Zamknij
FESTIWALE
35. Ale Kino!
6,5

Średnia ocena

35. Ale Kino!

Festiwale

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Pełny opis

Oklaskiwany co roku przez kilkanaście tysięcy roześmianych, wzruszonych, rozdyskutowanych widzów: tych obytych już z kinem i tych zaczynających dopiero swoją filmową przygodę.

Doświadczony, jak przystało na pięćdziesięciolatka, lecz wciąż ciekawy świata.

Zespołowy jak ekipa filmowa, w której wszyscy działają zgodnie, a jest w niej miejsce także dla ekscentrycznych indywidualności. 

Lokalny i globalny za sprawą filmów z różnych zakątków świata, które przypominają, że każde miejsce na ziemi może być jej centrum i zapomnianym obrzeżem.

Otwarty na artystyczne przemiany i technologiczne rewolucje, które zmieniają świat, ale pamiętającyo tym, co przemija.

Rodzinny, bo każdy pragnie poczucia bezpieczeństwa, bliskości, przynależności i akceptacji, choć nie zawsze znajduje je w rodzinnym domu.

Oddający głos dzieciom, rodzicom, nauczycielom, reżyserom, aktorom, producentom i krytykom, bo dialog polega na słuchaniu.

Tworzony z miłości do kina w poczuciu, że miłość to namiętność, która wymaga też odpowiedzialności, uczciwości i szacunku.

Edukujący młode pokolenie i gotowy uczyć się od niego.

Bogaty liczbą filmowych seansów i siłą przekazu tego jednego filmu, który zapamiętujemy na całe życie.

Fascynuje nas kino dla dzieci i młodzieży: Dobre kino: otwarte na różne sposoby widzenia świata i biegle władające wieloma filmowymi językami. Z radością pokazujemy premiery, z nostalgią przypominamy obrazy klasyczne i zapomniane. Nagradzamy filmy uznane i te, które dopiero wchodzą na ekrany. Zapraszamy nestorów kina i filmowych debiutantów, a przede wszystkim widzów.
Cieszą nas nagrody:
•    Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza” (2008)
•    Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „międzynarodowe wydarzenie filmowe” (2012)
•    Europejska Nagroda Obywatelska przyznawaną przez Parlament Europejski (2012)

Ukryj opis

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Przepraszamy, nie mamy nic do pokazania na ten dzień

Pokaż wszystkie seanse
4

Głosów

6,5

Średnia ocena

Oceń film

35. Ale Kino! - najbliższe transmisje:
AK Alba
AK Alba

Festiwale 98 minut

11-letnia Alba musi przenieść się do domu ojca z powodu choroby matki. Ledwo go zna, czuje się przy nim dziwnie i obco. Dziewczynka usiłuje również znaleźć swoje miejsce wśród nowych koleżanek i kolegów. Delikatny i subtelny dramat opowiada o trudnym dojrzewaniu bez zbędnego sentymentalizmu.

AK Bad Lucky Goat
AK Bad Lucky Goat

Festiwale 76 minut

Corn i Rita są rodzeństwem i nieustannie kłócą się ze sobą. Dopiero przypadkowe zabicie przez nich kozła zmienia ich życie. Chcąc uniknąć kłopotów, napotykają kolejne przeszkody, lecz mozolnie prą do przodu, aby wszystko naprawić. Komiczne, a czasem groteskowe przygody pulsują w rytm karaibskiej muzyki.

AK Cała moja szkoła tonąca w morzu
AK Cała moja szkoła tonąca w morzu

Festiwale 77 minut

Trzęsienie ziemi sprawia, że zbudowana na skale szkoła dryfuje po morzu, by z czasem zacząć opadać na dno. Katastroficzna fabuła służy do prześmiewczego ukazania szkoły, popkultury, nastolatków i dorosłych. Szalona animacja dla młodzieży.

