Zamknij
National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego
TEATRY
National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego
Premiera
7 lis 2019
Czas trwania
230 minut
Pełny opis

National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego

Teatry NT Live MultiCulture Britain 230 minut

Spektakl na podstawie mistrzowskiej sztuki Alana Bennetta – retransmisja z Nottingham Playhouse w Londynie. W roli głównej fenomenalny Mark Gatiss – polskiej publiczności znany m. in. dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu “Sherlock”.

Pełny opis

Dramat napisany przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak „The History Boys” i „The Lady in the Van”) został również zaadaptowany na scenariusz nagrodzonego BAFTĄ filmu pod tym samym tytułem (1994).

Jest rok 1786, a król Wielkiej Brytanii Jerzy III (Hanowerski) jest najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jednak jego zachowanie staje się coraz bardziej niekonsekwentne, ponieważ coraz częściej doznaje napadów szaleństwa. Gdy w dramatycznym tempie umysł króla ulega destrukcji, ambitni politycy i spiskujący książę Walii grożą podkopaniem potęgi korony i zatarciem cienkiej granicy, jaka oddziela figurę monarchy od człowieka sprawującego tę funkcję.
Sztuka skupia się na okresie panowania Jerzego III, gdy postępująca choroba (prawdopodobnie porfiria, a nie, jak wówczas sądzono, choroba psychiczna) zaczęła uniemożliwiać mu sprawowanie władzy. Wpływ na stan króla miała też prawdopodobnie utrata zamorskich kolonii Wielkiej Brytanii i powstanie Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jednak fresk historyczny, ale opowieść o walce o władzę, wpływy i o rozpadzie związków rodzinnych, który był z nią związany.
W tytułowej roli króla Jerzego zobaczymy Marka Gatissa, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock” oraz innym licznym kreacjom w brytyjskich serialach telewizyjnych.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse

374 osoby chcą zobaczyć

Najbliższe seanse na - wybierz seans poniżej:
Zobacz wszystkie seanse
Multimedia dla National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego
Komentarze

Dodaj swój komentarz do National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Wiedźmasia

Wiedźmasia

09.10.2019, 10:10:48

Rewelacyjny spektakl, zprzyjemnoscią i radością wielką go pochłonęłam.

Powiązane newsy National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego