Newsy

EDUKACYJNIE O: „Siła naszych marzeń”

Depresja dzieci i młodzieży – materiały edukacyjne dla nauczycieli i rodziców

Zoé to dziewczynka, która praktycznie od urodzenia jest związana z końmi. Wychowuje się w rodzinie hodowców, a jazda konna to całe jej życie. Kiedy pewnego dnia w wyniku tragicznego zdarzenia zostaje stratowana przez przerażonego wierzchowca, bezpowrotnie traci władzę w nogach. Dziewczynka przeżywa załamanie i traci poczucie sensu życia… Ale „Siła naszych marzeń” jest opowieścią przede wszystkim o ogromnej determinacji głównej bohaterki, która uczy się akceptować swoją niepełnosprawność. Ten niezwykle poruszający i pełen czułości film możesz zobaczyć w Multikinie ze swoją grupą już przedpremierowo, w czerwcu 2023.

„Siła naszych marzeń” to francuska produkcja, z pięknymi krajobrazami i z gwiazdą Mélanie Laurent w roli matki głównej bohaterki. To porywająca historia o przełamywaniu własnych słabości, o ściganiu się – na torze wyścigowym i w codziennym życiu – o tym, jak wiele daje nam kontakt z przyrodą i dlaczego tak ważne jest, by go nie stracić. To także pouczająca opowieść o tym, jak wygląda skomplikowany świat wiecznie zapracowanych dorosłych widziany oczami wrażliwego dziecka i czuły portret dorastania głównej bohaterki, której towarzyszymy od momentu narodzin niemal do dorosłości.

Film polecamy szczególnie dla klas 6-8 szkoły podstawowej oraz młodszych klas szkoły średniej.

Zobacz zwiastun „Siły naszych marzeń”:

Walory edukacyjne filmu „Siła naszych marzeń”:

  • Przystępne przybliżenie zagadnienia depresji i problemów psychicznych. To walor nie do przecenienia – „Siła naszych marzeń” w odpowiedni dla wieku młodego widza sposób oswaja tematykę zdrowia psychicznego i zapobiegania kryzysom.
  • Niepełnosprawność i jej różne oblicza. Historia poruszającej się na wózku inwalidzkim dziewczynki uwrażliwia na sytuację osób z niepełnosprawnościami, pomaga utożsamić się z jej losem.
  • Relacja matki i córki. To ona stoi w sercu tego filmu. Pełna czułości, ale także napięć relacja stanowi piękny przykład realizacji motywu macierzyństwa.
  • Mądra i odpowiedzialna więź ze zwierzęciem (i szerzej: z przyrodą). To Piękna (jej klacz) staje się dla głównej bohaterki przewodniczką w powrocie do czerpania radości z życia.
  • Problem wykorzystywania zwierząt w sporcie. Akcja filmu toczy się w środowisku hodowców koni i sportów wyścigowych. Tutaj zwierzę często bywa wyłącznie źródłem zysku. Odmienną drogę kontaktu z końmi pokazuje głównej bohaterce stajenny, Seb. Nieco wycofany i niepozorny mężczyzna skrywa głęboką mądrość: traktuje zwierzęta jak równorzędnych partnerów, doskonale rozumie ich świat i podchodzi do nich bez poczucia wyższości.
  • Pasja jako motor napędzający do lepszego życia. Determinacja i pasja sprawiają, że Zoé zyskuje motywację: nauczyć się jazdy konnej „z nowymi nogami”, nie pozwolić, by wypadek odebrał jej radość, jaką zawsze dawały jej konie i sport.
  • Dorastanie. W filmie towarzyszymy głównej bohaterce od narodzin niemal do momentu osiągnięcia przez nią dorosłości. Obserwujemy jej pierwsze nieporozumienia z rodzicami, a także proces kształtowania własnej indywidualnej osobowości.

Specjalnie dla tego filmu przygotowaliśmy materiały edukacyjne dotyczące zdrowia psychicznego i zapobiegania kryzysom w dwóch wariantach – dla rodziców i nauczycieli. W pierwszej broszurze znajduje się scenariusz lekcji na godzinę wychowawczą do zrealizowania po seansie, w drugiej – niezbędnik najważniejszych pojęć, zagadnień i dobrych rad w postępowaniu z nastolatkiem w kryzysie.

 Pobierz materiały edukacyjne dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży:

POBIERZ MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI [pdf]

POBIERZ MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA RODZICÓW [pdf]

Specjalnie dla grup szkolnych film „Siła naszych marzeń” jest dostępny przedpremierowo już od 1 czerwca 2023 roku. Zachęcamy do zamawiania pokazów dla swoich uczniów z minimum tygodniowym wyprzedzeniem – to idealny film na wzruszający seans kończący rok szkolny! W celu dokonania rezerwacji skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów.

Siła naszych marzeń

Siła naszych marzeń

Dramat Od lat: 10 111 min

Więcej o filmie