruszający portret” (według magazynu „Independent”), a cały spektakl w reżyserii Jonathana Munby’ego, wystawiony przez Chichester Festival Theatre, otrzymał najwyższe noty i pochwały od wszystkich czołowych dzienników i tygodników.

NT LIVE: DEAR ENGLAND

NT Live 180 minut

Joseph Fiennes (Opowieść podręcznej) jako Gareth Southgate w porywającej sztuce Jamesa Grahama (Sherwood) o sile narodu i duchu sportowej rywalizacji. Kraj, który podarował światu piłkę nożną, ma za sobą bolesny ciąg porażek na boisku. Dlaczego reprezentacja Anglii nie może wygrać we własnej grze? Gareth Southgate, znany brytyjskim fanom piłki nożnej ze spektakularnego pudła podczas serii rzutów karnych w meczu z Niemcami, teraz staje przed nowym wyzwaniem. Zostaje trenerem drużyny narodowej. Doświadczony piłkarz wie, że musi otworzyć swój umysł i zmierzyć się z latami rozczarowań, by poprowadzić swój zespół i kraj do zwycięstwa.

NT LIVE: VANYA

NT Live 110 minut

Andrew Scott w nietypowej wersji Wujaszka Wanii Czechowa autorstwa Simona Stephensa. Nadzieje, marzenia, skrywane żale i jeden aktor w wielu wcieleniach – nowa adaptacja z uwagą bada złożoność ludzkich emocji. Wyprzedany spektakl nagrano na żywo na londyńskim West Endzie.

Rok 1964. Richard Burton, świeżo po ślubie z Elizabeth Taylor, ma zagrać główną rolę w eksperymentalnej nowej inscenizacji Hamleta na Broadwayu w reżyserii Johna Gielguda. W trakcie prób do spektaklu dochodzi do zderzenia dwóch wizji teatru, a dalsza współpraca między aktorem i reżyserem staje pod znakiem zapytania. Napisana przez Jacka Thorne’a (Harry Potter i przeklęte dziecko), ze scenografią autorstwa Es Devlin (Czarownice z Salem) sztuka została nagrana na żywo podczas wyprzedanego spektaklu w National Theatre. Evening Standard wyróżnił ją nagrodą dla najlepszej nowej sztuki.

Zdobywca nagród Tony oraz BAFTA Ralph Fiennes („Antoniusz i Kleopatra”, „Lista Schindlera”, „Koriolan”) i zdobywczyni Olivier Award Indira Varma („Present Laughter”, „Obi-Wan Kenobi”, „Luther”) wcielają się w role główne w najnowszej „elektryzującej i poruszającej” (★★★★ „Daily Telegraph”) adaptacji „Makbeta” Williama Shakespeare’a. Ta porywająca i oszałamiająca produkcja, od początku przygotowywana z myślą o wielkim ekranie, będzie wydarzeniem, którego nie można przegapić. Po serii występów w Londynie i zakończeniu kolejnych sezonów w Liverpoolu i Edynburgu, sztukę obejrzy podczas 110 spektakli ponad sto tysięcy ludzi w szczelnie wypełnionych salach. W Polsce dzięki współpracy z Trafalgar Releasing spektakl będzie można zobaczyć tylko w wybranych kinach Multikino. Reżyser Simon Godwin („Antoniusz i Kleopatra”, „Romeo i Julia”, „Hansard”) oraz scenografka i projektantka kostiumów Frankie Bradshaw („Jerusalem”, „Blues for an Alabama Sky”) zadbali, by najnowsza adaptacja szekspirowskiej tragedii „rezonowała w czasach współczesnych” (★★★★★ „The I”).

NT Live: Nye

NT Live 160 minut

Michael Sheen jako Nye Bevan w surrealistycznej i spektakularnej podróży przez życie i dziedzictwo człowieka, który zmienił oblicze brytyjskiej służby zdrowia. Karierę zaczynał w kopalni, był jednym z przywódców strajku górników w Walii. Zasłynął jako orędownik i twórca Narodowej Służby Zdrowia. Aneurin „Nye” Bevan określany jest mianem polityka, który wywarł największy wpływ na Wielką Brytanię, nigdy nie będąc premierem. W obliczu śmierci Aneurin „Nye” Bevan spogląda w przeszłość i konfrontuje się ze swoimi wspomnieniami, które wiodą go w oszałamiającą podróż przez życie, od wczesnego dzieciństwa, po lata spędzone w kopalni, a potem w parlamencie, gdzie toczył boje z samym Churchillem. Napisana przez Tima Price’a i wyreżyserowana przez Rufusa Norrisa (Small Island, Makbet) doskonała sztuka została nagrana na żywo w National Theatre w Londynie.

INFORMACJE DODATKOWE

Harmonogram transmisji Teatrów National Theatre Live w Multikinie w I półroczu 2024:

24 stycznia 2024, g 19:00 (środa) - NT Live: Fleabag z Phoebe Waller-Bridge

13 lutego 2024, g. 19:00 (wtorek) - NT Live: Romeo i Julia z Jessie Buckley i Joshem O’Connorem

21 lutego 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Dear England z Josephem Fiennesem (PREMIEROWO!)

13 marca 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Vanya z Andrew Scottem (PREMIEROWO!)

27 marca 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Dear England z Josephem Fiennesem (powtórka)

15 kwietnia 2024, g. 19:00 (poniedziałek) - NT Live: Good z Davidem Tennantem

24 kwietnia 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Vanya z Andrew Scottem (powtórka)

30 kwietnia 2024, g. 19:00 (wtorek) - NT Live: Kim jesteś, Hamlecie? z Markiem Gatissem oraz Johnnym Flynnem w reżyserii Sama Mendesa (PREMIEROWO!)

9 maja 2024, g. 19:00 (czwartek) - Makbet z Ralphem Fiennesem i Indirą Varmą (PREMIEROWO, tylko w Multikinie)

12 maja 2024, g. 15:00 (niedziela) - Makbet z Ralphem Fiennesem i Indirą Varmą (powtórka, tylko w Multikinie)

15 maja 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Best of Enemies z Zacharym Quinto i Davidem Harewoodem

22 maja 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Hamlet z Benedictem Cumberbatchem

29 maja 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Kim jesteś, Hamlecie? z Markiem Gatissem oraz Johnnym Flynnem w reżyserii Sama Mendesa (powtórka)

5 czerwca 2024, g. 19:00 (środa)  - NT Live: Dear England z Josephem Fiennesem (powtórka)

12 czerwca 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Vanya z Andrew Scottem (powtórka)

19 czerwca 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Nye z Michaelem Sheenem (PREMIEROWO!)

3 lipca 2024, g. 19:00 (środa) - NT live: Król Lear z Ianem McKellenem

17 lipca 2024, 19:00 (środa) - NT Live: Nye z Michaelem Sheenem (powtórka)

31 lipca 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Vanya z Andrew Scottem (powtórka)

28 sierpnia 2024, g. 19:00 (środa) - NT Live: Vanya z Andrew Scottem (powtórka) – pożegnanie z tytułem