Newsy

EDUKACYJNIE O: „Flash”. Petarda na koniec roku!

Czas po wystawieniu ocen to najlepszy moment na organizację klasowej wycieczki, a „Flash” to najlepszy wybór na integracyjny seans! Od 16 czerwca zapraszamy na film, o którym już teraz mówi się, że to jedno z najlepszych superbohaterskich widowisk ostatnich lat. Serdecznie rekomendujemy „Flasha” nie tylko dla szkół średnich, ale też dla starszych klas szkoły podstawowej.

O czym opowiada „Flash”?

Kiedy Barry Allen został rażony piorunem w laboratorium, wyszedł z wypadku obdarzony wyjątkowymi mocami. Od tamtej pory broni Gotham przed złoczyńcami jako Flash – najszybszy ze wszystkich superbohaterów.

W środku nadal pozostaje jednak tym samym Barrym: nieco neurotycznym i ekscentrycznym chłopakiem, którego życie zostało naznaczone tragicznym wydarzeniem z dzieciństwa – jego mamę zamordowano, a tatę niesłusznie skazano na dożywocie. Kiedy Barry odkrywa, że potrafi cofać się w czasie, bez wahania korzysta z okazji, by naprawić swoją przeszłość i uratować bliskich. Czy jednak okaże się to możliwe?


„Powrót do przyszłości” dla pokolenia Z

Na skutek cofnięcia się w czasie Barry stwarza alternatywną rzeczywistość, w której jego mama żyje, a tata nie poszedł do więzienia. Czy może zacząć życie na nowo? Niestety nie – w tym świecie istnieje przecież także on sam, drugi Barry, który nie rozumie, dlaczego pod własnym domem spotkał starszą wersję samego siebie, w dodatku obdarzoną supermocami. Nie ma też świadomości, że jego światu grozi niebezpieczeństwo, o którym wie jednak i może mu zapobiec Flash.

Barry po spotkaniu młodszej wersji samego siebie z rzeczywistości, w której miał szczęśliwe dzieciństwo, uświadamia sobie, jak bardzo ukształtowały go trudne wydarzenia. Młodszy, wesoły Barry dorastał bez zmartwień i nie musiał przeżywać żałoby. Jest teraz popularnym, pewnym siebie i niefrasobliwym chłopakiem. Z początku jego starsza wersja patrzy na niego z mieszaniną irytacji i zazdrości. Z czasem dociera do niego sens słów, które powiedział mu Bruce Wayne: to nasze cierpienie sprawia, że stajemy się lepsi dla siebie i innych.

Nie można wymazać przeszłości… i bardzo dobrze!

Podróże w czasie i wieloświaty to bardzo popularne motywy w kinie ostatnich lat. „Flash” proponuje jednak dojrzalsze podejście do tematu, otwierające widzowi pole do autorefleksji. Zamiast bajkowej fantazji o tym, że każde nieszczęście można odwrócić bez żadnych konsekwencji, „Flash” portretuje proces wewnętrzny zachodzący w głównym bohaterze, który dojrzewa do pogodzenia się z trudnymi zdarzeniami, których nie można cofnąć i do akceptacji bólu, którego nie można wyeliminować z życia.

Jeśli rację mają ci, którzy nazywają kino superbohaterskie współczesnym zbiorem mitów, to „Flash” jest baśnią o tym, że cierpienie nas kształtuje, a przeszłości nie należy zmieniać, tylko spróbować wyciągnąć z niej naukę i siłę. Czy ciągle żyjąc przeszłością można żyć tak naprawdę? Czy zamiast stawiać życiu wysokie oczekiwania nie lepiej cieszyć się tym, co ma nam do zaoferowania?

Najsympatyczniejszy superbohater?

Barry jest postacią, której nie sposób nie polubić – zwłaszcza nastolatkowi. W swojej lekkiej nieporadności życiowej i roztrzepaniu, w zawstydzeniu, jakie wywołuje u niego obecność ukochanej, będzie bliski młodym widzom, którzy również zmagają się z samoakceptacją i budowaniem relacji w grupie. Ponadto główny bohater dzięki dobremu sercu, wrażliwości i nieukrywaniu swoich słabości, jak najbardziej może stanowić realistyczny wzór do naśladowania; pokazuje, że troska o bliskich i postępowanie w zgodzie z własnym sumieniem to większe „superbohaterstwo” niż zabieganie o popularność czy bycie fajnym w opinii otoczenia.

Osiemnastoletni Barry z drugiej linii czasowej jest całkowicie inny od swojej starszej wersji, ale równie – jeśli nie bardziej! – sympatyczny. Wesoły i nadal troszkę dziecinny chłopak bardzo często jest w filmie źródłem komizmu. Pomimo początkowej nieufności dwóch Barrych zaprzyjaźnia się ze sobą, tworząc zgrany, lojalny duet.

Obie wersje Barry’ego to bardzo ciekawie napisane postaci, ale równie interesujący jest drugi plan. Specjalnie dla „Flasha” do swojej ikonicznej roli Batmana powrócił Michael Keaton, udowadniając, że nadal doskonale czuje tę postać. Także Ben Affleck – wcielający się w Batmana z pierwszej linii czasowej – pokazuje swoim występem dużo autoironii i dystansu wobec tego, z jaką recepcją spotkała się interpretacja tego superbohatera w jego wykonaniu.

Cała klasa na „Flasha”

Co jednak najważniejsze w przypadku wyjścia na sam koniec roku szkolnego, kiedy wszyscy żyją już wakacjami i potrzebują odpoczynku po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy – „Flash” to spektakularne widowisko i najwyższy poziom kina rozrywkowego, który z pewnością zrobi wrażenie na Twoich uczniach. Wizualizacje superszybkiego biegu głównego bohatera, sekwencja ratowania osób uwięzionych w płonącym budynku czy walka o ocalenie „alternatywnej Ziemi” zostaną z wami na długo.

Oprócz wciągającej historii i świetnie pomyślanych bohaterów, którym szczerze chce się kibicować, „Flash” w idealnych proporcjach łączy akcję, humor i wzruszenie. To ostatnie z pewnością będzie towarzyszyć wam przy zakończeniu filmu i pewnym czułym pożegnaniu, odsyłających myślami do bliskich osób, których już przy nas nie ma. Pochwała rodzinnych wartości wybrzmiewa we „Flashu” bez patosu i fałszywych nut.

Skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów w Twoim Multikinie i już dzisiaj zarezerwuj seans dla swojej grupy.


Flash

Flash

Akcja Przygodowy Science-Fiction Od lat: 12 144 min

Więcej o filmie