przejdz do multikina 
×

Wołyń

Wojenny/Historyczny / Od lat: 15 / 150 minut

 

Oceń film

8,25

Średnia ocena

531

Głosów

Wołyń

Wołyń

Premiera: 07.10.2016
Wiek: od lat 15
Czas trwania: 150 minut
Produkcja: Polska; 2016
Gatunek: Wojenny/Historyczny
Wersja: 2D/2D Strefa Platinum
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz:
Obsada: Michalina Łabacz - Zosia Głowacka
Arkadiusz Jakubik - Maciej Skiba
Jacek Braciak - Głowacki
Tomasz Sapryk - Izaak Menzl

zobacz całą obsadę

O filmie Wołyń

Wołyń to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Akcja filmu obejmuje okres 6 lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku. Oczami naszej bohaterki, Zosi Głowackiej (Michalina Łabacz), obserwujemy toczące się wypadki zapoczątkowane wybuchem II Wojny Światowej.

Gdy ją poznajemy, Zosia jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego gospodarza we wsi, Polaka Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Przez następny rok trwają polowania i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Dochodzi do zatargów, znikają ludzie. Do wsi docierają wieści o brutalnych i krwawych zdarzeniach na wschodzie Wołynia. W końcu, latem 1943 roku, wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady. Niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.

Recenzje użytkowników   |   18

+ Dodaj recenzję

10/10

każdy powinien to widzieć

Dodany przez jangra

Tak jak w tytule i więcej nic dodać, może to za krótko ale jesteśmy świeżo jesteśmy po obejrzeniu filmu i tylko tyle, albo aż tyle

10/10

Wołyń film który polecam z całego serca

Dodany przez Magda

Mocny film który pokazuje nienawiść ludzi do ludzi tylko z powodu ich pochodzenia i ich czyny gdy działają napędzani tą nienawiścią

10/10

mocny

Dodany przez dora

piekny film o miłości... smarzowski jak zwykle:-)

10/10

Mocny obraz czystki na Wołynie

Dodany przez piotr32123

Obraz bardzo mocny, odzwierciedlający ówczesną rzeczywistość. Dotychczas znałem te wydarzenia z opowieści babci - teraz wiem dokładnie co przeżywali. Oglądając ten film można znaleźć się w tamtej rzeczywistości i przeżyć to naprawdę. Przerażająca cisza i szloch w tle wychodzących po zakończeniu seansu mówiła sama za siebie. Naprawdę warto

10/10

Naprawdę warto obejrzeć

Dodany przez Nefi

Bardzo dobry brutalny a zarazem poruszający film dla dojrzałego widza.

10/10

Najlepszy film ostatnich lat

Dodany przez Michu

Moim skromnym zdaniem każdy polak powinien obejrzeć ten film bo co to z naród co swej historii nie zna. Musicie to obejrzeć

10/10

Najlepszy polski film ostatnich lat

Dodany przez Zibi

Polski "Idż i patrz".

10/10

warto obejrzec

Dodany przez Aga

cóz można dopisać przedmówczyni napisała wszystko.

10/10

Dzieło

Dodany przez widz

Widziałam ten film wczoraj. Wszyscy, i ja i pozostali widzowie, pod ogromnym wrażeniem. To wspaniały film, dzieło, trudno je porównać z jakimkolwiek innym polskim filmem. Naprawdę. Jest w nim doskonałe wyczucie wszystkiego od początku do końca. I aktorzy. Bez najmniejszego śladu maniery, autentyczni, przekonywujący całkowicie. Chwała reżyserowi za dzieło, za obiektywne, ale też odważne, takie wprost, ukazanie historii. Panie Wojciechu, jest pan filmowym geniuszem.

10/10

Poruszający

Dodany przez czarodziejka

Film bardzo poruszający, dający do myslenia...