AK Chcę być twoim przyjacielem i inne krótkie filmy
AK Chcę być twoim przyjacielem i inne krótkie filmy

Festiwale 55 minut

Japońskie krótkometrażowe filmy animowane wybrane przez Festiwal Kineko w Japonii. Prezentowane obrazy skupione są wokół tematu bliskości z naturą, budowania więzi i oswajania lęków.

AK Cloudboy
AK Cloudboy

Festiwale 77 minut

12-letni Niilas jedzie w czasie wakacji do swojej matki, z którą dotąd nie utrzymywał kontaktu. Poznaje tam swoją przyrodnią siostrę Sunnę. Chłopiec żyjący na co dzień w wielkim mieście poznaje surowe życie hodowców reniferów w Laponii.

AK Droga śródlądowa
AK Droga śródlądowa

Festiwale 80 minut

16-letnia Tia ucieka z domu, zabiera się autostopem i uczestniczy w wypadku samochodowym. Trafia do rodziny zmarłego w wyniku tego wydarzenia kierowcy. Jej obecność sprawia, że ujawniają się skrywane tajemnice i dramaty.

AK Drużyna bohaterów
AK Drużyna bohaterów

Festiwale 91 minut

10-letni Eduardo jest jedną z wielu ofiar wojny domowej w Kolumbii; stracił nogę w wyniku wybuchu miny. Trafia do szkoły dla niepełnosprawnych, której dyrektor wspiera jedyną szkolną drużynę piłkarską. Chłopiec postanawia zbudować konkurencyjny zespół. Upór, pokonywanie trudności i wzajemne zaufanie to wartości przesłania tego szlachetnego obrazu o przyjaźni i marzeniu.

AK Filmy, których być może nie znacie
AK Filmy, których być może nie znacie

Festiwale 50 minut

Przekrojowe spojrzenie na dorobek rodzimych twórców zarówno sprzed kilku dekad, jak i z ostatnich lat. W kolekcji znalazły się filmy nie do końca znane, które z pewnością wprowadzą w dobry nastrój widzów w każdym wieku.

AK Gra w szklane kulki
AK Gra w szklane kulki

Festiwale 110 minut

Oparta na faktach historia żydowskich braci: Josepha i Maurice’a, którzy starają się umknąć nazistowskim prześladowcom w okupowanej Francji podczas II wojny światowej. Poważny temat został umiejętnie dostosowany do wieku odbiorców.

AK Jaskółki i Amazonki
AK Jaskółki i Amazonki

Festiwale 96 minut

Wakacje, tajemnicza wyspa na jeziorze, rywalizujące ze sobą grupy dzieci i prawdziwi szpiedzy – znakomity film przygodowy, w którym zaskakujące zwroty akcji ujawniają prawość, odwagę i umiejętność współpracy dzieci.

AK Jasper Jones
AK Jasper Jones

Festiwale 105 minut

14-letni mól książkowy Charlie spotyka tajemniczego Jaspera Jonesa, który wciąga go w sprawę tajemniczej śmierci Laury. O zabicie dziewczyny podejrzewany jest Jasper, ale Charlie wierzy w jego niewinność i próbuje jej dowieść. Historia przyspieszonego dojrzewania w pięknej australijskiej scenerii.

AK Jednorożec i inne krótkie filmy
AK Jednorożec i inne krótkie filmy

Festiwale 60 minut

Wśród krótkich filmów z tego zestawu znajduje się metaforyczna opowieść o chłopcu, który myślał, że jest jajkiem, porywająca przygoda rodzeństwa, które znalazło magiczny pędzel, oraz poruszająca historia dziecka, którego kraj pogrążony jest w wojnie.

AK Kiss and cry
AK Kiss and cry

Festiwale 93 minuty

Melodramat oparty na prawdziwej historii Carley Allison, obiecującej 18-letniej łyżwiarki figurowej i wokalistki, która trafiła do podręczników medycyny dzięki swojej walce z niezwykle rzadkim (jeden na 3,5 miliarda) typem mięsaka.

