Newsy

WAKACYJNIE O: „Lassie. Nowe przygody”

Poznaj pomysły na letnie aktywności inspirowane filmem!

Ponadczasowa opowieść o pięknej przyjaźni między chłopcem i owczarkiem szkockim (Collie) tego lata powróci na wielkie ekrany. „Lassie. Nowe przygody” to kontynuacja remake’u „Lassie, wróć” z 2020 roku – czyli klasyki kina familijnego w nowym wydaniu. Czy wakacyjne kino to wyłącznie rozrywka? Twórcy sprytnie przemycają do lekkiej, pełnej humoru i wzruszeń produkcji, wartościowe dydaktycznie zagadnienia. Jakie? Dowiesz się, czytając ten artykuł!

Dwunastoletni Flo i suczka Lassie to para nierozłącznych kompanów, którzy są dla siebie wsparciem w każdej trudnej sytuacji. Bohaterowie wspólnie przeżywają wiele niesamowitych przygód. Tym razem wspólnie spróbują rozwikłać zagadkę związaną z serią tajemniczych zniknięć rasowych czworonogów z ich okolicy. W śledztwie towarzyszyć będą im nowi przyjaciele: Henri, Kleo i mały piesek rasy Jack Russel Terrier.

Ciepły humor, galeria przeuroczych psich bohaterów i intrygująca zagadka, z którą mierzą się bohaterowie – „Lassie. Nowe przygody” to idealny wybór na wakacyjny seans dla widzów w każdym wieku. W tym familijnym filmie odkryjesz także wartościowe tematy, które możesz omówić z młodymi widzami po projekcji. Nie chodzi o lekcję na wzór szkolnych dyskusji, ale o ciekawe rozmowy, które wzbudzą refleksję, sprowokują dyskusję między uczestnikami półkolonii, a może zachęcą do wspólnych aktywności inspirowanych filmem. Poniżej podpowiadam, w jaki sposób seans „Lassie. Nowe przygody” może posłużyć opiekunom grup kolonijnych i półkolonijnych do organizacji kreatywnych animacji dla dzieci.

Jakie tematy odnajdziesz w filmie „Lassie. Nowe przygody”?

 • Przygodo, trwaj! Jakie są wyznaczniki filmu i powieści przygodowej? Zachęcamy do tego, by po projekcji, w nawiązaniu do perypetii przeżywanych przez bohaterów filmu, podyskutować na ten temat z podopiecznymi. Seans zabierze dzieci w ekscytującą wyprawę, której długo nie zapomną.

   

  Czy Twoi podopieczni potrafią przypomnieć sobie inne dzieła utrzymane w przygodowej konwencji? Zachęcam do tego, by wspólnie z nimi wybrać się do pobliskiej biblioteki i poszukać książek o takiej tematyce. Kto wie, może na podstawie niektórych z nich powstały także filmy? Seans „Lassie. Nowe przygody” może zainspirować młodych widzów do odkrywania wielu obfitujących w ekscytujące zdarzenia dzieł filmowych i literackich.

   

 • Międzygatunkowa przyjaźń. Wierność, lojalność, gotowość do poświęceń – na przykładzie relacji pomiędzy Flo a Lassie młodzi widzowie będą mieli szansę zaobserwować przykład bezwarunkowej przyjaźni pomiędzy człowiekiem i czworonożnym zwierzęciem. Bohaterowie znajdują w sobie oparcie, dzięki czemu potrafią wyjść bez szwanku z każdej opresji.

   

  A czy Twoi podopieczni mają swoich czworonożnych przyjaciół? Jak mogliby odwdzięczyć się im za ich lojalność i przywiązanie? Spróbujcie razem wykonać kreatywne zabawki dla kota, psa czy kanarka. Wykorzystajcie w tym celu przedmioty z recyklingu: plastikowe butelki, kartony, stary t-shirt, tubę po chipsach, a może opakowanie po kinowym popcornie? Jeśli ktoś z Twoich podopiecznych nie ma zwierzaka, może stworzyć zabawkę dla psa lub kota ze schroniska albo podarować ją zaprzyjaźnionemu czworonogowi z sąsiedztwa lub rodziny.

 • Opowieść z zagadką w tle. Czy Twoi uczniowie lubią historie z tajemnicą do rozwikłania? Jeśli tak, film „Lassie. Nowe przygody” to strzał w dziesiątkę! Dlaczego w sąsiedztwie Flo i Lassiego w niewyjaśnionych okolicznościach znikają kolejne psiaki? Jedno jest pewne: każdą, nawet najbardziej skomplikowaną zagadkę można rozwikłać przy współpracy sprawdzonych kompanów.

  Dzieci uwielbiają zagadki! Co powiesz na to, żeby w mieście, w którym spędzacie wakacje, zorganizować dla nich mini grę miejską?
  W niektórych miastach czekają nawet gotowe scenariusze, które wystarczy pobrać ze strony internetowej i pomysł na kolejny dzień atrakcji gotowy! Przykłady takich gier znajdziesz tutaj.

 • Opieka nad czworonogiem. Rozwijanie empatii wobec zwierząt, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za czworonożnego pupila – to kolejne dydaktyczne zalety, które mogą wiązać się z seansem filmu „Lassie. Nowe przygody”. Film może być punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak zadbać o potrzeby innych stworzeń.

  A może seans filmu zainspiruje Was do tego, by wspólnie zorganizować akcję dla podopiecznych lokalnego schroniska dla zwierząt? Dobrym pomysłem będzieteż spacer do parku lub lasu. Jakie zwierzęta uda Wam się spotkać w tych miejscach? Ile ptasich treli wychwycą dziecięce uszy? Świadomość dzielenia miejskiej przestrzeni z dzikimi zwierzętami rozwija empatię, uczy uważności i zachęca do refleksji na temat tego, jak możemy pomagać naszym braciom mniejszym, zachowując szacunek dla natury i jej harmonii.

 • Razem można więcej! Film przypomni także o wartości wspólnego, zgodnego działania. Przekona się o tym także główny bohater filmu, który będzie mógł liczyć na wsparcie swoich wiernych kompanów nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

  A jakie sposoby rozwiązywania konfliktów znają Twoi podopieczni? Czy łatwo przyszło im nawiązywanie nowych relacji z współuczestnikami kolonii? Co w tym pomaga? Stwórzcie razem plakat, który wyłowi zarówno z filmowej fabuły, jak i z Waszych wspólnych letnich przygód pomysły na to jak działać razem, szukać kompromisów i pomagać sobie w trudniejszych chwilach.

 • Bezpieczne wakacje. Dlaczego należy zachować ostrożność w trakcie wakacyjnych wojaży? Jak reagować, kiedy zagraża nam niebezpieczeństwo? Seans filmu może być ciekawym pretekstem do rozmowy także na ten temat.


Ciekawym ćwiczeniem z zakresu bezpieczeństwa na wakacjach może być wspólne pakowanie plecaka. Przygotuj plecak i kilkanaście przedmiotów potrzebnych i zbędnych podczas: wędrówki po górach, wyjazdu nad morze lub wakacji w mieście. Porozmawiaj ze swoimi podopiecznymi na temat tego, w jakich sytuacjach mogą wykorzystać rzeczy, które mogą okazać się przydatne w trakcie wakacyjnych wypraw.

Chcesz zarezerwować dla swojej grupy seans „Lassie. Nowe przygody”? Już dzisiaj skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów w Twoim Multikinie.

 


Lassie. Nowe przygody

Lassie. Nowe przygody

Familijny Przygodowy Od lat: 6 93 min

Więcej o filmie