Newsy

To wybrały szkoły! Filmowe podsumowanie roku szkolnego 2023/2024

Za nami uroczyste zakończenie roku szkolnego, czas podsumowań, refleksji i planowania przyszłości. To moment, kiedy możemy spojrzeć wstecz na nasze osiągnięcia i sukcesy, ale także na wyzwania, z którymi się zmierzyliśmy. Teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek i nabranie sił przed kolejnymi wyzwaniami, które czekają na nas w przyszłym roku szkolnym. 
Wakacje są dla nas również czasem podsumowań i refleksji dlatego przedstawiamy przegląd najczęściej wybieranych filmów w minionym roku 2023/2024. Co najczęściej oglądali uczniowie szkół podstawowych? Czy były to przygody bohaterów z bajek, czy może inspirujące opowieści o przyjaźni i odwadze? Jaki film był wyborem numer jeden w szkołach średnich? Czy był to przejmujący dramat, a może wzruszająca historia miłosna? 

TOP 3 wybory szkół podstawowych: 

1. Akademia Pana Kleksa

W tej filmowej ekranizacji uwielbiana przez pokolenia bajka Brzechwy zostaje uwspółcześniona. Co spotyka się to nie tylko z aprobatą młodszych widzów ale także i starszych odbiorców. Akademia  to wciąż miejsce gdzie celebruje się kreatywność i wyobraźnię, a także można  zwiedzić niesamowity świat bajek. Jedna z uczennic Akademii Pana Kleksa – Ada Niezgódka, wyróżnia się na tle pozostałych uczniów i to właśnie jej towarzyszymy podczas filmowego seansu. Ada to niezwykle wrażliwa i empatyczna osoba, która podczas pobytu w Akademii szuka drogi do odnalezienia wiary w siebie i własnej mocy. Wszystko dzieje się pod okiem ekscentrycznego Profesora, który korzysta z niekonwencjonalnych metod nauczania. „Akademia Pana Kleksa” to historia, która przypomina zarówno młodszym, jak i starszym widzom o znaczeniu przyjaźni i wierze we własny potencjał. 

2. O psie który jeździł koleją

Nowa kinowa odsłona powieści Romana Pisarskiego jest osadzona w polskich realiach. Jednak nie tylko to przyczyniło się do sukcesu filmu. Kluczową rolę odegrała historia głównej bohaterki oraz jej futrzanego kompana. Zuzia to dziesięcioletnia dziewczynka, która ze względu na swoją chorobę nie może uczestniczyć we wszystkich aktywnościach jej rówieśników. Jej życie wkracza na zupełnie inne tory, kiedy za sprawą swojego taty, poznaje Lampo - czworonoga wiernego jak Lassie, dzielnego jak Bella i zabawnego jak Beethoven, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody. Za sprawą swojego nowego towarzysza dziewczynka odzyskuje radość życia. Seans filmu okazał się doskonałym pretekstem do omówienia książkowego pierwowzoru, zwłaszcza w klasach 3 szkoły podstawowej.

3. Wonka

Sukces filmu „Wonka” można  z pewnością przypisać charyzmatycznemu odtwórcy głównej roli (Timothée Chalamet), ale również świątecznej atmosferze, pełnej muzyki i humoru. W trakcie seansu filmowego poznajemy młodego Willy’ego Wonkę, który ma tylko jedno marzenie – otwarcie własnego sklepu ze słodyczami. Droga do spełnienia tego marzenia nie jest łatwa, a młody cukiernik musi sprostać wielu przeciwnościom losu. Każda porażka stanowi dla bohatera motywację, która wkrótce pomoże mu osiągnąć zamierzony cel. Ta rozśpiewana, magiczna historia udowodniła, że to co najlepsze zaczyna się od marzenia. 

TOP 3 wybory szkół średnich:

1. Chłopi

Filmowa adaptacja szkolnej lektury oraz jednej z najważniejszych polskich powieści spotkała się z olbrzymią aprobatą wśród młodszej  i starszej widowni. Seans „Chłopów” był obowiązkową pozycją wśród jesiennych wyborów szkół średnich. Walory edukacyjne lektury są wszystkim dobrze znane, natomiast filmowi „Chłopi” oferują wiele unikatowych i wartościowych wątków edukacyjnych. Spotkamy się tu m.in. z reinterpretacją postaci Jagny. Film jest fabularyzowaną lekcją historii, stworzonej w pięknym stylu, pełną dynamicznych obrazów z epoki Młodej Polski oraz przy akompaniamencie muzyki ludowej .

2. Raport Pileckiego

Historia Witolda Pileckiego, żołnierza, działacza ruchu oporu i ochotnika do Auschwitz nie przeszła bez echa w gronie nauczycieli i uczniów szkół średnich. W toku filmowej opowieści widz miał okazję zapoznać się z informacje na temat dokonań rotmistrza Pileckiego, które były przez wiele lat cenzurowane. Film „Raport Pileckiego” nie tylko przybliżył widzom najważniejsze informacje z życia rotmistrza. Stanowił również idealny wstęp do rozmów o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w Polsce I połowy XX wieku oraz bohaterstwie i prawach człowieka. 

3. Napoleon 

Napoleon” to jedna z bardziej imponujących produkcji, które wychodziły na ekrany w roku szkolnym 2023/2024. W filmowej historii uczniowie mieli okazję obserwować rozwój „geniusza wojny” i przyszłego cesarza Francuzów. Wątki miłosne, w tym burzliwa relacja z Józefiną, przeplatają się z politycznymi intrygami i spektakularnymi bitwami, tworząc tym samym niezapomnianą opowieść o determinacji i żądzy władzy. Motyw postaci historycznej oraz świetne efekty filmowe sprawiły, że „Napoleon” stał się jednym z najczęściej wybieranych filmów. 

A jakie filmy będą cieszyły się największą popularnością w wakacje? Sprawdź co proponujemy na letnie wyjście do kina [LINK]