Zamknij
Proceder
Proceder
Premiera
15 lis 2019
Czas trwania
139 minut
Produkcja
Polska, 2019
Pełny opis
8,62

Średnia ocena

Proceder

Biograficzny Od lat: 15 139 minut

„Proceder” to poruszająca historia rapera Tomasza Chady – chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach, Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał.

Pełny opis

Muzyka była całym jego życiem - pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania.

W rolach głównych wystąpili: Piotr Witkowski, Kali, Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Sonia Bohosiewicz, Gabriela Muskała, Ewa Ziętek, Piotr Głowacki, Anna Matysiak. Film wyreżyserował Michał Węgrzyn, a autorem zdjęć jest Wojciech Węgrzyn.


– Chada miał i ma liczne grono wielbicieli i kontynuatorów. Jego teksty bywały dosadne, ale nie była to dosadność dla samej dosadności, to były utwory bardzo osobiste i stylistycznie rozpoznawalne. Wielu raperów uczyło się na nim, do dziś ma lepszych i gorszych naśladowców, w sferze tekstowej wyznaczył żywe do dziś standardy – mówi reżyser filmu Michał Węgrzyn.

– W filmie pojawiają się także autentyczne postaci ze świata rapu, w tym obdarzony wielką charyzmą i otaczany szacunkiem Kali, który w pewnym momencie też znalazł się w niebezpiecznym świecie procederu, ale z nim konsekwentnie zerwał – zdradza Michał Węgrzyn.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
1004

Głosów

8,62

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Proceder
Recenzja redakcji
Piotr Olczyk
„Proceder” [RECENZJA]

Dodany przez: Piotr Olczyk

Straight Outta Poland

Tomasz Chada był chyba najbardziej niepokornym skurczybykiem na polskiej scenie hip-hopowej. Nie uznawał absolutnie żadnych kompromisów. Rymował o dragach i problemach z prawem, a z więzienia uczynił drugi dom. Między kolejnymi odsiadkami nagrywał kolejne płyty. Czasem nie zdążył nakręcić klipu, co włodarzy ze Step Records doprowadzało do szewskiej pasji. Mawiano o Chadzie, że ma duszę ulicznego poety. Jego teksty, choć niezbyt skomplikowane, oddawały w stu procentach filozofię życiową autora. Podobał się fanom taki dosady przekaz: bez owijania w bawełnę, bez ukrywania niewygodnych faktów. Trwającą jakieś dwie dekady karierę przerwała tragiczna śmierć rapera w marcu 2018 roku. Nieszczęśliwy wypadek? Porachunki gangsterskie? Śmiertelny zbieg okoliczności? Tego zapewne nigdy się nie dowiemy. Ponoć to życie pisze najlepsze scenariusze. Na osłodę, dla słuchaczy oraz miłośników fascynujących historii, dostaliśmy „Proceder”. Środowisko hip-hopowe już okrzyknęło ten film „polską 8. Milą”. Może trochę na wyrost… ale coś w tym jest.

W rapie najbardziej liczy się autentyczność. Tego trzymał się Chada, pamiętali też o tym twórcy filmu.  Nic dziwnego, skoro czynny udział w produkcji brali ludzie ze  Step Records. Współpraca z wytwórnią, w której Chada wypuszczał swoje solowe płyty, opłaciła się z nawiązką. „Proceder”, niczym uliczny rap tworzony przez swojego bohatera, w żadnym momencie nie przypomina hollywoodzkiej bajki. Jest to dzieło szczere aż do bólu. Chady się tu nie rozgrzesza, a dla wielu widzów postać rapera może wydać się wręcz odpychająca. Stoi to w kontraście chociażby ze „Straight Outta Compton”. W amerykańskiej produkcji Ice Cube i Dr Dre zadbali o to, by ich filmowe odpowiedniki dało sie polubić. Niektóre fakty przemilczano, inne złagodzono. Inaczej niż w „Procederze”, gdzie każdy kolejny zły wybór Chady - a uwierzcie mi, tych złych wyborów jest tu wiele - doprowadzał mnie do wrzenia. Nie wiem, czy takie było zamierzenie twórców, ale nie polubiłem się za bardzo z filmowym Tomkiem Chadą. Mimo wszystko chciałem, by temu prostemu, ale szczeremu chłopakowi się powiodło. Kibicowałem tej mordeczce. Tym bardziej bolało, gdy życie rapera co i rusz rozlatywało się na kawałki.

