Newsy

EDUKACYJNIE O: „Emma i czarny jaguar”

Jeśli nie dowierzacie, że jedna, uparta dziewczyna może zmienić losy planety, koniecznie powinniście poznać Emmę, wielbicielkę dzikiej przyrody, podróżniczkę i buntowniczkę. Nastolatka w pierwszej chwili może wydać Wam się trochę obcesowa lub arogancka, ale to tylko pozory. Emma ma złote serce, a jej pasja, odwaga i determinacja sprawiają, że jest w stanie pokonać każdą przeszkodę, by nieść pomoc przyjaciołom w potrzebie.

Emma wychowała się w dżungli, u boku troskliwych rodziców. Jej mama była obrończynią praw zwierząt i wywarła ogromny wpływ na dziewczynkę, zarażając ją miłością do dzikiej przyrody. Jako dziecko, Emma poznała, osieroconą przez matkę, samicę jaguara. Hope, bo takie imię dostała młoda jaguarzyca, towarzyszyła dziewczynce w zabawach i odkrywaniu świata. Stała się jej wyjątkowo bliska zwłaszcza w momencie, w którym również Emma, w tragicznych okolicznościach, straciła mamę.

Wierność w przyjaźni. Po śmierci swojej mamy Emma i jej tata przeprowadzają się do dużego miasta. Mieszkając z dala od dżungli i swojej przyjaciółki, bohaterka jest nieszczęśliwa. Wspomina piękne chwile spędzone z Hope i martwi się losem zwierzęcia. Mimo tego, że nie widziały się od lat, Emma rusza jaguarzycy z pomocą, gdy tylko dowiaduje się, że Hope jest w niebezpieczeństwie. Film skłania do refleksji nad tym, jak wiele jesteśmy gotowi poświęcić dla tych, którzy są dla nas najważniejsi.

Pasja. Co może skłonić dobrze wychowaną młodą osobę, by w tajemnicy przed najbliższymi kupiła bilety lotnicze, wrzuciła telefon do jeziora i… wyruszyła sama na drugi koniec świata? No cóż, powód musi być naprawdę dobry… taki jak miłość do dzikiej przyrody! „Emma i czarny jaguar” to film, który przekona Was, że pasja jest bezcenna, a ważny cel sprawia, że życie ma smak i sens!

Dorastanie. Bunt jest nie tylko manifestacją sprzeciwu wobec narzuconych norm, ale także sposobem poznania samego siebie. Wykraczanie poza utarte schematy pozwala Emmie zrozumieć własne granice, kształtować charakter i odkrywać swoją ścieżkę życiową. Film rysuje barwny obraz dojrzewania, które wiąże się z nauką samodzielności i odpowiedzialnego podejmowania decyzji.

Druga szansa. „Emma i czarny jaguar” uczą, że czasami warto zmieniać zdanie, a w weryfikowaniu własnych ocen nie ma niczego złego. Nauczycielka biologii, której Emma początkowo nie lubi, okazuje się oddaną towarzyszką podróży. Zasada „drugiej szansy” działa także w odniesieniu do kontaktu z Hope. Jaguarzyca początkowo nie poznaje Emmy i rani dziewczynę. Dopiero kolejne spotkanie pozwala im odnowić przyjaźń. Te doświadczenia uczą Emmę, że w relacjach z innymi liczą się empatia i cierpliwość.

Niedostosowanie. Emma czuje, że nie pasuje do świata, w którym dobrze czują się jej rówieśnicy. Nie odnajduje swojego miejsca w kolejnych szkołach, a w wielkim mieście nie może realizować swoich pasji. Podobne, a nawet jeszcze poważniejsze, problemy adaptacyjne przeżywa nauczycielka dziewczyny. Dla obu pobyt w dżungli okazuje się duchowym odrodzeniem. Film wskazuje, że kontakt z dziką przyrodą to ogromna wartość, zdolna odmienić nasze spojrzenie na świat.

Etyka i odpowiedzialność. „Emma i czarny jaguar” podejmuje temat odpowiedzialności człowieka za dziką przyrodę. Unika przy tym upraszczających klisz i prezentuje problem w całej jego złożoności. Ekonomiczne trudności skłaniają niektórych ludzi do nielegalnych działań, takich jak handel rzadkimi gatunkami zwierząt. Wątek interesów potężnych graczy na rynku biznesu, którzy często stawiają zysk ponad troską o środowisko, wskazuje z kolei, że istnieją systemowe problemy i konflikty interesów, które utrudniają skuteczną ochronę dzikiej przyrody. Co możemy więc zrobić dla planety? W filmie nie pada prosta odpowiedź na to pytanie, ale pojawia się wyraźna wskazówka – kluczem do sukcesu będzie zjednoczenie się ludzi w słusznej sprawie. Razem mamy moc!

Na film „Emma i czarny jaguar” zapraszamy do kin od 9 lutego. Chcesz zamówić seans dla swojej klasy? Skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów.