Zamknij
WAMA FILM FESTIVAL
FESTIWALE
WAMA FILM FESTIVAL
Premiera
6 paź 2020
Pełny opis
8,5

Średnia ocena

WAMA FILM FESTIVAL

Festiwale

7. edycja WAMA Film Festival dostarczy wyjątkowych filmowych wrażeń kinomanom w Olsztynie. W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zaprezentujemy dziewięć pełnometrażowych filmów, które łączy wnikliwe spojrzenie na człowieka i otaczający go świat. W Konkursie Filmów Krótkich widzowie 7. edycji WAMA Film Festival zobaczą 16 filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez młodych twórców. To już tradycja, że podczas WAMA Film Festival dyskutujemy wokół zagadnień związanych z hasłem przewodnim festiwalu. W tym roku towarzyszy nam refleksja nad hasłem ŚWIADOMOŚĆ i związane z nim rozpoznanie stanu zagrożeń ekologicznych, które są coraz bliżej nas, a w zasadzie zaczęły już nam towarzyszyć w życiu codziennym. Znakomicie ujmują to w swoim filmie twórcy dokumentu „Odbudować Paradise” którego prezentacja połączona będzie z dyskusją w gronie zaproszonych ekspertów. Pełen program Festiwalu dostępny na www.wamafestival.pl

Pełny opis

Program 7. Edycji WAMA Film Festival oscyluje głównie wokół tematów związanych ze współczesnym społeczeństwem i problemami otaczającymi człowieka. Najważniejszym założeniem festiwalu będzie promowanie wartości związanych z koegzystencją człowieka i przyrody oraz działań społecznych na rzecz neutralności klimatycznej. Hasłem tegorocznej edycji jest ŚWIADOMOŚĆ. Świadomość tego czym stała się planeta? Świadomość, że przemysł bywa destrukcyjny dla Twojej wygody? Świadomość, co zostawimy kolejnym pokoleniom? Świadomość, że konieczne są zmiany? Czeka nas nowy zielony ład albo spalona, zniszczona ziemia. Ludzkość nie będzie miała drugiej szansy, więc musimy wytężyć wszystkie swoje siły i zadbać o nasz dom. Nie bądź obojętny!

W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zaprezentujemy dziewięć pełnometrażowych filmów które łączy wnikliwe spojrzenie na człowieka i otaczający go świat. Widzowie obejrzą zdobywcę Złotego Niedźwiedzia na Berlinale „Zło nie istnieje” Mohammeda Rasoulofa, który stawia fundamentalne pytania o sens kary śmierci. Za swój film reżyser został napiętnowany przez irański reżim. Agnieszka Holland w „Szarlatanie” przypomina fascynującą i pełną sprzeczności postać czeskiego zielarza Jana Mikoláška. Dla tego kontrowersyjnego uzdrowiciela natura była lekarstwem na wszystkie ludzkie bolączki. W słodko-gorzkiej tragifarsie rodzinnej „Ojciec” twórcy przedstawiają Bułgarię trzydzieści lat po upadku komunizmu. W świecie na pozór normalnym, wszystko jest kłamstwem przykrywającym brak rozliczenia z przeszłością. Film wygrał festiwal w Karlowych Warach. Wyjątkowych wzruszeń może dostarczyć „Nadzieja” ze Stellanem Skarskardem w roli głównej. To poruszająca opowieść o chorobie, życiowych priorytetach i potrzebie bliskości, która narasta w chwili odchodzenia najbliższej osoby.

W Konkursie Filmów Krótkich widzowie 7. edycji WAMA Film Festival zobaczą 16 filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez młodych twórców. Wśród nich znajdą się m.in. nagrodzone na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym „Dalej jest dzień” Damiana Kocura i „Ostatnie dni lata” Klaudii Kęski czy laureat nagród na 39. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych film „Noamia” w reżyserii Antonio Galdameza z Bartłomiejem Topą w roli głównej. Widownia będzie też miała okazję zobaczyć debiut reżyserski Olgi Bołądź „Alicja i żabka”. Młodzi twórcy, których filmy znalazły się w programie tegorocznego Konkursu Filmów Krótkich niezwykle świadomie patrzą na otaczający nas świat i stawiają pytania nad którymi warto się pochylić już teraz. Centrum ich zainteresowań stanowią więzi międzyludzkie, ale także związki z otaczającą rzeczywistością, z przyrodą, z naszą historią. Warto wnikliwie przyglądać się drodze twórczej młodych realizatorów, bo ich dzisiejsze oraz przyszłe dokonania w kinematografii zadecydują o kształcie polskiego kina w najbliższych latach.

