Zamknij
WYSTAWY
Wystawa na ekranie: Cezanne. Portrety życia
Premiera
18 cze 2018
Czas trwania
90 minut
Pełny opis

Wystawa na ekranie: Cezanne. Portrety życia

Wystawy 90 minut

Paul Cézanne, uważany za jednego z trzech wielkich postimpresjonistów, wyznaczył nowe kierunki w sztuce europejskiej i światowej.

Pełny opis

Zdobycze impresjonistów poszerzył i zradykalizował, pozostając jednocześnie z dala od wielkiego świata i wielkiego miasta, które impresjonistów inspirowało. Cézanne z upodobaniem kreślił zarówno pejzaże, jak niezliczone ujęcia góry Sainte-Victoire, oraz portrety ludzi i przedmiotów. Martwe natury, ale i wizerunki tak zwyczajnych rzeczy, jak krzesło, zajmują poczesne miejsce w jego twórczości. Artysta z wolna kształtował i zmieniał swój warsztat, przechodząc od impresjonistycznych wizji otaczającego go świata po grubo ciosane obrazy tworzone za pomocą szpachli i potężnych warstw farby. Z czasem odszedł i od niej kierując się w stronę subtelniejszych pociągnięć, ale za to zrywając z tradycyjnie pojętą perspektywą i pokazując jeden przedmiot z różnych punktów widzenia na raz, co dało inspirację dla kubizmu Picassa i innych.
Film powstał na bazie wielkich wystaw twórczości Cézanne’a, które odbyły się w National Portrait Gallery w Londynie, Musée d’Orsay w Paryżu i National Gallery of Art w Waszyngtonie. Ważną rolę w filmie odgrywają listy malarza i zdjęcia z miejsc na południu Francji, w których mieszkał i pracował, z widokiem na wymienioną już górę Sainte-Victoire.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse

17 osób chce zobaczyć

Najbliższe seanse na - wybierz seans
Zobacz wszystkie seanse
Komentarze

Dodaj swój komentarz do Wystawa na ekranie: Cezanne. Portrety życia

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.