Zamknij
FESTIWALE
Transatlantyk

Transatlantyk

Festiwale

Blisko 200 filmów na kilkuset pokazach, znakomici goście ze świata kina i muzyki, Master Class Edwarda Nortona, Micheala Seresina i Lucrecii Martel oraz niezwykłe seanse w wyjątkowych warunkach, czyli Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe — w piątek 14 lipca w Łodzi startuje siódmy już Transatlantyk Festival. W tym roku potrwa do 21 lipca.

Pełny opis

„Siła kobiet płynie z połączenia pierwotnej odwagi i odpowiedzialności. To najważniejsze wartości” — mówi Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor festiwalu. #siłakobiety jest hasłem tegorocznego Transatlantyku, a motyw ten odnajdziemy w wielu zaplanowanych w programie wydarzeniach.

W piątek, 14 lipca podczas Gali Otwarcia w Teatrze Wielkim w Łodzi w Wielkim Czytaniu Kobiet wezmą udział znane i cenione Polki - wśród nich m.in.: aktorki Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska i Justyna Wasilewska, pisarki Sylwia Chutnik i Katarzyna Bonda, projektantka Joanna Klimas, reżyserki Joanna Kos-Krauze i Maria Sadowska. Spotkaniem z silnymi kobietami będą także dwie z tegorocznego cyklu retrospektyw - Zbliżenia: argentyńskiej reżyserki Lucrecii Martel, która jest gościem specjalnym festiwalu, oraz Barbary Sass. W programie festiwalu zaprezentowane zostaną również filmy o kobietach i tworzone przez kobiety oraz warsztaty dla profesjonalistek z branży filmowej.

TRANSATLANTYK PANORAMA
Sekcja Panorama to przegląd najważniejszych premier, z filmami nagradzanymi na światowych festiwalach. Jest wśród nich wyróżniony Złotą Kamerą w Cannes obraz „Montparnasse i dziewczyna” Léonor Sérraille, a także „W czterech ścianach życia” Philippe’a van Leeuwe’a — laureat Nagrody Publiczności w sekcji Panorama i Nagrody Specjalnej na festiwalu w Berlinie, „Syn Sofii” Eleny Psikou (nagroda Best International Narrative Feature na nowojorskim Tribeca Film Festival) oraz „Moja szczęśliwa rodzina” reżyserskiego duetu Nana Ektvimishvili i Simon Gross (nagrodzona m.in. w Hongkongu, Seattle, Sofii i Lecce). W programie także głośny film „Pięćdziesiąt wiosen Aurory” Blandine Lenoir z Agnes Jaoui oraz Nerudatwórcy „Jackie” Pablo Larraine’a. Tegoroczna Panorama to również ciekawe tytuły prosto z Hollywood. Właśnie w Łodzi na Transatlantyku po raz pierwszy w Polsce pokazana zostanie „Dunkierka”, najnowszy film Christophera Nolana z Tomem Hardym i Cillianem Murphym. Widzowie festiwalu obejrzą też kryminalne „Nocne życie” w reżyserii Bena Afflecka oraz Wind Riverautorstwa nominowanego do Oscara Taylora Sheridana (w roli głównej Jeremy Renner).

TRANSATLANTYK DOCS
Ta sekcja to autorski wybór najciekawszych filmów dokumentalnych z Polski i zagranicy. W programie m.in. polska premiera „Napalmu” w reżyserii legendy światowego dokumentu, Claude’a Lanzmanna („Shoah”), który powracając po latach do Korei Północnej kręci film o przenikaniu się mitologii narodowych z osobistymi. Poza tym w programie m.in. dokumentalna biografia Whitney Houston Whitney. Być sobą?” w reżyserii Nicka Broomfielda, „Abu: ojciec” Arshada Khana, w którym reżyser kieruje oko kamery na swojego umierającego ojca, oraz Chavela Dareshy Kyi i Catherine Gund o niezwykłej Chaveli Vargas, kochance Fridy Kahlo i muzie Pedro Almodovara.

TRANSATLANTYK DISTRIBUTION AWARD
 tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 tysięcy zł. Jej laureata wybierze festiwalowa publiczność, a o nagrodę powalczy blisko 50 filmów. W konkursie biorą udział wszystkie tytuły pokazywane premierowo w sekcjach Panorama i Docs. Po festiwalu Transatlantyk Distribution Award trafi do dystrybutora, który zdecyduje się na wprowadzenie zwycięskiego tytułu do kin.

NAGRODA MŁODYCH KRYTYKÓW
Z kolei jury złożone ze zwycięzców konkursu organizowanego w ramach Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja wręczy własne wyróżnienie najlepszemu debiutującemu reżyserowi. Zwycięzca zostanie wybrany spośród autorów filmów prezentowanych w tym roku w sekcji Panorama.

KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY
Druga edycja konkursu skierowanego do twórców polskiego kina krótkometrażowego. W tym roku do ścisłego finału zakwalifikowało się 29 z ponad 200 zgłoszonych tytułów. Organizatorzy nie uznają gatunkowych granic — w konkursie mogą wziąć udział zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, animacje czy obrazy eksperymentalne. Wszystkie tytuły oceni międzynarodowe jury w składzie: Eric Wojcik — selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand, Michael Pattison — krytyk filmowy, znany m.in. z „Sight & Sound”, MUBI i rogerebert.com oraz reżyserka Kinga Dębska („Moje córki krowy”, „Hel”). Zwycięzca otrzyma Złotą Arkę za najlepszy film krótkometrażowy oraz 10 tysięcy złotych, natomiast laureaci drugiej i trzeciej nagrody dostaną odpowiednio 7 i 5 tysięcy złotych.

ZBLIŻENIE: RETROSPEKTYWY WYBITNYCH TWÓRCÓW KINA
Po raz pierwszy na Transatlantyku odbędą się aż trzy przeglądy filmowe, poświęcone ważnym postaciom kina ostatnich lat. Gościem specjalnym festiwalu będzie Lucrecia Martel, która właśnie na Transatlantyk Festival zostanie uhonorowana prestiżową jubileuszową nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI 92. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w czwartek 20 lipca podczas gali zorganizowanej przed projekcją filmu Martel „Kobieta bez głowy”. Uroczystość poprzedzi Master Class z reżyserką, podczas którego artystka odpowie na pytania widzów, zdradzając im metody swojej pracy twórczej. W sekcji Zbliżenie: Lucrecia Martel zobaczymy też dwa inne obrazy tej autorki — Bagno (nominacja do Złotego Niedźwiedzia i Nagroda im. Alfreda Bauera na Berlinale 2001) i nominowaną do Złotej Palmy w Cannes w roku 2004 „Świętą dziewczynę”.

W piątek 21 lipca z widzami spotka się Edward Norton. Będzie to pierwsza wizyta aktora w Polsce. Z tej okazji Transatlantyk przypomni trzy ważne tytuły z jego filmografii: Fight Club („Podziemny krąg”) w reżyserii Davida Finchera, obsypanego Oscarami BirdmanaAlejandro Gonzáleza Iñárritu i „Lęk pierwotny” — debiut Nortona z 1996 roku, za który dostał on swoją pierwszą nominację do Oscara.

Trzecią retrospektywą w tegorocznej sekcji Zbliżenie jest przegląd filmów Barbary Sass, w ramach którego zobaczymy „Krzyk”, „Dziewczęta z Nowolipek”, „Rajską jabłoń” i „Pokuszenie”. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z aktorkami Sass: Magdaleną Cielecką, Martą Klubowicz, Marią Ciunelis i Dorotą Stalińską. W rozmowie z widzami weźmie również udział mąż zmarłej przed dwoma laty reżyserki, wybitny polski operator filmowy Wiesław Zdort.

HISTORIE KINA: DEBIUTY MISTRZÓW
W ramach nowej sekcji Historie Kina Transatlantyk zabiera widzów w podróż po historii X Muzy. W tym roku jej tematem są wyjątkowe debiuty reżyserskie. “Jest tak wiele genialnych filmów w historii kina. Moment, kiedy ogarnia nas zachwyt, olśnienie filmem – to chwile, na które czekam. Nasza nowa sekcja HISTORIE KINA jest właśnie po to, aby dzielić się z widzami tymi wyjątkowymi przeżyciami” – mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu. W programie m.in. „Siódmy kontynent” Michaela Haneke, Amores Perros Alejandro Gonzáleza Iñárritu, Noc myśliwego” Charlesa Laughtona, The Gold Diggers Sally Potter i „Badlands” Terrence’a Malicka.

