przejdz do multikina 
×

Powidoki

Dramat/Biograficzny / Od lat: 13 / 100 minut

 

Oceń film

7,30

Średnia ocena

46

Głosów

Powidoki

Powidoki

Premiera: 13.01.2017
Wiek: od lat 13
Czas trwania: 100 minut
Produkcja: Polska; 2016
Gatunek: Dramat/Biograficzny
Wersja: 2D/2D Strefa Platinum
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz:
Zdjęcia: Paweł Edelman
Obsada: Bogusław Linda - Władysław Strzemiński
Zofia Wichłacz - Hania
Bronisława Zamachowska - Nika Strzemińska
Krzysztof Pieczynski - Julian Przyboś
Szymon Bobrowski - Włodzimierz Sokorski
Mariusz Bonaszewski - Madejski
Aleksander Fabisiak - Rajner
Irena Melcer - Jadzia
Paulina Gałązka - Wasińska

zobacz całą obsadę

O filmie Powidoki

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.


Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.


 Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami,  świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

Recenzje użytkowników   |   0

+ Dodaj recenzję
Nie ma jeszcze żadnych recenzji. Bądź pierwszy i dodaj swoją opinię o tym filmie

Recenzja redakcji

Powidoki: Nie wszystko na sprzedaż

dodany przez: Radek Tomasik

Żegnaliśmy ubiegły rok bez sentymentów. Inaczej niż tych, którzy w tym czasie odeszli. Byli wśród nich artyści, których twórcze pożegnania zostaną z nami na zawsze.

Przemijanie, śmierć, zagłada świata – to motywy pojawiające się w ostatnich albumach Davida Bowiego i Leonarda Cohena. Czy Wajda pozostawia nas w podobnym nastroju?


W „Powidokach” obserwujemy ostatni okres życia Władysława Strzemińskiego, awangardowego artysty i profesora  Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdy szanowany artysta, otoczony wianuszkiem studentów, pracuje nad książką „Teoria widzenia”. Jest to dla niego czas tworzenia obrazów opartych na teorii „powidoków”, czyli wrażeń jakie powstają, gdy przeniesiemy wzrok ze słońca na obiekt. Dla wyzwolonego państwa to okres umacniania się władzy socjalistycznej a wraz z nią aparatu administracji wdrażającej jak najgorliwiej idee realnego socjalizmu w sztuce. Początkowo nikt nie podejrzewa, że pozycja autorytetu tak ważnego dla polskiej kultury mogłaby być w jakikolwiek sposób kwestionowana. Wszystko jednak zmierza do nieuchronnego starcia jednostki z systemem, którego efekt może być tyko jeden.


Wajda bacznie, z punktu widzenia doświadczonego obserwatora rzeczywistości, przygląda się rozmaitym postawom w czasach, które w momencie pracy nad scenariuszem musiały wydawać się bardzo odległe. Mamy tu więc zarówno gorliwych neofitów, jak i cynicznych kunktatorów. Mamy naiwnych młodzieniaszków, jak i bojaźliwych i świadomych konsekwencji oportunistów. Mamy buntowników i zwykłe szuje, karmiące się ludzkim nieszczęściem. Główny bohater nie przyjmuje żadnej z tych postaw. Jego wyartykułowanym w filmie credo jest osobność, brak przynależności, sprzeciw wobec mimowolnego nawet przylgnięcia do jakiekolwiek nomenklatury. Tak Strzemiński wyobraża sobie zarówno artystyczną wolność, jak i istotę człowieczeństwa. – Po czyjej jest pan stronie? – pyta go państwowy aparatczyk. – Po swojej własnej – odpowiada malarz. To oczywiście komfort, na który władza nie może pozwolić. Stawką dla bohatera jest reputacja, pieniądze, godne życie i to, co najważniejsze – możliwość pracy, twórczego wyrażania siebie.


Wajda, nie oglądając się na głosy hejterów i trolli, którzy zżymać się będą na padające w filmie wielkie słowa, odważnie i bez ogródek wykłada artystyczne credo Strzemińskiego, nobilitując go do statusu archetypu artysty. Od czasu do czasu puści oko: Strzemiński buntuje się przeciwko dogmatom socrealizmu, ale bez obiekcji incognito wykorzystuje swój talent do projektowania szyldów z podobizną Bieruta.


