Zamknij
16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR

16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR

21 czerwca rozpocznie się w Poznaniu największy festiwal filmu animowanego w Polsce. 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to ponad 200 filmów sworzniowych przez animatorów i animatorki z całego świata. Przez 5 festiwalowych dni pokazane zostaną filmy dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Tegoroczny Animator odbędzie się pod hasłem Poszukiwanie siebie / Searching for Yourself.

Pełny opis

Dla tegorocznej edycji Animatora zaproponowałam hasło, które wynika z samego momentu, w jakim jest festiwal - zmian dużych i ważnych, ale też z osobistych poszukiwań tożsamości. Do sekcji noszącej tytuł tożsamy z hasłem Festiwalu zaprosiliśmy artystów, aby w twórczy sposób wyrazili co taki proces szukania siebie oznacza dla nichproces, który nigdy się nie kończy - mówi dyrektorka artystyczna - Adriana Prodeus.

 

Festiwal Animator obchodzi 16. urodziny, dlatego też tegoroczna edycja będzie trochę nostalgiczna. Wracamy do szalonych lat 90. a w animacji to przede wszystkim słynne kreskówki Genndy’ego Tartakovskiego. Cieszymy się, że programie ANIMATORA pojawią się jego realizacje stworzone dla Adult Swim.– zapowiada Małgorzata Kempa – dyrektorka Estrady Poznańskiej

 

Lata 90. będą kanwą wieczornego wydarzenia otwarcia pn. Letnie Przesilenie, które zaplanowaliśmy na 21 czerwca w Klubie Festiwalowym w Pawilonie nad Wartą – dodaje Adriana Prodeus.

 

ANIMATOR jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar®. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix festiwalu ANIMATOR ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej® nominacji.

 

Sercem Animatora są 4 konkursy: Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych – główna nagroda w tym konkursie toruje ścieżkę do Oscara, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych z Grand Prix – Złotym Animuszem – Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR - najbliższe transmisje:

Brak najbliższych transmisji - sprawdź wkrótce

INFORMACJE DODATKOWE

W dniach 21-25 czerwca 2023, zapraszamy do Poznania na pokazy filmowe w Kinie Muza w Poznaniu oraz Multikinie Stary Browar, wydarzenia interdyscyplinarne prezentowane w plenerowej i klubowej strefie festiwalowej w PAWILONIE w starym korycie Warty. Zaplanowany został też szereg wydarzeń realizowanych we współpracy z instytucjami kultury, stowarzyszeniami i lokalnymi partnerami.

Wydarzenia w Multikinie x Stary Browar:

Animowany musical o dziewczynce z zespołem Downa, która marzy o byciu artystką na trapezie. Do tego gorąco zachęca ją ukochana babcia, która pewnego dnia znika z życia bohaterki. Valentina wyrusza w niezwykłą podróż w poszukiwaniu babci, odkrywając przy tym swoją siłę i wyjątkowość oraz ucząc się samodzielności.

21.06. g. 10.30

ANIMATOR DLA DZIECI: Valentina (6+)
POKAZ Z POLSKIM LEKTOREM NA ŻYWO

Multikino Stary Browar Sala 1

Bilety: https://www.bilety24.pl/kino/486-animator-dla-dzieci-valentina-rez-chelo-loureiro-hiszpania-2022-6-pokaz-z-lektorem-na-zywo-90988?id=492209

Podczas 16. edycji festiwalu ANIMATOR  pojawiła się nowa sekcja KRYSZTAŁY ANIME, w którym pokazane zostaną perełki, reprezentujące kanon tradycyjnej anime. Nie mogło w niej zabraknąć kultowego Ghost in the Shell w reżyserii Mamoru Oshii z 1995 roku. Film pokazany zostanie w dniu rozpoczęcia Festiwalu w Multikinie Stary Browar a w przestrzeni Pasaż +2 Starego Browaru publiczność będzie mogła doświadczyć Virtual Reality, stworzonego przez duet twórców: Hiroaki Higashi oraz Nobumichi Asai, i wejść w świat kultowego tytułu.