TRANSATLANTYK KINO KULINARNE
Już po raz siódmy wyruszymy na Transatlantyku w filmowy rejs szlakiem wyznaczonym przez wielkich mistrzów kuchni. W ramach wyjątkowo lubianej przez widzów sekcji Kino Kulinarne pokazane zostaną znakomite dokumenty o tematyce kulinarnej i okołokulinarnej — obrazy poświęcone jedzeniu, kuchni, ale też osobiste i przez to fascynujące historie życia wielkich gwiazd z kulinarnego świata. Kluczem do Kina Kulinarnego jest idea zdrowej żywności, wolnej od chemii i GMO, wytwarzanej w opozycji do masowej, przemysłowej produkcji, a jednocześnie idea niespiesznego spotkania i rozmowy. Warto dodać, że Kino Kulinarne to autorski cykl Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a Transatlantyk ma wyłączność na jego prezentację w Polsce.

Nad programem cyklu od 7 lat  czuwa  twórca i wieloletni kurator tej sekcji na Berlinale, Thomas Struck. Tegoroczna edycja potrwa aż 5 dni od soboty 15 lipca do środy 19 lipca. W jej ramach zobaczymy filmy: Soulduetu Àngel Parra, José Antonio Blanco (szef kuchni: legendarny Modest Amaro, gość specjalny: Daria Pawlewska, redaktor naczelna magazynu „KUKBUK”), Monsieur MayonnaiseTrevora Grahama (szef kuchni: Robert Skubisz, goście specjalni: Philippe Mora, australijski reżyser i bohater filmu, oraz Trevor Graham, producent i reżyser), „Boginie jedzenia” Vérane Frédiani (szef kuchni: Katarzyna Daniłowicz, gość specjalny: Małgorzata Minta, dziennikarka kulinarna, autorka bloga Minta Eats), BooneChristophera LaMarca (szefowie kuchni: Tomasz Purol i Mariusz Pieterwas, gość specjalny: Grzegorz Łapanowski) i „Andre — The Voice Of WineMarka Tchelistcheffa (szef kuchni: Sebastian Krauzowicz, gość specjalny: Michael Seresin, wybitny operator filmowy, a przy okazji jeden z największych nowozelandzkich producentów win).

TRANSATLANTYK KINO ŁÓŻKOWE
Kilkadziesiąt wieloosobowych łóżek z baldachimami, pod którymi wświetlane są znakomite filmy — Kino Łóżkowe to jedno z ulubionych miejsc widzów Transatlantyku! W tym roku komfortowe seanse odbywają się od 13 do 21 lipca w łódzkim Pasażu Schillera, a jedną z największych niespodzianek programu jest wieczorny pokaz legendarnego filmu Ridleya Scotta „Obcy 8. pasażer Nostromo— 21 lipca o 21.00. Dla tych, którzy potrzebują dodatkowej zachęty, ciekawostka: w roku 2015 amerykański magazyn „BuzzFeed” uznał Kino Łóżkowe festiwalu Transatlantyk za jedno z 10 najwspanialszych kin plenerowych na świecie.

FILMOWY KLAN URWISÓW
Ważną częścią festiwalu są pokazy dla najmłodszych. W tym roku w ramach Filmowego Klanu Urwisów zobaczymy tytuły przywiezione przez selekcjonerów z najciekawszych festiwali na świecie, dobrane tak, by jak najmocniej zakorzenić w małych widzach miłość do kina. W programie m.in. „Kacper i Emma na safari”, „Jak ukraść psa” i „Abulele”. Po każdym filmie na dzieci czekają warsztaty artystyczne, prowadzone przez doświadczonych animatorów. Małych kucharzy z pewnością zainteresują natomiast zajęcia kulinarne pod hasłem „Urwisy poznają przepisy”, prowadzone przez studio Book&Cook.

KINO KLASY B I INNE SZALEŃSTWA, SEZON, POLÓWKA, AWANGARDA, VR
Tradycją festiwalu są nocne seanse pod znakiem Kina Klasy B i Innych Szaleństw w ramach najbardziej niepokornej sekcji Transatlantyku. W tym roku w rozkładzie jazdy m.in. nowe filmy Alexa De la Iglesii („Bar”) i Alice Lowe („Stan niebłogosławiony”).

Sekcja pod nazwą Sezon przypomni najważniejsze premiery sezonu 2016/17, m.in. „Powidoki” Andrzeja Wajdy (ostatni film mistrza polskiego kina, opowiadający o słynnym malarzu Władysławie Strzemińskim), „Przełęcz ocalonych” Mela Gibsona (niesamowita historia Desmonda Dossa, pacyfisty, który podczas II wojny światowej uratował życie dziesiątkom żołnierzy), „Sztukę kochania: Historię Michaliny Wisłockiej" Marii Sadowskiej (biografia słynnej autorki książek o seksie i wielki przebój polskich kin), „Las, 4 rano" Jana Jakuba Kolskiego (opowieść o pracowniku agencji reklamowej, który nagle decyduje się uciec ze świata napędzanego przez pieniądz i zamieszkać w… lesie) oraz nagrodzonego trzema Oscarami „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa, nastrojowy film o dojrzewaniu młodego mieszkańca z biednej dzielnicy opanowanej przez gangi.

Wyjątkową formułę będzie miało w tym roku kino plenerowe, organizowane wspólnie z łódzkim festiwalem Polówka. Pod hasłem Girl Power! zobaczymy 10 filmów o wyjątkowych kobietach — m.in. „Wroga Numer Jeden” Kathryn Bigelow, „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego i „Historię Marii” Jeana-Pierre’a Ameris. Poza tym na seansach pod chmurką także nominowana do Złotej Palmy w Cannes „Młodość” Paolo Sorrentino czy poruszający, obsypany nagrodami „Pokój” Lenny’ego Abrahamsona.

Filmy realizowane techniką VR (Virtual Reality - pol. wirtualna rzeczywistość) cieszyły się ogromną popularnością przed rokiem, dlatego po raz drugi przyjrzymy się najciekawszym produkcjom tego nurtu. Wyświetlimy je w dziewięciu blokach, a każdy z nich będzie poświęcony innemu zagadnieniu, m.in. science-fiction czy teledyskom, tworzonym właśnie w technice VR.

W tym roku Transatlantyk ma też niespodziankę dla miłośników kina eksperymentalnego — z okazji Roku Awangardy w przestrzeniach OFF Piotrkowska odbędzie się przegląd filmów awangardowych. Kolekcję krótkometrażowych, awangardowych realizacji, wybranych przez kuratorkę sekcji, Annę Dąbrowską, pokażemy w ramach obchodów Roku Awangardy w Polsce.

GOŚCIE
Poza Lucrecią Martel i Edwardem Nortonem Transatlantyk odwiedzi w tym roku Jean-Michel Bernard, wybitny kompozytor, którego utwory pamiętamy choćby z filmu Martina Scorsese „Hugo i jego wynalazek” czy „Jak we śnie” i „Ratunku, awaria” Michela Gondry’ego. Podczas festiwalu będzie można posłuchać muzyki Bernarda na żywo — 20 lipca o godz. 20.00 odbędzie się specjalny koncert w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka (ul. Więckowskiego 15). Wstęp wolny.

Na zaproszenie festiwalu do Łodzi przyjedzie również znakomity operator filmowy Michael Seresin („Harry Potter i Więzień Azkabanu”, „Wojna o Planetę Małp”), autor zdjęć do 9 filmów Alana Parkera, m.in. „Ptaśka”, „Harry’ego Angela” i „Midnight Express”. Widzowie spotkają się z nim podczas Master Class (19 lipca, godzina 17, Multikino Silver Screen, sala 10), które poprowadzi Nick Holdsworth, dziennikarz The Hollywood Reporter. Z kolei wybitna polska montażystka Milenia Fiedler poprowadzi spotkanie z Anne-Sophie Bion, która montowała m.in. oscarowego „Artystę” - na to wydarzenie zapraszamy 18 lipca o godzinie 13.30 (Multikino Silver Screen sala 9).

