Newsy

EDUKACYJNIE O: „Powstaniec 1863”. Historia styczniowego zrywu

Pierwszy od 30 lat film fabularny o powstaniu styczniowym zabierze młodych widzów w niezapomnianą podróż w czasie do roku 1863, kiedy miał miejsce jeden z największych zrywów narodowych w historii Polski. Porucznik Lemańczyk (Daniel Olbrychski) tuż przed bitwą warszawską wspomina niespokojne czasy własnej młodości. Bohater wraz z księdzem Stanisławem Brzóską (w tej roli Sebastian Fabijański) działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Przymusowy pobór do carskiego wojska i nasilające się represje ze strony zaborcy skłoniły Polaków do decyzji o organizacji powstania… Jaką rolę odegrał w nim ksiądz Brzóska oraz bohaterscy bojownicy z jego oddziału? 

Zobacz zwiastun filmu:

Jedno jest pewne: uczestnictwo w seansie filmu „Powstaniec 1863” będzie wyjątkowym doświadczeniem, które przybliży uczniom historię ważnego dla Polski wydarzenia, znanego im dotąd jedynie z kart podręczników.

Jakie walory edukacyjne znajdziesz w filmie „Powstaniec 1863”?

· Kulisy powstania styczniowego. Film w przystępny sposób pokazuje wydarzenia, które doprowadziły do zrywu Polaków przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Tzw. „branki” (czyli niezapowiedziany, przymusowy pobór młodych polskich mężczyzn do wojska carskiego) oraz nasilające się represje wymierzone w narastający ruch niepodległościowy w zamierzeniu Rosjan miały przeciwdziałać wybuchowi powstania, a w praktyce tylko go przyśpieszyły. Seans filmu „Powstaniec 1863” pozwoli młodym widzom obserwować z bliska przygotowania do zrywu, działania konspiracyjne przeciw zaborcy, a także formowanie się pierwszych oddziałów partyzanckich. Z tego powodu film ten będzie nie lada gratką dla nauczycieli historii, którzy mogą w nawiązaniu do seansu przeprowadzić wartościowe zajęcia.

· Kim był ksiądz Stanisław Brzóska? Seans filmu to doskonała okazja, by przybliżyć uczniom postać jednego z legendarnych dowódców powstania styczniowego. Zwany „Duchem Podlasia”, kapelan siał postrach wśród Rosjan i pozostawał nieuchwytny mimo zakrojonych na szeroką skalę obław. Ksiądz Brzóska stał na czele oddziału, który walczył najdłużej w powstaniu. W filmie poznajemy go jako głęboko wierzącego człowieka, rozdartego między pacyfistycznymi wartościami, które wyznawał, a świadomością konieczności walki. „Powstaniec 1863” to także portret bohatera romantycznego, z poświęceniem walczącego o sprawę narodową. Z tego powodu film będzie ciekawym punktem wyjścia do rozmowy nie tylko dla historyków, ale również dla nauczycieli języka polskiego.

· Pamięć o najważniejszych wartościach. Patriotyzm, poświęcenie, odwaga, wolność, solidarne współdziałanie – jakimi jeszcze wartościami kierowali się powstańcy? W obronie jakich idei walczyli? Po projekcji warto będzie podyskutować z uczniami na temat tego, które z powstańczych wartości są nadal aktualne i ważne.

· Film jako forma upamiętnienia wydarzeń historycznych. Dlaczego naszym obowiązkiem jest podtrzymywanie pamięci o historii naszego narodu, a także o bohaterach, którzy walczyli o jego wolność? I jaką rolę może odegrać w tym… film? Seans może być interesującym pretekstem do dyskusji na temat tego, w jaki sposób pamięć o czynach przodków kształtuje naszą tożsamość – jako jednostek i jako narodu.

Na film „Powstaniec 1863” zapraszamy do kin od 12 stycznia. Chcesz zamówić seans dla swojej klasy? Skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów.

 
Powstaniec 1863

Powstaniec 1863

Historyczny Dramat Biograficzny Od lat: 13 103 min

Więcej o filmie