21.06. – 23.06.
g. 17.00 – 21.00
VR Ghost in the Shell
Pasaż +2

21.06 g. 18.00
KRYSZTAŁY ANIME: Ghost in the Shell, reż. Mamoru Oshii
Multikino Stary Browar Sala 1

Bilety: https://www.bilety24.pl/kino/486-krysztaly-anime-ghost-in-the-shell-rez-mamoru-oshii-japonia-1995-90989?id=492225

Rok 2123. W obliczu kurczących się zasobów rasa ludzka może przetrwać tylko dzięki trudnej wymianie: w wieku 50 lat każdy obywatel jest stopniowo przemieniony w drzewo. Kiedy Stefan odkrywa, że jego ukochana żona Nora zdecydowała się na oddanie swego ciała przed czasem, wyrusza w pełną przygód podróż, by za wszelką cenę ją uratować.

 

21.06. g. 21.00
PANORAMA: White Plastic Sky, reż. Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó

Multikino Stary Browar Sala 1

Bilety: https://www.bilety24.pl/kino/486-panorama-white-plastic-sky-rez-tibor-bnoczki-sarolta-szabo-wegryslowacja-2023-prapremiera-90993?id=492226

Unreal Engine to obecnie najbardziej zaawansowany na świecie silnik graficzny przeznaczony do tworzenia gier. Wszechstronność tego silnika oraz jego niespotykana wydajność powoduje, że jest obecnie pierwszym wyborem dla większości wysokobudżetowych tytułów. Jest też szeroko wykorzystywany w przemyśle filmowym i rozrywkowym. Osoby zainteresowane bardziej artystyczną twórczością również sięgają po to narzędzie, zastępując tym samym dotychczasowe, bardziej tradycyjne metody tworzenia animacji.

Podczas pokazu zaprezentowana zostanie selekcja najciekawszych animacji ostatnich lat, które w całości powstały przy wykorzystaniu Unreal Engine. Będą to zarówno prace powiązane z branżą gier jak i artystyczne, wychodzące spod ręki niezależnych twórców.

Spotkanie poprowadzi Bartosz Rakowski - CEO i współzałożyciel studia Atomic Jelly, wykładowca Collegium Da Vinci. Miłośnik szeroko pojętej sztuki. Jest zafascynowany zjawiskiem demosceny, której jest także aktywnym twórcą (od lat 90.), odnoszącym sukcesy na arenie międzynarodowej.


22.06 g. 18.00
ANIMACJA INTERAKCJA – GRY WIDEO:
Beyond Imagination: Unreal Engine 5 Showcase/spotkanie z Bartoszem Rakowskim/

Multikino Stary Browar Sala 1

Bilety: https://www.bilety24.pl/inne/486-animacja-interakcja-gry-wideo-beyond-imagination-unreal-engine-5-showcase-90997?id=492232

Tokio, kilka dni po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 roku. Kyoko nagle opuszcza męża po tym, jak spędziła pięć dni z rzędu przykuta do nieprzerwanej relacji z trzęsienia ziemi w telewizji. Jej bezradny mąż Komura bierze tygodniowy urlop w pracy i wyrusza na północ, by dostarczyć pudło i jego nieznaną zawartość dwóm młodym kobietom. Jego kolega Katagiri, windykator z zawodu i niezręczny samotnik, pewnego wieczoru wraca do domu i zastaje dwumetrową żabę proszącą go o pomoc w uratowaniu Tokio przed zbliżającym się trzęsieniem ziemi. Poprzez wspomnienia, sny i fantazje, Kyoko, Komura i Katagiri, pod wpływem wizji trzęsień ziemi, próbują na nowo odkryć swoje prawdziwe ja.

 

22.06. g. 19.45
PANORAMA: Blind Willow Sleeping Woman, reż. Pierre Földes

Multikino Stary Browar Sala 1

Bilety: https://www.bilety24.pl/kino/486-panorama-blind-willow-sleeping-woman-rez-pierre-fldes-francja-kanada-holandia-luxemburg-2022-90998?id=492233

Umberto to świetny inżynier zajmujący się sterowcami. Zarówno w pracy, jak i w domu, towarzyszy mu ukochana suczka Titina. Umberto znalazł ją błąkającą się kiedyś po ulicach Rzymu. Od tamtej pory są nierozłączni. Pewnego dnia sam Roald Amundsen zamawia u niego statek powietrzny, którym podbije Biegun Północny. Wkrótce Umberto, Roald i Titina ruszają na niesamowitą wyprawę do ostatniego, nieodkrytego miejsca na Ziemi.