GALA OTWARCIA / GALA ZAMKNIĘCIA
Wyjątkowo zapowiada się w tym roku otwarcie festiwalu, z zaplanowanym „Wielkim Czytaniem Kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej. W trakcie wieczoru znane i cenione artystki przeczytają fragmenty dzieł polskiej i światowej literatury, przygotowane przez Michała Nogasia i filmowe dialogi wybrane przez Michała Oleszczyka. Wszystko to w interakcji z muzyką Jana A.P. Kaczmarka w wykonaniu HollyŁódzkiej Orkiestry Filmowej i chóru Vivid Singers pod batutą Moniki Wolińskiej. Solistką będzie Joanna Jakubas (sopran). To wszystko już w piątek 14 lipca o godzinie 20.00 w ramach Gali Otwarcia festiwalu, w łódzkim Teatrze Wielkim (Plac Dąbrowskiego).

W piątek 21 lipca o godzinie 20.00, w tym samym miejscu rozpocznie się Gala Zamknięcia, na której poznamy laureatów wszystkich festiwalowych nagród. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie zespół Kwadrofonik, laureat Paszportu Polityki 2014 w kategorii „Muzyka poważna”. Galę swoją obecnością uświetni gość specjalny festiwalu, Edward Norton.

MIĘDZYNARODOWE KONKURSY KOMPOZYTORSKIE
Jak co roku w programie Transatlantyku znalazły się konkursy dla młodych kompozytorów: Transatlantyk Instant Composition Contestoraz Transatlantyk Film Music Competition.

Pierwszy to jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymagający od uczestników szybkości w podejmowaniu artystycznych decyzji i zdolności do improwizacji. Młodzi twórcy mają za zadanie obejrzeć wybrany dla nich fragment filmu, po czym na oczach jury i publiczności komponują do niego muzykę. Nieco inny charakter ma Film Music Competition™, gdzie od uczestników oczekuje się zarówno starannego dopracowania kompozycji, jak i oryginalności myśli.

Na tegorocznym Transatlantyku posłuchamy kompozycji 10 finalistów. Łączna pula nagród w obu konkursach wynosi ponad 82 tysiące złotych. Dodatkową nagrodą jest wyróżnienie przyznawane przez festiwal i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS dla najlepszego młodego polskiego kompozytora, który weźmie udział w Transatlantyk Film Music Competition™. Nagroda wynosi 20 tysięcy złotych. Po każdej prezentacji irlandzki dziennikarz Tim Burden przeprowadzi krótką rozmowę z młodym kompozytorem.

WARSZTATY / TRANSATLANTYK  EDU
Podobnie jak w latach poprzednich Transatlantyk to także wyjątkowe warsztaty i spotkania. Coffee With jest inspirującą platformą komunikacji profesjonalistów z debiutantami. Spotkania w ramach tego cyklu odbywają się przez cały festiwal, a każde z nich trwa około 30 minut.

„Siła kobiet w sztuce”, „Design krytyczny projektowanie na przekór” czy „Być jak Beyonce przejawy współczesnego feminizmu” to tylko niektóre z tematów wykładów organizowanych przez festiwal we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Wszystkie spotkania odbywają się w Kinie Łóżkowym, codziennie od 14 do 21 lipca o godzinie 18.00. Wspólnie z redakcjami radia TOK FM i tygodnika Polityka organizujemy również cykl debat, poświęconych m.in. aktorstwu oraz głównemu tematowi festiwalu: #siłakobiety. Więcej szczegółów ujawnimy wkrótce.

Zainteresowanych dyskusją na temat współczesnej krytyki filmowej serdecznie zapraszamy na spotkanie z Klausem Ederem sekretarzem generalnym Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI i cenioną dziennikarką filmową Grażyna Torbicka. (18 lipca o godzinie 15.30 w Multikinie Silver Screen, sala 5.)

Jak co roku zapraszamy też na Talking Piano - wyjątkowe spotkanie widzów z kompozytorem, który opowie o swojej pracy i dokonaniach, ilustrując rozmowę specjalnie przygotowanymi na tę okazję utworami, które wykona na żywo przy fortepianie. Spotkanie odbędzie się 19 lipca o godzinie 19.00 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, a jego bohaterem będzie kompozytor, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek.

MIEJSCA FESTIWALOWE
Głównym kinem festiwalowym jest w tym roku Multikino (Silver Screen) (ul. Piłsudskiego 5). Część projekcji gości też u siebie Muzeum Kinematografii (Plac Zwycięstwa 1).

Seanse Kina Łóżkowego odbywają się specjalnie zaaranżowanej przestrzeni w Pasażu Schillera, pokazy Polówki — na terenie EC1 (ul. Targowa 1/3 — przegląd Girl Power!), w Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282), na terenie parku Podolskiego, Parku Na Zdrowiu, Nowej Fabrycznej, Parku Julianowskiego i dachu Sukcesji (al. Politechniki 1).

Konkursy kompozytorskie, koncert Jeana-Michela Bernarda i Talking Piano odbędą się w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka (ul. Więckowskiego 15).

Miejscem gali otwarcia, gali finałowej i Master Class z Edwardem Nortonem będzie Teatr Wielki (Plac Dąbrowskiego).

Festiwalowy klub, podobnie jak przed rokiem, mieści się na terenie kompleksu OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) w klubach DOM i Spaleni Słońcem. Klub będzie czynny codziennie od godziny 20.00 do rana.

Od 13 do 21 lipca w godzinach 10.00-21.00 na trzecim piętrze Multikina (Silver Screen) Łódź (ul. Piłsudskiego 5)  działać będzie Biuro Prasowe.

BILETY
SEANSE FILMOWE W MULTIKINIE (Silver Screen)

Pojedyncze bilety w cenie 7 zł ( z wyłączeniem seansów Kina kulinarnego).  Bilety od 4 lipca dostępne poprzez www.transatlantyk.org; www.multikino.pl oraz w kasach biletowych w godzinach pracy kina (od  10.00 do kwadransa po rozpoczęciu ostatniego seansu).

Pakiety 7x7 nie są imienne, można je wymienić na 7 biletów na dowolne seanse* odbywające się w Multikinie pod warunkiem dostępności miejsc. Pula pakietów jest ograniczona.

SEANSE W  MUZEUM KINEMATOGRAFII (KINO KINEMATOGRAF)

Pojedyncze bilety w cenie 7 zł można kupić w kasach Muzeum Kinematografii od 10 lipca.

Bilety można też kupić na www.transatlantyk.org od 4 lipca.

KINO KULINARNE

Bilety na seans filmowy połączony z kolacją w cenie 200 pln można kupić tylko przez www.transatlantyk.org od 9 czerwca. Pokaz filmowy odbywa się w Multikinie (sala 8, godz. 18.30), po którym widzowie zostaną przewiezieni na wyjątkową kolację w Hali Maszyn EC1.

GALĘ OTWARCIA I GALA ZAMKNIĘCIA (TEATR WIELKI W ŁODZI)

Bilety w cenie 35 zł można kupić tylko przez www.transatlantyk.org od 4 lipca 2017 r.

KINO ŁÓŻKOWE (W PASAŻU SCHILLERA)

Bilety na seans w cenie 30 zł można kupić tylko przez www.transatlantyk.org od 13 czerwca 2017r. Bilet dotyczy łóżka i umożliwia wstęp do łóżka maksymalnie trzem osobom.

