przejdz do multikina 
×

Powidoki

Dramat/Biograficzny / Od lat: 13 / 100 minut

 

Oceń film

7,14

Średnia ocena

85

Głosów

Powidoki

Powidoki

Premiera: 13.01.2017
Wiek: od lat 13
Czas trwania: 100 minut
Produkcja: Polska; 2016
Gatunek: Dramat/Biograficzny
Wersja: 2D/2D Strefa Platinum
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz:
Zdjęcia: Paweł Edelman
Obsada: Bogusław Linda - Władysław Strzemiński
Zofia Wichłacz - Hania
Bronisława Zamachowska - Nika Strzemińska
Krzysztof Pieczynski - Julian Przyboś
Szymon Bobrowski - Włodzimierz Sokorski
Mariusz Bonaszewski - Madejski
Aleksander Fabisiak - Rajner
Irena Melcer - Jadzia
Paulina Gałązka - Wasińska

zobacz całą obsadę

O filmie Powidoki

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.


Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.


 Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami,  świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

Recenzje użytkowników   |   0

+ Dodaj recenzję
Nie ma jeszcze żadnych recenzji. Bądź pierwszy i dodaj swoją opinię o tym filmie

Recenzja redakcji

Powidoki: Nie wszystko na sprzedaż

dodany przez: Radek Tomasik

Żegnaliśmy ubiegły rok bez sentymentów. Inaczej niż tych, którzy w tym czasie odeszli. Byli wśród nich artyści, których twórcze pożegnania zostaną z nami na zawsze.

Przemijanie, śmierć, zagłada świata – to motywy pojawiające się w ostatnich albumach Davida Bowiego i Leonarda Cohena. Czy Wajda pozostawia nas w podobnym nastroju?


W „Powidokach” obserwujemy ostatni okres życia Władysława Strzemińskiego, awangardowego artysty i profesora  Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdy szanowany artysta, otoczony wianuszkiem studentów, pracuje nad książką „Teoria widzenia”. Jest to dla niego czas tworzenia obrazów opartych na teorii „powidoków”, czyli wrażeń jakie powstają, gdy przeniesiemy wzrok ze słońca na obiekt. Dla wyzwolonego państwa to okres umacniania się władzy socjalistycznej a wraz z nią aparatu administracji wdrażającej jak najgorliwiej idee realnego socjalizmu w sztuce. Początkowo nikt nie podejrzewa, że pozycja autorytetu tak ważnego dla polskiej kultury mogłaby być w jakikolwiek sposób kwestionowana. Wszystko jednak zmierza do nieuchronnego starcia jednostki z systemem, którego efekt może być tyko jeden.


Wajda bacznie, z punktu widzenia doświadczonego obserwatora rzeczywistości, przygląda się rozmaitym postawom w czasach, które w momencie pracy nad scenariuszem musiały wydawać się bardzo odległe. Mamy tu więc zarówno gorliwych neofitów, jak i cynicznych kunktatorów. Mamy naiwnych młodzieniaszków, jak i bojaźliwych i świadomych konsekwencji oportunistów. Mamy buntowników i zwykłe szuje, karmiące się ludzkim nieszczęściem. Główny bohater nie przyjmuje żadnej z tych postaw. Jego wyartykułowanym w filmie credo jest osobność, brak przynależności, sprzeciw wobec mimowolnego nawet przylgnięcia do jakiekolwiek nomenklatury. Tak Strzemiński wyobraża sobie zarówno artystyczną wolność, jak i istotę człowieczeństwa. – Po czyjej jest pan stronie? – pyta go państwowy aparatczyk. – Po swojej własnej – odpowiada malarz. To oczywiście komfort, na który władza nie może pozwolić. Stawką dla bohatera jest reputacja, pieniądze, godne życie i to, co najważniejsze – możliwość pracy, twórczego wyrażania siebie.


Wajda, nie oglądając się na głosy hejterów i trolli, którzy zżymać się będą na padające w filmie wielkie słowa, odważnie i bez ogródek wykłada artystyczne credo Strzemińskiego, nobilitując go do statusu archetypu artysty. Od czasu do czasu puści oko: Strzemiński buntuje się przeciwko dogmatom socrealizmu, ale bez obiekcji incognito wykorzystuje swój talent do projektowania szyldów z podobizną Bieruta.


Nie byłoby tego filmu bez Lindy, grającego w sposób zniuansowany na rozmaitych strunach emocji. Naturalna hardość największego twardziela w polskim kinie nadaje twarzy Strzemińskiego stanowczości. Z drugiej strony, im większy kontrast znajomej twarzy z grymasami, których nigdy na niej nie widzieliśmy, tym większym ciężarem zgniata nas ta historia. Historia mówiąca o powinnościach, którym łatwo zadośćuczynić w czasach spokojnych, a które stają się sprawą ostateczną w czasach ciężkich.


Za wierność własnym przekonaniom nie ma doczesnej nagrody. Jednak taka postawa to jedyny patriotyzm, jaki można zaakceptować: może być budulcem zbiorowej świadomości, na której inni młodsi ludzie z żelaza, ludzie z marmuru i ludzie z nadziei będą wznosić filary prawdziwej demokratycznej wspólnoty. Tym pożegnał się z nami Wajda i trudno wyobrazić sobie w jego przypadku bardziej adekwatne „do widzenia, do jutra”.

Dziękujemy,

Twój głos został oddany.

Podziel się na Fejsie!

