Newsy

Edukacyjnie o: „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan”

Powieść Dumasa w spektakularnej odsłonie

„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!” – kto z nas nie kojarzy tego charakterystycznego zawołania? Czy Twoi uczniowie wiedzą jednak, skąd pochodzi to zdanie? Oczywiście – to motto trzech muszkieterów, tytułowych bohaterów przygodowej powieści Aleksandra Dumasa. Ponadczasowa historia o przyjaźni, lojalności i wzajemnym wsparciu inspiruje kolejne pokolenia czytelników oraz… filmowców. Szacuje się, że na świecie powstało już około 50 adaptacji „Trzech muszkieterów” – w formie animacji, serialu, a nawet musicali.


Czym na ich tle wyróżnia się najnowsza ekranizacja powieści Dumasa – „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan”? Z pewnością epickim rozmachem, spektakularnymi scenami pojedynków, wartką akcją i gwiazdorską obsadą (na ekranie zobaczymy m.in. Vincenta Cassela, Evę Green, Louisa Garrela i Vicki Krieps). Film zabierze młodych widzów w niezapomnianą podróż do siedemnastowiecznej, pogrążonej w konfliktach religijnych Francji. Młody Gaskończyk d’Artagnan marzy o tym, by zostać muszkieterem. Na swojej drodze spotyka Atosa, Portosa i Aramisa, którzy pomogą mu w realizacji tego pragnienia.

Pełen awanturniczych przygód seans filmu „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan” ma szansę rozbudzić wyobraźnię młodych widzów z klas 6-8 i szkół ponadpodstawowych, przy okazji przypominając im o znaczeniu uniwersalnych wartości: przyjaźni, lojalności, honoru. Projekcja może być też ciekawym wstępem do rozmowy na temat „Trzech muszkieterów” Dumasa (kultowa powieść płaszcza i szpady znajduje się bowiem na liście lektur uzupełniających dla klas 4-6).

Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan”?

  • Adaptacja literatury. Film może być ciekawym punktem wyjścia do rozmowy o różnicach między ekranizacją a adaptacją utworu literackiego. Seans zachęci uczniów do refleksji na temat zabiegów stosowanych przez twórców filmowych, przenoszących powieści na ekran. Po projekcji filmu „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan” warto będzie zastanowić się wspólnie z klasą, czy obejrzane przez nich dzieło jest adaptacją czy ekranizacją powieści Dumasa i przywołać konkretne argumenty w dyskusji na ten temat.
  • Powieść płaszcza i szpady. Czy uczniowie wiedzą, co oznacza ten termin? Czym cechują się utwory literackie spod znaku płaszcza i szpady? Jacy pisarze, poza Dumasem, tworzyli w tym gatunku?
  • Podobieństwa między pisarstwem Dumasa a twórczością Henryka Sienkiewicza. Polski noblista inspirował się twórczością francuskiego pisarza. Warto będzie poszukać wraz z uczniami analogii między „Trylogią” Sienkiewicza a „Trzema muszkieterami” – na poziomie budowania fabuły i postaci, a także wykorzystania konkretnych wątków.
  • Kodeks muszkietera. Po seansie warto będzie przypomnieć także uczniom o ponadczasowych wartościach, wyznawanych przez muszkieterów. Przyjaźń, wierność i wzajemne wsparcie, a ponadto odwaga, honor i szlachetność – wzorce postępowania, jakim hołdowali bohaterowie, mogą stać się moralnym kompasem także dla Twoich uczniów.
  • Kardynał Richelieu, król Ludwik XIII, książę Buckingham, Anna Austriaczka. Co Twoi uczniowie wiedzą na temat postaci historycznych, które pojawiają się w filmie? Jak wyglądały rządy Ludwika XIII i dlaczego to sprytny kardynał Richelieu był uznawany za rzeczywistego władcę Francji w tamtym okresie? Seans będzie świetnym pretekstem do zorganizowania zajęć na ten temat. 
  • Reformacja i kontrreformacja. To kolejne zagadnienie, który warto będzie rozwinąć po seansie na lekcji historii. Po projekcji warto będzie przybliżyć uczniom tło konfliktu między katolikami a protestantami, a także – w nawiązaniu do filmu – pokazać, do jakich wydarzeń może doprowadzić eskalacja napięć (rzeź Hugenotów w noc św. Bartłomieja).
  • Kontekst historyczny epoki. Francuska monarchia w XVII wieku, pozostałości średniowiecznej kultury rycerskiej obecne w kodeksie honorowym muszkieterów, kultura pojedynku – to kolejne tematy, które warto będzie omówić szerzej w trakcie zajęć po seansie.

POBIERZ materiały edukacyjne [pdf]

Istnieje możliwość zamówienia seansu dla grup szkolnych ze specjalną edukacyjną wideoprelekcją. W tym celu zapraszamy do kontaktu ze specjalistą ds. kluczowych klientów.

Na seans filmu „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan” zapraszamy do Multikina od 12 maja, a grupy szkolne – na pokazy przedpremierowe już od 1 maja!


Trzej muszkieterowie: d’Artagnan

Trzej muszkieterowie: d’Artagnan

Przygodowy Od lat: 13 122 min

Więcej o filmie