WYDARZENIA OTWARTE BEZ KONIECZNOŚCI ODBIORU BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK:

●      Pokazy filmów z sekcji POLÓWKA

●      Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Transatlantyk Film Music Competition

w Teatrze Nowym im. K Dejmka w Łodzi

●      Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest

w Teatrze Nowym im. K Dejmka w Łodzi

●      Master Class w Multikinie

●      Warsztaty dla dzieci po filmach “Urwisy Poznają Przepisy”

●      SPOTKANIA, Q&A

●      Debaty TOK FM

●      Debaty Salonu POLITYKI

 

NA TE WYDARZENIA KONIECZNE JEST ODEBRANIE BEZPŁATNEJ WEJŚCIÓWKI LUB REJESTRACJA:

●      Koncert Jean-Michela Bernarda (Talking Piano)

●      Czasoprzestrzenie VR

●      Coffee with…**

●      Masterclass z Edwardem Nortonem w Teatrze Wielkim w Łodzi

●      Wykłady Uniwersytetu SWPS w Kinie Łóżkowym***

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia można odbierać w Biurze Festiwalowym (Plac Wolności 5) od 4 lipca codziennie w godzinach 9-17 lub w Centrum Akredytacyjnym w Multikinie poziomie P3 od 13 lipca codziennie od 10:00 do 15 minut po godzinie rozpoczęcia ostatniego seansu.

Odbiór Akredytacji prasowych: od 13 lipca Biuro Prasowe Multikino (Silver Screen) poziom P3. Godziny pracy Biura Prasowego: 10.00 - 21.00.

Organizatorem festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival.

Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź

Partnerami Festiwalu są Łódzkie Centrum Wydarzeń, EC1 Miasto Kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Łódź Film Commission, Województwo Łódzkie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Teatr Nowy im. K. Dejmka.

Sponsorami Festiwalu są Skoda i VOX

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
2

Głosów

9

Średnia ocena

Oceń film

Transatlantyk - najbliższe transmisje:
FT Abu (ojciec) - Docs
FT Abu (ojciec) - Docs

Festiwale 80 minut

Arshad Khan tworzy film skrajnie osobisty, kamerę zwracając ku umierającemu ojcu. Wraca do własnych wspomnień: dorastania w Pakistanie, emigracji do Kanady, odkrywania swojej seksualności. W losach jego rodziny odbija się ogromny wycinek świata.

FT Abulele - Filmowy klan urwisów
FT Abulele - Filmowy klan urwisów

Festiwale 90 minut

Po śmierci brata mały chłopiec nie może poradzić sobie z samotnością. Dopiero napotkane przypadkowo starożytne potwory Abulele – w rzeczywistości niezwykle przyjazne i zabawne – pomagają mu odzyskać radość i uśmiech na twarzy.

FT Amores Perros - Historie kina: Debiuty mistrzów
FT Amores Perros - Historie kina: Debiuty mistrzów

Festiwale 154 minuty

Imponujący debiut Alejandro Gonzáleza Iñárritu. W wielowątkowej narracji przecinają się ścieżki różnorodnych postaci, które połączy jedno wydarzenie: właściciel wystawianego do walk psa, zabójca na zlecenie, wydawca prestiżowego magazynu.

FT André - Transatlantyk Kino Kulinarne
FT André - Transatlantyk Kino Kulinarne

Festiwale 98 minut

Film kreśli losy André Tschelistcheffa, który zrewolucjonizował przemysł winiarski w USA. Nie tylko odbudował on wiele podupadających kalifornijskich winnic, ale i do dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych kiperów w historii.

FT Ascent - Panorama
FT Ascent - Panorama

Festiwale 80 minut

Poetycki esej filmowy złożony wyłącznie z kolekcji fotografii oraz komentarza, w którym reżyserka, Fiona Tan, wespół z japońskim aktorem Hirokim Hasegawą, snuje swą opowieść o górze Fuji. Wulkan staje się pretekstem do stawiania egzystencjalnych pytań.

FT Avanti Popolo - Historie kina: Debiuty mistrzów
FT Avanti Popolo - Historie kina: Debiuty mistrzów

Festiwale 84 minuty

Jest rok 1967, przed chwilą zakończyła się przełomowa dla Bliskiego Wschodu wojna sześciodniowa. Dwóch egipskich żołnierzy próbuje dojść do Kanału Sueskiego przez pustynię na półwyspie Synaj. Czeka ich absurdalna, pełna wisielczego humoru podróż.

FT Badlands - Historie kina: Debiuty mistrzów
FT Badlands - Historie kina: Debiuty mistrzów

Festiwale 94 minuty

Zanurzony w amerykańskim kinie kontestacji debiut Terrence’a Malicka. Zbuntowany Kit, by być blisko ukochanej Holly, decyduje się na morderstwo jej ojca i wspólną ucieczkę. Rozpoczyna się film drogi, przypominający rewers historii Bonnie i Clyde’a.

FT Bagno - Zbliżenie: Lucrecia Martel
FT Bagno - Zbliżenie: Lucrecia Martel

Festiwale 103 minuty

Znudzona życiem Mecha spędza wraz z rodziną czas w swojej letniej rezydencji. W wyniku nieszczęśliwych wydarzeń musi tam zamieszkać także jej uboższa kuzynka Tali. Kobiety i ich rodziny dzielą ze sobą jedną, coraz bardziej klaustrofobiczną przestrzeń.

FT Bar - Kino Klasy B i inne szaleństwa
FT Bar - Kino Klasy B i inne szaleństwa

Festiwale 102 minuty

W madryckim barze poranną kawę przerywa eksplozja. Grupka klientów barykaduje się w środku, rozpoczynając pełną nieoczekiwanych zwrotów grę o przetrwanie. To energetyczna mieszanka filmowych gatunków i tonacji, od thrillera po komedię omyłek.

FT Beksińscy. Album wideofoniczny - Docs
FT Beksińscy. Album wideofoniczny - Docs

Festiwale 80 minut

Marcin Borchardt, podobnie jak Jan P. Matuszyński, sięgnął po oryginalne nagrania i materiały rejestrowane przez Zdzisława Beksińskiego na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zmontował z nich spektakularną, rozpostartą na dekady opowieść o losach rodziny.

FT Belinda - Docs
FT Belinda - Docs

Festiwale 107 minut

Jenisze to trzecia co do wielkości koczownicza populacja Europy. Często zaliczani do Cyganów, są jednak kulturą zgoła od nich odmienną. W ich świat wprowadzi nas Belinda, młoda dziewczyna, która swoim życiorysem mogłaby obdzielić wielu rówieśników.

FT Birdman - Zbliżenie: Edward Norton
FT Birdman - Zbliżenie: Edward Norton

Festiwale 119 minut

Oscarowe, ekstrawaganckie dzieło o obłędnej, jednoujęciowej stylistyce autorstwa Emmanuela Lubezkiego. Michael Keaton wciela się w rolę podstarzałego aktora kina superbohaterskiego, usiłującego wejść do ambitnego świata teatru, a na ekranie partneruje mu Edward Norton i Emma Stone.

FT Blask - Panorama
FT Blask - Panorama

Festiwale 101 minut

Młoda kobieta zajmuje się tworzeniem audiodeskrypcji filmów dla niewidomych i niedowidzących. W czasie testów focusowych jej uwagę zwraca zachowanie mężczyzny, który dawniej był fotografem. Między tą dwójką rodzi się subtelna, nieoczywista więź.

FT Boginie jedzenia - Transatlantyk Kino Kulinarne
FT Boginie jedzenia - Transatlantyk Kino Kulinarne

Festiwale 106 minut

Z kamerą wśród garów: autorka filmu sprawdza, dlaczego tak mało jest szefowych kuchni. A może jest ich całkiem sporo, tylko mniej się o nich mówi niż celebrytach piszących książki i prowadzących programy w telewizji? Wnikliwa, wielowątkowa i fascynująca analiza zjawiska.

FT Boone - Transatlantyk Kino Kulinarne
FT Boone - Transatlantyk Kino Kulinarne

Festiwale 75 minut

Nastrojowy, hipnotyczny dokument Boone opowiada o trójce młodych farmerów z USA. Reżyser Christopher LaMarca na kilka miesięcy zamieszkał w ich gospodarstwie, pokazując ich codzienną pracę. Film łamie stereotyp sielskiego życia na wsi.

FT Boski porządek - Panorama
FT Boski porządek - Panorama

Festiwale 94 minuty

Szwajcarki aż do 1971 roku musiały czekać na możliwość głosowania. Ciepło przyjęty w Toronto film Volpe opowiada o Norze, gospodyni domowej, która pod wpływem ruchów sufrażystek aktywnie włącza się w walkę o prawa wyborcze dla kobiet w Szwajcarii.