To już tradycja, że podczas WAMA Film Festival dyskutujemy wokół zagadnień związanych z hasłem przewodnim festiwalu. W tym roku towarzyszy nam refleksja nad hasłem ŚWIADOMOŚĆ i związane z nim rozpoznanie stanu zagrożeń ekologicznych, które są coraz bliżej nas, a w zasadzie zaczęły już nam towarzyszyć w życiu codziennym. Znakomicie ujmują to w swoim filmie twórcy dokumentu „Odbudować Paradise”. Będziemy zatem rozmawiać o świadomej próbie wyjścia z kryzysu i rozwiązaniach, jakie powinniśmy wdrażać już teraz, by spróbować ocalić to, co najcenniejsze wokół nas – nieskalane piękno przyrody. Z naszymi gośćmi oraz widzami po seansie porozmawia uznany krytyk filmowy i publicysta Piotr Czerkawski

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Festiwal współfinansują: Komisja Europejska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
Partnerem logistycznym festiwalu jest Grupa JD Kulej Autoryzowany Dealer Marek Ford i KIA w Olsztynie, a partnerem technologicznym BEIKS BiK Machulski.
Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.
Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „INTERFILMLAB 4.0” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
2

Głosów

8,5

Średnia ocena

Oceń film

WAMA FILM FESTIVAL - najbliższe transmisje:
0 Głosów
0 Średnia ocena

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia „Arab Blues” przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Kulturowe różnice generują serię pomyłek i nieporozumień, które debiutująca reżyserka Manele Labidi ze swadą rozbraja humorem.

0 Głosów
0 Średnia ocena

UROCZYSTY FINAŁ PROGRAMÓW EDUKACJI FILMOWEJ prezentacja zrealizowanych przez młodzież materiałów filmowych

0 Głosów
0 Średnia ocena

INTERFILMLAB 4.0 - wdrażanie nowatorskich modeli produkcji filmowej zwiększających potencjał eksportowy polskiego kina NOWE MODELE PRODUKCJI - WSPÓŁPRACA Z PRODUCENTEM KREATYWNYM Debata podsumowująca I etap projektu.

3 Głosów
7 Średnia ocena

Czeska ekipa dokumentalna wyrusza w pielgrzymkę przez Polskę, aby okiem kamery zbadać konkretne sytuacje związane z polską religijnością. Jak skończy się spotkanie z egzorcystą czy z oddanymi słuchaczami Radia Maryja? Czy Czesi zrozumieją polską religijność, a Polacy zaakceptują czeski ateizm?

0 Głosów
0 Średnia ocena

Gdy mieszkająca w Nowym Jorku Billi dowiaduje się o chorobie ukochanej babci Nai Nai, w pierwszym odruchu chce wskakiwać do samolotu, żeby się z nią pożegnać. Jednak rodzina Billi decyduje się zataić przed Nai Nai informację o jej stanie zdrowia i postanawia zorganizować rodzinne spotkanie pod pretekstem skleconego naprędce absurdalnie wielkiego, hucznego wesela jednego z kuzynów. „Kłamstewko” to pełna wdzięku, serca, humoru i wzruszeń komedia, której klimat może wzbudzać skojarzenia z niezapomnianym „Między słowami” Sofii Coppoli.

0 Głosów
0 Średnia ocena

"KAMIEŃ" reż. Bartosz Kozera prod. Studio Munka SFP (26 min.) "PRZEPUSTKA" reż. Łukasz Ruciński prod. Warszawska Szkoła Filmowa (22 min.) "PROBLEM" reż. Tomasz Wolski prod. Kijora (15 min.) "OSTATNIE DNI LATA" reż. Klaudia Kęska prod. Szkoła Filmowa w Katowicach (28 min.)

0 Głosów
0 Średnia ocena

"WSCHÓD-ZACHÓD" reż. Natalia Koniarz prod. Szkoła Filmowa w Katowicach (21 min.) "WE HAVE ONE HEART" reż. Katarzyna Warzecha prod. Studio Munka SFP (12 min.) "DALEJ JEST DZIEŃ" reż. Damian Kocur prod. Tomcat, Kinghouse (26 min.) "FIKOŁEK" reż. Milena Dutkowska prod. Szkoła Filmowa w Katowicach (29 min.)