AK Krew Saamów
AK Krew Saamów

Festiwale 110 minut

Staruszka Christina przyjeżdża na pogrzeb siostry. Powracają wspomnienia. W młodości miała na imię Elle Marja i pochodziła z ludu Saamów, hodowców reniferów. Kiedy miała 14 lat, zabrano ją do szkoły z internatem. Film przedstawia szwedzki rasizm sprzed lat – by dostać się do lepszego świata, trzeba zmienić swoje imię, stracić tożsamość i korzenie.

AK Lane 1974
AK Lane 1974

Festiwale 79 minut

13-letnia Lane żyje z matką i młodszym rodzeństwem w komunie hipisów. Brak ojca, egoistyczne i nieodpowiedzialne zachowanie matki oraz utrata braciszka sprawiają, że Lane postanawia sama zadbać o swoje życie. Świetny obraz dzieciństwa i samotności nastolatki, która dorasta w rozbitej i dysfunkcyjnej rodzinie.

AK Lekarz potworów i inne krótkie filmy
AK Lekarz potworów i inne krótkie filmy

Festiwale 60 minut

Krótkie filmy animowane i aktorskie z różnych stron świata. Łączy je ważna myśl przewodnia: warto sobie pomagać. Przekonają się o tym: samolubna żaba, sympatyczny wiking i mały chłopiec, który marzy o tym, aby leczyć potwory.

AK Little Wing
AK Little Wing

Festiwale 100 minut

12-letnia Varpu próbuje dowiedzieć się od swojej matki, kim jest jej ojciec; ucieka z domu, by go odnaleźć. Prawda okazuje się bolesna, ale pomaga wrócić do równowagi. Zwłaszcza Varpu, która szybko zmienia się z dziecka w dojrzałą dziewczynę.

AK Mała przystań
AK Mała przystań

Festiwale 85 minut

10-letnia Jarka zostaje porzucona przez młodą matkę. Dziewczynka przypadkowo dostaje pod opiekę parę niemowląt. Razem z kolegą Kristianem ukrywają się w domku na działce i zakładają „prawdziwą rodzinę”. Sprawa się komplikuje, kiedy jedno z niemowląt zaczyna chorować.

AK Mikołaj w każdym z nas
AK Mikołaj w każdym z nas

Festiwale 70 minut

Pan Andersen nie stracił wiary w magię świąt Bożego Narodzenia, choć jego starsze dzieci nie wierzą już w Świętego Mikołaja. Jadąc saniami z prezentami, pan Andersen ulega wypadkowi i trafia do rodziny Mikołaja. Sympatyczny film dla najmłodszych o tym, że zawartość pudełka z prezentem nie jest najważniejsza.

AK Moje wakacje z Rudym
AK Moje wakacje z Rudym

Festiwale 88 minut

Kiedy 11-letni Mick zostaje wysłany na farmę dziadka, spodziewa się, że na miejscu czeka go wyłącznie nuda i ciężka praca. Wszystko zmienia się, gdy w jego życiu pojawia się Rudy – jedyny w swoim rodzaju czerwony pies.

AK Na kółkach
AK Na kółkach

Festiwale 72 minuty

Lucas po wypadku musi poruszać się na wózku. Chłopiec poznaje Laís, która chce się dowiedzieć, kim jest jej tata. Razem wyruszają w podróż, by go odszukać. Wspólne przeżycia oraz akceptacja nieszczęścia, które ich dotknęło, sprawiają, że dzieci zbliżają się do siebie.

AK Nieczysta
AK Nieczysta

Festiwale 87 minut

Wszystko wywraca się do góry nogami w życiu nastoletniej Leny, kiedy zostaje zgwałcona przez nauczyciela matematyki. Lęk przed powiedzeniem prawdy wpędza dziewczynę w depresję i wkrótce trafia do szpitala psychiatrycznego. Ostry i przejmujący obraz o cierpieniu i samotności ofiary.

AK Nierozłączne
AK Nierozłączne

Festiwale 100 minut

Daisy i Viola to 18-letnie bliźniaczki syjamskie, które pięknie śpiewają. Ojciec uczynił z córek dochodowy biznes, nie biorąc pod uwagę, że mają one swoje marzenia i plany. Sytuacja komplikuje się, kiedy lekarz postanawia rozdzielić siostry. Ten baśniowo-oniryczny obraz jest pełen gryzącej ironii na temat cynicznego wyzyskiwania choroby i naiwności ludzkiej przez podszywającą się pod wartości duchowe jarmarczną popkulturę.

AK Nina
AK Nina

Festiwale 86 minut

Nina ma 12 lat. Jej rodzice się rozwodzą i walczą ze sobą, a ona staje się ich zakładnikiem. Nie rozumie ich, czuje się porzucona i oszukana. Jej azylem jest pływanie. Kiedy lekarz zabrania jej startu w zawodach, dziewczyna decyduje się na dramatyczny ruch.

AK O chłopcu, który sprzedał swój uśmiech
AK O chłopcu, który sprzedał swój uśmiech

Festiwale 92 minuty

Osierocony 12-letni Timm sprzedaje swój śmiech tajemniczemu baronowi. Niestety traci również przyjaźń Idy, córki piekarza. Lata mijają i chłopak postanawia odzyskać śmiech. Filozoficzna przypowieść o władzy, mocy pieniądza, wierności i miłości.

AK Odlot w przestworza
AK Odlot w przestworza

Festiwale 82 minuty

8-letnia Pottan zamiast na letni obóz konny trafia na tajemnicze wysypisko śmieci. Czy jej niezwykłe przygody doprowadzą do tego, że jako pierwsza Szwedka w historii kraju poleci rakietą w kosmos? Wyjątkowo zabawna i mądra historia dla najmłodszych.

AK Ostatni dzień na Ziemi
AK Ostatni dzień na Ziemi

Festiwale 90 minut

Nastoletnia Sadie wierzy, że niedługo nastąpi koniec świata, i robi wszystko, żeby się do niego odpowiednio przygotować. Pełna humoru opowieść o stawianiu czoła swoim największym lękom.

AK Po prostu Charlie
AK Po prostu Charlie

Festiwale 97 minut

Charlie jest osobą z GID (Gender Identity Disorder), czyli dysforią płci. Jest świetnym piłkarzem, ale czuje, że w jego ciele chłopca uwięziona jest dziewczyna. Odrzucony przez ojca i kolegów, wkracza na drogę pełną bólu i cierpienia. Na szczęście są wokół niego ludzie, którzy go wspierają. Przejmujący film o tolerancji, zrozumieniu i akceptacji.

AK Pokój 213
AK Pokój 213

Festiwale 95 minut

12-letnia Elvira wraz z dwiema koleżankami mieszka na letnim obozie w pokoju 213. Zaczynają ginąć przedmioty dziewcząt, wzajemne podejrzenia i oskarżenia zagęszczają atmosferę. Kluczem do rozwiązania zagadki może okazać się historia śmierci sprzed lat. Trzymający w nieustannym napięciu horror dla młodych widzów.

AK Przyjaciele Reksia
AK Przyjaciele Reksia

Festiwale 60 minut

Z okazji 50. urodzin Reksia zaprosiliśmy jego animowanych przyjaciół – bohaterami prezentowanych w zestawie filmów są psy. Małe, duże, odważne i bojaźliwe – wszystkie łączy zamiłowanie do przygody!

AK Ptaki takie jak my
AK Ptaki takie jak my

Festiwale 85 minut

Animowana historia o grupie ptaków, które wędrują, by znaleźć dla siebie miejsce do życia bez terroru i przemocy. Przejrzysta symbolika sprawia, że film o wolności, przyjaźni i odwadze trafi do młodych widzów.

AK Rodzina Świątecznych w Krainie Elfów
AK Rodzina Świątecznych w Krainie Elfów

Festiwale 90 minut

8-letni Hugo zbił choinkową bombkę elfa Pixy’ego i zaczęły się kłopoty. Chłopiec musi wraz z bratem i siostrą wyruszyć do Krainy Elfów, by uratować święta Bożego Narodzenia. Kłopoty malca sprawiają, że musi się on wykazać odwagą i sprytem.

