Newsy

„Cudowny chłopak. Biały ptak”

Przeciwko nienawiści

Kilka lat temu wszyscy zakochaliśmy się w historii Auggiego. Dzisiaj „Cudowny chłopak” nadal pozostaje ukochanym filmem nauczycieli, rodziców i wychowawców. Jego kontynuacja, „Cudowny chłopak. Biały ptak”, niesie ten sam pełen empatii przekaz, co oryginalny film i jest co najmniej tak samo poruszająca. Tym razem twórcy skupiają się na postaci Juliana, czyli chłopca, który w pierwszej części był prześladowcą Auggiego. Dorastający chłopiec zaczyna żałować swojego czynu, ale dopiero historia opowiedziana przez babcię pozwoli mu uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie mają wrażliwość wobec słabszych i reagowanie na ich krzywdę. Widz razem z Julianem przenosi się do czasów młodości Sary: do Francji w dobie II wojny światowej. W godzinie największej próby dziewczynce pomógł lekceważony przez innych, poruszający się o kulach kolega z klasy...

Jakie zagadnienia edukacyjne znajdziesz w filmie

🔹 Empatia, tolerancja, akceptowanie inności, w tym niepełnosprawności.

🔹 Prześladowanie w szkole i bullying: podobnie jak w pierwszej części, jednym z najważniejszych tematów filmu jest odrzucenie przez grupę.

🔹 Wartościowe konteksty dla edukacji historycznej: II wojna światowa, zagłada Żydów, okupacja nazistowska w różnych krajach Europy.

🔹 Wartościowe konteksty dla edukacji polonistycznej: literatura wojenna, motyw tragicznej miłości, śmierci i dorastania, kompozycja szkatułkowa, retrospekcja.

🔹 Antysemityzm i ksenofobia, w tym ich współczesne przejawy, takie jak niechęć do uchodźców czy internetowa agresja względem innych religii.

🔹 Odwaga, asertywność i umiejętność przeciwstawienia się grupie jako jedne z najważniejszych kompetencji społecznych.

🔹 „Nie bądź obojętny, reaguj na zło” – to główne przesłanie filmu, który wyraźnie pokazuje, w jaki sposób pozornie błahe przyzwolenie na wyśmiewanie kolegi może urosnąć do przyzwolenia na niewybaczalne zbrodnie.

🔹 Każdy może odpokutować za swoje winy – także Julian, dawny szkolny prześladowca, może zrozumieć własne błędy i za nie zadośćuczynić.

🔹 Prawdziwe bohaterstwo to odwaga czynienia dobra wbrew grupie.

Uczysz w klasach 5-8? Pobierz ZA DARMO broszurę ze scenariuszami lekcji, które pomogą Ci przeprowadzić wartościowe zajęcia po seansie [PDF]

„Cudowny chłopak. Biały ptak” dostępny jest dla grup szkolnych ze specjalną edukacyjną wideoprelekcją. Już teraz zamów seans dla swojej klasy – skontaktuj się w tym celu z lokalnym specjalistą ds. kluczowych klientów.