Zamknij
EnergaCAMERIMAGE
FESTIWALE
EnergaCAMERIMAGE
9

Średnia ocena

EnergaCAMERIMAGE

Festiwale

• 26. EnergaCAMERIMAGE – wielkie, międzynarodowe święto kina • Wspaniałe filmy fabularne, wybitni twórcy, spotkania, warsztaty • Prezentacje nowoczesnych technologii i sprzętu filmowego • Unikalne filmy dokumentalne i porywające wideoklipy • Wyjątkowa atmosfera i niesamowite przeżycia • Niezwykły hołd dla dziesiątej muzy

Pełny opis

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. EnergaCAMERIMAGE znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom. EnergaCAMERIMAGE jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
10

Głosów

9

Średnia ocena

Oceń film

How to book your ticket in Multikino
EnergaCAMERIMAGE - najbliższe transmisje:
CAM 53 Wars | 53 wojny
CAM 53 Wars | 53 wojny

Festiwale 82 minuty

Nie od dziś wiadomo, że zawód korespondenta wojennego wiąże się tyleż ze szlachetną ekscytacją informowania świata o tym, co dzieje się w różnych punktach zapalnych globu, co z emocjonalną traumą rodzącą się na skutek nieustannego wystawienia na grozę tego, co człowiek potrafi zrobić drugiemu człowiekowi. Jakie boje muszą natomiast toczyć we własnych głowach żony korespondentów wojennych, stojące zawsze w cieniu odważnych mężczyzn kobiety zmuszone wyczekiwać tygodniami czy miesiącami na powrót ukochanych, którzy z każdą „zaliczoną” wojną oddalają się od nich jeszcze bardziej? Polska, lata 90., tuż przed inwazją elektroniki i telefonów komórkowych. Anna czeka na Witka, który ratuje raz za razem świat kosztem ich małżeństwa i dzieci. Czeka i się zamartwia, czy to już ta wojna, która pozbawi ją męża i życiowej równowagi? Witek zawsze wraca, niby taki sam, a jednak jakoś inny, lecz zmienia się również sama Anna. Nie będąc fizycznie na polu bitwy, zaznaje wojny we własnej głowie.

CAM 55 Steps
CAM 55 Steps

Festiwale 115 minut

Eleonor Riese jest pacjentką szpitala psychiatrycznego, która wstępuje na drogę sądową, by walczyć o prawo do odmowy zażywania niektórych leków, raczej niszczących jej kruche zdrowie niż cokolwiek poprawiających. Colette Hughes jest byłą pielęgniarką i prawniczką, która będzie towarzyszyć jej w tym karkołomnym wyzwaniu. Próbując odmienić los kobiety, którą dopiero poznała, zatracająca się w pracoholizmie Colette

CAM Angel Face
CAM Angel Face

Festiwale 108 minut

Marlène to trzydziestokilkuletnia hedonistka, która nigdy nie wyrosła z etapu studenckich imprez do białego rana, eksperymentowania z wszystkim i wszystkimi oraz nie przejmowania się tym, czy kolejny poranek przyniesie coś więcej niż całodniowego kaca. Elli to rezolutna ośmioletnia dziewczynka, która w poszukiwaniu bratniej duszy zaczyna eksplorować ścieżki uczęszczane głównie przez dorosłych, między innymi tę prowadzącą do stanu odurzenia alkoholowego. Problemy pierwszej można śmiało zrzucić na karb emocjonalnej niedojrzałości i przepisać terapię odwykową, gdy będzie już bardzo źle, ale jeszcze nie za późno. Sytuacja drugiej jest znacznie gorsza, ponieważ zmuszona do zbyt wczesnego dojrzewania, żyjąca w świecie permanentnego kontaktu z dostępnymi na wyciągnięcie ręki trunkami dziewczynka będzie miała w przyszłości problem z dostrzeganiem granicy pomiędzy kieliszkiem do towarzystwa a nałogiem. Co łączy Marlène i Elli poza topieniem smutków w alkoholu? Są matką i córką.

CAM Ash
CAM Ash

Festiwale 114 minuty

Współczesne Chiny. Dwie brutalne zbrodnie, jedna precyzyjna i przeprowadzona w iście egzekutorskim stylu, druga niechlujna i dokonana pod wpływem buzujących emocji. Trwające ponad dziesięć lat policyjne śledztwo prowadzące na zmianę do obsesyjnego poszukiwania poszlak oraz mentalnego wycieńczenia. Niekonwencjonalna przyjaźń ponad klasowymi i społecznymi podziałami, zrodzona na bazie fascynacji moralną niejednoznacznością Zmartwychwstania Lwa Tołstoja, opowiadającego tylko pozornie o innych ludziach, innym kraju, innych czasach. Trójka zagubionych mężczyzn uwikłanych w niezrozumiałą dla nich sieć zależności, z biegiem czasu coraz trudniejszą do rozszyfrowania. I dziesiątki pytań bez oczywistych odpowiedzi. Gdzie przebiega granica pomiędzy dobrem i złem? Czy znany i szanowany altruista, który służy wielu za model do naśladowania, może być w głębi duszy manipulatorem, oportunistą, mordercą? Czy cham, prostak i damski bokser zasługuje na śmierć, czy jednak bardziej cywilizowaną karę?

1 Głosów
9 Średnia ocena

Trwa II wojna światowa. Siedmioletni Eda przenosi się z rodzicami z Pragi do krewnych na prowincję. Wojenne starcia, widziane z tej perspektywy, toczą się gdzieś w tle i nie przeszkadzają Edzie w korzystaniu z uroków dzieciństwa. Bawi się z miejscowymi dziećmi, a żeby wkupić się w ich łaski, musi jak one chodzić boso, bo w butach paradują jakoby tylko ci głupi prażanie. Eda uczestniczy w domowych sprzeczkach i przeżywa dziecinne zauroczenia płcią przeciwną. Boso po ściernisku Jana Svěráka, twórcy nagrodzonego Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego Koli (1996), to prequel nominowanej do Oscara w tej kategorii Szkoły podstawowej (1991), którą reżyser debiutował. Komediodramat Boso po ściernisku jest adaptacją książki Zdenka Svěráka, ojca Jana. Obaj tworzą wspaniały duet twórczy.

CAM Becoming Astrid | Młodość Astrid
CAM Becoming Astrid | Młodość Astrid

Festiwale 123 minuty

Niemal każdy czytał w dzieciństwie Pippi Pończoszankę, Dzieci z Bullerbyn czy Ronję, córkę zbójnika – książki zresztą przeniesione na ekran. Biograficzny film Młodość Astrid ukazuje ich autorkę – sławną szwedzką pisarkę Astrid Lindgren (1907-2002), z domu Ericsson – jako kobietę, która już u progu dorosłości była silną, niezależną indywidualnością. Kiedy miała 18 lat, weszła w ostry konflikt z ówczesnymi normami obyczajowymi, czym wywołała skandal. Zawsze jednak kroczyła przez życie z dumnie podniesioną głową. Grająca rolę Astrid duńska aktorka Alba August jest córką sławnego reżysera Billiego Augusta, twórcy m.in. takich filmów, jak Pelle zwycięzca i Dobre chęci.

CAM Best of AGRFT - PART 1
CAM Best of AGRFT - PART 1

Festiwale 93 minuty

"DUCK HUNTING - Dwóch synów czeka na ojca, który kończy właśnie odsiadkę wyroku w więzieniu. Cała trójka wybiera się z tej okazji na polowanie na kaczki, tak jak to robili dawniej, zanim ojciec został skazany. Ten jednak zamiast strzelby ma ze sobą łopatę, a synowie, zamiast strzelać do kaczek, biorą na cel ojca. C.H.A.O.S. - Grupa nastolatków włamuje się do kompleksu basenów. Młodzieńcza beztroska szybko przeradza się w chaos, który kończy się wypadkiem. Sytuacja nagle się zmienia. LJUBLJANA - MÜNCHEN 15:27 - Obsługująca punkt ksero Mala oraz pracownik budowalny Jure, pracują w swoich miejscach zatrudnienia tylko dopóki nie znajdą czegoś ciekawszego. Obydwoje mieszkają tymczasowo w małym mieszkanku na poddaszu, ale kiedy tylko sprawy się ułożą, z pewnością znają sobie lepsze miejsce do życia. W ich „tymczasowym” świecie za dwa miesiące pojawi się jednak mała Rubi. Twórcy filmu przyglądają się tej szczególnej chwili, w której zaczynamy rozumieć, że wszystko to, co miało być „tylko na chwilę”, nagle zaczyna być „na stałe”. BACK TO THE MEMORIES - Štefka po rozległym wylewie ma trudności z zapamiętaniem własnego imienia; powracają do niej za to szczegóły dawno zapomnianych wspomnień z wczesnego dzieciństwa. Przypomina sobie, że gdy miała trzy lata, babcia pokazała jej zdjęcie swoich dzieci. Bohaterka postanawia odwiedzić swoją siostrę, Zorkę, niewidomą fotografkę, która być może wie coś więcej na jego temat. Czas pokrył twarze kobiet zmarszczkami i całkowicie odmienił miejsca uchwycone na zdjęciach, ale wspomnienia z nimi związane są wciąż żywe, podobnie jak nieczułe na upływ czasu fotografie. ANJA GANJA - Młoda para przechodzi kryzys, ponieważ chłopak nieustannie pali. Kiedy stopniowo zmienia się w ludzką roślinę, ich życie uczuciowe zaczyna wymykać się spod kontroli."

CAM Best of AGRFT - PART 2
CAM Best of AGRFT - PART 2

Festiwale 71 minut

"TRIESTE IS OURS! - W 2009 roku grupa partyzantów dowodzona przez France’a postanawia wyzwolić włoskie miasto Triest. France martwi się przede wszystkim o to, że młodsze pokolenie, do którego należy jego córka, Mateja, nie zaakceptuje partyzanckiej historii i wartości wyznawanych przez wcześniejsze generacje. Po której stronie barykady stanie Mateja i czy włoski Triest znowu stanie się słoweński? BENJAMIN - Film dokumentalny opowiadający historię Benjamina, 12-latka z autyzmem. Ponieważ chłopaka nie krępują normy społeczne ani wyuczone wzorce zachowań, w życiu kieruje się głównie uczuciami. Jest autentyczny i bezpośredni, ale często bywa też niezrozumiany. W życiu kocha przede wszystkim liczby i pociągi, dlatego dużo czasu spędza na dworcu kolejowym w Lublanie w towarzystwie swojej matki, Mai. Kobieta jest łącznikiem między Benjaminem a Tadejem, który – choć kocha brata – czasami nie potrafi go zaakceptować. THE SPRINGTIME SLEEP - Życie Jasny niespodziewanie staje się bardzo trudne. A może zawsze takie było? Bohaterka nie szuka jednak odpowiedzi na to pytanie, a raczej pozwala nieść się prądowi wydarzeń. W ten sposób poznaje Pera, młodego chłopaka, który choć nie wzbudza w niej zaufania, bardzo ją intryguje. Podczas wspólnej podróży odkrywają, że to, co było, i to, co będzie, jest. LITTLE FISH - BRINA: Cześć, Bor. Dziadek mówił mi, że w tym jeziorze są ryby, które mogłyby odgryźć ci pół nogi. BOR: E tam, widzę tu tylko małe rybki. BRINA: Tak, ale małymi rybkami żywią się te duże i to właśnie one mogą ci odgryźć nogę. BORDERED - Ja graniczę, Ty graniczysz, My graniczymy. Brzmi jak dziecięca piosenka, ale nią nie jest. Cześć, jestem Leo, miło cię poznać!"

