Newsy

EDUKACYJNIE O: „Kochanica króla Jeanne du Barry”. Historia bohaterki żyjącej wbrew konwenansom

Film otwarcia 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, wyreżyserowany przez Maïwenn – uznaną francuską twórczynię i aktorkę, to oparty na faktach portret młodej kobiety, która dzięki swojej ambicji i uporowi przedostała się z nizin społecznych na dwór w Wersalu. Kim była tytułowa bohaterka filmu „Kochanica króla Jeanne du Barry” i czego dziś możemy się od niej nauczyć? Dlaczego zachęcamy, by zobaczyć ten film wspólnie z uczniami i uczennicami szkół średnich? Poznaj kilka powodów, a przy okazji dowiedz się, jak wykorzystać ten film na zajęciach.

  • Przykład filmowej herstorii. „Kochanica króla Jeanne du Barry” to film, który doskonale wpisuje się w nurt „herstory”, czyli przedstawieniu historii z perspektywy kobiecej, tak często pomijanej w wiodących prym filmowych narracjach prowadzonych przez mężczyzn. Reżyserka przywraca głos i podmiotowość bohaterce, która w przekazach historycznych figurowała przede wszystkim jako metresa króla Ludwika XV. Film pokazuje najważniejsze epizody z jej życia – poczynając od młodości, kiedy jako pozbawiona perspektyw dziewczyna z niższej klasy społecznej została oddana do zakonu, by mogła kontynuować edukację, poprzez pełną determinacji, przeszkód i intryg drogę do Wersalu, aż po tragiczny finał. To złożony portret buntowniczej bohaterki, która swoją odwagą, siłą i życiem na przekór sztywnym konwenansom znacznie wyprzedzała czasy, w jakich przyszło jej egzystować. Film może być też ciekawych pretekstem do rozważań na temat ról płciowych i ograniczeń, jakie mogą się z nimi wiązać.
  • Najważniejsze postaci i wydarzenia XVIII-wiecznej Francji. W trakcie seansu młodzi widzowie będą mieli szansę zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie na Wersalu. Wraz z tytułową bohaterką filmu poznają także elitę francuskiego dworu. Ludwik XV, Książę de Richelieu, młoda Maria Antonina i przyszły król Francji, delfin Ludwik August – jakie jeszcze postaci znane z kart z historii pojawią się w filmie? Seans może być intrygującym pretekstem do przybliżenia życiorysów wspomnianych bohaterek i bohaterów. Warto będzie porozmawiać z uczniami także o tym, jak wyglądała Francja za panowania Ludwika XV oraz, nawiązując do zakończenia filmu, przybliżyć temat rewolucji francuskiej. Jakie były jej przyczyny i następstwa? Dlaczego to wydarzenie wpłynęło na los filmowej bohaterki?
  • Stany w XVIII-wiecznej Francji –rozważania klasowe.Duchowieństwo, szlachta, mieszczaństwo i chłopi – czy Twoi uczniowie wiedzą, jakie stany wyróżniano we Francji w okresie ancien regime’u? Warto będzie porozmawiać na ten temat, nawiązując do przedstawionej historii awansu społecznego Jeanne.
  • Wartość wiedzy i rozbudzanie ciekawości świata. Film stawia nacisk także na ten aspekt. Oknem na świat dla młodej, pozbawionej perspektyw Jeanne były książki. Dzięki literaturze poznawała tajemnice wielkiego świata, który wówczas był poza jej zasięgiem. Poszerzanie horyzontów, wzbogacenie słownictwa, zwiększenie zasobu wiedzy ogólnej – jakie jeszcze zalety niesie ze sobą czytanie? I w jaki sposób bohaterka wykorzystała swoje wykształcenie, by osiągnąć swój cel i, mimo swojego niskiego urodzenia, przedostać się do pałacu w Wersalu? „Kochanica króla Jeanne du Barry” to seans, który przypomni uczniom o tym, jak dużą wartość ma… zdobywanie wiedzy i edukacji.
  • Wartość buntu i nonkomformizmu. Portret bezkompromisowej bohaterki starającej się żyć na własnych zasadach w świecie, w którym naczelną rolę odgrywają etykieta i konwenanse, zachęci uczennice oraz uczniów do odważnego poszukiwania swoich ścieżek życiowych. Dlaczego warto podążać za głosem serca, nie zważając na krytykę i presję środowiska? Wierzymy, że młodzi widzowie odkryją odpowiedź na to pytanie w trakcie seansu.

 

„Kochanica króla Jeanne du Barry” jest dostępna w Multikinie od 24 sierpnia. Chcesz zamówić seans dla grupy szkolnej? Skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów.


Kochanica króla Jeanne du Barry

Kochanica króla Jeanne du Barry

Dramat Kostiumowy 113 min

Więcej o filmie