10/10

Genialny

Dodany przez Hamilkar

Genialny! Śmiało można go postawić na piedestale obok Kanału czy Ziemi Obiecanej... Od baaardzo dawna w Polsce nie nakręcono lepszego filmu

9/10

Must see

Dodany przez must see

polecam film. same sceny rzezi są zrobione w sposób, który widz o przeciętnej wrażliwości jest w stanie znieść i nie stanowią dużej części filmu, ograniczają się głównie do jednej nocy, bo nie o to chodzi w tym filmie. Chodzi w nim głównie o pokazanie genezy tych wydarzeń, narastających emocji w tle historii zwykłej dziewczyny, która ma pecha żyć w tych czasach. Pokazuje też to, że dobrzy i źli ludzie byli po obu stronach, nie odbieram go jako anty ukraińskiego. Po obejrzeniu nie zmienił się mój stosunek do tego narodu. Na pewno warto zobaczyć!

10/10

Warto

Dodany przez Tomek

Genialny film... Polecam p.s. skąd Niemcy na Wołyniu w 1945 ? Raczej kończy się na 1943...

10/10

Arcydzieło

Dodany przez Zack

To zdecydowanie jeden z największych polskich filmów ostatnich dekad. Smarzowski doskonale oddaje realia epoki, a kilka scen przywołuje na myśl scenerię z poematów Mickiewicza i dzieł Sienkiewicza. Mistrzowskie kreacje aktorskie i niesamowity debiut Michaliny Łabacz przenoszą nas w czasie tak namacalnie, iż zapach Kresów, a potem świst siekier i cepów, pozostają z nami na długo po napisach końcowych. Dla widzów o mocnych nerwach.

10/10

Okrucieństwo poparte historią...

Dodany przez aga03103

Szok szok i jeszcze raz szok.........ale taka była rzeczywistość. Moja prababcia miałaby dużo do powiedzenia gdyby żyła...a była naocznym świadkiem takich mordów. Chyba żaden reżyser nie umiałby przelać tej historii na ekran tak jak zrobił to Smarzowski. Film rewelacja ale trzeba mieć silne nerwy......

9/10

Mało znane okrucieństwo

Dodany przez Edi

Po wczorajszym obejrzeniu filmu Wołyń wszyscy wychodzili w ciszy i skupieniu bez słowa. O zbrodniach Niemców wiadomo dużo a te wspólne życie wojenne polsko-rosyjskie są mało znane. Okrucieństwo pokazane bardzo wiarygodnie. Film doskonały ale całą noc bałam się oczy zmrużyc.......

9/10

Wołyń - krew zamordowanych woła

Dodany przez Basenji

Mus obejrzeć. Pewnie można by trochę zmienić by było bardziej faktograficznie, ale czy wytrzymałby to współczesny widz? Cisza w sali jak makiem zasiał, ludzie wychodząc cicho komentują. Zapewne wielu z nich sięgnie do źródeł, jak książka "Wołynianki" Piotra Jaźwińskiego. Tak czy inaczej, trzeba to obejrzeć.

10/10

Super

Dodany przez Darek

Kolejna rewelacyjna produkcja Wojtka Smarzowskiego. Film jest arcydziełem, z niezwykle mocnym przekazem. Tym którzy niewiele wiedza o historii Wołynia polecam wcześniej przeczytać jakies dobre opracowanie zeby lepiej zrozumieć przesłanie. Ogólnie dla mnie 11 gwiazdek na 10 możliwych. Polecam

Recenzja redakcji

Wołyń: Nienawiść nie ma ojczyzny

dodany przez: Radek Tomasik

Wściekłość. Poczucie winy. Pokora. „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego to emocjonalny rollercoaster. Choć może lepszym porównaniem byłaby podróż po kolejnych kręgach piekła.

Film otwiera doskonała sekwencja wiejskiego wesela. Zosia jest z wzajemnością zakochana w Ukraińcu – Petrze, zaś zaślubiny siostry (również z Ukraińcem) stają się sceną narodzin kolejnej miłości. Prawdziwa, zdawałoby się, sielanka. Ale Smarzowski nie ma złudzeń: pod powierzchnią zdarzeń bulgoczą uprzedzenia, mniej lub bardziej skrywana niechęć, zasłonięta woalką sąsiedzkiej kurtuazji nienawiść. Nigdy nie było sielankowo, powiada Smarzowski, zaś eskalacja konfliktu okazała się tylko kwestią czasu.