CAM Birds of Passage | Sny wędrownych ptaków
CAM Birds of Passage | Sny wędrownych ptaków

Festiwale 125 minut

Kolumbia, lata 70. XX wieku, narkotykowi baronowie już niedługo zaczną rozdzierać kraj na strzępy, jednak dla przedstawicieli rdzennego dla północnej części kraju plemienia Wayúu życie płynie jeszcze dawnym torem. Odbywa się właśnie rytuał, po którym nastoletnia Zaida stanie się młodą kobietą, o której rękę starać się będą mogli młodzi mężczyźni. Tradycja i plemienna lojalność zaczną niestety niedługo ustępować chciwości i narkotykowym marzeniom, które sprawią, że żyjący niegdyś w symbiozie ludzie zaczną się stawać sobie wilkami. Krążące coraz częściej na kolumbijskim niebie amerykańskie metalowe ptaki nic sobie nie robią z rozgrywającej się pod nimi tragedii.

CAM Bitter Tears of Petra von Kant, The | Gorzkie łzy Petry von Kant
CAM Bitter Tears of Petra von Kant, The | Gorzkie łzy Petry von Kant

Festiwale 124 minuty

Projektantka mody Petra von Kant zakochuje się w młodszej od siebie modelce Karin Thimm. Kobiety żyją pewien czas w udanym związku, ale w momencie, w którym Karin okazuje Petrze zniecierpliwienie jej zaborczością, sytuacja staje się dramatyczna. Inscenizacja w jednym wnętrzu, niby dekoracji, celowo podkreśla teatralny rodowód filmu. Temu samemu służą długie ujęcia, symulujące znamienną dla teatru ciągłość czasową akcji. Uważa się, że w Gorzkich łzach Petry von Kant pierwszy raz w pełni dał o sobie znać talent operatorski Michaela Ballhausa. Autor zdjęć pomógł Fassbinderowi barwą, oświetleniem, dużą głębią ostrości, ruchami kamery (kiedy tylko były możliwe i celowe), wreszcie kilkoma pięknymi zbliżeniami twarzy aktorek, wnieść do tego teatru w filmie żywioł kina i zbudować gęstą atmosferę.

CAM Black Peter | Czarny Piotruś
CAM Black Peter | Czarny Piotruś

Festiwale 85 minut

Czechosłowacja, wczesne lata 60. XX w. Szesnastoletni Petr rozpoczyna pracę w samoobsługowym sklepie spożywczym jako obserwator potencjalnych złodziei. Petr, nieporadny w roli detektywa, w domu tłamszony przez prawiącego morały ojca, nieśmiały w kontaktach z rówieśnikami, wśród których jest jego pierwsza sympatia, Pavla – i przy tym wszystkim nieodparcie sympatyczny – drobnymi krokami przekracza granicę, za którą zaczyna się dorosłe życie. Pełnometrażowy, fabularny debiut Miloša Formana, oparty na motywach powieści Jaroslava Papouška z 1947 r. Uchwycenie prawdy o nastolatkach, ale i o dorosłych, o dojrzewaniu w atmosferze konfliktu pokoleń i prób przełamywania pruderii obyczajowej, stało się możliwe dzięki swobodnej, otwartej dramaturgii scenariusza oraz nowofalowemu nowatorstwu Formana.

CAM BlacKkKlansman | Czarne bractwo. BlacKkKlansman
CAM BlacKkKlansman | Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Festiwale 135 minut

Oparta na faktach historia Rona Stallwortha, który nie tylko stał się pierwszym czarnoskórym detektywem pracującym w wydziale policji Colorado Springs, lecz także zdołał ośmieszyć próbujący powrócić do łask Ameryki Ku Klux Klan. Podczas gdy Stallworth wchodzi w coraz bardziej merytoryczne dyskusje telefoniczne z wysoko postawionymi członkami Klanu, w kontaktach na żywo zastępuje go kolega żydowskiego pochodzenia, Flip Zimmerman. Stawiając czoła różnym przeciwnościom losu oraz zaskakującym ułomnościom natury ludzkiej, obaj policjanci udowadniają, że dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych.

CAM Boy Erased | Wymazać siebie
CAM Boy Erased | Wymazać siebie

Festiwale 114 minuty

Oparta na faktach historia Amerykanina Jareda Conlona, który został wysłany przez głęboko wierzących rodziców-baptystów na niekonwencjonalną „terapię nawracającą” z drogi grzechu, za jaki był i wciąż jest uznawany homoseksualizm. Chłopak ma w głowie mętlik myśli, emocji i refleksji, godzi się więc na życie w zamknięciu na terenie specjalnego ośrodka, w którym ma zostać „wyleczony”, by stać się ponownie „wartościowym” członkiem społeczeństwa. Na miejscu poznaje wielu podobnych sobie ubezwłasnowolnionych młodych dorosłych, którzy byli zbyt słabi, by zaryzykować bunt przeciwko wartościom rodziców. Są wśród nich tacy, którzy autentycznie dążą do zmiany, ale też tacy, którzy funkcjonują od kłamstwa do kłamstwa, mówiąc swoim „wybawcom” dokładnie to, co ci chcą usłyszeć. Egzystując w rytm nakazów i zakazów, znajdując się pod permanentną kontrolą pasywno-agresywnego personelu, Jared próbuje zrozumieć, kim jest i ile samego siebie jest w stanie poświęcić, by zadowolić innych.

CAM Breaking the Waves | Przełamując fale
CAM Breaking the Waves | Przełamując fale

Festiwale 158 minut

Bess McNeill to młoda Szkotka z małej nadmorskiej miejscowości na północy kraju. Na przekór konserwatywnej społeczności niechętnej przybyszom z zewnątrz, poślubia swego ukochanego – Duńczyka Jana. Traci przy nim niewinność i oboje odczuwają radość z erotycznego spełnienia. Wkrótce jednak tragedia kładzie kres ich seksualnemu współżyciu. Niewygasła namiętność przybiera postać, która wszystkich wystawia na próbę. Samą Bess przywodzi do zachowań skazujących ją na potępienie, ale i budzących dla niej współczucie. Wybitny dramat psychologiczny z tłem religijnym i pierwiastkiem erotycznym. Debiutująca rolą Bess Emily Watson z naturalnością i przenikliwością odkrywa intrygujące, zróżnicowane odcienie osobowości swojej bohaterki.

CAM Breathing Into Marble
CAM Breathing Into Marble

Festiwale 97 minut

Film oparty na powieści litewskiej pisarki Laury Sintiji Černiauskaitė, podobnie jak literacki pierwowzór skupia sie na wyzwaniach, jakie świat stawia współczesnym rodzinom. Breathing into marble to połączenie romantycznej ballady z pełnym napięcia thrillerem. Bohaterami filmu są Izabele i Liudas – dwoje intelektualistów, wychowujących w domu na przedmieściach syna Gailiusa, cierpiącego na epilepsję, ale nad wiek rozwiniętego umysłowo. Izabele namawia męża na adopcję drugiego dziecka. Szybko okazuje się jednak, że chłopiec ma olbrzymie trudności z przystosowaniem się do funkcjonowania w nowej rodzinie i jest gotów zrobić wszystko, by zwrócić na siebie uwagę matki. W swoim filmie reżyserka Giedrė Beinoriūtė opowiedziała o niełatwych relacjach w rodzinie, o niewidzialnych więziach, łączących ludzi i o problemie odpowiedzialności za drugiego człowieka.

CAM Burning | Płomienie
CAM Burning | Płomienie

Festiwale 148 minut

Jong-su to prosty chłopak o wielkich marzeniach, lecz brak mu śmiałości i przebojowości, by je spełnić. Jednym z nich staje się Haemi, piękna dziewczyna z apetytem na życie, która pragnie jeździć po świecie, doświadczać, poznawać. Z jednej z takich podróży, aż do Afryki, przywozi nowego chłopaka, Bena, zamożnego i złotoustego czarusia, bycie z którym wydaje się być obietnicą ekscytujących przygód. Dla Haemi jest to spełnienie marzeń, dla Jong-su istna tragedia, jednakże perfidny los sprawi, że cała trójka będzie musiała przewartościować swoje życie i podjąć wiele trudnych decyzji.

CAM Call for Dreams
CAM Call for Dreams

Festiwale 84 minuty

Jeżeli sny są rządzącymi się własną logiką projekcjami podświadomości, wyrażającymi nadzieje, lęki, pragnienia czy rozczarowania osoby śniącej, to czy nadanie tymże snom rzeczywistej formy zmaterializuje również ich przyczyny? Eko to niepozorna kobieta mieszkająca w wysokim apartamentowcu beznadziejnie zagubionym w trzewiach wielkiej metropolii. Spoglądając ze znaczonego kroplami deszczu okna na feerię nocnych barw unoszących się nad Tokio i nadających miastu poczucia fantastycznego mirażu, Eko umieszcza w lokalnej gazecie nietypowe ogłoszenie. W sobie tylko znanym celu zaprasza nieznajomych do dzielenia się telefonicznie opisami własnych snów, po czym jedzie osobiście do wybranych osób, by z ich pomocą nadawać tym raz lirycznym, raz perwersyjnym marzeniom fizycznej, namacalnej formy. Egzystując w permanentnym stanie zawieszenia pomiędzy jawą a ułudą napotykanych wyobraźni, kobieta zaczyna zatracać się w swojej nowej pasji. Czy uda jej się uciec z pułapki ludzkich zmysłów?

CAM Canon Seminar | CAM Seminarium Canon
CAM Canon Seminar | CAM Seminarium Canon

Festiwale 120 minut

Krótkometrażowy film dokumentalny łączy się z intymnym obrazem przyjaźni i radości życia z odrobiną humoru. Film został nakręcony przy użyciu kamery Canon C100 z obiektywami Canon EF-S 17-55 / 2.8 IS, EF 50 / 1.4 i EF 70-200 / 4. Po seansie moderatorzy z firmy Canon poprowadzą sesję pytań i odpowiedzi z dyrektorem i operatorem zdjęć, Piotrem Małeckim, na temat kreatywnego podejścia i preferencji dotyczących sprzętu.

CAM Capernaum | Kafarnaum
CAM Capernaum | Kafarnaum

Festiwale 120 minut

Rodzice mogą wyrządzić swym dzieciom wiele różnych krzywd, od czysto fizycznych, które zamieniają się z biegiem czasu w blizny wspomnień, po psychologiczne, których echa potomkowie odczuwają przez wiele lat, nierzadko do samego końca. Co jednak muszą zrobić dziecku rodzice, by to postawiło ich na sali sądowej, pozywając za to, że w ogóle mieli czelność je spłodzić? Odpowiedź na to pytanie jest nieoczywista. Wybrzmiewa zarówno w wąskich uliczkach bejruckich slumsów, w których każdy może być każdemu wilkiem, nawet jeśli chwilę wcześniej był przyjacielem, jak i w amalgamacie twarzy życiowych rozbitków, których spotyka na swojej drodze główny bohater, prawdopodobnie dwunastoletni Zain. Prawdopodobnie, bowiem żyjący poza krawędzią ubóstwa rodzice nie zarejestrowali jego narodzin w urzędzie, a kolejne porody, które obecnie trudno zliczyć, wypaczyły postrzeganie czasu. Niestety, w świecie, w którym Zainowi przyszło się urodzić i dorastać, takie sytuacje są na porządku dziennym.