Nie byłoby tego filmu bez Lindy, grającego w sposób zniuansowany na rozmaitych strunach emocji. Naturalna hardość największego twardziela w polskim kinie nadaje twarzy Strzemińskiego stanowczości. Z drugiej strony, im większy kontrast znajomej twarzy z grymasami, których nigdy na niej nie widzieliśmy, tym większym ciężarem zgniata nas ta historia. Historia mówiąca o powinnościach, którym łatwo zadośćuczynić w czasach spokojnych, a które stają się sprawą ostateczną w czasach ciężkich.


Za wierność własnym przekonaniom nie ma doczesnej nagrody. Jednak taka postawa to jedyny patriotyzm, jaki można zaakceptować: może być budulcem zbiorowej świadomości, na której inni młodsi ludzie z żelaza, ludzie z marmuru i ludzie z nadziei będą wznosić filary prawdziwej demokratycznej wspólnoty. Tym pożegnał się z nami Wajda i trudno wyobrazić sobie w jego przypadku bardziej adekwatne „do widzenia, do jutra”.

Dziękujemy,

Twój głos został oddany.

Podziel się na Fejsie!

Podziel się swoim głosem ze
znajomymi na Facebooku.
Dodaj recenzję
popraw oznaczone pola

Dodaj swój komentarz do Powidoki:

Komentarze do Powidoki:

 • MARGO 2017-01-20 09:34:15

  Obejrzałam ten film wczoraj.To uniwersalne memento Andrzeja Wajdy dla nas wszystkich - zwykłych ludzi i rządzących. To przesłanie mówiące, że najważniejszą wartością moralną jest bezkompromisowość w obronie własnych zasad. cdn.

 • maga 2017-01-19 19:59:30

  Mam 19 lat, film bardzo wciągający,ani trochę się nie nudziła, wyjście do kina udane, ale najważniejsze po ostatniej scenie, czyli końcu filmu cisza... Nikt się nie ruszał nic nie mówił, czyli dał do myślenia...

 • Aaaaaa 2017-01-18 23:11:41

  Film nie powala ale pod wieloma względami wart jest zobaczenia

 • anulka 2017-01-18 19:16:11

  Refleksja... smutne to nasze życie Człowieka. Gdy nie możemy czuć jak chcemy, mysleć jak chcemy i robić czego chcemy...

 • kaczka 2017-01-18 16:40:23

  Myślę ze się wybiorę a szczególnie dlatego że gra Linda.

 • Peter 2017-01-18 13:52:22

  i nie musimy byc kolegami ....ale musze uszanowac te zdanie ,skoro tak nalegasz :-)

 • Peter 2017-01-18 11:52:19

  Co ty nie powiesz panie Karol ...mam prawo wyrazac opinie swoja ....wiec czep sie tramwaju

 • Karol 2017-01-18 11:16:55

  Peter...Łakniesz kultury w kinie a sam jej nie posiadasz. Kulturalni i inteligentni ludzie nie obrażają innych za odmienność gustu. I nie jesteśmy kolegami.....

 • Tomecek 2017-01-18 04:26:21

  Widziałem ten film na Enemefie. Film zmuszający do myślenia, smutny, można powiedzieć, że depresyjny. Przyznam, że to jeden z lepszych polskich filmów jakie oglądałem. Gorąco polecam ludziom, którzy lubią takie klimaty.

 • Peter 2017-01-17 14:51:05

  Mnie sie bardzo film podobał ,a ta scena z manekinami i przewracającym sie Strzemińskim zapadła mi w pamięć ....panie Andrzeju dziękuje za ten film ..

 • Musta 2017-01-17 13:23:46

  Film refelksyjny, ale nie ciężki. Każdy powinien go obejrzeć. Czas jeszcze nigdy nie upłynął mi tak szybko na oglądaniu.

