Newsy

„Orzeł. Ostatni patrol” – niezwykła historia zaginionego okrętu podwodnego

Fascynująca historia zaginionego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” już od dawna zasługiwała na dedykowany jej film. Ta supernowoczesna, mierząca aż 84 metry długości jednostka polskiej marynarki wojennej w 1940 r. wypłynęła na swój ostatni patrol po Morzu Północnym. Przepadła podczas niego bez śladu. Nigdy nie odnaleziono wraku „Orła” i nie udało się ustalić jednoznacznie, co się z nim stało…

Tajemnica „Orła” do dzisiaj fascynuje miłośników historii. Reżyser Jacek Bławut nakręcił film, w którym rekonstruuje przebieg ostatniego patrolu słynnego okrętu, opierając się na badaniach specjalistów i najbardziej prawdopodobnej wersji wydarzeń. „Orzeł. Ostatni patrol” zachwyca realizmem odtworzenia dźwięku, jaki słychać głęboko pod wodą (za co otrzymał nagrodę na Festiwalu w Gdyni). o udziału w produkcji zaangażowano również najzdolniejszych polskich aktorów młodego i średniego pokolenia: Mateusza Kościukiewicza, Adama Woronowicza, Antoniego Pawlickiego, Tomasza Ziętka, Tomasza Schuchardta, Rafała Zawieruchę… To wartościowa propozycja na wyjście do kina z uczniami szkół ponadpodstawowych.

Obejrzyj zwiastun filmu „Orzeł. Ostatni patrol”:

Pobierz scenariusze lekcji od dystrybutora filmu „Orzeł. Ostatni patrol [PDF]

Walory edukacyjne filmu „Orzeł. Ostatni patrol”:

  • „To jeden z najlepszych filmów o patriotyzmie” – powiedział o „Orle...” Janusz Zaorski, uznany reżyser. Trudno się z nim nie zgodzić: film Bławuta portretuje bohaterstwo, odwagę i poświęcenie młodej załogi okrętu, ani razu nie popadając przy tym w kicz i unikając patetycznych scen. Pokazuje młodym odbiorcom, że miłość do ojczyzny to przede wszystkim czyny, a nie wielkie słowa.
  • Militaria i marynarka wojenna. „Orzeł…” może posłużyć jako dobre wprowadzenie młodych odbiorców do tych zagadnień. Przywiązanie wagi do technicznych szczegółów rozbudza zainteresowanie inżynierią, tym, „jak to jest zrobione”. Dzięki dużemu realizmowi „Orzeł…” pozwala poczuć się tak, jakbyśmy razem z aktorami znajdowali się głęboko pod powierzchnią morza, w ciasnej przestrzeni okrętu podwodnego.
  • II wojna światowa. Film pokazuje mniej znaną stronę największego światowego konfliktu: to, jak wyglądała ona na morzach. To także kolejny przykład tego, jak wiele Brytyjczycy zawdzięczają polskim żołnierzom, którzy wspierali ich po upadku swojego państwa.
  • Prawa fizyki pod wodą. Ważną rolę w filmie odgrywają wrażenia i odczucia: jak słyszy się dźwięki na takiej głębokości? Z jakimi problemami zmaga się załoga okrętów podwodnych?
  • Sytuacje krytyczne i radzenie sobie ze stresem. Zamknięcie w klaustrofobicznej przestrzeni, bliskość wroga, nieprzyjazne środowisko, oddalenie od rodziny i bliskich, złe wiadomości z ogarniętej wojną ojczyzny – jak załoga „Orła” radziła sobie z tym wszystkim?

Zapraszamy do Multikina na film „Orzeł. Ostatni patrol” już od 7 października!

W celu zamówienia seansu dla grupy szkolnej skontaktuj się ze specjalistą ds. kluczowych klientów w Twoim Multikinie – wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ.

Orzeł. Ostatni patrol

Orzeł. Ostatni patrol

Dramat Wojenny Sensacyjny Od lat: 13 105 min

Więcej o filmie