Zamknij
Sopot Film Festival
FESTIWALE
Sopot Film Festival
8,5

Średnia ocena

Sopot Film Festival

Festiwale

W dniach 13-21 lipca odbędzie się dziewiętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival. W ciągu dziewięciu dni w salach kinowych i studyjnych zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów z całego świata – pełnometrażowych fabuł, dokumentów, animacji oraz filmów krótkometrażowych. W programie jak co roku międzynarodowe konkursy, sekcje tematyczne: autorskie kino grozy z Dalej Północy, kino Ameryki Południowej, retrospektywy wybitnego reżyserów: dwukrotnego zdobywcy Oskara, irańskiego Asghara Farhadiego, autora takich filmów jak „Rozstanie”, „Przeszłość’, „Wszyscy wiedzą” oraz grackiego Jorgosa Lantimosa, uznanego za jednego z odważniejszych autorów współczesnego kina („Zabicie świętego Jelenia”, „Kieł”, „Faworyta”). Zobaczyć będzie można sporo premier filmowych oraz najważniejszych filmów kina autorskiego minionego sezonu w pasmach Spectrum i Spectrum Doc, mi.in Pawła Pawlikowskiego, Jagody Szelc, Agnieszki Smoczyńskiej, Kingi Dębskiej, Alfonso Cuarona, Joachima Triera, Nadine Labaki, Jafara Panahiego czy Petera Farrellego. Tradycyjnie odbędą się również spotkania po filmach z gośćmi. Po filmie „Zabawa, zabawa” odbędzie się spotkanie z reżyserką Kingą Dębską oraz Dorotą Kolak, odtwórczynią jednej z głównych ról; po filmie „Kamerdyner” spotkanie z Marianną Zydek, która zagrała tam główną rolę kobiecą, czy z Magdaleną Łazarkiewicz, reżyserką filmu „Powrót”.

Pełny opis

Wyjątkowym wydarzeniem będzie IV Koncert Muzyki Filmowej, który odbędzie się 17 lipca na Tarasach Parku Wodnego. Koncert to autorski dobór repertuaru i premierowe wykonanie aranżacji, przygotowanych specjalnie na festiwal oraz połączenie muzyki klasycznej  wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot z elektronicznymi aranżami. W tym roku tematem przewodnim koncertu jest postać amerykańskiego reżysera Quentina Tarantino. W programie koncertu znajdzie się muzyka z jego filmów, ale również muzyka z filmów jego mistrzów, filmów które stanowiły inspirację a także inne mniej znane powiązania i odwołania zarówno do klasyki jak i współczesnego kina. W programie nie zabraknie utworów wielkich kompozytorów, w tym m.in. Ennio Morricone, Hans Zimmer, James Newton Howard, Michael Nyman i inni. Wśród solistów m.in. Misia Furtak i Tomek Makowiecki.

Drugim koncertem Festiwalu będzie „Gra w Komedę” , który odbędzie się 14 lipca na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. Ideą tego niezwykłego "koncertu z literaturą" jest przybliżenie osoby i twórczości Krzysztofa Trzcińskiego Komedy, a punktem wyjścia stanowią fragmenty książki Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Komeda. Osobiste życie jazzu” splecione z muzyką duetu multiinstrumentalistów - kontrabasisty Olgierda Walickiego i perkusisty Jacka Prościńskiego.w wykonaniu Olo Walickiego na kontrabasie, Jacka Prościńskiego na perkusji. Muzycy przedstawią autorskie opracowania utworów Komedy oraz kompozycje własne inspirowane mniej znaną częścią jego twórczości - muzyką filmową. Ważnym elementem koncertu będzie obecność na scenie aktora filmowego i teatralnego Marcina Czarnika z TR Warszawa, znanego również ze swoich doskonałych ról u Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego (Triumf Woli) oraz Jana Klaty (Do Damaszku), który w połączeniu z muzyką czytać będzie fragmenty książki Magdaleny Grzebałkowskiej.

Festiwal odbędzie się w Multikinie, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Teatrze Boto, Dwóch Zmianach, oraz w Państwowej Galerii Sztuki.

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
2

Głosów

8,5

Średnia ocena

Oceń film

Sopot Film Festival - najbliższe transmisje:

Brak najbliższych transmisji - sprawdź wkrótce