Newsy

„Film dla kosmitów”. O mocy wspólnego działania

Poznajcie Jeremiego. Introwertyczny trzynastolatek nie ma zbyt wielu przyjaciół. Chłopak spędza całe dnie, wpatrując się w ekran telefonu, nagrywając i publikując pomysłowe filmiki w sieci, a także marząc o tym, że pewnego dnia zostanie sławnym youtuberem. Jak zmieni się życie Jeremiego, kiedy przyjdzie mu spędzić wakacje pod opieką dziadka, z dala od nowoczesnych technologii? Czy bohaterowi uda się przełamać początkową niechęć do innej formy spędzania czasu – bez smartfona i dostępu do Internetu – kiedy na jego drodze stanie… robot, który zleci mu intrygujące zadanie?

Jeśli uczysz w klasach 4-8 lub w szkole średniej i szukasz seansu, który ma szansę zachęcić Twoich uczniów do twórczych aktywności i podejmowania inicjatywy – seans „Filmu dla kosmitów” będzie strzałem w dziesiątkę. Twoi podopieczni mogą odkryć w tej niesztampowej, pełnej przygód opowieści gotowe pomysły na spędzanie czasu offline. Przy okazji przekonają się także, że warto otworzyć się na innych ludzi. Wśród nich – podobnie jak Jeremi – mogą bowiem znaleźć osoby, z którymi będą dzielić pasje i zainteresowania. A nic tak nie integruje jak wspólny cel i działanie!

Jakie wartościowe edukacyjnie tematy znajdziesz w „Filmie dla kosmitów”?

• Warto otworzyć się na relacje. Jeremi początkowo jest samotnikiem. Rzadko opuszcza dom i nie ma zbyt wielu kolegów. Relacje z zapracowanymi, w dużej mierze nieobecnymi rodzicami nie dają mu wystarczającego oparcia. Sytuacja zmienia się jednak w momencie, kiedy chłopak próbuje wykonać zadanie zlecone mu przez robota. Aby je zrealizować, będzie potrzebował pomocy innych osób. Dzięki temu nastolatek otwiera się na rówieśników, z którymi wspólnie działa nad projektem stworzenia filmu dla kosmitów. W procesie wspólnego działania uczy się komunikować swoje potrzeby i emocje, a z czasem zyskuje lojalnych kompanów. Seans pokaże Twoim uczniom, że warto szukać miejsc, gdzie można znaleźć ludzi o podobnych hobby i zainteresowaniach. Wspólna pasja może być bowiem początkiem pięknej przyjaźni.

• Siła wyobraźni.Film dla kosmitów” to seans, który ma szansę rozbudzić u młodych widzów kreatywne myślenie. Bohaterowie mają za zadanie nakręcić film, dysponując przy tym prostym sprzętem i skromnymi środkami. To otwiera ich na świat wyobraźni i zachęca do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Film inspiruje do podejmowania inicjatywy i działań w duchu do it yourself. Pokazuje przy tym, że można zrealizować ciekawy projekt, nie mając dużego budżetu i sprzętów z najwyższej półki. O wiele bardziej istotne są bowiem dobry pomysł i… zgrana ekipa.

• Pomysły na aktywności offline. Jeremi początkowo buntuje się przeciw temu, że ma spędzić wakacje u dziadka, bez dostępu do Internetu. Z czasem uświadamia sobie jednak, że można świetnie się bawić także bez dostępu do nowoczesnych technologii. W dobie rosnącego problemu cyberuzależnienia (zwłaszcza wśród młodych ludzi), „Film dla kosmitów” oferuje uczniom alternatywę w postaci gotowych pomysłów na „analogowe” aktywności. Pokazuje, jak wspaniałe przygody można przeżyć, spędzając czas w lesie, spotykając się z przyjaciółmi czy… tworząc film dla kosmitów. 

• Budowanie poczucia sprawczości. „Film dla kosmitów” może pokazać młodym widzom, w jaki sposób ich działania wpływają na świat i ludzi wokół. Dzięki temu ma szansę przypomnieć Twoim uczniom, że warto wierzyć w swoje możliwości, wyznaczać sobie cele do osiągnięcia i odważnie stawiać czoła wyzwaniom.  

POBIERZ darmową broszurę ze scenariuszami lekcji do filmu, dzięki której zorganizujesz z uczniami warsztaty filmowe, a także niesztampowe zajęcia języka polskiego i godzinę wychowawczą [PDF]

Na seans „Filmu dla kosmitów” zapraszamy do Multikina już od 5 kwietnia. Chcesz zamówić seans dla swojej grupy szkolnej? Skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów.