Newsy

„Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. O niebywałym heroizmie zwykłych ludzi

Rok 1942. Markową – wieś w przedwojennym powiecie lwowskim, znajdującą się pod okupacją niemiecką, zamieszkuje około cztery i pół tysiąca mieszkańców. Wśród nich jest uboga rodzina, która, narażając życie, ofiaruje schronienie ośmiorgu Żydom. Kim byli Ulmowie, nazywani polskimi samarytanami z XX wieku? Dlaczego ich historia przez wiele dziesięcioleci nie była powszechnie znana? I czy pamięć o zasługach tej niezwykłej rodziny ocalić od zapomnienia zdoła… film? Już od 25 sierpnia można przekonać się o tym w trakcie seansu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, który polecamy uwadze uczniów klas 7-8 i szkół średnich.

Historia Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Opowieść o rodzinie Ulmów ma szansę zaintrygować młodych widzów. Film powstawał przez ponad 20 (!) lat, a w trakcie tego procesu reżyser prowadził swego rodzaju dokumentalne śledztwo: zbierał materiały, rejestrował relacje świadków (w tym bliskich krewnych), docierał do nowych faktów. Wyłania się z nich obraz zwykłej rodziny – małżeństwa z siódemką dzieci i niewielkim gospodarstwem – którzy mimo trudów codziennego życia, narażając swoje bezpieczeństwo udostępnili schronienie prześladowanym Żydom. Jakie były ich motywacje? Co sprawiało, że ci ludzie byli zdolni do takiego poświęcenia? Twórca poszukuje odpowiedzi także na te pytania. Warto będzie rozważyć je także wspólnie z uczniami na zajęciach.

Opowieść o najważniejszych wartościach

Odwaga w czasach terroru, chęć niesienia pomocy, solidarność wobec słabszych – „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” to także opowieść o ponadczasowych i uniwersalnych wartościach. Postawa Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy ponad własne dobro stawiali miłosierdzie wobec bliskich, może okazać się wzorem do naśladowania dla młodych widzów. W odniesieniu do filmu warto będzie wspólnie zastanowić się także nad motywami heroizmu i poświęcenia.

Głęboko humanistyczne dzieło

Historia Ulmów, mimo że pozbawiona szczęśliwego zakończenia, niesie w sobie wiele nadziei. Jej przesłaniem, które ma szansę zapaść w pamięć uczniom jest to, by nigdy nie być obojętnym wobec zła i krzywdy, które dzieją się na naszych oczach. By zawsze stawać w obronie słabszych, bez względu na możliwe konsekwencje. To także wzruszająca opowieść o przywracaniu pamięci o niemal zapomnianych zasługach naszych przodków. Ostatecznie o tragedii, odwadze i godnej naśladowania postawie Ulmów mówi dziś niemal cała Polska. Już 10 września w Markowej będzie miało bowiem miejsce bezprecedensowe wydarzenie: po raz pierwszy w historii kościoła beatyfikowana zostanie cała rodzina, która ponad 80 lat wcześniej żyła i zginęła z rąk niemieckiego okupanta. Tą rodziną są właśnie Ulmowie.

Seans filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” dostępny jest na zamówienie grup. Skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów.

Ulmowie. Błogosławiona rodzina

Ulmowie. Błogosławiona rodzina

Dokumentalny Biograficzny Od lat: 13

Więcej o filmie