FT Brigsby Bear - Panorama
FT Brigsby Bear - Panorama

Festiwale 100 minut

James jest dorosły, ale o świecie wie bardzo mało – tylko tyle, ile dowie się z serialu Brigsby Bear Adventures, który ogląda pasjami. Gdy traci do niego dostęp, nie załamuje się, tylko postanawia nakręcić własny film o ukochanym bohaterze.

FT Brutalny glina - Historie kina: Debiuty mistrzów
FT Brutalny glina - Historie kina: Debiuty mistrzów

Festiwale 103 minuty

Brutalny glina to początek przygody Takeshiego Kitano z kinem gangsterskim. W swym debiucie wciela się on w detektywa Azumę, który po sfingowanym samobójstwie swego przyjaciela stara się rozwikłać intrygę kryminalną związaną z przemytem narkotyków.

FT Casting - Panorama
FT Casting - Panorama

Festiwale 91 minut

Reżyserka Vera przygotowuje swój kolejny film, jednak nadal nie wybrana została odtwórczyni głównej roli kobiecej. Vera „przesłuchuje” kolejne kandydatki. Przedłużający się casting pasuje jedynie Gerwinowi, który podrzuca zaproszonym aktorkom kwestie.

FT Centaur - Panorama
FT Centaur - Panorama

Festiwale 89 minut

W niewielkiej wiosce w Kirgistanie mieszka mężczyzna imieniem Centaur. Wiedzie spokojne życie u boku głuchoniemej żony i małego synka. Tymczasem w okolicy ktoś zaczyna kraść konie. Wykrycie winnego mocno uderzy w całą społeczność.

FT Chavela - Docs
FT Chavela - Docs

Festiwale 90 minut

Mówiono, że śpiewa jak mężczyzna: w poncho, z gitarą i tequilą w dłoni. Chavela Vargas, kultowa meksykańska pieśniarka, bon vivantka, kochanka Fridy Kahlo, muza Pedro Almodovara, przeżarta przez alkoholizm. Chavela jest jej wielowymiarowym portretem.

FT Ciała - Panorama
FT Ciała - Panorama

Festiwale 77 minut

Pracująca w seks-usługach dziewczyna pozbawiona oczu, pragnący zostać syreną chłopak nieakceptujący własnych nóg – to tylko niektórzy ze zdeformowanych na różne sposoby bohaterów Pieles. Zniekształcone ciała „dziwolągów” kryją ich poranione wnętrza.

FT Ciambra - Panorama
FT Ciambra - Panorama

Festiwale 118 minut

Idolem czternastoletniego Roma, Pio Amato, jest starszy brat Cosimo – od niego chłopak uczy się, jak należy poruszać się po szemranych ulicach rodzinnego miasta, gdzie mieszkają obok siebie Włosi, uchodźcy z Afryki i Romowie. Pewnego dnia Cosimo znika.

FT Cierpkie mleko - Panorama
FT Cierpkie mleko - Panorama

Festiwale 90 minut

Pierre pracuje na farmie. Codzienna praca przy zwierzętach jest dla niego całym światem. Gdy w okolicy wybucha epidemia, odkrywa, że jedna z jego krów jest zarażona. Postanawia walczyć o życie ukochanych zwierząt za wszelką cenę.

FT Czekolada - Historie kina: Debiuty mistrzów
FT Czekolada - Historie kina: Debiuty mistrzów

Festiwale 104 minuty

Francuska kolonia w Afryce. Mała dziewczynka patrzy na otaczający ją świat prostodusznie i nie zdaje sobie sprawy, jak murzyńska społeczność jest traktowana przez białych kolonistów. Dopiero z wiekiem otwiera oczy na nieludzkość panującego tam systemu.

FT Dave w labiryncie - Kino Klasy B i inne szaleństwa
FT Dave w labiryncie - Kino Klasy B i inne szaleństwa

Festiwale 80 minut

Dave, młody artysta-nieudacznik, w akcie frustracji buduje w mieszkaniu kartonową fortecę. Jego zaskoczona dziewczyna dowiaduje się, że od wewnątrz konstrukcja jest dużo większa niż się wydaje i Dave... zgubił się w środku trzy dni temu.

FT DOM/Łodź - Docs
FT DOM/Łodź - Docs

Festiwale 70 minut

Historia budowy DOMu, dziś jednego z najważniejszych miejsc na mapie kulturalnej Łodzi. Budowniczych jest kilku, a każdy z nich ma inną historię. DOM jest niemym świadkiem ich ambicji, sukcesów, porażek, zabaw ich dzieci, całonocnych imprez.

FT Dramaty - Docs
FT Dramaty - Docs

Festiwale 78 minut

Daniel właśnie wyszedł po czternastu latach z więzienia. Chciałby odnaleźć dorosłą dziś córkę, ale czy ona naprawdę tęskni za ojcem przestępcą? Daniel walczy o swój cel, chce stać się porządnym obywatelem, a najbliżsi mu ludzie dzielą się na dwa obozy - kibiców i prokuratorów.

FT Dunkierka - Panorama
FT Dunkierka - Panorama

Festiwale 110 minut

Reżyser Interstellar i Incepcji o jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej z przełomu maja i czerwca 1940 roku. Kilkaset tysięcy alianckich żołnierzy musi być szybko ewakuowana z niewielkiej Dunkierki, leżącej nad Morzem Północnym.

FT Gniazdo - Panorama
FT Gniazdo - Panorama

Festiwale 136 minut

Lizbońska rodzina zmaga się z ciężką sytuacją ekonomiczną. Matka pracuje ponad miarę, zrezygnowany ojciec coraz częściej znika z domu, a córka przechodzi burzliwy okres dojrzewania. Nieoczekiwanie ważną rolę w ich życiu zacznie odgrywać jej koleżanka.

FT Headshot - Kino Klasy B i inne szaleństwa
FT Headshot - Kino Klasy B i inne szaleństwa

Festiwale 117 minut

Ishamel (znany z serii Raid Iko Uwais) budzi się na brzegu oceanu z amnezją, ale także zabójczymi odruchami bezwarunkowymi. Jego odkrywaniu swojej mrocznej przeszłości towarzyszy szereg finezyjnych sekwencji walk z tymi, którzy chcą mu przeszkodzić.

FT Idea jeziora - PANORAMA
FT Idea jeziora - PANORAMA

Festiwale 82 minuty

Fotografka Inés jest w zaawansowanej ciąży. U progu rozwiązania powraca do pamiątek własnego dzieciństwa – złożyć się one mają na album, który artystka chce stworzyć, nim sama zostanie matką. Wspomnienia Inés rzucają światło na jej obecne relacje.

FT Intruz - Panorama
FT Intruz - Panorama

Festiwale 95 minut

W Neapolu rozgrywa się iście antyczna tragedia. Pracownica opieki społecznej, która codziennie styka się z przemocą i gwałtem, musi dokonać trudnego wyboru – czy udzieli schronienia młodej kobiecie i jej dzieciom wbrew protestom mieszkańców okolicy?

FT Jak ukraść psa? - Filmowy klan urwisów
FT Jak ukraść psa? - Filmowy klan urwisów

Festiwale 109 minut

Zbliżają się urodziny 10-letniej Ji-so, jednak na przeszkodzie organizacji imprezy z tej okazji stoi... utrata dawnego domu. By szybko zdobyć nowe lokum, Ji-so wraz z przyjaciółką postanawiają porwać dla okupu psa bogatej właścicielki restauracji.

FT Jazz in Poland - Docs
FT Jazz in Poland - Docs

Festiwale 43 minuty

Rejestracja niezwykłego koncertu, w którym udział wzięli: Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwintet Andrzeja Trzaskowskiego, Kwintet Krzysztofa Komedy, zespół Bossa Nova Combo oraz Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

FT Jerry Lewis: prawdziwa twarz komika - Docs
FT Jerry Lewis: prawdziwa twarz komika - Docs

Festiwale 61 minut

Jeden z najsłynniejszych amerykańskich komików XX wieku; człowiek, którego żarty bawiły miliony widzów i artysta, o którym do niedawna nie słyszał praktycznie nikt. Znany ze swoich ról klownów, za kolorową maską skrywał zupełnie inne oblicze.

FT Kacper i Emma jadą w góry - Filmowy klan urwisów
FT Kacper i Emma jadą w góry - Filmowy klan urwisów

Festiwale 83 minuty

Polska premiera najnowszej części przygód małych przyjaciół. Jesienne wakacje Kacper i Emma spędzą w górach. Pomiędzy górskimi krajobrazami Kacper postanawia znaleźć nowego tatę dla swojej najlepszej przyjaciółki, Emmy.

FT Kacper i Emma na safari - Filmowy klan urwisów
FT Kacper i Emma na safari - Filmowy klan urwisów

Festiwale 75 minut

Kacper, Emma i ich pluszowi kompani ruszają do Afryki, by towarzyszyć mamie Emmy w pracy w klinice weterynaryjnej. Wkrótce poznają nową przyjaciółkę, z którą natrafiają na trop osamotnionego lwiątka. Dzieci postanawiają odnaleźć mamę zwierzątka.

FT Kobieta bez głowy - Zbliżenie: Lucrecia Martel
FT Kobieta bez głowy - Zbliżenie: Lucrecia Martel

Festiwale 87 minut

Verónica przypadkowo potrąca coś samochodem i ucieka z miejsca wypadku. Choć nie ma pewności, że ofiarą był człowiek, dręczą ją coraz większe wyrzuty sumienia. Zamknięcie „kobiecej trylogii” Lucrecii Martel.

FT Koudelka fotografuje Ziemię Świętą - Docs
FT Koudelka fotografuje Ziemię Świętą - Docs

Festiwale 72 minuty

Jeden z najsłynniejszych czeskich fotografów, Josef Koudelka, karierę zaczął jeszcze za czasów Żelaznej Kurtyny. Zrealizowany przez jego asystenta dokument śledzi powrót Koudelki do rzeczywistości walki i przemocy, gdy ten decyduje się odwiedzić Izrael.

FT Krew na piasku - Kino Klasy B i inne szaleństwa
FT Krew na piasku - Kino Klasy B i inne szaleństwa

Festiwale 92 minuty

Twórcy odświeżają formułę gatunku filmu zombie i stawiają na pełne napięcia i czarnego humoru wielopoziomowe starcie dwóch jednostek: samotna kobieta kontra nie mniej samotny zombie na środku spalonych słońcem piasków Nevady.

FT Król Belgów - Panorama
FT Król Belgów - Panorama

Festiwale 103 minuty

Przewrotny mokument o królu Belgii, którego dyplomatyczna wizyta w Turcji niespodziewanie zamienia się w szaloną podróż przez Bałkany do Brukseli. Twórcy drwią z klisz i stylu bycia dokumentalistów, z brawurą i humorem portretując bezsilnego króla.

FT Krzyk - Zbliżenie: Barbara Sass
FT Krzyk - Zbliżenie: Barbara Sass

Festiwale 88 minut

Marianna, dziewczyna z marginesu, wychodzi z więzienia i podejmuje pracę w domu starców. Zajmuje się tam pewnym starym, zgryźliwym pensjonariuszem, który jednak dysponuje sporymi pieniędzmi. Znakomicie uchwycona mroczna atmosfera roku 1981.

FT La familia - Panorama
FT La familia - Panorama

Festiwale 82 minuty

Andres mieszka z dwunastoletnim synem Pedrem w niezbyt bezpiecznej dzielnicy Caracas. Są sobie obcy, a chłopiec raczej słucha kumpli niż ojca. Gdy podczas gry Pedro poważnie rani kolegę, Andres decyduje, że będą się ukrywać, dopóki sprawa nie przycichnie.

FT La Soledad - Panorama
FT La Soledad - Panorama

Festiwale 89 minut

Kryzys w Wenezueli. Młoda głowa rodziny, José, dowiaduje się, że willa, którą zamieszkują, zostanie wkrótce zburzona. Chcąc uchronić swoją kobietę i dziecko przed wyprowadzką na ulicę, mężczyzna zaczyna szukać skarbu, rzekomo ukrytego gdzieś w budynku.

FT Las, 4 rano - Sezon
FT Las, 4 rano - Sezon

Festiwale 97 minut

Forst porzuca pracę w agencji reklamowej i zaszywa się w lesie. Życie z dala od cywilizacji ma mu pomóc na nowo ułożyć życie i pogodzić się z tragedią z przeszłości. Gdy w jego życiu pojawia się trzynastoletnia Jadzia, będzie musiał przełamać swoją samotność.

FT Lato 1993 - Panorama
FT Lato 1993 - Panorama

Festiwale 97 minut

Upalnym latem 1993 roku sześcioletnia, osierocona przez rodziców Frida przenosi się na katalońską prowincję, by zamieszkać z wujostwem. Próbuje pozyskać uwagę i uczucie „nowych rodziców”, a nocami modli się do matki. Najlepszy debiut ostatniego Berlinale.

FT Maria Skłodowska-Curie - Sezon
FT Maria Skłodowska-Curie - Sezon

Festiwale 100 minut

Po nagłej śmierci męża, Piotra Curie, Maria zmaga się nie tylko z żałobą, ale także z szowinistycznym środowiskiem francuskich naukowców, którzy nie chcą uznać jej dorobku tylko dlatego, że jest kobietą.

FT Mister Universo - Panorama
FT Mister Universo - Panorama

Festiwale 90 minut

Arthur Robin – cyrkowiec i były Mister Universum – kiedyś własnoręcznie zagiął kawałek metalu i podarował go Tairo. Ten postanowił zostać cyrkowcem, a prezent traktował jako talizman. Jego utrata prowadzi go do poszukiwań jego idola.

FT Monsieur Mayonnaise - Transatlantyk Kino Kulinarne
FT Monsieur Mayonnaise - Transatlantyk Kino Kulinarne

Festiwale 95 minut

Rodzinna opowieść o życiu australijskiego reżysera Philippe’a Mory i jego ojca, aktywnie działającego w opozycji podczas II Wojny Światowej. Tajemnice rodziny odkrywamy oczami głównego bohatera i narratora filmu, Philippe'a Mory.

FT Montparnasse i dziewczyna - Panorama
FT Montparnasse i dziewczyna - Panorama

Festiwale 97 minut

Pauli właśnie rozsypał się wieloletni związek. Nie ma kogo prosić o wsparcie, bo relacje z matką są bardziej niż luźne, a wyrozumiałość przyjaciół dawno się skończyła. Paula zaczyna nowy rozdział życia, zmagając się z własną skłonnością do autodestrukcji.

FT Moonlight - Sezon
FT Moonlight - Sezon

Festiwale 111 minut

Tegoroczny laureat Oscara dla Najlepszego Filmu. Black dorasta w biednej dzielnicy Miami, którą kontrolują handlarze narkotyków. Chłopak nie może liczyć na rodzinę, oparciem dla niego jest dealer Juan i jego dziewczyna Teresa.

FT Najlepsza z wysp - Panorama
FT Najlepsza z wysp - Panorama

Festiwale 80 minut

Mieszkająca w Nowym Jorku młoda Hiszpanka Luciana skrywa mroczną przeszłość, która nie daje jej spokoju. Łącząc elementy filmu psychologicznego i horroru, Najpiękniejsza z wysp pokazuje, jak łatwo amerykański sen przemienić się może w koszmar.

FT Napalm - Docs
FT Napalm - Docs

Festiwale 100 minut

Reżyser wraca z kamerą do Korei Północnej, gdzie w 1958 roku wdał się w szalony romans z tamtejszą pielęgniarką, nie próbuje jej jednak odszukać. Napalm nie jest filmem o faktach, a o pamięci, mitologii, ideologiach, zarówno narodowych, jak i osobistych.

FT Neruda - Panorama
FT Neruda - Panorama

Festiwale 107 minut

Pablo Larrain wraca do swoich rozliczeń z XX-wieczną historią rodzinnego Chile. Portretując poetę i komunistę, Pablo Nerudę. opowiada o narodzinach autorytaryzmu tuż po drugiej wojnie światowej. Ucieka zarówno od faktów, jak i gatunkowych klisz.

FT Nie mrugaj - Robert Frank - Docs
FT Nie mrugaj - Robert Frank - Docs

Festiwale 82 minuty

Robert Frank zobaczył więcej, niż przeciętny człowiek — zarówno w swym szalonym życiu, jak i cierpliwym okiem wybitnego fotografa, przez które stał się sławny. Dokument Laury Israel przybliży nam sylwetkę tego multidyscyplinarnego artysty.

FT Niespodzianka

Festiwale 120 minut

1 Głosów
10 Średnia ocena

Niespodzianka.

FT Noc myśliwego - Historie kina: Debiuty mistrzów
FT Noc myśliwego - Historie kina: Debiuty mistrzów

Festiwale 92 minuty

Arcydzieło kina noir. Harry Powell, fałszywy pastor, uwodzi żonę poznanego w więzieniu kolegi w celu zdobycia jego pieniędzy. Udaje mu się omotać zarówno kobietę, jak i lokalne społeczeństwo. Wątpliwości mają jedynie dzieci…

FT Nocne życie - Panorama
FT Nocne życie - Panorama

Festiwale 129 minut

Hołd Bena Afflecka dla kina gangsterskiego. Joe Coughlin, bostoński przestępca, przez miłość trafia w sam środek krwawego pojedynku mafijnych bossów. Wiedziony pragnieniem zemsty buduje oparte na nielegalnym rumie imperium na Florydzie.

FT Ostatnia rodzina - Historie kina: Debiuty mistrzów
FT Ostatnia rodzina - Historie kina: Debiuty mistrzów

Festiwale 123 minuty

Najlepszy film Festiwalu Filmowego w Gdyni, z wybitnymi rolami Andrzeja Seweryna, Aleksandry Koniecznej i Dawida Ogrodnika. Historia „przeklętego” rodu Beksińskich, w ujęciu reżysera ukazana przez pryzmat ich cichego mocowania się z własnymi demonami.

FT Party - Panorama
FT Party - Panorama

Festiwale 71 minut

Grupa dobrze sytuowanych londyńczyków spotyka się na przyjęciu, by uczcić polityczny sukces Janet. Inteligentna i przewrotna satyra na świat lewicowych intelektualistów – idealistów chcących naprawiać świat, ale bałaganiących we własnym życiu.

FT Paryż może poczekać - Panorama
FT Paryż może poczekać - Panorama

Festiwale 92 minuty

Anne jest idealną żoną wiecznie zajętego producenta: wie, gdzie co schował, nigdy nie ma pretensji i zgadza się na wszystko. Także na podróż samochodem z Cannes do Paryża z francuskim wspólnikiem męża, która przywraca Anne niezależność i radość życia.

FT Paryż na bosaka - Panorama
FT Paryż na bosaka - Panorama

Festiwale 83 minuty

Fiona przybywa do Paryża z dalekiej Kanady, aby spotkać się z dawno niewidzianą ciotką. Dom jest kloszardem o eleganckich manierach. Gdy tę nietypową dwójkę zetknie ze sobą los, w ruch pójdą ręce, nogi oraz butelki od szampana.

FT Pięćdziesiąt wiosen Aurory - Panorama
FT Pięćdziesiąt wiosen Aurory - Panorama

Festiwale 89 minut

Czy po pięćdziesiątce można jeszcze dokonać w życiu rewolucji? Przymierza się do niej Aurore, która niedawno rozstała się z mężem, właśnie rzuca niesatysfakcjonującą pracę i przygotowuje córki, by wyfrunęły z gniazda i stanęły na własnych nogach.

FT Podziemny krąg - Zbliżenie: Edward Norton
FT Podziemny krąg - Zbliżenie: Edward Norton

Festiwale 139 minut

Ekranizacja skandalizującej powieści Chucka Palahniuka. Główny bohater (Edward Norton) jest znudzony swym dotychczasowym życiem, do czasu, aż poznaje charyzmatycznego Tylera Durdena (Brad Pitt), który zaraża go anarchistycznymi ideami i wciąga w świat amatorskich walk.

FT Powidoki - Sezon
FT Powidoki - Sezon

Festiwale 98 minut

Lata 50. Malarz Władysław Strzemiński nie chce się poddać wytycznym komunistycznej propagandy, przez co traci pracę wykładowcy na łódzkiej ASP, którą pomagał zakładać. W walce o godność wspierają go dawni studenci.

FT Powrót do Montauk - Panorama
FT Powrót do Montauk - Panorama

Festiwale 104 minuty

Max (Stellan Skarsgård), światowej sławy autor powieści, przyjeżdża do Nowego Jorku w ramach trasy promocyjnej swojego ostatniego dzieła. W imię wolności spotyka się ze swoją dawną kochanką i wyrusza z nią w podróż na Long Island.

FT Przełęcz ocalonych - Sezon
FT Przełęcz ocalonych - Sezon

Festiwale 129 minut

Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy biorących udział w bitwie o Okinawę jest Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono.

FT Pustka - Kino Klasy B i inne szaleństwa
FT Pustka - Kino Klasy B i inne szaleństwa

Festiwale 90 minut

W posępną, burzową noc grupka osób zostaje osaczona w wyludnionym szpitalu przez wyznawców tajemniczego kultu. W podziemiach budynku czyha jednak coś dużo bardziej przerażającego... Lovecraftowski body horror nawiązujący do kina grozy lat 80.

FT Raj na ziemi - Docs
FT Raj na ziemi - Docs

Festiwale 45 minut

Film jest intymnym zapisem dwuletniej przyjaźni Cecylii Malik, autorki filmu i krakowskiej artystki, z bezdomną parą. Artur i Iwona zaprosili reżyserkę na swój ślub: od tego momentu zaczęła się ich znajomość i wymiana doświadczeń.

FT Siódmy kontynent - Historie kina: Debiuty mistrzów
FT Siódmy kontynent - Historie kina: Debiuty mistrzów

Festiwale 104 minuty

Ekstremalnie pesymistyczna opowieść o statecznej austriackiej rodzinie pogrążonej w błogiej, lecz męczącej monotonii. Tytułowy siódmy kontynent to Australia – niemal mityczne miejsce, do którego wybierają się bohaterowie, lecz gdzie nigdy nie trafią.

FT Sława - Panorama
FT Sława - Panorama

Festiwale 101 minut

Pracownik kolei Tsanko znajduje podczas rutynowego obchodu rozsypane na torach milion lewów. Uczciwość nakazuje mu oddać całą sumę na policję, co z dnia na dzień czyni z niego nagłośnionego w mediach bohatera. W nagrodę władze fundują mu zegarek.

FT Sonia - Filmowy klan urwisów
FT Sonia - Filmowy klan urwisów

Festiwale 89 minut

Sonia po raz pierwszy nocuje poza domem. U jej koleżanki wszystko jest inne, od jedzenia, przez kolory, aż po mnóstwo drzwi, za którymi czają się osobliwe, niepokojące rzeczy. Nocą pełną przygód Sonii towarzyszyć będzie para rozmownych borsuków.

FT Soul - Transatlantyk Kino Kulinarne
FT Soul - Transatlantyk Kino Kulinarne

Festiwale 75 minut

Jiro Ona oraz Eneko Atxę, dwóch szefów kuchni reprezentujących odległe od siebie kraje: Japonię i Hiszpanię,łączy miłość do jedzenia oraz...trzy gwiazdki Michelin. Wraz z innymi szefami kuchni zastanawiają się, czy karmiąc ciało, karmimy też duszę.

FT Stan niebłogosławiony - Kino Klasy B i inne szaleństwa
FT Stan niebłogosławiony - Kino Klasy B i inne szaleństwa

Festiwale 88 minut

Ruth, samotna kobieta w zaawansowanej ciąży, wsłuchuje się uważnie w głos swego nienarodzonego dziecka. Szczególną niechęcią darzy ono obleśnych, namolnych facetów. Ruth zaczyna mordować ich jednego za drugim, nie przebierając w środkach.