CAM Charmer, The | Uwodziciel
CAM Charmer, The | Uwodziciel

Festiwale 100 minut

Dania. Esmail, przystojny Irańczyk po trzydziestce, pracuje w firmie zajmującej się przeprowadzkami. Marzy o pozostaniu w Danii na stałe. W tym celu musi rozkochać w sobie Dunkę i ożenić się z nią. Uwodzenie kobiet ma opanowane do perfekcji. Liczy na to, że pewnej nocy pozna tę, która zostanie jego żoną. Jego plany jednak bardzo się pokrzyżują. Intensywny, gęsty dramat obyczajowy z elementami romansu i thrillera. Debiutujący reżyser Milad Alami brutalnie zderza świat Zachodu ze światem Bliskiego Wschodu, ale unika czarno-białych schematów. Wystrzega się też zbytecznej efektowności w warstwie artystycznej Uwodziciela. Jego śladem idzie zarówno odtwórca głównej roli Ardalan Esmaili, jak i Sophia Olsson – autorka zdjęć, które bez wizualnych fajerwerków, a sugestywnie, oddają nastrój dusznych nocy.

CAM Cold tango
CAM Cold tango

Festiwale 107 minut

Rok 1941. Na zaanektowanej rok wcześniej przez ZSRR Litwie panami życia i śmierci są teraz najeźdźcy hitlerowcy. Zesłanemu przez nich do obozu koncentracyjnego żydowskiemu chłopcu Maksowi udaje się stamtąd uciec, choć płaci za to wysoką cenę. Maks ukrywa się w swoim domu rodzinnym, w którym mieszka teraz aryjska rodzina litewska. W nastoletniej córce państwa domu, Laimie, Maks widzi dziewczynę swych marzeń. To zaledwie wycinek opowieści o powikłanych losach Laimy i Maksa, rzuconej na rozległe tło historyczne. Mieści ono także powojenną deportację blisko trzydziestu tysięcy rodzin litewskich na Syberię, dokonaną przez sowiecki aparat represji. Adaptacja opowiadania Efraima Siewieły, radzieckiego pisarza i scenarzysty pochodzenia żydowskiego, który wiele lat spędził na emigracji w USA i Izraelu.

CAM Dark: Secrets | Il Cacciatore - the hunter
CAM Dark: Secrets | Il Cacciatore - the hunter

Festiwale 106 minut

DARK: SECRETS - Małe niemieckie miasteczko, które wyglądałoby dokładnie tak jak dziesiątki innych małych niemieckich miasteczek położonych w pobliżu rozległych lasów, gdyby nie przytłaczająca krajobraz ogromna elektrownia atomowa. I związana z nią tajemnica, którą miasteczko zdążyło już przesiąknąć do tego stopnia, że zatruwa ona nie tylko umysły rodziców, robiących wszystko, by nie doprowadzić do jej ujawnienia, lecz także ich potomków, wychowanych w innym świecie. W centrum wydarzeń znajdują się cztery mniej lub bardziej wpływowe rodziny, których członkowie będą musieli stawić czoła zarówno fizycznym zagrożeniom zewnętrznym, jak i własnym demonom, skrywanym za pozorami normalności. Samobójstwa dorosłych, zniknięcia dzieci, zmasakrowane zwłoki, tajemnicza jaskinia, z której wydobywają się dziwne światła i niepokojące dźwięki. Przeszłość miesza się z teraźniejszością i naznacza przyszłość, czas zwalnia i przyspiesza w rytm dawnych muzycznych przebojów i nieprzerobionych traum. Nikt nie wyjdzie z tego bez szwanku. CACCIATORE-THE HUNTER - Sycylia, początek lat 90., wojny mafijne, które przez ostatnie dekady kosztowały życie tysiące ludzi, przybierają ponownie na sile. Do akcji wkracza młody prokurator z głową pełną pomysłów, żelazną determinacją oraz świadomością, że jeśli chce osiągnąć wymierne rezultaty, będzie musiał niejednokrotnie pobrudzić sobie ręce. Rozpoczyna się krwawa wymiana ciosów, która w pewnym momencie przeradza się w zakrojony na szeroką skalę konflikt. Jeden z tych, które chłopców zamieniają w mężczyzn, a mężczyzn w dymiące zwłoki. Z początku agresywny i butny, prokurator przepycha się łokciami, by dostać od włoskiego rządu i życia to, co mu się jego zdaniem należy. Walcząc o sprawiedliwość i nieco lepszy świat, uczy się jednak patrzeć na świat z innej, pełniejszej perspektywy. To nie jest kolejny serial o ostatnim sprawiedliwym, który stawia czoła stereotypowym szwarccharakterom, lecz oparta na życiu i walce prawdziwego włoskiego prokuratora opowieść o płynnej granicy dzielącej dobro od zła.

CAM Death of The President | Śmierć prezydenta
CAM Death of The President | Śmierć prezydenta

Festiwale 144 minuty

Polska, początek lat 20. XX stulecia. W kraju, który niedawno odzyskał niepodległość po trwających półtora wieku zaborach, narasta spór o wizję jego przyszłości między siłami demokratycznymi i nacjonalistyczno-faszyzującymi. 9 grudnia 1922 r. sejm i senat wybierają na pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej kandydata lewicy, przepojonego ideałami demokracji, Gabriela Narutowicza. Wysunięcie jego kandydatury, a tym bardziej wybór, do czerwoności rozpala konflikt polityczny, który przenosi się na ulicę, a po tygodniu od wyborów prezydenckich znajduje tragiczny finał w warszawskiej Galerii Sztuki Zachęta. Wybitny film Jerzego Kawalerowicza, zrealizowany według scenariusza autorstwa reżysera i Bolesława Michałka, znanego krytyka filmowego.

CAM Elephant Sitting Still, An
CAM Elephant Sitting Still, An

Festiwale 234 minuty

Kilkoro mieszkańców pewnego miasteczka na północy Chin raz po raz przegrywa nierówną walkę z wykluczającą realizację jakichkolwiek marzeń monotonią życia bez większych perspektyw. Ich losy naznacza nie tylko samotność, ale także mniej lub bardziej świadoma przemoc, nieznajdujący ujścia gniew, rozdzierające serce wyrzuty sumienia czy żal powodowany niezrozumiałym zachowaniem bliskich. Nie znajdując empatii i oparcia w coraz bardziej cynicznym społeczeństwie, bohaterowie filmu pogrążają się w apatii, lecz zachowują jednocześnie odrobinę nadziei na nieco bardziej barwne jutro.

CAM Eternal Road, The
CAM Eternal Road, The

Festiwale 103 minuty

Początek lat 30. XX w. Fin Jussi Ketola wraca z rodziną z ogarniętej Wielkim Kryzysem Ameryki do swego kraju, gdzie wiedzie mu się całkiem dobrze. Jednak wskutek działań prawicowych ekstremistów, którzy widzą w nim komunistę, zostaje przemocą wysłany do ZSRR. Tam z kolei trafia do kołchozu, w którym przebywają Amerykanie, Kanadyjczycy, a głównie Finowie. Kołchoźnicy mają pomóc Józefowi Stalinowi w budowie sowieckiego raju na ziemi. Jussa walczy o przetrwanie, marząc o powrocie do Finlandii, do bliskich. Film oparty na faktach, nakręcony z epickim rozmachem, przypomina o emigrantach, którzy w liczbie dziesięciu tysięcy przekonali się na własnej skórze, czym była stalinowska Rosja. Sześć Nagród Jussi (Fińskiej Fundacji Filmowej), w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię, zdjęcia i scenografię.

CAM Eternal Winter
CAM Eternal Winter

Festiwale 110 minut

II wojna światowa dobiega końca, jednakże dla wielu nie jest to powód do zaprzestania trwającego od lat koszmaru. Pod koniec 1944 roku setki tysięcy węgierskich kobiet i mężczyzn zostaje wywiezionych do sowieckich obozów pracy, by w większości przypadków nigdy z nich nie powrócić. Irén trafia do jednej z donieckich kopalń, gdzie zaharowuje się wraz z innymi kobietami na śmierć, wierząc jednak, że kiedyś nadejdzie koniec ich katuszy. W świecie, gdzie panuje wieczna zima, uczy się z każdym kolejnym dniem sztuki przeżycia, starając się przy tym zachować choć resztki godności.

CAM Faces Places | Twarze, plaże
CAM Faces Places | Twarze, plaże

Festiwale 89 minut

Ona to Agnès Varda, francuska fotografka i reżyserka filmowa, laureatka honorowego Oscara® za całokształt twórczości. On zaś to znany francuski fotograf i graficiarz, ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Ona pracowała z Godardem, on tworzy gigantyczne murale. Łączy ich zamiłowanie do obrazów. Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić razem film. Na plan filmowy wybrali francuską prowincję, a w podróż udali się starą, przerobioną na aparat fotograficzny furgonetką. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi - portret zanikających powoli francuskich peryferii oraz ich mieszkańców.

CAM Firstborn
CAM Firstborn

Festiwale 93 minuty

Thriller psychologiczny. Katrina i Francis są małżeństwem wywodzącym się z klasy średniej. To dwoje inteligentnych ludzi o odmiennych usposobieniach. On sprawia wrażenie człowieka zrównoważonego, raczej introwertyka. Ona jest ekstrawertyczką reagującą emocjonalnie. Ich związek przechodzi kryzys, gdyż nie mogą mieć dzieci, co ma znaczenie dla dalszego rozwoju wydarzeń. Pewnej nocy małżonkowie, idąc pustawą o tej porze ulicą, padają ofiarą brutalnego incydentu, którego sprawcą jest motocyklista. Francis nie potrafi stanąć w obronie Katriny. Potem, chcąc zrehabilitować się w jej oczach, postanawia wymierzyć motocykliście sprawiedliwość. Równowaga emocjonalna Francisa ulega zachwianiu, nakręca się – podszyta także jego zazdrością o Katrinę – spirala przemocy.

