Zamknij
Oficer i szpieg
Oficer i szpieg
Premiera
27 gru 2019
Czas trwania
132 minuty
Produkcja
Francja, Włochy, 2019
Reżyseria
Roman Polański
Obsada
Jean Dujardin
Louis Garrel
Emmanuelle Seigner
Grégory Gadebois
Pełny opis
8,2

Średnia ocena

Oficer i szpieg

Thriller szpiegowski Od lat: 15 132 minuty

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów „Pianisty”. Epicki thriller „Oficer i szpieg” na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Romana Polańskiego. Na festiwalu w Wenecji film został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI i są to pierwsze od dekady laury dla polskiego twórcy na weneckiej imprezie.

Pełny opis

„Oficer i szpieg” opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim.

Roman Polański opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii. Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
75

Głosów

8,2

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Oficer i szpieg
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Oficer i szpieg

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Jakub

Jakub

31.12.2019, 14:40:28

*bez śmiesznego patosu (kajam się) ;-)

Jakub

Jakub

31.12.2019, 14:24:09

Najlepszy film 2019 roku! Już od pierwszego, przepysznego kadru wiemy, z jaką narracją będziemy mieli do czynienia, więc dla pokolenia Transformersów i Jokerów z pewnością film będzie nudny. Polański jest wirtuozem filmowym, ale nigdy nie był efekciarski. Zdjęcia Pawła Edelmana są wyborne, a narracja adekwatna do tematu. Żmudne przeglądanie dokumentów i notatek nie jest fascynujące, ale im bliżej jesteśmy prawdy, tym trudniej się od tego oderwać. Zabawne i smutne, że filmie tym tak wiele się dzieje, ale bez strzelaniny i przemocy ludzie usypiają na seansie. Film ani trochę autobiograficzny, Polański nigdy się nie wypierał swoje występku. O nadużyciach władzy opowiadał już w Śmierci i Dziewczynie, czy The Ghost Writer, a o zepsuciu elit zarówno w Makbecie, jak i Dziewiątych Wrotach. Żałosna jest nagonka na tego filmowca, ale jego "zero fucks given" jest niesamowite. Jak przystało na prawdziwego artystę, ma on odwagę i pasję, by poruszać trudne tematy. Film niezwykle aktualny, pokazujący jak łatwo można manipulować faktami i ludźmi oraz jak potwornie łatwo jest zniszczyć jednostkę. Ale również pokazujący jak wiele jednostka może, nawet w starciu z machiną wojskową i państwową. I wszystko to pokazane jest śmiesznego patosu. Bo nie ma w tym absolutnie nic patetycznego, ów temat był ze wszech miar haniebny. I czuć to doskonale w tym filmie, Polański to pokazuje jednocześnie jak dokumentalista, a z drugiej strony jak wytrawny artysta. Każdy kadr jest małą, czarną perełką, a aktorzy spisali się doskonale, nawet ci z dalekiego planu. Muzyki nie jest dużo, ale gdy się pojawia jest niezwykła i sugestywna. Film prowokujący do myślenia, także nad powracającym antysemityzmem na świecie. Aha, Szanowni Państwo, Roman Polański już dawno temu się pogodził z własnym życiem. To, ile on przeżył tragedii i zaznał bólu w swoim życiu, tylko go zahartowało. Ale obrońcy notorycznych gwałcicieli w sutannach nie mogą mu wybaczyć jednego, strasznego czynu jakiego dokonał znarkotyzowany, po latach osobistych dramatów. Jego ofiara już wiele lat temu mu przebaczyła, tylko świat mu nie może do dziś wybaczyć... Pytanie, dlaczego?

Sylwia

Sylwia

30.12.2019, 23:14:48

Nudy na pudy! Po godzine usnęłam

Leonard

Leonard

30.12.2019, 19:28:41

Polański reżysersko w wielkiej formie, a ma już swoje latka. Niestety nic z thrillera szpiegowskiego, a szkoda. Film polityczny, i autobiograficzny. Polański nadal nie może pogodzić się ze swoim życiem.

Sebastian

Sebastian

30.12.2019, 10:47:54

Świetny film, znakomity. Na filmach Polańskiego nigdy się nie zawiodłem, również i tym zarazą. Ten film należy obejrzeć, we filmie jest przestawiony francuski antysemity-s. Wskazuje się na śmierć człowieka, za urojoną zdradę i tylko dla tego że jest pochodzenia Żydowskiego, natomiast chroni się łotra, zdrajce, homoseksualistę, dlatego że należy do elity francuskiej. We filmie jest pokazane prawdziwe oblicze Francji, francuski antysemity-s i tu do dnia dzisiejszego nie wiele się zmieniło, przekonując się osobiście, będąc niedawno we Francji. Film jest oparty na faktach. Polecam serdecznie, nie będziecie zawiedzeni. Moja ocena najwyższa 10,5/10