AK Sąsiedzi
AK Sąsiedzi

Festiwale 60 minut

Specjalny seans powstały we współpracy trzech europejskich festiwali filmów dla dzieci i młodzieży już trzeci raz gości w Poznaniu – z nowym repertuarem. Czeskie, niemieckie i polskie filmy animowane odwiedziły już Międzynarodowy Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży w Zlinie (Czechy) i Międzynarodowy Festiwal Filmowy dla Dziecięcej i Młodej Widowni Schlingel w Chemnitz (Niemcy). Teraz docierają do naszego Ale Kino!

AK Smocze serce
AK Smocze serce

Festiwale 78 minut

Matka 11-letniego Nissego zmarła; chłopcu towarzyszy gadająca jaszczurka Harry, którą od niej dostał. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, osamotnienie staje się trudne do zniesienia dla głównego bohatera. Wzruszający film o rodzinie, która stara się pozbierać po stracie matki.

AK Storm. Opowieść o odwadze
AK Storm. Opowieść o odwadze

Festiwale 90 minut

XVI wiek, czasy reformacji. 12-letni Storm jest synem drukarza. Za nielegalne drukowanie listu Marcina Lutra jego ojciec zostaje skazany na śmierć. Storm wraz z Marieke, dziewczyną żyjącą w podziemiach Antwerpii, postanawia go uratować. Znakomity film przygodowy z interesującym tłem historycznym o walce o wolność szerzenia idei.

AK Superagentka
AK Superagentka

Festiwale 75 minut

10-letnia Agatha Christine jest miłośniczką kryminalnych historii i zapalonym detektywem. Podejrzewa nowo poznanego Vincenta o popełnianie okropnych przestępstw. Zaskakujący finał tej bardzo sympatycznej animacji zadowoli każdego widza.

AK Superszpieg
AK Superszpieg

Festiwale 74 minuty

10-letni Tim wraz z rodzicami i siostrą przeprowadza się do opuszczonego hotelu na wybrzeżu. Była tam kiedyś baza wywiadu, którego agenci walczyli z sowieckimi wrogami. Chłopiec pomaga szpiegowi z przeszłości zdemaskować zdrajcę sprzed lat. Przygodowe kino à la James Bond dla najmłodszych.

AK Śladami mojego ojca
AK Śladami mojego ojca

Festiwale 92 minuty

Domenico stracił matkę, a jego ojciec jest pośmiewiskiem lokalnej społeczności. Pewnego dnia ojciec zakłada się ze swoim szefem, że zabije niedźwiedzia, który sieje postrach wśród mieszkańców wioski. Domenico wyrusza za ojcem w las. Surowa, prawdziwa i dramatyczna historia o relacjach między ojcem a synem.

AK Tarapaty
AK Tarapaty

Festiwale 83 minuty

12-letnia Julka nie wierzy w przyjaźń. Zamiast spędzać wakacje z rodzicami w Kanadzie, musi zamieszkać u ciotki w Warszawie. Włamanie do jej mieszkania to początek frapujących przygód w poszukiwaniu skarbu. Julka korzysta z pomocy Olka, ale czy jest w stanie mu zaufać i zaprzyjaźnić się z nim?

AK Tygodniowi przyjaciele
AK Tygodniowi przyjaciele

Festiwale 121 minut

Kaori cierpi na amnezję po wypadku samochodowym. Po tygodniu nie pamięta osób, z którymi rozmawiała. Yuki postanawia zaprzyjaźnić się z dziewczyną. Proponuje jej pisanie wspólnego pamiętnika. Subtelna opowieść o prawdziwej przyjaźni i miłości.

AK Uwierz
AK Uwierz

Festiwale 96 minut

Legendarny trener piłkarski Matt Busby postanawia wziąć drużynę niesfornego George’a pod swoją opiekę i zamierza nie tylko nauczyć chłopców gry w piłkę nożną, ale i dać im lekcję życia.