CAM Freedom with no borders: history in moving pictures - PART 1 | CAM Wolność bez granic: historia w ożywionych obrazach część 1
CAM Freedom with no borders: history in moving pictures - PART 1 | CAM Wolność bez granic: historia w ożywionych obrazach część 1

Festiwale 118 minut

JAN MATEJKO: REJTAN, OR THE FALL OF POLAND - Rok 1773. Rosja, Austria i Prusy pod różnymi pretekstami zajmują jedną trzecią terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To początek procesu, który z czasem doprowadzi do całkowitej utraty niepodległości przez Polskę. Przekupieni przez Rosję posłowie na Sejm z 1773 roku chcą usankcjonować pierwszy rozbiór kraju. Film przedstawia dramatyczny moment, w którym poseł Tadeusz Rejtan próbuje nie dopuścić do tego aktu zdrady. Obraz znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. MAKING OF: JAN MATEJKO: REJTAN, OR THE FALL OF POLAND WOJCIECH KOSSAK: KOŚCIUSZKO’S OATH ON THE MAIN MARKET SQUARE OF KRAKÓW ON 24 MARCH 1794ROK 1794 -Dwa rozbiory okroiły Polskę ze znacznej części jej ziem. Tadeusz Kościuszko, bohater wojny z Rosją i wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki, staje na czele insurekcji. Na krakowskim rynku uroczyście przysięga, że walczyć będzie o „wolność, całość, niepodległość”. Niestety, Powstanie Kościuszkowskie kończy się klęską. W 1795 roku dochodzi do III rozbioru, w wyniku którego Polska znika z mapy Europy. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Kościuszki w Solurze (Szwajcaria).MAKING OF: KOŚCIUSZKO’S OATH ON THE MAIN MARKET SQUARE OF KRAKÓW ON 24 MARCH 1794 HORACE VERNET: BATTLE OF SOMOSIERRA - Napoleon Bonaparte podbija Europę. Udział w wojnach napoleońskich daje Polakom nadzieję na pokonanie zaborców i odzyskanie niepodległości. Polacy, bohatersko i ofiarnie walcząc w armii Napoleona, zyskują nieśmiertelną sławę – między innymi dzięki szarży w wąwozie Somosierra w listopadzie 1808 roku. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. MAKING OF: HORACE VERNET: BATTLE OF SOMOSIERRA WOJCIECH KOSSAK: BATTLE OF OLSZYNKA GROCHOWSKA - W listopadzie 1830 roku grupa młodych patriotów ze Szkoły Podchorążych Piechoty w warszawskich Łazienkach rozpoczyna powstanie przeciwko Rosji, zwane od tej pory Powstaniem Listopadowym. Do walki o niepodległość staje przede wszystkim wojsko. Trzy miesiące później, 25 lutego 1831 roku, dochodzi do jednej z najkrwawszych bitew tego powstania – stoczonej na zalesionych przedpolach stolicy bitwy o Olszynkę Grochowską. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. MAKING OF: WOJCIECH KOSSAK: BATTLE OF OLSZYNKA GROCHOWSKA WOJCIECH KOSSAK: EMILIA PLATER SKIRMISHING AT SZAWLE - Powstanie listopadowe, patriotyczny zryw przeciwko Rosji, rozpoczęty 29 listopada 1830 roku, objęło swoim zasięgiem również teren Litwy. Emilia Plater, 24-letnia szlachcianka z Wilna, postanawia dołączyć do walczących. Zbiera więc własny oddział i walczy z Rosjanami. Emilia staje się legendą i symbolem patriotki walczącej o niepodległość ojczyzny. Obraz znajduje się w zbiorach prywatnych. MAKING OF: WOJCIECH KOSSAK: EMILIA PLATER SKIRMISHING AT SZAWLE"

CAM Freedom with no borders: history in moving pictures - PART 2 | CAM Wolność bez granic: historia w ożywionych obrazach część 2
CAM Freedom with no borders: history in moving pictures - PART 2 | CAM Wolność bez granic: historia w ożywionych obrazach część 2

Festiwale 129 minut

MAKSYMILIAN GIERYMSKI: INSURRECTIONARY PATROL - Powstanie Styczniowe z 1863 roku było kolejnym patriotycznym zrywem w walce o niepodległość Polski. Było ono także najdłuższym i najdramatyczniejszym powstaniem w historii Polski. Film opowiada o jednym z epizodów powstania, zilustrowanym przez malarza, który sam był jego uczestnikiem. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. MAKING OF: MAKSYMILIAN GIERYMSKI: INSURRECTIONARY PATROL ARTUR GROTTGER: FORGING OF WAR SCYTHES - W szeregach bojowników walczących w Powstaniu Styczniowym w 1863 roku znaleźli się również artyści malarze. Jednym z nich był Artur Grottger, który z powodu złego stanu zdrowia nie mógł stanąć do walki z bronią w ręku, ale walczył o niepodległość swoją sztuką. Film opowiada o rozterkach artysty i procesie powstawania dzieł poświęconych Powstaniu Styczniowemu. Obraz znajduje się w Szépművészeti Múzeum w Budapeszcie. MAKING OF: ARTUR GROTTGER: FORGING OF WAR SCYTHES JACEK MALCZEWSKI: CHRISTMAS EVE IN SIBERIA - Wszelkie działania na rzecz wyzwolenia Polski spotykały się z bezwzględnymi represjami ze strony Rosji. Bojownicy o niepodległość ojczyzny byli skazywani na śmierć lub wieloletnie więzienie i tortury, a także na zsyłkę na Syberię, w głąb Imperium Rosyjskiego. Zesłańcy pracowali w nieludzkich warunkach i często umierali z wycieńczenia. Film opowiada o dramatycznych losach Polaków na Syberii. Obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. MAKING OF: JACEK MALCZEWSKI: CHRISTMAS EVE IN SIBERIA STANISŁAW MASŁOWSKI: SPRING OF 1905 - Cesarstwo Rosyjskie słabnie, wykrwawiając się w toczonej od roku 1904 wojnie z Japonią. Na ziemiach polskich natychmiast ożywiają się ruchy patriotyczne pragnące wykorzystać tę sytuację do odzyskania niepodległości ojczyzny. Film opowiada o walce młodego pokolenia polskich patriotów, wśród nich bohaterskich kobiet podejmujących często niebezpieczne i ryzykowne działania w walce o niepodległą Polskę. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. MAKING OF: STANISŁAW MASŁOWSKI: SPRING OF 1905 STANISŁAW KACZOR - BATOWSKI: JÓZEF PIŁSUDSKI’S RIFLEMEN ENTERING KIELCE - W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Polski patriota Józef Piłsudski postanowił wykorzystać tę sytuację do odzyskania niepodległości przez Polskę. Na czele podległych mu oddziałów strzeleckich wkroczył na teren zaboru rosyjskiego. Garstka strzelców dała początek Legionom Polskim. W 1918 roku Józef Piłsudski został naczelnikiem odrodzonego państwa polskiego. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach. MAKING OF: STANISŁAW KACZOR - BATOWSKI: JÓZEF PIŁSUDSKI’S RIFLEMEN ENTERING KIELCE

CAM Gateway Of Europe, The | Wrota Europy
CAM Gateway Of Europe, The | Wrota Europy

Festiwale 74 minuty

Mroźna zima 1918 r. na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Trzy młodziutkie sanitariuszki wyruszają pełnić służbę w szpitalu polowym Polskiego Czerwonego Krzyża, położonym blisko linii frontu polsko-rosyjskiego. W swej misji widzą spełnienie patriotycznego obowiązku. W zderzeniu z okrucieństwem wojny i nawałnicą bolszewicką romantyczna przygoda zmienia się w koszmar, który wystawia dziewczęta na trudne próby. Drugi, po Skardze, wspólny film dwóch wybitnych autorów zdjęć filmowych – Jerzego Wójcika i Witolda Sobocińskiego. Wójcik był współscenarzystą i reżyserem obu filmów, Sobociński – ich operatorem. Za piękne zdjęcia we Wrotach Europy otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1999) i Orła – Polską Nagrodę Filmową (2001).

CAM Guilty, The | Winni
CAM Guilty, The | Winni

Festiwale 85 minut

Śmiertelnie znudzony operator policyjnego telefonu alarmowego odbiera mechanicznie kolejne wezwania. Raz dzwoni facet, który zażył za dużo narkotyków i nie za bardzo wie, co się wokół niego dzieje, innym razem mężczyzna, który został okradziony we własnym BMW przez prostytutkę. Dzień jak co dzień. A przynajmniej dla każdego pracującego na linii alarmowej, bowiem dla naszego bohatera, zawieszonego tymczasowo w czynnościach służbowych policjanta Asgera Holma, fizyczna bierność jest największą karą. Wszystko zmienia się, gdy odbiera telefon od zdesperowanej kobiety, która mówi szyfrem, żeby nie zaalarmować prowadzącego samochód porywacza, wiozącego ją do nieznanego celu. Korzystając z doświadczenia zdobytego przez lata aktywności w terenie oraz sprawnie działającego policyjnego systemu prewencyjnego, Holm rozpoczyna walkę z niewidzialnym przestępcą. W pewnym momencie staje jednak pod murem policyjnych procedur, wiedząc, że czas działa na jego niekorzyść.

CAM Hands Up! | Ręce do góry
CAM Hands Up! | Ręce do góry

Festiwale 75 minut

Absolwenci Akademii Medycznej spotykają się na balu z okazji rocznicy uzyskania dyplomów. Opuszczają zabawę, by odwiedzić mieszkającego daleko kolegę, który się na niej nie zjawił. Rzekomo jadą do niego pociągiem, w wagonie towarowym. Prawda wyjdzie na jaw później. Na razie odbywa się psychodrama: obrachunek młodych lekarzy z epoką stalinowską, w której studiowali, z własnymi postawami, jakie przyjmowali wtedy jako aktywiści komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Niezwykle oryginalny pod względem formalnym film Jerzego Skolimowskiego z 1967 r., ze względu na wymowę antystalinowską oraz ironiczny portret zetempowców, na którym rzekomi ideowcy okazują się konformistami, czekał na premierę czternaście lat! Czarno-białe Ręce do góry to pełnometrażowy debiut fabularny Witolda Sobocińskiego (w czołówce jako drugi autor zdjęć wymieniony jest Andrzej Kostenko).

CAM Happy Prince, The
CAM Happy Prince, The

Festiwale 105 minut

Zniesławiony, upokorzony i podupadły na zdrowiu, Oscar Wilde opuścił w 1897 roku podlondyńskie więzienie Reading, w którym przesiedział dwa lata za kontakty homoseksualne. Jego kariera nigdy nie wróciła już na dawne tory, a ostatnie lata życia słynny pisarz spędził w podrzędnym paryskim hotelu, posługując się przybranym nazwiskiem Sebastian Melmoth. Film opowiada właśnie o tym okresie, gdy załamany i bez grosza przy duszy były złotousty esteta i pięknoduch nieudanie próbuje radzić sobie na różne sposoby ze swym niespodziewanym upadkiem oraz świadomością, że ludzie, którzy niegdyś go kochali i podziwiali, w mgnieniu oka się od niego odwrócili. Snując wspomnienia o dawnym życiu, w szczególności szczęściu odczuwanym w towarzystwie własnych dzieci, Wilde przyjmuje do siebie powoli fakt końca znanego mu świata. W jego wnętrzu rozgrywa się dramatyczna walka: chciałby zniknąć, stać się niewidzialny dla innych, lecz nie potrafi pogrzebać wszystkich aspektów swej barwnej osobowości sprzed lat.