Pomogła wojna. Toast za Hitlera, mającego przywrócić Ukraińcom ojczyznę, wygląda w dzisiejszej optyce jak groteskowe kuriozum. Ale nietrudno zrozumieć Ukraińców. Czekają Niemców niczym Polacy Napoleona. Czują się, nie bez przyczyny, jak ludzie pośledniego sortu. Antypolskie nastroje podsycają nacjonaliści, sytuację cynicznie wykorzystują naziści i radzieckie wojsko, nie bez winy pozostają też polscy „panowie”, podkreślający na każdym kroku swą wyższość wobec „chama”.


Kluczowy jest w filmie fragment „korespondencyjnego” sporu, jaki toczy dwóch duchownych. Probanderowski kaznodzieja mówi, że jeziora i rzeki muszą spłynąć krwią Lachów, by Ukraina była czysta jak szklanka wody. W kontrze do niego przemawia doświadczony pop: zbyt mocno przywiązaliśmy się do naszych granic i terytoriów. Arbitralnie wyznaczony porządek powoduje, że w jego obronie zatracamy ludzkie cechy. Ale nie staliśmy się zwierzętami. Zwierzęta, jak mówi bohater grany przez Arkadiusza Jakubika, się nie znęcają.


Smarzowski stoi z kamerą w środku tego sporu. Wicher historii pogwizduje w lesie już podczas wesela. Potem zaczyna łamać kolejne kręgosłupy, aż w końcu przychodzi tornado, ludzki Armagedon: sąsiad zabija sąsiada, brat brata. Czy winni są Ukraińcy? Czy winni są Polacy? Winna jest  ludzka nienawiść, która – jak mówi reżyser – nie ma ojczyzny, munduru czy narodowości. Są do niej zdolni dokładnie wszyscy. Jej paliwem – krzywda i manipulacja. Silnikiem – honor i upokorzenie. Bronią to, co jest pod ręką. Pistolet, kosa i siekiera.


Ale czy jest jakiś hamulec? Jakiś zawór bezpieczeństwa? Smarzowski nie daje łatwych odpowiedzi. Jednak na plan pierwszy wysuwa się pamięć. Historia. Szacunek dla ofiar. Kultura. Miłość bliźniego.  Tolerancja – tak, właśnie ona, która dziś musi co rusz rozpaczliwie bronić się przed próbami kompromitacji.


Kresowianie umierali dwa razy – dowiadujemy się w sentencji otwierającej film. Raz przez śmierć fizyczną, drugi raz - przez przemilczenie. Milczeć nie wolno. Trzeba pamiętać. Nie wolno zapomnieć, do czego zdolni są zwykli ludzie. Sąsiedzi. Bracia.

Dziękujemy,

Twój głos został oddany.

Nie przegap premiery!

Zostaw swój email, a poinformujemy
Cię, kiedy film będzie grany w Multikinie.
Dodaj recenzję
popraw oznaczone pola

Dodaj swój komentarz do Wołyń:

Komentarze do Wołyń:

 • gościu 2016-12-09 08:12:23

  @sprawiedliwa Bardzo ciekawe konstrukcje językowe: "Polacy tez uczyniali"; "nie lubie takiego stronnictwa" - zdecydowanie polecam dodatkowe lekcje polskiego, bo na razie coś dziwnie przypomina on ukraiński.

 • Aga W 2016-11-25 21:10:20

  Hej. Moj tata pochodzi z Wolynia. Do dzisiaj nie opowiada co przezyl... Mowi tylko ze to bylo pieklo... i zaden film nie jest wstanie odzwierciedlic z jakim okrocienstwem byly mordowane bezbronne dzieci... Na film nie poszedl...