Producentom udało się zebrać przed kamerą całkiem niezłą ekipę. O ile Chadę zagrał Piotr Witkowski, aktor jeszcze szerzej nieznany, to na drugim planie można ujrzeć kilka znajomych twarzy. Antoni Pawlicki zalicza świetny występ jako głowa Step Records, rozdarty miedzy przyjaźnią z Chadą, a obowiązkami szefa wytwórni. Agnieszka Więdlocha gra Monikę, dziewczynę Chady, a jej rodziców na ekranie reprezentują Gabriela Muskała i Jan Frycz. W nieoczekiwanie brutalnego i wulgarnego gangstera wciela się... Krzysztof Kowalewski. Gdzieś w tle migają Sonia Bohosiewcz i Piotr Głowacki. No i wisienka na torcie, Małgorzata Kożuchowska, którą na pierwszy rzut oka niebywałe trudno rozpoznać.

Nie zapomniano także o reprezentantach środowiska. W mniejszych rolach pojawiają się więc raperzy Zbuki i Bajorson. Zabawny występ gościnny zalicza Vienio, współpracujący z Chadą za czasów wczesnej Molesty. Większą rolę dostał natomiast Kali, prywatnie niegdyś także będący na bakier z prawem, ale w porę zawrócony na właściwą ścieżkę. Za muzykę odpowiada wieloletni producent Chady, czyli Rafał Sielawa. W Multikinie mamy świetne nagłośnienie, więc spodziewajcie się wielu tłustych beatów.
 
„Proceder” to rzecz stworzona przede wszystkim dla fanów Chady oraz polskiego hip-hopu. Szkoda że twórcy nie pokusili się o więcej scen z muzycznych dokonań artysty. Pominięto praktycznie całą młodość rapera i jego wpływ na rozwój rodzimej sceny. Skupiono się głównie na przestępczej działalności Chady, zaś nagrywanie płyt i klipów widnieje gdzieś na horyzoncie, jakby było tylko marginesem działalności rapera. Niemniej jednak jest to dość zajmujący film pokazujący środowisko hip-hopowe od środka. Ej kolo, Chada puszcza w miasto solo. Warto go posłuchać i wyrobić sobie własną opinię.

Ocena
6/10


Swoje w życiu zarapował
Piotr Olczyk

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Proceder

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Katarzyna

Katarzyna

04.12.2019, 22:08:11

Jak dla mnie to średnie, długie i chaotycznie nagrane. Ogólnie film o człowieku, który miał talent, zmarnował się przez narkotyki. Podejrzewam, że nie jeden taki na świecie był, a o nim nie kręcą filmów i na piedestale nie stawiają.

Kinga

Kinga

02.12.2019, 10:32:57

Dobry film. Bardzo polecam. Rewelacyjna rola Chady. Zgrzytem dla mnie była Korzuchowska. Jakoś tak niewiarygodna w tej roli. Przebijała tam 'panienka z dobrego domu'.

Jacek

Jacek

27.11.2019, 18:57:05

Bardzo fajny film.polecam

Natalia

Natalia

27.11.2019, 10:27:55

Zajebisty film! Polecam wszystkim :D

Natalia

Natalia

23.11.2019, 20:45:14

Bardzo dobry film, świetnie się ogląda

Vanesska

Vanesska

21.11.2019, 16:58:05

Ile mniej więcej wynosi koszt biletu w wieku 15 lat?

Lucyna

Lucyna

21.11.2019, 16:27:12

Bardzo dobry polski film, świetnie dobrana obsada, mocna historia - taką mieszankę, okraszoną świetną muzyką - ogląda się z zapartym tchem..

Karina

Karina

20.11.2019, 14:31:29

Świetnie się to ogląda mimo w końcu dość długiego trwania. Casting i muza 10/10, Kożuchowska zaskakuje pozytywnie!

Dawid

Dawid

17.11.2019, 11:16:12

Według mnie spoko, trochę zmieniony przebieg wydarzeń ale ogólnie dobrze się ogląda.

Sara

Sara

16.11.2019, 17:59:36

Myślałam, że będzie lepszy ..

Ewelina

Ewelina

16.11.2019, 06:13:13

Film fajny. Troche odbiega od faktow.

Irina

Irina

15.11.2019, 00:43:11

Jaka cena biletu na Proceder o god. 17:40 - w subote. Dzekue

Tatiana

Tatiana

12.11.2019, 14:56:03

Z tego co przeczytałam film jest od 15 lat, więc kieruje pytanie w tej sprawie. Czy jeśli brakuje mi miesiąca a mojej koleżance trzech miesięcy do ukończenia 15 lat to czy jest możliwość wpuszczenia nas na film?

Arkadiusz

Arkadiusz

12.11.2019, 10:18:00

To jest film na który trzeba iść.