CAM ICG ECA Winners
CAM ICG ECA Winners

Festiwale 136 minut

PEACOCK KILLER - to niezwykła opowieść o pojednaniu między mężczyzną i psem. Jest to ekranizacja opowiadania Sama Sheparda, zdobywcy Nagrody Pulitzera w dziedzinie dramatu oraz aktora nominowanego do Oscara®. W filmie występują Shea Whigham (Zakazane imperium, Poradnik pozytywnego myślenia) oraz Elizabeth Marvel (House of Cards, Homeland). DETROIT DIAMOND - Diamond, młoda, samotna matka, która straciła wszystko z powodu uzależnienia od heroiny, w przededniu eksmisji podejmuje rozpaczliwą próbę nawiązania kontaktu ze swoim trzyletnim synem Elliotem, ostatnią osobą w jej życiu, którą kocha. Jeśli jednak chce odzyskać prawo do opieki nad dzieckiem musi zmierzyć się nie tylko ze swoją przeszłością, ale i nieugiętym pracownikiem urzędu zajmującego się ochroną nieletnich. DEMON - to opowieść o rannym mężczyźnie imieniem Marco, który odkrywa mroczą tajemnicę posiadłości swojego wybawiciela. INTRUSIONS - Mężczyzna pragnący doświadczyć alternatywnej wizji swojego dotychczasowego życia wykorzystuje specjalnie przygotowane do tego celu oprogramowanie, zwiększające klarowność jego snów. BABY STEPS - W każdą rocznicę samobójczej śmierci ojca, Kenny coraz bardziej pogłębia się w depresji i strachu o swoją przyszłość. Jego najlepszym przyjacielem od czasów dzieciństwa był Pete, który podobnie jak on nie miał rodzeństwa i dlatego od zawsze byli dla siebie jak bracia. Choć w przeszłości to właśnie Kenny opiekował się Pete’em, po tym, jak przypadkiem stał się świadkiem samobójstwa ojca, ich role się odwróciły. Dorosły Pete zmuszony jest dzielić swoją uwagę pomiędzy potrzebami własnej rodziny, a potrzebującym go przyjacielem. GOLDBLOODED - to mroczny thriller psychologiczny opowiadający o zdesperowanym bezdomnym mężczyźnie, który przez przypadek odkrywa, że jego krew zawiera śladowe ilości czystego złota. Od tego czasu musi unikać kontaktu z ludźmi gotowymi zabić go dla zysku.INTERNET GANGSTERS - Dwaj nowojorscy płatni zabójcy wynajęci do wyeliminowania informatora ukrywającego się w Los Angeles, odkrywają, że prawdziwym wrogiem mafii jest technologia.EMBALMER - Embalmer to opowieść o doświadczonym przedsiębiorcy pogrzebowym i jego uczennicy. Podczas przygotowań do jednego z pochówków, mężczyzna rozmyśla o życiu i śmierci oraz o tym, co to znaczy przygotować się do odejścia z tego świata. INTERGALACTIC SAMURAI - Daniella, młodsza siostra Lii, urodziła się z prostymi włosami. Ich matka, tak jak i cała etiopska społeczność, w której żyją, postrzegają ją przez to jako błogosławieństwo od Boga. Tymczasem Lia stanowczo sprzeciwia się tej teorii. Zabiera siostrę w niebezpieczną podróż w nadziei, że uda jej się w ten sposób udowodnić, iż Bóg nie istnieje.

CAM In Syria | W czterech ścianach życia
CAM In Syria | W czterech ścianach życia

Festiwale 85 minut

W rozdartym wojną Damaszku życie już dawno przestało płynąć zwyczajowym rytmem, a jednak zmuszeni do koegzystencji w zaryglowanym szczelnie mieszkaniu ludzie – kobiety, dzieci i niezdolny do walki starzec – poszukują przejawów normalności w codziennych rytuałach. W rozmowach o przeszłości i snuciu planów na przyszłość. W utarczkach o to, kto zasmrodził toaletę, i kto następny skorzysta z wanny. W zamykaniu się w kuchni, gdy za oknami słychać świst kul i huk wybuchających bomb, żeby wspólnie zaśpiewać znaną wszystkim pieśń. Na zewnątrz czatuje bezlitosny snajper, po opustoszałym budynku grasują szabrownicy i gwałciciele, a ściśnięci na kilkudziesięciu metrach kwadratowych ludzie próbują nie tracić nadziei, mimo że ich świat może się niedługo całkowicie skończyć. To jest film o wojnie, ale nie tej widzianej oczyma walczących do ostatniego tchu żołnierzy czy rozstawiających znaczniki na mapie strategów, lecz żyjących w permanentnym oblężeniu cywili.

CAM Incredibles 2 | Iniemamocni 2
CAM Incredibles 2 | Iniemamocni 2

Festiwale 118 minut

W Iniemamocnych 2 Helen (głos Holly Hunter) zostaje wybrana do poprowadzenia kampanii mającej na celu przywrócenie Superbohaterów do łask. Tymczasem Bob (głos Craiga T. Nelsona) zmaga się z heroizmem dnia codziennego prowadząc „normalne” życie w domu wraz z Violet (głos Sarah Vowell), Dashem (głos Hucka Milnera) i małym Jack-Jackiem, którego super moce będą niebawem odkryte. Ich misja zostaje jednak zagrożona, gdy pojawia się nowy złoczyńca, knujący niecny plan zagrażający wszystkim i wszystkiemu. Z pomocą wiernego Mrożona (głos Samuela L. Jacksona), Parrowie podejmują wyzwanie. Taka to już z nich zwyczajna-niezwyczajna rodzinka.

CAM Iron Orchard, The
CAM Iron Orchard, The

Festiwale 118 minut

Jest rok 1939, Europa szykuje się do wojny, a Ameryka wychodzi stopniowo z traumy Wielkiej Depresji. Młody i ambitny Jim McNeely przybywa do buzującego czarną ropą i rozgrzanymi do białości emocjami Teksasu, by wzorem innych marzycieli dorobić się własnej fortuny. Chce też udowodnić coś wszystkim rodzicom wszystkich pięknych dziewcząt, którzy odmawiają swych córek chłopcom z niższych klas społecznych. Początek teksaskiej przygody wyznaczają krew, pot i łzy, harowanie w intensywnym słońcu i wysłuchiwanie obelg chłodnymi wieczorami. Powoli Jim zaczyna jednak piąć się w hierarchii wartości tego nowego, zupełnie nie wspaniałego świata, który obrał za swój dom. Świata zahartowanych w pracy szorstkich mężczyzn i pięknych kobiet, które z biegiem czasu nabierają do wszystkiego dystansu, żeby nie zostać wyłącznie żywymi błyskotkami. Jim napotyka na swej drodze ludzi prawych, ekscentryków i kanalie – wszyscy przybyli na te splamione czernią i czerwienią ziemie w tym samym celu co on.

CAM Journey, The
CAM Journey, The

Festiwale 82 minuty

Tragedia Iraku ujęta w ramy opowieści o obładowanej materiałami wybuchowymi kobiecie, która ma zamiar wysadzić się w samym sercu odbudowanego po latach dworca centralnego w Bagdadzie. Jest rok 2006. Sara, bo tak kobiecie na imię, chce stać się krwawym przesłaniem dla wszystkich Amerykanów i ludzi Zachodu, którzy zniszczyli jej kraj, jednak zakończenie życia swego oraz dziesiątek postronnych osób nie przychodzi jej tak łatwo, jak myślała. Na swojej drodze napotyka natrętnego kobieciarza, kobietę w sukni ślubnej, a nawet porzucone małe dziecko. Czy zdecyduje się dokonać dzieła zniszczenia i nacisnąć spust?

CAM Julia
CAM Julia

Festiwale 117 minut

USA, lata 30. XX w. Początkująca pisarka Lillian Hellman (przyszła scenarzystka m.in. Obławy Arthura Penna) dzieli życie z uznanym autorem powieści kryminalnych, Dashiellem Hammettem. Wraca myślami do niepokojów wieku dojrzewania, które przeżywała wspólnie z Julią, najbliższą przyjaciółką, w jej domu rodzinnym w Anglii. Tamte czasy wydają się Lillian idyllą. Te, w których teraz przyszło jej żyć i pisać swoją pierwszą sztukę, nie zapowiadają idylli, przynajmniej w Europie. Julia, studiująca w Wiedniu pod kierunkiem prof. Sigmunda Freuda, czynnie przeciwstawia się antysemickiemu terrorowi nazistów. Drogi przyjaciółek splotą się ponownie, gdy Lillian podejmie się wykonania szlachetnej i bardzo niebezpiecznej misji. Dla autora zdjęć, Douglasa Slocombe’a, sugestywnie oddających atmosferę epoki, a przy tym pięknych, Julia była powrotem do początków kariery, w których – w 1939 r. – dokumentował kamerą w Gdańsku process radykalizacji Europy, a w Warszawie początek wojny.

CAM Language of cinema is images | CAM Językiem kina są obrazy
CAM Language of cinema is images | CAM Językiem kina są obrazy

Festiwale 180 minut

Wszyscy początkujący filmowcy mogą dołączyć i porozmawiać! To nie jest seminarium - to wulkan myśli! Przyjdź, nurkuj i używaj! Spotkanie to będzie doskonałą okazją dla młodych i świeżych umysłów do wzajemnego dyskutowania idei. Dyskusja będzie moderowana przez dwóch wielkich operatorów, ale prawdziwą gwiazdą będzie publiczność. Dołącz do nas w tej dwuczęściowej dyskusji i niech Twój głos zostanie usłyszany! Goście specjalni to między innymi: Julie Kirkwood (Destroyer), James Laxton (Moonlight, If Beale Street Could Talk), Jasper Spanning (The Guilty), Joewi Verhoeven (Ash).

CAM Lion in Winter, The | Lew w zimie
CAM Lion in Winter, The | Lew w zimie

Festiwale 134 minuty

Angielski król Henryk II Plantagenet, zwany też Andegaweńskim, żył w latach 1133-1189. Podbił północną Irlandię, Szkocję i część Walii. Do korony brytyjskiej przyłączył także zachodnią Francję. Żonę, Eleonorę Akwitańską, więził przez piętnaście lat w twierdzy w Salisbury, wypuszczając na wolność tylko z okazji uroczystości państwowych i Bożego Narodzenia. Akcja filmu Lew w zimie rozpoczyna się właśnie podczas świąt Bożego Narodzenia 1183 r. Na zamek w Chinon przybywa Eleonora. Henryk sprowadza też synów: Jana (przyszłego króla Jana Bez Ziemi), Ryszarda (przyszłego króla Ryszarda Lwie Serce) i Gotfryda. Na tronie po swojej śmierci chciałby widzieć ulubionego Jana, podczas gdy faworytem Eleonory jest Ryszard. Sukcesja staje się przedmiotem walki między małżonkami i licznych dworskich intryg.

CAM Little Comrade, The
CAM Little Comrade, The

Festiwale 100 minut

Estonia, początek lat 50. XX w. Stalinizm jeszcze mocno trzyma kraj w uścisku. Pewnego dnia matka sześcioletniej Leelo, nauczycielka szkolna, zostaje zabrana do łagru. Leelo, pomna ostatnich słów usłyszanych od mamy – że ma być dobrym dzieckiem – stara się w złożonej stalinowskiej rzeczywistości, z której nie wszystko rozumie, zachowywać najlepiej jak potrafi. Ma nadzieję, że dzięki temu mama wkrótce do niej wróci. Adaptacja autobiograficznej powieści Leelo Tungal, urodzonej w 1947 roku estońskiej poetki i pisarki, znanej autorki opowiadań i wierszy dla dzieci. Film Mooniki Siimets opowiada o losie dziecka w strasznych czasach – dlatego jest w nim dramatyzm i tragizm. Z drugiej strony, ponieważ czasy te ukazane są właśnie z dziecięcej perspektywy, na ekranie nie brakuje również ciepła i humoru.