AK Vincent
AK Vincent

Festiwale 119 minut

17-letni Vincent podejmuje kolejną próbę samobójczą. Nie może znieść tego, że ludzie dewastują swoją planetę. Na pomoc chłopakowi rusza jego ciotka Nicole. Wspólna podróż pozwoli im dowiedzieć się o sobie czegoś nowego. Film bardzo dobrze oddaje frustracje i pragnienia współczesnego młodego człowieka.

AK Weirdos
AK Weirdos

Festiwale 85 minut

15-letni Kit wyrusza z domu, by dotrzeć do matki, która mieszka w innym mieście. Towarzyszy mu jego dziewczyna Alice. Wspólna podróż ujawnia, że ich związek nie ma przyszłości, a wizyta u matki nie przebiega tak, jak Kit się spodziewał. Prosta historia o dojrzewaniu, w której młodzi ludzie zdobywają doświadczenie i mądrość przydatną w dorosłym życiu.

AK Wielka wyprawa Oskara
AK Wielka wyprawa Oskara

Festiwale 79 minut

Tuż przed wakacjami 10-letni Oskar dowiaduje się, że jego mama wyjeżdża do Ameryki. Musi zostać na farmie u niesympatycznego dziadka, gdzie poznaje dziwaka Leviego i jego starego kucyka. Trzech skrzywdzonych przez los outsiderów planuje wyprawę przez Atlantyk. Mądry, gorzko-słodki film o rodzinie, kłamstwie, marzeniach i przyjaźni.

AK Wielki zły lis
AK Wielki zły lis

Festiwale 83 minuty

Trzy sympatyczne i skłaniające do myślenia opowieści, w których klasyczne alegorie zwierząt grają zupełnie nowe role. W jednej z nich lis zaprzyjaźnia się z kurami i w ich obronie walczy z wilkiem! Mnóstwo świetnej zabawy i okazji do porównań z klasycznymi bajkami zwierzęcymi.

AK Wieloryb i chmura i inne krótkie filmy
AK Wieloryb i chmura i inne krótkie filmy

Festiwale 60 minut

Krótkie filmy animowane i aktorskie z różnych stron Europy, w których bohaterowie mierzą się z niecodziennymi wyzwaniami. Zagubiona sówka, wieloryb zaprzyjaźniony z ulotnym obłoczkiem czy zakochane w sobie ciastka znajdą sposób, aby wszystko dobrze się skończyło.

AK Więcej
AK Więcej

Festiwale 112 minuty

Gaza pomaga swojemu ojcu w przemycaniu ludzi do Europy. Z bliska patrzy na okrucieństwo i bezwzględność gangu przemytników. Czy z czasem upodobni się do oprawców? Okrutny, zawierający brutalne sceny przemocy, ale prawdziwy film o tym, jak bandyci żerują na nieszczęściu uchodźców.

AK Wspomnienie lata
AK Wspomnienie lata

Festiwale 90 minut

Piotr mieszka w prowincjonalnym miasteczku z matką; ojciec pracuje za granicą. Chłopak w czasie wakacji przeżywa trudne chwile: doświadcza pierwszych zauroczeń i rozczarowań, a jego relacje z matką zaczynają się komplikować. Mądry i subtelny film o niełatwym dorastaniu pod koniec lat 70. w Polsce.

AK Wszechstronna dziewczyna
AK Wszechstronna dziewczyna

Festiwale 111 minut

Wskutek działania tajemniczego wirusa większość ludzi zmienia się w agresywne istoty przypominające zombie. Natura 10-letniej Melanie jest podobna, ale dzięki edukacji prowadzonej przez ocalałych ludzi dziewczynka zachowuje zdolność myślenia i odczuwania. Czy ostatecznie pomoże ludziom, czy zwyciężą jej instynkty? Film zawiera typowe dla tego gatunku sceny krwawej przemocy.