Zamknij
National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego
TEATRY
National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego
Premiera
7 lis 2019
Czas trwania
176 minut
Pełny opis
10

Średnia ocena

National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego

Teatry NT Live MultiCulture Britain 176 minut

Spektakl na podstawie mistrzowskiej sztuki Alana Bennetta – retransmisja z Nottingham Playhouse w Londynie. W roli głównej fenomenalny Mark Gatiss – polskiej publiczności znany m. in. dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu “Sherlock”.

Pełny opis

Dramat napisany przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak „The History Boys” i „The Lady in the Van”) został również zaadaptowany na scenariusz nagrodzonego BAFTĄ filmu pod tym samym tytułem (1994).

Jest rok 1786, a król Wielkiej Brytanii Jerzy III (Hanowerski) jest najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jednak jego zachowanie staje się coraz bardziej niekonsekwentne, ponieważ coraz częściej doznaje napadów szaleństwa. Gdy w dramatycznym tempie umysł króla ulega destrukcji, ambitni politycy i spiskujący książę Walii grożą podkopaniem potęgi korony i zatarciem cienkiej granicy, jaka oddziela figurę monarchy od człowieka sprawującego tę funkcję.
Sztuka skupia się na okresie panowania Jerzego III, gdy postępująca choroba (prawdopodobnie porfiria, a nie, jak wówczas sądzono, choroba psychiczna) zaczęła uniemożliwiać mu sprawowanie władzy. Wpływ na stan króla miała też prawdopodobnie utrata zamorskich kolonii Wielkiej Brytanii i powstanie Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jednak fresk historyczny, ale opowieść o walce o władzę, wpływy i o rozpadzie związków rodzinnych, który był z nią związany.
W tytułowej roli króla Jerzego zobaczymy Marka Gatissa, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock” oraz innym licznym kreacjom w brytyjskich serialach telewizyjnych.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse

499 osób chce zobaczyć

1

Głosów

10

Średnia ocena

Oceń film

Multimedia dla National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego
Komentarze

Dodaj swój komentarz do National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego

Aby dodać komentarz, zaloguj się lub zarejestruj.

komentarze|0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Wiedźmasia

Wiedźmasia

09.10.2019, 10:10:48

Rewelacyjny spektakl, zprzyjemnoscią i radością wielką go pochłonęłam.

Powiązane newsy National Theatre Live: Szaleństwo króla Jerzego