FT Syn Sofii - Panorama
FT Syn Sofii - Panorama

Festiwale 105 minut

Trwa letnia olimpiada w Atenach. Sportowcy walczą o medale, a 11-letni Misha walczy o swoje miejsce w nowym domu. Właśnie przeprowadził się tu z Rosji. Odkrywa, że pracodawca mamy jest dla niej kimś więcej, a dorastanie nie będzie usłane różami.

FT Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej - Sezon
FT Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej - Sezon

Festiwale 117 minut

Rozciągająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat opowieść o kobiecie, która zajrzała Polakom do sypialni i stworzyła podwaliny nowoczesnej seksuologii. Walcząc o wydanie swojej książki Wisłocka nie bała się ani pruderyjnego społeczeństwa, ani bezdusznej cenzury.

FT Teheran tabu - Panorama
FT Teheran tabu - Panorama

Festiwale 90 minut

Seks, taniec, alkohol czy narkotyki – wszystko to nie podoba się policji obyczajowej Republiki Islamskiej, a jednocześnie jest w Teheranie powszechne. Takim rozrywkom oddają się bohaterowie zrealizowanego poza Iranem, rotoskopowego debiutu Ali Soozandeh.

FT The Gold Diggers - Historie kina: Debiuty mistrzów
FT The Gold Diggers - Historie kina: Debiuty mistrzów

Festiwale 89 minut

Trudny do zaszufladkowania, eksperymentalny dramat i debiut Sally Potter. Na ekranie splotą się drogi dwóch kobiet: Celeste, bankowej urzędniczki, oraz gwiazdy filmowej Ruby, która obsesyjnie powraca do dzieciństwa w poszukiwaniu prawdy o samej sobie.

FT They - Panorama
FT They - Panorama

Festiwale 80 minut

J nie jest zwykłym nastolatkiem ani nastolatką. Od dwóch lat przyjmuje hormony blokujące okres dojrzewania, próbując zrozumieć siebie i odnaleźć swoją tożsamość. Nadchodzi jednak czas podjęcia decyzji, czy podda się operacji zmiany płci.

FT Tunel - Panorama
FT Tunel - Panorama

Festiwale 126 minut

Jung-su w drodze do domu zostaje uwięziony w tunelu. Na zewnątrz wkrótce zbierają się dziennikarze i służby ratunkowe. Cały kraj śledzi akcję uwolnienia Jung-su, ta jednak coraz bardziej się przedłuża, a on zaczyna wątpić, czy ktoś mu zamierza pomóc.

FT Ukryte działania - Sezon
FT Ukryte działania - Sezon

Festiwale 127 minut

Nieznany rozdział amerykańskiego wyścigu w Kosmos - poznajemy losy trzech czarnoskórych matematyczek pracujących dla NASA. Choć często błyskotliwsze od swoich białych kolegów, z powodu płci i koloru skóry traktowane są jak asystentki, a nie naukowcy.

FT Ukryte zasoby - Kino Klasy B i inne szaleństwa
FT Ukryte zasoby - Kino Klasy B i inne szaleństwa

Festiwale 96 minut

Dystopijny thriller neo-noir. W niedalekiej przyszłości śmierć ciała następuje dopiero po tym, jak megakorporacje wykorzystają je jako bank danych. Ruch oporu walczy z agentami ubezpieczeniowymi, sprzedającymi polisy na uniknięcie tego losu.

FT W czterech ścianach życia - Panorama
FT W czterech ścianach życia - Panorama

Festiwale 85 minut

Trudno swobodnie rozmawiać przy stole, gdy trzeba przekrzykiwać huk wybuchających bomb, a każda wyprawa po jedzenie skończyć się może śmiercią od kuli. Jednak Oum Yazan stara się, by wojna nie zniszczyła jej życia rodzinnego i walczy do samego końca.

FT Whitney: Być sobą? - Docs
FT Whitney: Być sobą? - Docs

Festiwale 105 minut

Przejmujący portret jednej z największych piosenkarek końca XX wieku. Z niewidzianych dotąd prywatnych nagrań, relacji bliskich i współpracowników Whitney Houston wyłania się portret delikatnej kobiety, którą zabiły nie narkotyki, lecz złamane serce.

FT Wielka wyprawa Molly - Filmowy klan urwisów
FT Wielka wyprawa Molly - Filmowy klan urwisów

Festiwale 70 minut

Przeniesione na wielki ekran animowane przygody rodziny Potworów. Molly wkrótce zostanie starszą siostrą. Gdy jej rodzice udają się na wyspę, na której przychodzą na świat wszyscy Potworowie, Molly rusza za nimi, by dać bratu uszytą dla niego czapkę.

FT Wind River - Panorama
FT Wind River - Panorama

Festiwale 110 minut

Zdobywająca zawodowe szlify agentka FBI musi połączyć siły z fachowcem od tropienia dzikiej zwierzyny, aby rozwikłać zagadkę morderstwa nastolatki. Zbrodnię popełniono na terenie rezerwatu Indian, a dzika przyroda i sroga zima nie ułatwią śledztwa.

FT Wspomnienie lata - Sezon
FT Wspomnienie lata - Sezon

Festiwale 90 minut

Jest piękne, upalne lato gdzieś pod koniec lat 70. Dwunastoletni Piotrek nie wyjechał nigdzie na wakacje, ale w rodzinnej miejscowości nie ma miejsca na nudę. Wkrada się za to niepokój, gdy Piotrek orientuje się, że jego mama skrywa pewną tajemnicę.

FT Zestaw 1 - Konkurs Polskich Krótkich Metraży
FT Zestaw 1 - Konkurs Polskich Krótkich Metraży

Festiwale 109 minut

FT Zestaw 2 - Konkurs Polskich Krótkich Metraży
FT Zestaw 2 - Konkurs Polskich Krótkich Metraży

Festiwale 111 minut

FT Zestaw 3 - Konkurs Polskich Krótkich Metraży
FT Zestaw 3 - Konkurs Polskich Krótkich Metraży

Festiwale 108 minut

FT Zestaw 4 - Konkurs Polskich Krótkich Metraży
FT Zestaw 4 - Konkurs Polskich Krótkich Metraży

Festiwale 105 minut

FT Zestaw 5 - Konkurs Polskich Krótkich Metraży
FT Zestaw 5 - Konkurs Polskich Krótkich Metraży

Festiwale 104 minuty

FT Zestaw animowanych filmów krótkich - Filmowy klan urwisów
FT Zestaw animowanych filmów krótkich - Filmowy klan urwisów

Festiwale 38 minut

FT Zły wpływ - Panorama
FT Zły wpływ - Panorama

Festiwale 90 minut

Po kolejnym wybryku, zbuntowany nastolatek Tano zostaje odesłany do ojca mieszkającego na południu Chile. W nowej szkole poznaje Cheo, który jest prześladowany przez kolegów z powodu swoich indiańskich korzeni. Chłopcy razem uczą się, jak stawiać czoła przeciwnościom losu i własnym słabościom.

FT Zwierzęta - Panorama
FT Zwierzęta - Panorama

Festiwale 91 minut

Małżeństwo Nicka i Anny przeżywa kryzys, dlatego postanowili wyjechać do Szwajcarii. On ma poznać smaki lokalnej kuchni, ona chce skończyć pisanie książki. Gdy ich samochód zderza się z owcą, para zaczyna doświadczać dziwacznych wizji.

FT Żegnaj entuzjazmie - Panorama
FT Żegnaj entuzjazmie - Panorama

Festiwale 79 minut

Mieszkanie, w którym Margarita żyje z czwórką dzieci, jest klaustrofobiczną przestrzenią, w której rodzina czuje się aż za dobrze. Kobieta na co dzień ukrywa się w sekretnym pokoju i dopiero jej przyjęcie urodzinowe może sprawić, że z niego wyjdzie…

FT Życie na podsłuchu - Historie kina: Debiuty mistrzów
FT Życie na podsłuchu - Historie kina: Debiuty mistrzów

Festiwale 137 minut

Nagrodzony Oscarem sukces niemieckiego kina. Mieszkającego w Berlinie Wschodnim dramatopisarza Georga Dreymana zaczyna podsłuchiwać oficer Stasi Gerd Wiesler. Z czasem zaczyna tracić wiarę w słuszność własnej misji.