 • Tomek 2016-11-25 10:36:09

  @sdassf, dla ciebie polecam "szybcy i wściekli" bo to zapewne twój poziom intelektualny. Film bardzo dobry, dla osób znających temat. Obecnie czytam książkę Pana Srokowskiego "Nienawiść" - film w porównaniu z książką to wersja light.

 • sdassf 2016-11-21 16:53:34

  byłem i jak dla mnie słabizna.. mogli to pokazać w 1.20h .. nie polecam.

 • widz 2016-11-18 16:22:05

  Arcydzieło Smarzowskiego. Czekamy na film o zbrodniach żydowskich na Polakach. To ostatnie tabu.

 • Aga 2016-11-11 23:33:50

  @sprawiedliwa, wyssany z palca? Chyba oglądałysmy różne filmy. Wejdź sobie na choćby Wikipedie i poczytaj +była scena pokazująca "zemstę" Polaków- reżyser ich historycznie nie wybielił.

 • Sprawiedliwa 2016-11-11 18:32:58

  Moim skromnym zdaniem, film jest wyssany z palca. Ukraincy to zli, a Polacy to aniolki, tylko skrzydelek brakuje. Nie lubie takiego stronnictwa, mimo ze jestem Polka i nie mam w rodzinie zadnego Ukrainca. Uwazam, ze kazdy ma cos za uszami, nie tylko Ukraina, Polacy tez uczyniali takie bestialstwa ze hej.

 • Ania 2016-11-11 08:15:27

  Najgorsze jest to, że ukraińcy ścigani tu przez nasz rząd, odbierają pracę i studiują za darmo, a dla Polaków nic,

 • alien 2016-11-10 18:39:48

  Jednak film to potęga. Temat nie mógł się przebić choć od 20 lat jest coraz więcej książek.Widać, że ludzie nie czytają.Pokłosie mogło być pierwszym filmem o Wołyniu ale Żydzi ważniejsi, a i sen o Oscarze wybujały.

 • Konrad 2016-11-08 21:07:14

  Świetny film, chwała Smarzowskiemu i producentom za odwagę na poruszenie tego tematu, który do tej pory był tematem tabu. Otworzył on oczy dla dużej części społeczeństwa miłującej do tej pory Ukraińców. Szkoda, że rząd w Polsce tego nie widzi lub nie chce widzieć. W sumie to rząd i politycy popierają i wspierają nacjonalizm i faszyzm, co jest prawnie zakazane w Polsce.

 • Koneser 2016-11-07 12:53:49

  Właśnie oglądam ten film i nie jest to kino wysokich lotów, wręcz przeciwnie. Zbyt dużo scen seksu przez co film gubi wartości merytoryczne i moralne. Odnoszę wrażenie że polscy reżyserzy nie potrafią zrobić dobrego i przyjemnego filmu bez scen seksu, zresztą z takimi scenami też nie. Ogólnie film 2/10 książka lepsza.

 • angel700 2016-11-07 10:00:20

  Film bardzo poruszający, moim zdaniem każdy powinien go zobaczyć. Niezależnie od narodowości czy opinii na temat tych zdarzeń. Obrazy pokazywane w tym filmie powinny być przestrogą dla wszystkich, którzy sieją nienawiść dążąc do kolejnych wojen. Człowiek, niezależnie od narodowości czy wiary, jest w stanie "rozszarpać" drugiego w imię nienawiści i zemsty.

 • lelu 2016-11-06 12:55:04

  mordowali Rosjan. Żydów, Polaków i Ormian. Ukraina miała być jak III Rzesza. Czysta etnicznie. Drogi koleho, patrząc na to co się u was dzieje nie dziwne że nie lubimy Ukraińców. Wasz rząd pluje w twarz Polakom. W hymnie macie :wstawajcie Kozacy od Sanu po Don, na pomnikach banderę. SS Galicjen to bohaterowie. Ideologicznie wasze państwo jest skierowane przeciw Polsce i Polakom.