CAM Little Crusader
CAM Little Crusader

Festiwale 100 minut

Średniowiecze. Chłopiec imieniem Jan, jedyny potomek rycerza Bořka, przywdziawszy dziecięca zbroję, ucieka z domu i udaje się samotnie na poszukiwanie Ziemi Świętej. Do wyprawy zainspirowała Jana historia Krucjaty Dziecięcej, zasłyszana od duchownego. Po drodze Jan musi stawić czoła różnym niebezpieczeństwom i własnym lękom. Zaniepokojony Bořek wyrusza na poszukiwanie zaginionego syna; dla zawieszonego między desperacją i rozpaczą rycerza ta daleka podróż będzie nie mniej trudnym wyzwaniem. Křižáček Václava Kadrnki to kostiumowo-przygodowa baśń o próbie ocalenia nadszarpniętych więzi rodzinnych. Film jest oparty na poemacie Jaroslava Vrchlický’ego i utrzymany w konwencji kina poetyckiego, operuje nastrojowymi obrazami i ciszą.

CAM Love Sonia
CAM Love Sonia

Festiwale 129 minut

Indie, czasy współczesne. Siostry Preeti i Sonia żyją w ubóstwie na głębokiej prowincji, poświęcając większość czasu na pomaganie coraz bardziej zadłużonemu ojcu w polu. Mimo to dziewczyny nie poddają się zwątpieniu, odnajdując w sobie wzajemnie siłę do pokonywania życiowych przeszkód. Gdy Preeti wyjeżdża do Mumbaju, by znaleźć dobrze płatną pracę, Sonia wierzy, że do siostry uśmiechnęło się szczęście, mając nadzieję kiedyś do niej dołączyć. Po jakimś czasie prawda wychodzi jednak na jaw: ojciec sprzedał własną córkę, by zażegnać kłopoty finansowe, a Preeti trafiła do jednego z licznych wielkomiejskich burdeli. Zszokowana Sonia pragnie odnaleźć siostrę, ale ostatecznie zaczyna dzielić jej los. Dziewczyna poznaje dogłębnie świat, gdzie istota ludzka została sprowadzona do roli ładnie opakowanego kawałka mięsa, z którym za odpowiednią opłatą można zrobić dosłownie wszystko. Mimo wszelkich horrorów, których staje się świadkiem, Sonia nie przestaje wierzyć w lepsze jutro.

CAM Miniaturist | Plugue. The: The word | CAM Miniaturzystka | Zaraza: słowo
CAM Miniaturist | Plugue. The: The word | CAM Miniaturzystka | Zaraza: słowo

Festiwale 102 minuty

THE MINIATURIST - Niderlandy, koniec XVII wieku, czas religijnych, społecznych i obyczajowych przemian, które ludzi z inicjatywą czynią bogaczami, a mniej zaradnych doprowadzają do upadku. Młoda dziewczyna imieniem Petronella poślubia zamożnego kupca, by spłacić rodzinne długi, nie mając pojęcia, że wydarzenie to wywróci nie tylko jej życie do góry nogami. Jedzie do Amsterdamu, by zamieszkać z przystojnym i przedsiębiorczym małżonkiem oraz jego enigmatyczną siostrą w jego imponującej posiadłości. W prezencie ślubnym otrzymuje nad wyraz dokładną miniaturę budynku, w którym mieszka, wraz z zaskakująco wiernie odtworzonymi figurkami domowników oraz służby. Jak się dość szybko okazuje, małżeński dar ma również inne, dość specyficzne i nie poddające się racjonalnym wyjaśnieniom właściwości, stając się jedną z dziesiątek tajemnic naznaczających nowe życie Petronelli zarówno przemożnym niepokojem, jak i pewną ekscytacją. Próbującą lepiej zrozumieć otaczający świat dziewczynę czeka trudna przeprawa. THE PLAGUE - Koniec XVI wieku, Hiszpania za panowania Habsburgów jest wciąż uznawana za globalne imperium, lecz kraj jest coraz wyraźniej trawiony przez wewnętrzne problemy, korupcję i rosnący rozdźwięk społeczny. Na dodatek na krańcach Sewilli, uznawanej za wrota do Nowego Świata, zaczyna ponownie grasować czarna śmierć, wywołując popłoch wśród wpływowych ludzi, którzy zamierzali wzbogacić się na wysyłaniu statków do obu Ameryk. Do rządzonego chucią i chaosem miasta przybywa niejaki Mateo, mężczyzna o niejasnej proweniencji i mglistej przeszłości. Musi spłacić dawny dług, wywożąc z Sewilli pewnego chłopca, ale gdy zaczyna poszukiwania, zwraca na siebie uwagę Inkwizycji, z którą miał już kiedyś na pieńku. Próbując wykonać swą misję i nie da się złapać, Mateo musi zanurzyć się w trzewiach pozornie wspaniałego miasta, gdzie dżuma jest tylko jednym z czyhających na człowieka niebezpieczeństw. Czas płynie nieubłaganie, a historię napiszą ci, którym uda się wystarczająco długo przeżyć.

CAM Mystery Road: Gone | Rojst
CAM Mystery Road: Gone | Rojst

Festiwale 103 minuty

MYSTERY ROAD: GONE - Zachodnia Australia, w małym miasteczku Patterson dochodzi do niecodziennego zdarzenia, które nadwyręża i tak napiętą relację między białymi mieszkańcami i Aborygenami. Dwóch młodych mężczyzn znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Prowadząca śledztwo biała policjantka Emma James postanawia zwrócić się o pomoc do doświadczonego detektywa Jaya Swana, Aborygena, który z powodu pracy w policji spotkał się wielokrotnie z ostracyzmem ze strony swej społeczności. Reprezentujący dwa skrajnie odmienne światy przedstawiciele prawa i porządku wpadają na trop, który doprowadzi ich zarówno do zakwestionowania kruchego status quo w miasteczku, opartego w dużej mierze na nigdy nieprzerobionych traumach z przeszłości, jak i przewartościowania własnych priorytetów i wyzwanych zasad. Niemym świadkiem wszystkich tych perturbacji jest otaczający bohaterów ze wszystkich stron dziki i nieprzejednany, choć zawsze piękny kontynent, który widział już znacznie gorsze tragedie. ROJST - Polska, lata 80. Podwójne morderstwo w lesie wzbudza niezdrowe emocje i zaczyna inspirować ludzi do snucia mniej lub bardziej odważnych teorii. W końcu zginęła nie tylko lokalna prostytutka, ale także znany i zasłużony działacz partyjny. Komunistyczna policja działa jednakże nad wyraz szybko i sprawnie, błyskawicznie ujmując podejrzanego, który jeszcze bardziej błyskawicznie okazuje się być winnym zbrodni. Nie wszyscy potrafią jednak spać spokojnie. Młody dziennikarz, który dopiero co dołączył do redakcji lokalnej gazety, nie ufa oficjalnym wynikom śledztwa i wszczyna własne. Sekunduje mu w tym niechętnie starszy kolega, który z niejednego pieca chleb jadał i wie, że w oczach policji bardzo łatwo stać się z neutralnego obserwatora głównym podejrzanym w jakiejś sprawie. To dopiero początek krwawych wydarzeń, które pozwolą obu bohaterom uświadomić sobie istnienie otaczającego ich zewsząd moralnego bagna. Czy etyka dziennikarska okaże się silniejsza od instynktu przeżycia?

CAM Obey
CAM Obey

Festiwale 96 minut

Leon to czarnoskóry dziewiętnastolatek o posturze koszykarza, który nie ma w życiu łatwo. Mieszka w ubogiej dzielnicy Wschodniego Londynu z matką, która już dawno poddała się alkoholowym demonom. Chłopak spędza wolny czas albo na trenowaniu bosku, albo na wałęsaniu się po ulicach z paczką wyszczekanych przyjaciół. Narastający w nim gniew, zrodzony z życia w posłuszeństwie wobec reguł narzucanych przez innych, nie znajduje żadnego ujścia. Wszystko ulega zmianie, gdy na jednej z imprez Leon poznaje szaloną i enigmatyczną Twiggy, białą blond piękność wychowaną w innym niż on świecie. Za sprawą dziewczyny chłopak przechodzi kolejne inicjacje w świat dorosłości. Jest sierpień 2011 roku, Londynem wstrząsają zamieszki wywołane śmiercią czarnoskórego Marka Duggana z rąk policji. Oddziały w pełnym rynsztunku bojowym stawiają bojaźliwie czoła żywiołowi rozwścieczonych młodych. Decyzje, które Leon podejmie w tych okrutnych okolicznościach, naznaczą go na całe życie.

CAM One Day | Pewnego dnia
CAM One Day | Pewnego dnia

Festiwale 99 minut

Pewnego dnia poukładane i bezpieczne, a jednocześnie chaotyczne i prowizoryczne życie trzydziestokilkuletniej Anny, matki trójki kochanych i jednocześnie szalenie problematycznych dzieci, staje pod znakiem zapytania. Kobieta dowiaduje się, że jej mąż, któremu oddała swój czas, miłość i częściowo fizyczną urodę, może mieć romans. W przerwach od miliona czynności, które musi wykonywać każdego dnia, żeby zapewnić swym dzieciom to, czego potrzebują, przy okazji wspomagając nigdy nienasycony domowy budżet uczeniem włoskiego na pół etatu, Anna zastanawia się, czy jej życie będzie jeszcze kiedyś takie, jak je sobie niegdyś wymarzyła. I czy w o ogóle pamięta jeszcze samą siebie sprzed zapoczątkowanej intensywnym macierzyństwem inwazji codzienności. Jednak za każdym razem, gdy w jej głowie zaczynają zbierać się czarne myśli, uśmiech jednego dziecka lub chwila bezinteresownej zabawy z drugim sprawiają, że zaczyna zbierać siły do walki o własną przyszłość.

CAM Operation Finale | Ostateczna operacja
CAM Operation Finale | Ostateczna operacja

Festiwale 122 minuty

Izrael, przełom lat 50. i 60. XX wieku. Część ludzi pragnie zapomnieć o traumie II wojny światowej, a część wciąż żąda jakiegoś spektakularnego zadośćuczynienia na zaznane cierpienie. Gdy Mossad wchodzi w posiadanie dowodu na to, że w Argentynie ukrywa się Adolf Eichmann, nazistowski zbrodniarz wojenny zwany „architektem Holocaustu”, wśród decydentów przeważa chęć postawienia go przed sądem i skazania. Czy dowodzonej przez Petera Malkina drużynie śmiałków uda się schwytać i przywieźć do Izraela zakonspirowanego na drugim końcu świata potwora w ludzkiej skórze? A jeśli tak, ile będzie ich to kosztowało?

CAM Photon
CAM Photon

Festiwale 107 minut

Photon częściowo inspirowany bestsellerem fizyka kwantowego Davida Deutscha Początek Nieskończoności jest kreatywnym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Niecodzienny, niezwykły i poruszający film wizualizuje to, co dzisiaj wiemy na temat historii wszechświata. O powstaniu materii, gwiazd i planet traktuje pierwsze dwadzieścia minut filmu (Początek). Następnie historia w sposób płynny przechodzi w część drugą (Życie). Co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstania życia? W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Ludzie? Dzięki kilku wymownym przykładom z codzienności przeciętnej rodziny starszych ludzi widzimy biologiczne podłoże zjawisk takich jak przemoc czy alkoholizm.