Podziel się swoim głosem ze
znajomymi na Facebooku.
Dodaj recenzję
popraw oznaczone pola

Dodaj swój komentarz do Powidoki:

Komentarze do Powidoki:

 • Peter 2017-02-23 13:57:44

  Do ola88 :no to niestety nie wiem i przepraszam za mój bład :-) ,pozdrawiam i miłego dnia życzę

 • ola88 2017-02-23 10:56:13

  Do Peter: zupełnie nie o to mi chodziło. Córkę wpuszczą na pewno skoro na Greya (który jest od 15 lat) wpuszczają 12-13 latki. Miałam na myśli to czy jednak nie za poważny dla nastolatki. Proszę o poważne opinie. Pozdrawiam.

 • Peter 2017-02-22 15:34:25

  Do ola88: To musisz sie spytać jak będziesz kupować bilet :-)

 • ola88 2017-02-16 10:55:04

  Proszę o opinie czy mogę iść na ten film z 13-latką? Niby jest od 13 lat ale wolę się upewnić. Z góry dziękuję :)

 • Artur 2017-02-14 20:47:44

  Czy ten film leci jeszcze w gdańskich kinach? Bo ja się patrzę na repertuar, a tam nic nie pisze, żeby ten film leciał. Proszę o szybką odpowiedz! Bardzo mi zależy na tym filmie, by pójść do kina.

 • Ewa 2017-02-01 18:15:09

  Doskonały film mimo szarości i biedy piękny malarsko o niezlomnosci człowieka i okrucienstwie władzy totalitarnejZasluzyl na Oskara nie w jednej kategori.

 • Peter 2017-01-31 17:45:41

  Do Agaty :Dla mnie obydwie zagrały dobrze ,ale szanuje Twoje zdanie :-)

 • agata 2017-01-31 13:28:11

  Obowiązkowa pozycja w obecnych czasach,.Spójny. Dobrze sie ogląda, dobrze budowana atmosfera, coraz bardziej angażuje widza. Pierwsze sceny ze studentami nienaturalne. Nie podobała mi się gra Zofii Wichłacz - nietrafiony dobór aktorki. Bronka Zamachowska bardzo mi się podobała. Niektóre ujecia piękne: szpital, z sankami, ostatnia scena wybitna! Muzyka dobrana znakomicie.

 • Peter 2017-01-27 16:46:43

  Do Lucy :i taki komentarz mi sie podoba :-)

 • Lucy 2017-01-27 15:14:26

  Polecam, szczegolnie mlodym ludziom, bo film znakomicie obrazuje jak władza może wpływać na los czlowieka,zniszczyć ludzi wartościowych gdy przy sterze byli komunisci.

 • Wiktoria 2017-01-26 21:14:51

  Fantastyczny! Nie tak jak "Katyń", ale nieprawdopodobnie opisuje socjalistyczną rzeczywistość, o co w zasadzie chodziło Wajdzie. Dziękuję Panie Andrzeju, w imieniu pokolenia wchodzącego w dorosłość.

 • Peter 2017-01-24 23:18:24

  Więc powodzenia kinomanko :-)

 • kinomanka 2017-01-24 23:11:38

  Dodam komentarz jutro idę na ten film lubię polskie kino

 • Peter 2017-01-24 11:26:08

  ja doceniam ten film :-)

 • Luna 2017-01-24 09:50:42

  jolka nie zna się na filmach. I to jest pewne, że człowiek o szerokich horyzontach myślowych doceni twórców i aktorów tego filmu

 • Peter 2017-01-23 16:19:11

  Do jolka :nie znasz sie na filmach!

 • jolka 2017-01-23 14:36:47

  nudu na pudy

 • MARGO 2017-01-20 09:34:15

  Obejrzałam ten film wczoraj.To uniwersalne memento Andrzeja Wajdy dla nas wszystkich - zwykłych ludzi i rządzących. To przesłanie mówiące, że najważniejszą wartością moralną jest bezkompromisowość w obronie własnych zasad. cdn.

 • maga 2017-01-19 19:59:30

  Mam 19 lat, film bardzo wciągający,ani trochę się nie nudziła, wyjście do kina udane, ale najważniejsze po ostatniej scenie, czyli końcu filmu cisza... Nikt się nie ruszał nic nie mówił, czyli dał do myślenia...

 • Aaaaaa 2017-01-18 23:11:41

  Film nie powala ale pod wieloma względami wart jest zobaczenia

Warto kupić bilet on-line

 • W 5 minut.
  Na pewno nie dłużej.
 • Bez kolejki.
  Wiemy, że jej nie lubisz.
 • Odbierzesz w e-mailu
  lub przez SMS, jak wolisz.
 • Ze zniżką na zestaw
  w barze kinowym.

Masz pytania?

Zajrzyj do naszego działu Pomocy i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Polecamy

Najbardziej oczekiwane
 • Premiery
 • Najlepiej oceniane
 • Najbardziej oczekiwane
Zwiastuny
Rezerwuj miejsce lub

Odbierzesz bilet w kasie na 15 minut przed seansem.

Przepraszam, na wybrane wydarzenie rezerwacja nie jest dostępna.

Kup bilet

Otrzymasz bilet za chwilę w sms i e-mail.

Zapisz się już teraz na Newsletter i bądź na bieżąco!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingu bezpośredniego wykonywanego przy pomocy telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (e-mail, telefon) przez Multikino S.A.
Na podany adres została wysłana wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym.
Podany adres e-mail istnieje już w naszej bazie.

Aplikuj
Tylko pliki pdf, doc, docx, rtf, odt
Tylko pliki pdf, doc, docx, rtf, odt
Pozostało 170 znaków