Zamknij
Raya i ostatni smok
Raya i ostatni smok
Premiera
2 lip 2021
Czas trwania
94 minuty
Pełny opis
8

Średnia ocena

Raya i ostatni smok

Animowany Familijny Od lat: b.o. 94 minuty

Raya i ostatni smok opowiada o przygodach samotnej wojowniczki z fantastycznego królestwa Kumandra, która usiłuje odnaleźć ostatniego smoka, aby przywrócić światło i nadzieję w jej podupadłym świecie.

Pełny opis

Pełen niezwykłych przygód film wyprodukowało Walt Disney Animation Studios, które w przeszłości odpowiadało za realizacje Krainy lodu 2, Vaiany oraz Wielkiej szóstki. 

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
254

Głosów

8

Średnia ocena

Oceń film

INFORMACJE DODATKOWE
Regulamin konkursu "Raya i ostatni smok" dostępnego na Facebooku w dniach 7-11 lipca 2021r.
Multimedia dla Raya i ostatni smok
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
[RECENZJA] „Raya i ostatni smok”

Dodany przez: Piotr Olczyk

Księżniczka na misji

Nowa księżniczka Disneya skopałaby nam wszystkim zadki. Oto film, który przednio mnie ubawił, a przy okazji nieco odświeżył wytartą formułę rysunkowej produkcji studia Myszki Miki. Ale zacznijmy od początku.

„Raya i ostatni smok” to konsekwencja wszystkich trudnych wyborów, które Disney musiał podjąć przez ostatnie lata. Wyjście ze strefy komfortu nigdy nie jest łatwe, szczególnie gdy praktycznie śpi się na pieniądzach i można by do końca świata produkować kolejne remaki swoich największych przebojów. A tymczasem po ładnej wizualnie, ale nudnej „Mulan” dostajemy znów nieco orientalne filmowe danie, ale tym razem podane w naprawdę pyszny sposób.

Tym razem obyło się bez inspiracji jakąś znaną bajką. Dostajemy fikcyjne królestwo Kumandra, w którym królują złe siły po tym, jak ludzie zaprzepaścili dziedzictwo smoków. Fantastyczne zwierzęta zaginęły ponad pięć wieków temu, a ich jedynym reliktem jest kilka magicznych kamieni. Raya, potomkini wielkiego rodu, wyrusza na poszukiwania ostatniego smoka. Tak zaczyna się to niezwykle wciągające animowane kino przygodowe. Graficznie całość wygląda po prostu olśniewająco, a przepiękne kadry miejscami ocierają się wręcz o fotorealizm. Mnie najbardziej zachwyciło to, jak twórcy połączyli tradycję z nowoczesnością. No bo wiecie, Raya to księżniczka, tylko taka troszkę… inna.

Przede wszystkim Raya świetnie się bije i nie śpiewa. Tak, piosenek tutaj nie uświadczycie, podobnie zresztą jak dzielnego faceta broniącego swojej wybranki. W ogóle miłostek jest tu jak na lekarstwo, liczą się przede wszystkim plan ratowania świata oraz patchworkowa ekipa, którą Raya nabywa po drodze. Humor także nie jest nachalny, bohaterowie nie czują potrzeby cwaniackiego puentowania każdej sytuacji, choć przyznam, że polski dubbing miejscami przesadza z anachronicznym podejściem. Postacie mówią współczesnym językiem i nie stronią od slangu. Chcecie usłyszeć, jak mitologiczny stworek mówi o czymś, że jest „level hard”? Chcecie czy nie chcecie – usłyszycie. Reszta na szczęście trzyma stale bardzo wysoki poziom.

Disney nie zapomniał o tym, co widownia lubi najbardziej. Są słodkie zwierzaki, użyteczne słodkie zwierzaki, słodkie zwierzaki-złodzieje i tak dalej. Raya nie wierzy w ludzi, uważa że człowiek kroczy ścieżką autodestrukcji, ale postacie, które spotyka na drodze do ratowania świata, wierzą w nią. Takich przyjaciół poznaje się w biedzie i Raya ma szczęście, że na nich trafiła. Sprytne niemowlę, brutal o złotym sercu, mały dzielny kapitan – świetna zgraja, którą aż chce się oglądać w akcji.

Gdy księżniczka Disneya bije się lepiej, niż bohaterowie indonezyjskiego kina kopanego z „Raid” na czele, to wiedz, że coś się dzieje. „Raya i ostatni smok” ubawi dorosłych i dzieciaki. To animowana przygoda pełna akcji i serca.

Z chęcią obejrzałby kontynuację
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Raya i ostatni smok

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Milena

Milena

22.07.2021, 20:49:00

Nie jest złe, takie 8 / 10. Fabuła fajna, ale motyw szukania magicznych przedmiotów jest zbyt łatwy i nudny. Ale jest ok.

Arkadiusz

Arkadiusz

17.03.2021, 10:36:51

Bardzo fajna bajka ja już obejrzałem i polecam