 • Musta 2017-01-17 12:15:47

  Piękny, pouczający, dodający kolejne fakty do wciąż kreującego się światopoglądu człowieka film. Świetne kreacje bohaterów, mistrzowskie sceny i zapadające w pamięć ujęcia. Moment, w którym Linda/Strzemiński leży nieporadny i wyczerpany wśród manekinów skłania do rozmyśleń.

 • Julia 2017-01-16 18:53:45

  Ostatni film Wajdy, koniecznie trzeba zobaczyć. Wciągający, oryginalny na tle wszechobecnej komercji w kinie. No i Bogusław Linda!!! Świetny.. Bardzo lubię tego aktora, stanowczo za mało go w filmach:(((

 • Peter 2017-01-16 18:18:44

  Do Karol :drogi kolego mam gdzieś jego zdanie ,skoro mu sie nie podoba to niech obejrzy dobranocke i pójdzie spać.....Dla mnie bardzo dobry film ,niedawno wróciłem z seansu ...a kolegi Mikiego wcale nie musisz bronić....skoro ten Pan nie wie co to powidok ....w necie niech sobie przeczyta i nie udaje sieroty!.

 • Karol 2017-01-16 14:45:47

  Do Petera: To jest miejsce na wyrażanie swojego zdania o filmie i Miki to zrobił pisząc "moim zdaniem...". Nie musisz się z nim zgadzać ale powinieneś uszanować to iż ma odmienne. "Powidoki" dobrze oddają realizm komunizmu, jest dbałość o detale scenografii lecz historia sama w sobie...aby nie spojlerować napiszę, ze pozostawia niedosyt.

 • Miki 2017-01-16 11:55:48

  Moim zdaniem ten film jest nudny, powidok powidoków. Ktoś kto nie wie o co chodzi i tak niczego ciekawego się nie dowie. Jedyne co to można przypomnieć sobie jak wyglądała komuna i tyle. Film nic nie wnosi do kinematografii, a szkoda. Jestem zawiedziony.

 • JanPan 2017-01-15 07:34:20

  Wart obejrzenia. To dobrze i z rozsądkiem zrealizowane dzieło o tym czym był komunizm w sztuce i kulturze. Bardzo dobry film i wysoka sztuka aktorska a reżyseria....czuć rękę mistrza Wajdy w każdym calu. Proszę jednak nie pisać, że jakiekolwiek dzieło Wajdy dorównuje "Ziemii Obiecanej".

 • Andrzej 2017-01-13 21:30:18

  Super film! Najepszy film Wajdy jak dla mnie. Brawa dla Lindy!! Swietny młodzi aktorzy. Będzie o nich głośno!

 • Lechoo 2017-01-13 19:38:21

  Polecam pokoleniu 50 lat plus. Mularczyk, Wajda i Linda... nie może być lepiej :)

 • anootka 2017-01-11 22:59:02

  Dobry.świetny casting.scenografia ...no i Bogusław jak zwykle w swoim stylu/charakter nie do zdarcia

Warto kupić bilet on-line

 • W 5 minut.
  Na pewno nie dłużej.
 • Bez kolejki.
  Wiemy, że jej nie lubisz.
 • Odbierzesz w e-mailu
  lub przez SMS, jak wolisz.
 • Ze zniżką na zestaw
  w barze kinowym.

Masz pytania?

Zajrzyj do naszego działu Pomocy i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Polecamy

Najbardziej oczekiwane
 • Premiery
 • Najlepiej oceniane
 • Najbardziej oczekiwane
Zwiastuny
Rezerwuj miejsce lub

Odbierzesz bilet w kasie na 15 minut przed seansem.

Przepraszam, na wybrane wydarzenie rezerwacja nie jest dostępna.

Kup bilet

Otrzymasz bilet za chwilę w sms i e-mail.

Zapisz się już teraz na Newsletter i bądź na bieżąco!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingu bezpośredniego wykonywanego przy pomocy telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (e-mail, telefon) przez Multikino S.A.
Na podany adres została wysłana wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Podany adres e-mail istnieje już w naszej bazie.

Aplikuj
Tylko pliki pdf, doc, docx, rtf, odt
Tylko pliki pdf, doc, docx, rtf, odt
Pozostało 170 znaków