CAM Pirates | Piraci
CAM Pirates | Piraci

Festiwale 124 minuty

Po bezkresnym oceanie dryfuje tratwa z kulejącym na drewnianej nodze kapitanem Redem i jego pomocnikiem Żabą. Ci dwaj korsarze są rozbitkami ze statku, który zatonął. Lecz oto zbliża się inny: hiszpański żaglowiec Neptun. Piraci wchodzą na jego pokład, gdzie dowiadują się o istnieniu złotego tronu wodza Inków. Red postanawia zdobyć ten skarb. Piraci Romana Polańskiego to hołd dla klasycznych filmów o korsarzach, a także superprodukcja: jedną czwartą budżetu pochłonęła rekonstrukcja XVII-wiecznego galeonu w skali 1:1. Specjalny pokaz Piratów inaugurował MFF w Cannes (1986). Film poniósł generalnie klęskę finansową i spotkał się z chłodnym przyjęciem krytyki, jednak od początku miał też żarliwych obrońców, których z biegiem lat przybywało.

CAM Postcards from the Edge | Pocztówki znad krawędzi
CAM Postcards from the Edge | Pocztówki znad krawędzi

Festiwale 101 minut

Kariera hollywoodzkiej aktorki Suzanne Vale bierze ostry zakręt. Gwiazda przedawkowuje narkotyki, ląduje w szpitalu, a potem na kuracji odwykowej. Po jej ukończeniu ma szansę zagrać rolę w niskobudżetowym filmie, jednak pod warunkiem, że w czasie zdjęć będzie przebywać pod kuratelą matki. Jest to ostatnia rzecz, jakiej chciałaby Suzanne. Całe życie starała się bowiem uwolnić od wpływu rodzicielki, Doris Mann, również aktorki, wielkiej gwiazdy z dawno minionych czasów świetności fabryki snów. Komediodramat Mike’a Nicholsa, reżysera kultowego Absolwenta z Dustinem Hoffmanem, luźno oparty na autobiograficznej książce i scenariuszu Carrie Fisher, córki Debbie Reynolds, wcielającej się w postać uroczej Kathy Selden w Deszczowej piosence. Pocztówki znad krawędzi to jeden z czterech owoców udanej współpracy Nicholsa z autorem zdjęć Michaelem Ballhausem, obok Pracującej dziewczyny, Barw kampanii i filmu Z Księżyca spadłeś?

CAM Private Space: Do Not Enter
CAM Private Space: Do Not Enter

Festiwale 85 minut

Młodzieżowa komedia romantyczna. Główny bohater, Max Matwiejew, to perfekcjonista w każdym calu. Nawet zawód wybrał sobie taki, by móc tworzyć w nim – wprawdzie tylko wirtualnie – światy doskonałe: został programistą gier komputerowych. Posunięta do granic absurdu skrupulatność Maxa ma źródło w jego dzieciństwie, w którym rygorystyczna matka strofowała go za najdrobniejsze potknięcie. Max opłaca perfekcjonizm samotnością – nie ma ani dziewczyny, ani przyjaciół, bo trudno z nim wytrzymać. Pewnego razu wypuszcza w świat grę z niedoróbką. Dla niego oznacza to katastrofę, postanawia więc skończyć z sobą. Tam, gdzie chce popełnić samobójstwo (oczywiście perfekcyjnie zaplanowane, włącznie z przyszłym pogrzebem), spotyka Maszę, dziewczynę ze złamanym sercem, która ma ten sam zamiar.

CAM Recce, The
CAM Recce, The

Festiwale 112 minuty

Południowoafrykańska wojna graniczna to mało znany w perspektywie światowej konflikt militarny trwający od połowy lat 60. do początku lat 90. XX wieku na terytoriach Republiki Południowej Afryki, Namibii i Angoli. W skali makro demokratyczny Zachód ścierał się z komunistycznym Wschodem o przyszłość kontynentu. W skali mikro młodzi mężczyźni stawali się fizycznymi bądź tylko mentalnymi wrakami, powracając do żon, których nigdy już nie poznawali, lub do rodzin, z którymi więcej ich dzieliło, niż łączyło. Głównym bohaterem jest Henk, jeden z tytułowych recces, wysoce wyszkolonych członków południowoafrykańskich sił specjalnych, który zostaje wysłany na tajną misję na terytorium wroga. Pozostawiwszy w domu ciężarną małżonkę, mężczyzna nie potrafi stuprocentowo zaangażować się w misję i popełnia błąd, który wywraca życie wielu osób do góry nogami. Na przykładzie Henka film opowiada o tym, jak wojna oddziałuje na cały naród, na ojców i synów, matki i córki, mężów i żony, braci i siostry, żołnierzy i cywili.

CAM Revolver Mind
CAM Revolver Mind

Festiwale 89 minut

Odkupienie – pojęcie niezwykle pojemne, obejmujące zarówno chęć naprawienia mentalnych szkód wyrządzonych nielubianej koleżance czy koledze ze szkolnej ławy, jak i próbę odpokutowania dobrymi uczynkami za pozbawienie kogoś życia. Dla każdego z trójki bohaterów odkupienie oznacza coś zupełnie innego. Mario dwadzieścia lat wcześniej zabił kandydata na prezydenta Meksyku, a po wyjściu z więzienia próbuje ułożyć sobie życie na nowo, choć ze zgrozą odkrywa, że w kraju niewiele się zmieniło. Jennifer to bezdomna Amerykanka, która znajduje w śmieciach stylowy rewolwer, ale żeby sprzedać go na czarnym rynku, musi wyjechać do Meksyku, gdzie los płata jej niejednego figla. Chicali jest młodym, acz doświadczonym już przez życie policjantem z Tijuany, który zaczyna mordować dla lokalnej mafii, próbując nie myśleć o tym, że być może przekroczył już punkt bez powrotu. Ich losy przeplatają się w niespodziewany sposób, ale nikt nie zdejmie z nich ciężaru odpowiedzialności za własne życiowe wybory.

CAM Student Etudes Panorama - SET 1 | CAM Panorama Etiud Studenckich - SET 1
CAM Student Etudes Panorama - SET 1 | CAM Panorama Etiud Studenckich - SET 1

Festiwale 91 minut

"628 - Sacha ma 18 lat. Jest zakochana w koleżance z pokoju i serdecznie nienawidzi jej chłopaka, który mieszka kątem razem z nimi. Sacha marzy przede wszystkim o tym, by pozbyć się Egora – obojętne, w jaki sposób. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że czasami spełnione marzenie jest najgorszą rzeczą, jaka może się nam przytrafić. MANTICORE - Mantykora to opowieść o zmaganiu się z traumą śmierci. Młody lekarz po stracie pacjenta postanawia uciec na wyspę, gdzie odwiedza go, niegdyś mu bliska, kobieta. FEAR - Z powodu swojego homoseksualizmu Mikail ucieka z Czeczenii i osiada w Niemczech, gdzie niespodziewane spotkanie z Daudem, kolegą z lat młodości, odnawia łączącą ich dawniej więź, ale i budzi dobrze mu znany strach przed prześladowaniami. Lekkomyślne zachowanie Dauda z czasem przyciąga uwagę społeczności czeczeńskich emigrantów i naraża obu mężczyzn na niebezpieczeństwo. ON THE EIGHTH DAY... - Luca mieszka w odosobnieniu razem ze swoją matką. Wraz z rozwojem własnej samoświadomości, bohaterkę coraz silniej zaczyna pociągać to, co nieznane; czuje, że coś nadchodzi. Niespodziewanie, pewnego dnia w jej świecie zjawia się tajemnicza postać. GOLDEN BOMB - Bejrut, rok 1985. Podczas trwającej w Libanie wojny domowej, Yumna i Marwan przygotowują się do ślubu. Do długo oczekiwanej uroczystości niestety nie dochodzi, gdyż kościół, w którym miała odbyć się ceremonia zostaje zbombardowany. Nie zważając na okoliczności oraz na przekór wszechogarniającemu chaosowi i panice, młoda para uparcie stara się jednak doprowadzić sprawę do końca. "

CAM Student Etudes Panorama - SET 2 | CAM Panorama Etiud Studenckich - SET 2
CAM Student Etudes Panorama - SET 2 | CAM Panorama Etiud Studenckich - SET 2

Festiwale 83 minuty

CHASING PAPER - Po stracie pracy bohaterka zostaje zatrudniona jako sprzątaczka w szkole swojej nastoletniej córki. Aby odbudować trudną relację z dziewczyną, zdesperowaną brakiem postępów w nauce, postanawia pomóc jej w oszustwie podczas egzaminów. TORCH - Noga to piętnastoletnia mieszkanka Jerozolimy, która straciła ojca w ataku terrorystycznym. W dniu święta upamiętniającego izraelskie ofiary, dziewczyna wraz z matką wybiera się na tradycyjną, coroczną uroczystość, której zwieńczeniem jest zapalenie zniczy. Ten, który zapali bohaterka jest równocześnie wyrazem jej osobistego buntu. A SIEGE - Sarajewo, rok 1994. Podczas trwającego w mieście oblężenia, jego mieszkańcom brakuje wody, prądu i żywności. Pomimo koszmaru wojny, utraty męża i konieczności radzenia sobie w pojedynkę, Tei Mikić udaje się nie tracić optymizmu. Pewnego dnia zmuszona jest wyruszyć na poszukiwanie pitnej wody. W realizacji tego celu nie przeszkodzą jej ani sąsiedzi, ani snajperski ostrzał. INSIDE - W zamknięciu to krótka historia młodej uchodźczyni, która ucieka przed własnym przeznaczeniem i lękami. ELEPHANT IN THE ROOM - Irna w głębi serca czuje, że jej relacje z synem Jagiem coraz bardziej się pogarszają, chociaż zupełnie nie rozumie dlaczego. W tej sytuacji szuka pocieszenia we własnym świecie, którego centrum stanowi gumowa lalka o imieniu Elias. Podczas gdy kobieta z całych sił trzyma się swojej wizji rzeczywistości, Jago rozpaczliwie usiłuje uświadomić matce jej problem.

CAM Student Etudes Panorama - SET 3 | CAM Panorama Etiud Studenckich - SET 3
CAM Student Etudes Panorama - SET 3 | CAM Panorama Etiud Studenckich - SET 3

Festiwale 110 minut

THE CULTURE - Zatrudniony w filharmonii Arvid, poleca swoją siostrę na zastępstwo do orkiestry. Gdy wdaje się w błahy spór z chwalącym siostrę mężczyzną, narcyzm oraz chęć zwrócenia na siebie uwagi popychają go ku jego własnej zgubie. BACKWATER - Tommy mieszka na zapadłej irlandzkiej wsi, gdzie opiekuje się chorym ojcem. Z dnia na dzień staje się coraz bardziej samotny i odizolowany od świata. Jego starsza siostra Dylan, której udało się osiągnąć w życiu nieco więcej, wraca do domu, żeby pomóc bratu w rozpoczęciu życia, na które zasługuje. Próba zapomnienia o dotychczasowych problemach okaże się jednak trudniejsza, niż sądzili. PROXIMA-B - Kapitan Sternberg wkrótce wyląduje na planecie pozasłonecznej o nazwie Proxima-B. Podległa jej androidka Phintia SX-3 ma w tym czasie pozostać na statku. Podekscytowana misją odkrywania nowych światów kobieta opowiada Phintii o swoich marzeniach, rozbudzając w robocie nieznane mu do tej pory pragnienia. Phintia zaczyna odczuwać silną potrzebę wyjścia poza wprogramowany jej schemat działania. PEOPLE TALK - Dwóch romskich chłopców postanawia przekonać się ile jest prawdy w opowieściach o mieszkającym samotnie w lesie staruszku, który niegdyś dorobił się fortuny w Afryce. Jeden z nich przeczuwa jednak, że ich wyprawa może się źle skończyć. THE LOONY BOXER - Pino jest potężnie zbudowanym, 110-kilogramowym bokserem o umyśle pięciolatka. Mimo że jest stworzony do tego by wygrywać, zdecydowanie lepiej wychodzi mu przegrywanie. Matka nakłoniła go bowiem do podkładania walk dla obopólnej korzyści tych, którzy sterują w Rzymie hazardowym podziemiem. Pino jest posłuszny swojej matce, która z kolei w pełni poddaje się woli doradzających jej bukmacherów. Ten doskonale funkcjonujący system przestaje nagle działać, gdy w bokserze po raz pierwszy budzi się pragnienie wygranej.