 • To było ludobójstwo 2016-11-05 16:42:49

  Dopóki na Ukrainie będzie oficjalnie propagowany przez pomajdanowe władze banderyzm, a najwięksi zwyrodnialcy z UPA będą czczeni w glorii bohaterów narodowych DOPÓTY nie będzie ŻADNEGO prawdziwego pojednania między Polakami a Ukraińcami. Mało tego znowu nienawiść rozleje się między nami. Tylko PRAWDA może ocalić Ukrainę od zagłady

 • PolkaP 2016-11-04 21:52:15

  Różnica jest taka, że Niemcy/Hitler mordowali różne narody, a ukraińcy/banderowcy tylko Polaków. Widzicie różnicę ?

 • Helga 2016-11-04 20:25:37

  o tak,można jeszcze porównać sposoby! Morderstwo ono i jest morderstwo. a debilny rząd i nacjonalisty to nie jest wszystcy Ukraincy i różnych glupców wystarcza we wszystkich krajach.

 • Baltic 2016-11-04 18:23:30

  Niemcy nie mordowali w taki sposób, nie gloryfikują himmlera, hitlera etc., nie stawiają im pomników, a ukraiński parlament uznał UPA za bohaterów i zrobił to w dniu wizyty Komorowskiego. Żenujące. Nawet nie ma zgody Ukrainy na puszczenie tego filmu u nich. Żenujące. Przebaczenie i pojednanie tak, ale tylko na prawdzie i w żalu za tak bestialsko pomordowanych niewinnych ludzi.

 • Helga 2016-11-04 15:45:26

  Czytam i tak to dla mnie jest zaskakująco. Nie możecie wybaczyć narod Ukrainy, ale wspolczesni ludzi nie mają nic wspólnego z tymi mordercami i proszę uwierzyć że i gloryfikacja Bandery w ogóle sie nie podoba normalnym Ukraincam. Ukraincy nie są przyjaczólami Polski bo byla Wolyń ale Niemcy - są, сhoć mieli Hitlera i zamordowali miliony Polaków. I jaka jest różnica?

 • lelu 2016-11-02 22:47:21

  @paula a filmy o holokauście mogą co roku powstawać? Kłamliwa Ida?

 • Piotr 2016-11-02 10:31:50

  Nie chciałem tu się wypowiadać, ale stało się coś, o co chyba chodziło reżyserowi. Moja żona jest Ukrainką i nie chciała iść na ten film, ale nalegałem. Film cały przepłakała. Długo potem rozmawialiśmy. Reżyserowi chyba właśnie o to chodziło: żeby film stał się początkiem dialogu między narodami, a nie początkiem "nowego rozdziału nienawiści".

Warto kupić bilet on-line

 • W 5 minut.
  Na pewno nie dłużej.
 • Bez kolejki.
  Wiemy, że jej nie lubisz.
 • Odbierzesz w e-mailu
  lub przez SMS, jak wolisz.
 • Ze zniżką na zestaw
  w barze kinowym.

Masz pytania?

Zajrzyj do naszego działu Pomocy i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Polecamy

Najbardziej oczekiwane
 • Premiery
 • Najlepiej oceniane
 • Najbardziej oczekiwane
Zwiastuny
Rezerwuj miejsce lub

Odbierzesz bilet w kasie na 15 minut przed seansem.

Przepraszam, na wybrane wydarzenie rezerwacja nie jest dostępna.

Kup bilet

Otrzymasz bilet za chwilę w sms i e-mail.

Zapisz się już teraz na Newsletter i bądź na bieżąco!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingu bezpośredniego wykonywanego przy pomocy telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (e-mail, telefon) przez Multikino S.A.
Na podany adres została wysłana wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Podany adres e-mail istnieje już w naszej bazie.

Aplikuj
Tylko pliki pdf, doc, docx, rtf, odt
Tylko pliki pdf, doc, docx, rtf, odt
Pozostało 170 znaków