Newsy

„Johnny” – walory edukacyjne filmu

Johnny” to oparta na faktach opowieść o niezwykłej przyjaźni między ks. Janem Kaczkowskim a jego jednym z jego podopiecznych, Patrykiem Galewskim. Historia ukazana zostaje z perspektywy młodego bohatera, który nie miał łatwego startu w życiu. Kiedy zostaje przyłapany na włamaniu, zostaje skierowany do puckiego hospicjum prowadzonego przez ks. Jana Kaczkowskiego w celu odbycia tam prac społecznych. Co wyniknie ze spotkania tych dwóch różnych światów? Odpowiedź kryje się w tym przepełnionym empatią filmie, który w poruszający sposób pokazuje zmianę postawy młodego bohatera oraz jego ścieżkę ku odkupieniu.

Jakie walory edukacyjne odnajdziesz w filmie JOHNNY?

  • Pokonaj własne bariery. Film pokazuje bohaterów, którzy próbują działać i realizować swoje cele mimo własnych słabości i ograniczeń. Ksiądz Jan Kaczkowski zmaga się z poważną chorobą, która w znaczącym stopniu utrudnia jego codzienne funkcjonowanie. Patryk próbuje zaś przezwyciężyć demony trudnej przeszłości i niedoskonałości własnego charakteru. Seans udowodni uczniom, że każdy może osiągnąć swój cel – niezależnie od trudności napotkanych na drodze do jego realizacji.
  • Poświęcenie ma wielką wartość. W trakcie swojej pracy w hospicjum Patryk zaprzyjaźnia się z mieszkańcami ośrodka, poświęca im swój wolny czas, poznaje ich radości i bolączki. Odkrywa przy okazji, że niesienie pomocy potrzebującym, jakkolwiek bywa ono czasami trudne, przynosi mu poczucie życiowego spełnienia. Przy okazji bohater odnajduje w sobie pokłady pokory, empatii i wrażliwości na los drugiego człowieka. Projekcja może być punktem wyjścia do dyskusji na temat motywu poświęcenia w innych tekstach kultury.
  • Każdy zasługuje na drugą szansę. Patryk, jeden z głównych bohaterów filmu, nie miał łatwego startu w życiu – podobnie jak jego koledzy działający hospicjum. To tzw. „trudna młodzież”, z którą nie potrafią dać sobie rady rodzice i wychowawcy. Ksiądz Jan Kaczkowski postanawia jednak dać im szansę i angażuje młodych mężczyzn w pomoc śmiertelnie chorym. Dzięki tej niezwykłej lekcji bohaterowie odkrywają w sobie głęboko skrywaną wrażliwość, empatię i chęć działania dla potrzebujących. Nikt nie zasługuje na wykluczenie, bo w każdym człowieku można znaleźć coś dobrego – czasem wystarczy tylko stworzyć warunki, w których pozytywne cechy charakteru będą miały okazję się ujawnić. To przesłanie, które zostanie z Twoją klasą długo po filmie.
  • Jak zachować się w obliczu choroby i śmierci? W trakcie pracy w hospicjum Patryk poznaje ludzi nieuleczalnie chorych. Towarzyszy im w ostatnich chwilach i z trudem uczy się akceptować nieuchronność śmierci. Niespodziewanym ciosem jest dla niego jednak wieść o tym, że również jego przyjaciel i mentor, tytułowy „Johnny”, walczy z rakiem w ostatnim stadium. W jaki sposób należy zachowywać się wobec osób zmagających się z ciężką chorobą? Przypomnij uczniom słowa ks. Kaczkowskiego, które pojawiają się także w filmie: Najważniejsza sprawa to nie udawać: „Wszystko będzie dobrze”. Zamiast tego warto powiedzieć po prostu: „Bez względu na to, co się będzie działo, będę przy tobie”.
  • Warto odnaleźć swój cel w życiu. To jedna z cenniejszych lekcji, którą Twoi uczniowie mogą wynieść po seansie. Patryk jest zagubionym życiowo chłopakiem, który nieustannie ściąga na siebie poważne kłopoty. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy poznaje tytułowego bohatera. Ks. Jan Kaczkowski wyznacza mu codziennie kilka prostych zadań do zrealizowania. Dzięki temu Patryk po pewnym czasie odkrywa w sobie pasję do gotowania i podporządkowuje większość planów swojemu nowemu marzeniu: chce zostać zawodowym kucharzem. Film jasno pokazuje, że warto poszukiwać celu, bo często to on nadaje sens życiu i motywuje nas do działania.
  • Dlaczego warto mieć w życiu mentora? Odpowiedź na to pytanie odkryjesz wspólnie z uczniami w trakcie seansu. Relacja między Patrykiem i ks. Kaczkowskim jest ukierunkowana na odkrywanie potencjału, predyspozycji i uzdolnień młodego mężczyzny, dzięki czemu może wreszcie określić swój cel i nadać życiu określony kierunek. To istotne, by zwłaszcza w młodym wieku móc liczyć na wsparcie kogoś o większej wiedzy i doświadczeniu. Po seansie możesz zapytać uczniów, czy mają w swoim życiu osobę, która motywuje ich do osobistego rozwoju.
  • Nieważne, ile razy upadasz. Ważne, że potrafisz się podnieść. Film w niezwykle realistyczny sposób pokazuje, że droga prowadząca do wyjścia z życiowych trudności wcale nie jest łatwa. Patryk odnajduje swoje życiowe powołanie, a mimo to nadal zdarza mu stracić cel z oczu i zachowywać się w niewłaściwy sposób. Ważne jest jednak to, by nauczyć się tego, że z każdego upadku można wyciągnąć lekcję. Nie warto się załamywać – należy przede wszystkim pamiętać, by nie popełniać tych samych błędów w przyszłości.
  • Otwórz się na ludzi. Dzięki temu możesz zyskać prawdziwą przyjaźń! Patryka poznajemy jako nieufnego mężczyznę, który dzięki doświadczeniom w hospicjum, uczy się otwartości na drugiego człowieka i jego potrzeby. Zyskuje dzięki temu bazę do budowania głębokich i wartościowych relacji. Po projekcji porozmawiaj z uczniami o tym, jaką rolę pełniła w życiu bohatera niezwykła przyjaźń z tytułowym Johnnym.
POBIERZ materiały edukacyjne [PDF]
Johnny

Johnny

Dramat Biograficzny Dramat obyczajowy Od lat: 13 119 min

Więcej o filmie