Newsy

„Sekrety mojego taty”. Animowana lekcja historii i wrażliwości w stylu „Gdzie jest Anne Frank”

Animacja „Sekrety mojego taty” jest adaptacją bardzo ważnego tekstu kultury: komiksu „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” autorstwa Michela Kichki. Rysownik opowiedział w nim o swoim dorastaniu pod opieką taty, który w młodości spędził kilka lat w Auschwitz. Utwór stał się bardzo ważnym głosem w dyskusji o traumie przenoszonej z pokolenia na pokolenie, tzw. doświadczeniu „drugiego pokolenia”, które stało się udziałem dzieci wychowanych przez osoby ocalałe z Holokaustu.

W domu Michela obóz koncentracyjny i cały okres drugiej wojny światowej były tematami tabu, co tylko mocniej motywowało go i jego brata do prób odkrycia tytułowych sekretów taty. Chociaż chłopcy dorastają w cieniu Zagłady, przeżywają też wszystko to, co ich rówieśnicy niezależnie od epoki: grają w piłkę, podkochują się w koleżankach, wpadają w tarapaty. Akcja filmu, osadzona w latach 60. w Belgii, koncentruje się na tematyce chłopięcego dorastania, swoim klimatem niejednokrotnie przywodząc na myśl serię o Mikołajku dla nieco starszych odbiorców. Reżyserem filmu jest Marc Jousset, twórca słynnego „Persepolis”.

Walory edukacyjne filmu „Sekrety mojego taty”:

· Przystępne przedstawienie tematyki Zagłady. Film opowiada o Holokauście, ale robi to przez pryzmat jednostkowych doświadczeń i indywidualnej traumy, a nie listy faktów i dat. Dzięki temu porusza, przemawia do empatii i wyobraźni, pozwala zidentyfikować się z historią rodziny. Film będzie świetnym uzupełnieniem lekcji dotyczącej antysemityzmu lub omawiania takich lektur jak „Zdążyć przed panem Bogiem” czy opowiadań Borowskiego.

·  Relacja ojca z synem. To ona stanowi serce animacji. Trudna, ale bardzo bliska relacja z „przewidywalnie nieprzewidywalnym”, nerwowym tatą od maleńkości wpływa na Michela.

· Dorastanie, pierwsze zauroczenia i porażki. Film jest przede wszystkim historią typu coming of age, w której oglądamy proces przemiany Michela z małego chłopca w mężczyznę.

· Adaptacja słynnego komiksu. Seans filmu można rozszerzyć o lekturę fragmentów komiksowego pierwowzoru razem z uczniami.

· Zdrowe i niezdrowe relacje rodzinne. Film może posłużyć jako pretekst do rozmowy także w tym obszarze. W jaki sposób kształtuje nas wychowanie? Pod tym względem to niezwykle ciekawy seans także dla nauczycieli.


Film „Sekrety mojego taty" jest doskonały do edukowania o Holokauście, sama chętnie pokażę go moim uczniom! Historia pokazana w tej animacji nie jest fikcją, jest oparta na faktach, a tak należy młodzieży mówić o historii – pokazując prawdę. Przy odpowiednim wprowadzeniu i przygotowaniu młodzieży, ten film może być doskonałym materiałem edukacyjnym.
Agnieszka Krasnodębska, nauczycielka języka polskiego, autorka materiałów edukacyjnych i artykułów, współpracuje z wydawnictwami edukacyjnymi i naukowymi.
Najnowszy film twórcy „Persepolis" zachwyca wzruszającym portretem relacji ojca i syna, a także wiarygodnym, pełnym uroku obrazem chłopięcego dorastania. Dla młodszych widzów będzie lekcją wrażliwości – tej artystycznej i społecznej, a starszym odbiorcom oferuje pogłębioną refleksję między innymi na temat traumy międzypokoleniowej.
Kasia Kebernik, nauczycielka języka polskiego, krytyczka i edukatorka filmowa
Jak wielka historia wpływa na życie jednostki? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w pięknej, kameralnej opowieści o relacji między synem a ojcem - ocalałym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego. "Sekrety mojego taty" mogą być wstępem do ważnej rozmowy m.in. na temat tego, w jaki sposób i dlaczego należy przeciwdziałać wykluczeniu i dyskryminacji.
Paulina Kulesza, filmoznawczyni, redaktorka FilmwSzkole.pl
Sekrety mojego taty

Sekrety mojego taty

Animowany Familijny

Więcej o filmie