CAM Terror: Go for broke | Patrick Melrose: Bad news | Terror: Go for broke | Patrick Melrose: Złe wieści
CAM Terror: Go for broke | Patrick Melrose: Bad news | Terror: Go for broke | Patrick Melrose: Złe wieści

Festiwale 106 minut

THE TERROR: GO FOR BROKE - W roku 1845 dwa doskonale wyposażone statki Królewskiej Marynarki Wojennej, HMS Terror i HMS Erebus, wyruszyły w kierunku Arktyki, by odkryć tereny znajdujące za dotąd nieprzebytym Przejściem Północno-Zachodnim. Zanim oba wpłynęły na obszar zdradzieckiego labiryntu lodu, mrozu i porywistych wiatrów, widziały ich jeszcze załogi wielorybników na Morzu Baffina. W tym miejscu kończą się fakty, a zaczynają przypuszczenia i mity, bowiem nikt z ekspedycji nie powrócił. Serial opowiada opartą na wszelkich dostępnych zapiskach i znalezionych od tamtego czasu dowodach historię trudów i znojów załóg HMS Terror i HMS Erebus. Historię docierania do fizycznych i mentalnych granic ludzkiej wytrzymałości, wykańczającego każdą komórkę ciała głodu, skazanych na niepowodzenie starć z bezlitosną naturą likwidującą systematycznie ludzkich najeźdźców. A może Anglicy natknęli się w trakcie wyprawy na znacznie groźniejszego przeciwnika, którego istnienia nie podejrzewali w największych koszmarach? PATRICK MELROSE:BAD NEWS - Patrick Melrose urodził się w bogatej i uprzywilejowanej brytyjskiej rodzinie, jednak nie miał łatwego dzieciństwa, przez co uzależnił się w bardzo młodym wieku od alkoholu i narkotyków. Ale chce się nareszcie po latach oczyścić i zacząć nowy rozdział w życiu. Po drugiej stronie oceanu zmarł właśnie jego ojciec, człowiek hardy i okrutny, który potrafił jedynie synem manipulować i go karać. To dobra okazja, żeby się napić i zamknąć bramy umysłu przed napływającymi zewsząd wspomnieniami. Ale Patrick chce wreszcie przestać, wygrać walkę z nałogiem. Porzuca swą przegrywaną codziennie walkę z kieliszkami, strzykawkami i telefonami do znajomych dilerów, by polecieć do Nowego Jorku i odebrać prochy ojca. Jednak miasto kusi setkami możliwości zapomnienia, a przecież zawsze jest kolejny dzień na zmianę życia. Ale Melrose naprawdę chce się zmienić, coś zmienić, cokolwiek. Żeby tylko nie musieć myśleć ciągle o tym, że musi coś zmienić. Uda mu się, czy jest skazany na tkwienie w błędnym kole chęci?

CAM U: July 22 | Utoya. 22 lipca
CAM U: July 22 | Utoya. 22 lipca

Festiwale 90 minut

Dziesięć lat po ataku terrorystycznym na nowojorskie World Trade Center swój czarny dzień przeżyła Norwegia. 22 lipca 2011 r. uzbrojony prawicowy ekstremista Anders Behring Breivik zdetonował bombę przy budynku rządowym w Oslo, w wyniku czego śmierć poniosło 8 osób, po czym otworzył na wyspie Utoya ogień do młodzieży z Partii Pracy. Zginęło 69 osób, wiele odniosło rany. Breivik oddał się w ręce policji. W filmie napastnika nie widzimy – o jego obecności świadczą odgłosy strzałów i padające martwo kolejne ciała. Film składa się głównie z jednego ujęcia, które trwa 72 minuty – tyle, ile trwał atak na Utoyi. Kamera podąża za młodą dziewczyną, która przyjechała na wyspę z młodszą siostrą.

CAM Vultures
CAM Vultures

Festiwale 95 minut

Atli i Erik są braćmi z Islandii, których wiele różni. Pierwszy, drobny kryminalista, właśnie opuszcza zakład karny. Drugi, człowiek sukcesu, uosabia dążenia współczesnych Islandczyków. Różnice znikają, gdy bracia łączą siły w przeszmuglowaniu do swego kraju kokainy, wykorzystując w tym celu młodą Polkę Sofię. Sytuacja komplikuje się, gdy dziewczyna zaczyna chorować, a działająca wbrew regułom policjantka Lena – deptać szmuglerom po piętach. Ponadto do akcji wkracza konkurencyjny gang. Ten mroczny thriller pyta o rolę instynktu samozachowawczego: jak wiele istnień ludzkich jest w stanie poświęcić człowiek, żeby ocalić siebie .

CAM Western
CAM Western

Festiwale 121 minut

Na bułgarskiej prowincji, przy granicy z Grecją, robotnicy z Niemiec budują hydroelektrownię. Między nimi i miejscową ludnością rodzi się rywalizacja prowadząca do konfliktów. Co więcej, kiedy Niemiec Meinhard – mogący uchodzić za bohatera klasycznych westernów, przeniesionego we współczesne realia – spróbuje pokonać barierę językową i różnice kulturowe dzielące go od mieszkańców bułgarskiej wsi, znajdą się tacy, zarówno wśród nich, jak i jego niemieckich kolegów z budowy, którym to się nie spodoba. Być może jednak pojednanie będzie możliwe. Western to film o zderzeniu kultur i mentalności. Nakręcony skromnymi środkami (w pięknych plenerach), grany przez aktorów niezawodowych, odniósł znaczący sukces artystyczny, zdobywając szereg nagród.

CAM When Heroes Fly
CAM When Heroes Fly

Festiwale 80 minut

Izrael, czasy współczesne. Czterech mężczyzn, niegdyś pewnych siebie komandosów sił specjalnych, obecnie weteranów wojennych, którzy próbują nieskutecznie radzić sobie z traumą pozostawioną przez ostatnią, nieudaną misję sprzed jedenastu lat. Czterech towarzyszy broni, którzy byli gotowi zginąć jeden za drugiego, znajdując w sobie wsparcie w najtrudniejszych chwilach, a dzisiaj nie potrafią na siebie patrzeć bez poczucia pustki i wypełniającego ją gniewu. Cztery gorzko-słodkie, zmierzające do smutnego końca życiowe historie, które perfidny los połączy ponownie w najmniej spodziewanym momencie, otwierając możliwość otrzymania drugiej szansy. Czy wspólny cel pomoże dawnym przyjaciołom odbudować braterskie więzi, które zostały brutalnie zerwane w wojennym piekle? Czy ludzie, którzy spędzili całe lata na ranieniu siebie i swoich bliskich, będą jeszcze kiedykolwiek w stanie osiągnąć spokój ducha? Czy da się uzdrowić czyjąś duszę, nie lecząc tego, co siedzi w jego głowie?

CAM Wildlife | Kraina wielkiego nieba
CAM Wildlife | Kraina wielkiego nieba

Festiwale 104 minuty

Montana, lata 60. XX wieku. Brinsonowie są jedną z tysięcy żyjących na wynajmie i nie mających zbyt wielu oszczędności rodzin, które zrodziły się w trakcie składającej różne obietnice poprzedniej dekady. Gdy jednak Jerry zostaje wyrzucony niesłusznie z pracy i wpada w emocjonalny marazm, Jeanette traci życiową równowagę, którą budowała skwapliwie przez lata żmudnej codzienności. Ich nieudolne zmagania z rzeczywistością oraz wspomnieniami dawnych wersji samych siebie obserwuje syn, czternastoletni Joe, próbując zrozumieć mechanizmy oczekującej go dorosłości.

CAM Winter Flies | Kawki na drodze
CAM Winter Flies | Kawki na drodze

Festiwale 85 minut

Dwaj nastoletni chłopcy uciekają z domów. Skradzionym autem chcą dotrzeć do ukochanego dziadka jednego z nich. Podróż przez Czechy jest podróżą od młodzieńczej beztroski do progów dorosłości, wypełnioną spotkaniami z innymi ludźmi oraz przeżyciami i fantazjami znamiennymi dla wieku dojrzewania. Krzepnie przyjaźń uciekinierów, a eskapada daje im poczucie wolności, która ma jednak swoje ograniczenia i swoją cenę. Kawki na drodze łączą treść filmów o dojrzewaniu (coming of age movies) z formą filmów drogi (road movies). Ze strony polskiej w powstaniu filmu uczestniczyli: Polski Instytut Sztuki Filmowej (dofinansowanie), Natalia Grzegorzek (producent), DI Factory (koproducent, posprodukcja obrazu), Manuela Bagińska (kierownik produkcji), Paweł Szamburski (współautor muzyki).

CAM Woman at War | Kobieta idzie na wojnę
CAM Woman at War | Kobieta idzie na wojnę

Festiwale 101 minut

Halla prowadzi podwójne życie. Z jednej strony jest stateczną szefową uznanego chóru, kobietą emanującą ciepłem i szczerością, z którą można porozmawiać o wszystkim. Z drugiej jednak zatwardziałą aktywistką walczącą z ukrycia z postępującą industrializacją islandzkiej prowincji, nie obawiającą się stosować metod, które wielu określa ekoterroryzmem. Halla nie zważa na konsekwencje swych czynów, dla niej liczy się przede wszystkim zachowanie naturalnego piękna Islandii. Kiedy pewnego dnia dowiaduje się, że lata oczekiwania na adopcję zakończyły się sukcesem, staje na życiowym rozdrożu. Którą drogę wybierze?

CAM Yellowstone: Daybreak
CAM Yellowstone: Daybreak

Festiwale 93 minuty

Duttonowie są od sześciu pokoleń właścicielami rozciągającego się aż po horyzont rancza w Montanie, symbolizując wszystko, co najlepsze i najgorsze w wielowiekowych sagach białych na terenach należących oryginalnie do rdzennych Amerykanów. Postęp napędzany przemocą, tradycje okupione krwią niewinnych, opór wielkomiejskiej kulturze masowej kosztem kulturowej różnorodności. Rządzący rodzinnym biznesem John Dutton, człowiek starej daty, któremu bliżej do dokonywania starotestamentowej wendetty niż stosowania się do wymogów poprawności politycznej współczesnego świata, będzie musiał jednak niedługo stawić czoła skomasowanemu atakowi na wyznawane wartości. Z jednej strony naciska na niego wpływowy deweloper, który chciałby zamienić część terenów należących do Duttonów na wabik na turystów i biznesmenów. Z drugiej coraz groźniejszym przeciwnikiem staje się bogaty właściciel kasyna, który walczy o wyrównanie szans pomiędzy białymi a rdzennymi Amerykanami. Jakby tego mało, w familii Duttonów dochodzi do rozłamu.