0 Głosów
0 Średnia ocena

"DOBRE, ELEGANCKIE CHŁOPAKI" reż. Marek Ułan-Szymański prod. Warszawska Szkoła Filmowa (26 min.) "CZUŁY FILM" reż. Aleksandra Maciejczyk prod. Szkoła Filmowa w Łodzi (18 min.) "MOTHER DEAR" reż. Zuzanna Sorówka prod. Szkoła Filmowa w Katowicach (19 min.) "ALICJA I ŻABKA" reż. Olga Bołądź prod. Studio Munka SFP (29 min.) SPOTKANIE Z ZAUTORAMI PREZENTOWANYCH FILMÓW

0 Głosów
0 Średnia ocena

"ULEGŁOŚĆ" reż. Michał Ciechomski prod. Szkoła Filmowa w Katowicach (26 min.) "NIE ZA MIŁE WIADOMOŚCI" reż. Marek Skrzecz prod. niezależna (6 min.) "NOAMIA" reż. Antonio Galdamez prod. Studio Munka SFP (29 min.) "SUKIENKA" reż. Tadeusz Łysiak prod. Warszawska Szkoła Filmowa (30 min.) SPOTKANIE Z ZAUTORAMI PREZENTOWANYCH FILMÓW

0 Głosów
0 Średnia ocena

„Martin Eden” inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser Pietro Marcello przenosi do uwielbianego przez filmowców Neapolu. U podstaw tej intrygującej historii stają klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja. Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden (nagrodzony na festiwalu w Wenecji Luca Marinelli), spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, Martin marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

0 Głosów
0 Średnia ocena

Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą zaledwie trzy miesiące życia? Tuż przed Bożym Narodzeniem taka sytuacja zastaje Anję i jej partnera Tomasa - doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach artystycznych oraz dorastających dzieciach. Ich relacja przetrwała głównie ze względu na rodzinę. Film Marii Sødahl ze znakomitymi kreacjami Andrei Bræin Hovig i Stellana Skarsgårda otrzymał na tegorocznym MFF w Berlinie nagrodę Europa Cinemas Label dla najlepszego filmu europejskiego.

1 Głosów
1 Średnia ocena

8 listopada 2018 roku u podnóża wzgórz Sierra Nevada wybuchł najtragiczniejszy pożar w historii Californii, który zdewastował miasteczko Paradise. W wyniku szalejącego ognia zginęło 85 osób. 14 tysięcy domostw zamieniło się w popiół, zmuszając do ucieczki kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Słynny reżyser i zdobywca Oscara Ron Howard („Piękny umysł”) postanowił natychmiast pojechać na miejsce tragedii.

0 Głosów
0 Średnia ocena

Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się z chwilą, gdy syn mimo jego próśb nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami. Reżyserski duet Kristina Grozeva i Petar Valchanov przenosi na chwilę akcenty z kluczowego w ich poprzednich filmach społecznego kontekstu na dynamiczne relacje, jakie tworzą się między bohaterami. Mówią o kruchości, a może sile rodzinnych więzów, jednostkowym podejściu do żałoby, wreszcie o absurdach, jakie czekają na ojca i syna.

0 Głosów
0 Średnia ocena

Sara (Eva Green) jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia pod kontrolą maszyn i specjalistów, poddana ekstremalnym warunkom, jakie panują na statku kosmicznym, ćwiczy wytrzymałość swojego organizmu. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli. Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima", jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować.

0 Głosów
0 Średnia ocena

Oparta na faktach historia czeskiego zielarza Jana Mikoulaska. Debiutujący na tegorocznym Berlinale film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni „Obywatela Jonesa” i „Pokotu” gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

0 Głosów
0 Średnia ocena

Opowieść o jednej z największych, zaraz po Katyniu, tragedii Polaków, która wydarzyła się dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej. Film prezentuje rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami tych ponurych wydarzeń. Bohaterowie wędrują po miejscach kaźni ofiar, wskazują miejsca, z których Sowieci porwali członków ich rodzin – żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

0 Głosów
0 Średnia ocena

„Zło nie istnieje” ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterów każdej z nich łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach. Mohammad Rasoulof wraca w tym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Reżyser tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kar śmierci. Film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w 2020 roku.