Newsy

EDUKACYJNIE O: „Zadra”. Dojrzewanie w rytmie hip-hopu

Już 10 marca ma premierę „Zadra” – opowieść o dziewczynie z blokowisk, która po godzinach rozwija swoje muzyczne zainteresowania i pragnie zostać raperką. Film o dorastaniu, pasji i zagrożeniach związanych ze sławą polecamy uwadze nauczycieli szkół średnich.

Zobacz, co o „Zadrze” mówią edukatorzy filmowi:

Zadra” nie jest filmem nachalnie dydaktycznym, ale takim, który stawia przede wszystkim na atrakcyjną dla młodych widzów formę i opowieść, pozwalając dojść do samodzielnych wniosków. Główna bohaterka jest niepokorna i buntownicza, a świat, w którym żyje: pełen pokus. To utalentowana raperka, pełna determinacji z realizacji swojego marzenia. Po początkowym sukcesie Sandra stanie nad przepaścią i pozwoli, by woda sodowa zanadto uderzyła jej do głowy. Czy po zrozumieniu swoich błędów uda jej się naprawić popsute relacje i połączyć szczęście prywatne z sukcesem zawodowym?

Zobacz zwiastun filmu „Zadra”:

Niezwykle ciekawym i udanym aspektem filmu jest muzyka. Skomponował ją Przemysław Jankowiak (1988), czyli muzyk nagrodzony w tym roku Paszportem Polityki. Usłyszymy różnorodne piosenki, wszystkie prezentujące różne podejście do rapu, ciekawie prezentujące przeżycia wewnętrzne bohaterki i zachodzące w jej wnętrzu zmiany. W „Zadrze” zobaczymy również szereg uznanych aktorów: Magdalenę Różdżkę, Jakuba Gierszała, a także debiutującą na wielkim ekranie piosenkarkę Margaret. Najciekawsza jest jednak tytułowa postać, przekonująco odegrana przez początkującą aktorkę, Magdalenę Wieczorek.

Aktorzy z filmu „Zadra” zapraszają na seans:

Tylko w Multikinie i dla grup szkolnych „Zadra” będzie dostępna ze specjalną prelekcją edukacyjną dotyczącą profilaktyki uzależnień. Zapraszamy do rezerwacji seansów już od 10 marca! W celu umówienia wizyty w kinie dla swojej klasy należy skontaktować się ze specjalistą ds. kluczowych klientów.

Pozostałe walory edukacyjne filmu „Zadra”:

  • Nauka przyznawania się do błędu i brania odpowiedzialności za swoje czyny. Sandra po wielu zawirowaniach i pomyłkach nauczy się w końcu, co jest w życiu najważniejsze. Najtrudniejsze okaże się jednak spojrzenie w lustro i przyznanie przed sobą do tego, że się zawaliło. A także docenianie tego, co się ma i co czasem wydaje się tak oczywiste, że nie przychodzi do głowy, jak łatwo można to stracić poprzez swoje nieodpowiednie zachowanie: wiernej przyjaciółki, kochającego chłopaka. Film pokazuje, że nie każdą relację da się naprawić, kiedy zrani się drugą osobę zbyt mocno.
  • Problematyka społeczna w tle. Sandra pochodzi z rozbitej rodziny, jej ojciec porzucił jej matkę wiele lat temu. Mama jest zapracowaną sprzątaczką, raperka mieszka w ciasnym bloku razem z nią i młodszym bratem. To chęć ucieczki przed biedą, udowodnienia swojej wartości, a także zainteresowania sobą ojca (któremu Zadra podsyła swoje piosenki, bez odzewu) stają się paliwem napędzającym młodą dziewczynę do rozwijania kariery.
  • Zachłyśnięcie się sławą i pieniędzmi. Nagły zastrzyk gotówki i popularności zgodnie z oczekiwaniami uderzą do głowy Sandrze, dziewczynie, która wcześniej mogła jedynie marzyć o takich atrakcjach. „Zadra” ma w sobie coś z opowieści „ku przestrodze”, pokazuje zgubne skutki sławy i to, jak łatwo jest spaść ze szczytu.
  • Używki. Sandra dostaje się do świata hip-hopu, gdzie narkotyki i alkohol są na porządku dziennym. Sama również jest dziewczyną z osiedla, która z niejednego pieca chleb jadła i niejedno widziała. Na własnej skórze przekona się, jak niebezpiecznie jest igrać z używkami. Jedną z najmocniejszych scen filmu i bodźcem do zmiany będzie dla niej sytuacja, w której (uwaga, spoiler!) posiadaną przez nią substancję psychoaktywną połknie jej młodszy brat.
  • Różne aspekty dorastania. Chociaż bohaterka „Zadry” jest trochę starsza od uczniów szkół średnich, mierzy się z bardzo podobnymi rozterkami do nich. Miłość do chłopaka i zauroczenie popularnym gwiazdorem, szukanie swojej ścieżki życiowej, nieporozumienia z przyjaciółką, napięta relacja z mamą i tęsknotą za tatą, a także niechęć do obowiązków i wypełniająca ją od środka złość oraz potrzeba buntu – to wszystko sprawia, że „Zadra” jest filmem przede wszystkim o młodości i dojrzewaniu.
  • Motyw artysty. Pisanie tekstów do swoich kawałków jest dla Sandry formą autoekspresji, opowiedzenia o sobie światu. Twórczość staje się dla bohaterki formą terapii, przepracowania trudnych emocji. To film tętniący muzyką. Fajnym ćwiczeniem dla uczniów może się okazać wspólne interpretowanie tekstów piosenek z „Zadry”.
  • Zachęta do podążania za pasją. „Zadra” ma konstrukcję typu od zera do bohatera (bohaterki!). Zawiera w sobie motywacyjną zachętę do rozwoju, niezrażania się porażkami i realizowania swoich własnych celów.

Pobierz materiały edukacyjne do filmu „Zadra”:
POBIERZ [PDF]

Katarzyna Kebernik

Zadra

Zadra

88 min

Więcej o filmie KUP BILET