przejdz do multikina 
×

„Spadkobiercy”: Clooney po Oscara

dodano: Piątek (17.02.2012)

Film oparty na powieści Kaui Hart Hemmings zdobył pięć nominacji do Oscara, m.in. za najlepszy film, scenariusz, reżyserię i rolę męską dla George’a Clooney’a.

Kolejny udany film drogi w wykonaniu Alexandra Payne’a. W obsypanych nagrodami „Bezdrożach” z 2004 roku dwójka kumpli wybiera się w podróż - będącą przedłużonym wieczorem kawalerskim - z własnej woli. W „Spadkobiercach” główny bohater Matt King (George Clooney) zostaje do niej przymuszony. Przed faktem dokonanym stawia go żona Elizabeth (Patricia Hastie), która uległa wypadkowi na motorówce. W jego wyniku zapadła w śpiączkę. Lekarze są bezsilni. Odłączenie od aparatury podtrzymującej życie jest nieuniknione. Matt ma kilka dni, by powiadomić o tym osobiście wszystkich przyjaciół żony i przygotować na odejście matki dwie córki – 10-letnią Scottie (Amara Miller) i 17-letnią Alexandrę (Shailene Woodley). Problem jednak w tym, że Matt młodszą nie opiekował się prawie w ogóle, a ze starszą stracił kontakt. Ciosem w nadnercze jest jednak wiadomość o zdradzie żony.

Wspomniana podróż musi się odbyć przede wszystkim w głowie Matta, który do tej pory wiódł na Hawajach życie bezbarwne. Jest dobrze zarabiającym prawnikiem i zarządcą wartego miliony, ogromnego, dziewiczego terenu należacego do jego rodziny od ponad stulecia. Mimo to zamiast wydawać pięniądze, ciągle je oszczędzał. Wiecznie zapracowany nie miał czasu ani dla siebie, ani - tym bardziej - dla bliskich. Najwyraźniej nie okazywał też należycie uczuć żonie. Elizabeth postanowiła bowiem szukać szczęścia w ramionach innego mężczyzny. Gdyby nie jej wypadek, wniosłaby pozew o rozwód, a on dalej tkwiłby w marazmie. Tragedia zmusiła jednak Matta do działania.

Dzięki rozmowie z ojcem Elizabeth (Robert Forster), który nie ukrywa wobec niego żalu, ale przede wszystkim za sprawą wyprawy w towarzystwie córek na inną wyspę archipelagu w poszukiwaniu kochanka żony (Matthew Lillard), Matt spojrzy na siebie z dystansu. Zrozumie postępowanie Elizbeth i odnowi relacje z córkami. Happy endu nie będzie, ale przynajmniej zacznie się prawdziwe życie. Tę słodko-gorzką przemianę bohatera znakomicie oddał na ekranie George Clooney, który po raz trzeci walczyć będzie o Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Na jego nieszczęście, konkurencja jest w tym roku ogromna. Najpoważniejszymi konkurentami Clooney’a są Gary Oldman („Szpieg”) i Jean Dujardin („Artysta”).

„Spadkobiercy”, reż. Alexander Payne, wyst. George Clooney, Shailene Woodley, Amara Miller, Nick Krause, Beau Bridges, Robert Forster, Judy Greer, Matthew Lillard

Jerzy Wasowski

 • Spadkobiercy

  Spadkobiercy

  • 15+
  17.02.2012 / Komedia / Dramat / 115 min.

  Najnowszy film Alexandra Payne’a, reżysera nagrodzonych Oscarem „Bezdroży”, rozgrywa się na Hawajach i opowiada o losach pewnej rodziny. Matt King (George Clooney) ma żonę i dwie córki. Kiedy małżonka ma wypadek na...

 • Spadkobiercy cara

  Spadkobiercy cara

  / 90 min.

  Na syberyjskiej wsi mieszka rodzina – ojciec – leśniczy, matka – pielęgniarka, syn uczy się w liceum. Każdego lata jeżdżą do babci na Krym, ale wszystko psuje się przez problemy ojca w pracy. Zaczyna pić i wciąga w to swoją...

Dodaj swój komentarz:

Komentarze :

 • Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Rezerwuj miejsce lub

Odbierzesz bilet w kasie na 15 minut przed seansem.

Przepraszam, na wybrane wydarzenie rezerwacja nie jest dostępna.

Kup bilet

Otrzymasz bilet za chwilę w sms i e-mail.

Zapisz się już teraz na Newsletter i bądź na bieżąco!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingu bezpośredniego wykonywanego przy pomocy telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (e-mail, telefon) przez Multikino S.A.
Na podany adres została wysłana wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Podany adres e-mail istnieje już w naszej bazie.

Aplikuj
Tylko pliki pdf, doc, docx, rtf, odt
Tylko pliki pdf, doc, docx, rtf, odt
Pozostało 170 znaków