23.06. g. 17.30
ANIMATOR DLA DZIECI: Titina (10+), reż. Kasja Naess

Multikino Stary Browar Sala 1

Bilety: https://www.bilety24.pl/kino/486-animator-dla-dzieci-titina-rez-kasja-naess-norwegia-2023-10-film-z-polskim-dubbingiem-90999?id=492237

Animowany prawie w całości przez reżysera Kenjiego Iwaisawę, z japońską legendą alternatywnego rocka, Shintaro Sakamoto, w roli głównej, "ON-GAKU: Our Sound" wnosi własne brzmienie i wizję do mangi Hiroyuki Ohashi, którego jest adaptacją. Z doskonałym, suchym humorem, film stanowi bardzo oryginalny przykład slacker comedy - wyluzowana komedia z olśniewającym finałem muzycznym, który sprawi, że będziesz jeszcze długo nucić pod nosem.


23.06. g. 20.00 + audiodeskrypcja

KRYSZTAŁY ANIME: ON GAKU: Our Sound, reż. Kenji Iwaisawa

Multikino Stary Browar Sala 1

Bilety: https://www.bilety24.pl/kino/486-krysztaly-anime-on-gaku-our-sound-rez-kenji-iwaisawa-japonia-2019-audiodeskrypcja-91000?id=492239

Podczas 16. edycji MFFA ANIMATOR po raz pierwszy zwycięzców spośród autorów i autorek seriali dla młodszych widzów wybierze także JURY dziecięce.


24.06. g. 12.30
Międzynarodowy Konkurs Seriali

/Dzieci 6+/

Multikino Stary Browar Sala 1

Bilety: https://www.bilety24.pl/kino/486-miedzynarodowy-konkurs-animowanych-seriali-set-i-dla-dzieci-q-a-pokaz-z-lektorem-91001?id=492240

Podczas gdy całe Edo gromadzi się, by zobaczyć prace znanego malarza Hokusai, jego córka O-Ei ciężko pracuje w jego pracowni. Jej mistrzowskie portrety, grafiki smoków i szkice erotyczne – sprzedawane pod nazwiskiem jej ojca – są pożądane zarówno przez lordów z wyższych sfer, jak i czeladników. Publicznie nieśmiała i powściągliwa, w studio O-Ei jest równie zuchwała i nieskrępowana jak jej ojciec, paląc fajkę i szkicując rysunki, od których rumienią się współczesne Japonki. Ale pomimo tego zaciekle niezależnego ducha, O-Ei zmaga się z dominującym wpływem swojego ojca i jest wyśmiewana za brak życiowych doświadczeń, które próbuje przedstawić w swojej sztuce. Tętniące życiem Edo (dzisiejsze Tokio) w "Miss Hokusai" przepełnione jest demonami yokai, smokami i przebiegłymi handlarzami, a relacje O-Ei z jej wymagającym ojcem i niewidomą młodszą siostrą stanowią emocjonalne podłoże dla tego pięknie animowanego filmu o dorastaniu.

 

24.06. g. 14.30
RETROSPEKTYWY: Miss Hokusai, reż. Keiichi Hara

Multikino Stary Browar Sala 1

Bilety: https://www.bilety24.pl/kino/486-retrospektywa-keiichi-hara-miss-hokusai-rez-keiichi-hara-japonia-2015-91002?id=492241

Nieśmiała Kokoro od tygodni unika szkoły, kiedy odkrywa portal w lustrze w swojej sypialni. Sięga przez niego i zostaje przeniesiona do czarującego zamku, gdzie dołącza do niej sześciu innych uczniów. Kiedy dziewczyna w masce wilka wyjaśnia, że zostali zaproszeni do udziału w grze, nastolatkowie muszą współpracować, aby odkryć tajemniczą więź, która ich łączy. Jednak każdy, kto złamie zasady, zostanie zjedzony przez wilka.

 

25.06. g. 13.00

RETROSPEKTYWY: Lonely Castle in the Mirror, reż. Keiichi Hara

Multikino Stary Browar Sala 1

Bilety: https://www.bilety24.pl/kino/486-retrospektywa-keiichi-hara-lonely-castle-in-the-mirror-rez-keiichi-hara-japonia-2022-91003?id=492242

Bilety przed seansem lub online animator-festival.com oraz kinomuza.pl