Zamknij
Kamerdyner
7,33

Średnia ocena

Kamerdyner

Dramat historyczny Od lat: 15 147 minut

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Pełny opis

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach Piaśnicy naziści dokonują mordu na ludności kaszubskiej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
257

Głosów

7,33

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla Kamerdyner
Recenzja redakcji
KAMERDYNER | 43. PFFF w Gdyni

Dodany przez:

Recenzja festiwalowa

Kto by pomyślał, że zatęsknię za epickim polskim kinem historycznym? Ostatnimi laty wysokobudżetowe superprodukcje kojarzą mi się tylko z nie do końca udanymi produkcjami takimi jak „1920 Bitwa Warszawska”. Tymczasem Filip Bajon po kilku kameralnych projektach zaprezentował w Gdyni swojego „Kamerdynera”, który zaiste nienagannie służył publiczności spragnionej burzliwej historii rozpisanej całe dekady.

Nie będę rozpisywał się na temat fabuły, bowiem cechą szczególną tej filmowej epopei są mnogość wątków i kilkadziesiąt lat skompresowanych do niespełna dwuipółgodzinnego seansu. Akira Kurosawa miał swoją „Sierpniową…”, a Filip Bajon stworzył „Pomorską rapsodię”, w której życie bękarta Mateusza (Sebastian Fabijański) splata się z losami Polski od 1900 do 1945 roku. Od samego początku wiemy, że mamy do czynienia z kinem epickim. Przepiękne zdjęcia Łukasza Gutta ukazują nam panoramę Pomorza, zaś kamera zwiewnie, niczym piórko, fotografuje ziemie rodziny von Kraussów. Swoją drogą kto wie, czy te wszystkie imponujące ujęcia nie są wprawką Gutta przed pracą nad „Broad Peak”. Po „Kamerdynerze” nie mogę doczekać się efektów operatorskiej pracy w ekstremalnych warunkach!

Sami von Kraussowie mają coś w sobie z von Essenbecków ze „Zmierzchu bogów” Viscontiego. U Bajona niemiecka polityka także zżera od środka i tak mocno nadpsutą familię, której przewodzi hrabia Hermann von Krauss. Adam Woronowicz już dawno nie grał tak skorumpowanej postaci. Nie cierpimy tego gościa, choć czujemy do niego pewien rodzaj szacunku. Po przeciwnej stronie stoi hrabina Gerda von Krauss, która w interpretacji Anny Radwan stoi na straży zwykłej ludzkiej życzliwości. Cierpliwa i wyrozumiała matka Marity (Marianna Zydek) i Kurta (Marcel Sabat) przygarnia pod swój dach Mateusza, choć dobrze wie, że chłopak jest owocem związku jej męża z pokojówką. Więcej – do pewnego stopnia tolerują nawet rodzące się uczucie między Matim a Maritą.

Von Kraussowie są niezwykle interesującą częścią nowego filmu Bajona, a przecież „Kamerdyner” to także – a może i przede wszystkim – obraz patriotyzmu Kaszubów reprezentowany głównie przez Bazylego Miotke. To chyba jedna z najlepszych kreacji Janusza Gajosa. Perfekcyjnie oddane pasja, miłość do Kaszubów i Polski, świetny humor, niesamowite wyczucie języka (Miotke rozumie niemiecki i polski, ale do swoich rozmówców przemawia w swoim dialekcie). Jeśli pan Gajos nie wyjedzie z Gdyni z nagrodą, to będę bardzo zdziwiony. Skoro Kaszuby, skoro II wojna światowa, to nie mogło niestety zabraknąć wątku zbrodni w Piaśnicach. Okrutny mord w imię chorej nazistowskiej ideologii jest punktem kulminacyjnym „Kamerdynera” i momentem, podczas którego niejeden widz uroni łzę nad losem tysięcy niewinnych istnień.

Setki statystów, widowiskowe sekwencje bitewne, kostiumowy przepych, szerokie plany. „Kamerdyner” Filipa Bajona to historyczna epopeja, w której ambicje kina autorskiego spotykają się z ze wszystkimi zaletami kina popularnego. Kompromisów jest niewiele, a jeśli miałbym cokolwiek uznać za wadę, to z pewnością byłby nią swego rodzaju chłód bijący z ekranu. Ale „Kamerdynera” nie mamy przeżywać, tylko przede wszystkim podziwiać – i tutaj całość jest wypolerowana na błysk.

Ocena: 7/10

Komentarze

Dodaj swój komentarz do Kamerdyner

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Magda

Magda

09.11.2018, 22:50:31

Świetny film i historia Kaszubów Polaków i Niemców ukazana w nim. Godny polecenia :-)

Hubert

Hubert

02.10.2018, 15:20:14

Bajon, dobre filmy robii

Artur

Artur

24.09.2018, 21:40:05

Jak dla mnie genialny film!!! Cudowna muzyka przepiękne kaszubskie krajobrazy i klimat pałacowych wnętrz to kino dla konesera w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie pomyślałbym że film polskiej produkcji może być tak dobry. Wielki ukłon dla reżysera jak i dla wspaniałej obsady aktorskiej no i oczywiście ich gry aktorskiej która naprawdę w genialny sposób oddała klimat tego dramatu historycznego. BRAWO!!! Daję 10/10

Dorota

Dorota

23.09.2018, 22:03:31

Warto zobaczyć chociaż dla Gajosa czy Woronowicza(świetne role a jak opanowany język kaszubski!),dla tych pięknych zdjęć i muzyki i....dla historii!!!Film polecam

Adam

Adam

23.09.2018, 18:16:20

Dobry film, Gajos jak zwykle niezawodny (świetnie przygotował się do tej roli - język kaszubski w jego wykonaniu - rewelacja), natomiast główny odtwórca - przeciętna gra i strasznie nienaturalnie kaleczył język kaszubski - szkoda. Świadomość że zdjęcia były kręcone nie na Kaszubach a na Mazurach niestety powodują że zabieram 1 punkt. Po godzinie trochę zaczęło wiać nudą ale gdyby nie Gajos .... Całość oceniam na mocne 6 w skali 1-10.