Newsy

Ojczyzna w moim sercu

„Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” w kontekście współczesnego patriotyzmu

Jak rozmawiać z młodzieżą o miłości do ojczyzny? Jak rozumieć logikę wszelkich konfliktów zbrojnych? Jaki jest sens żałoby i jak radzić sobie ze stratą?

Listopad jest w polskiej tradycji miesiącem, w którym szczególnie często wracamy do tych tematów. Czy można na nie rozmawiać przy okazji premiery hollywoodzkiego blockbustera i adaptacji serii popularnych komiksów?

Przekonujemy, że tak!

Tożsamość narodowa, miłość do ojczyzny, patriotyzm lokalny to pojęcia wpisane w program nauczania. Niemal w każdej szkole w listopadzie odbywają się uroczyste apele, a lekcje historii czy języka polskiego zdominowane są przez treści nawiązujące do martyrologii, hołdu dla zasłużonych, wojennych wspomnień. Pewnie nieraz jako nauczyciel głowisz się, jak przy pomocy tak odległych z perspektywy Twoich wychowanków tematów, wskrzesić iskrę zainteresowania i emocji we współczesnej młodzieży. A gdyby tak wkraść się do świata uczniów… kinowymi drzwiami? A jeśli możemy poprzez historię mitycznej Wakandy edukować skuteczniej i pomóc młodym ludziom zrozumieć, czym jest miłość do własnej ojczyzny? Wierzymy, że to możliwe, a co więcej – przyjemne!

Co zyskasz zabierając uczniów na „Czarną Panterę: Wakanda w moim sercu”?

- Po pierwsze: trzymający w napięciu, wzruszający i widowiskowy seans, który będzie rozrywką nie tylko dla Twoich wychowanków – również nasze pokolenie znajdzie w nim wiele bliskich wątków.

- Podany na tacy temat współczesnych konfliktów wojennych, sojuszy państwowych, umów, unii i wszelkich innych zależności, których świat Wakandy jest filmowym odbiciem. Szukanie analogii może być ekscytującym edukacyjnym ćwiczeniem.

- Jaka jest rola przywódcy we współczesnym świecie? Nie tylko tego stojącego na czele państwa, ale także przywódców lokalnych czy nawet – w skali mikro – dyrektora szkoły lub przewodniczących klas. Czy obecnie nadal potrzebujemy i poszukujemy autorytetów? Co się dzieje, kiedy ich zabraknie lub co gorsza okażą się niegodni naszego zaufania?

- Prawa człowieka – to zagadnienie, które jeszcze do niedawna wydawało się dotyczyć krajów rozwijających się, ale obecnie jest znacznie bliższe terytorialnie. Konflikty na granicy, losy emigrantów czy wreszcie liczne dyskusje toczące się w naszym własnym kraju to problem niezwykle istotny i palący. Być może w bohaterach, a szczególnie bohaterkach najnowszej „Czarnej Pantery” znajdziemy więcej podobieństw do samych siebie niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

- Na koniec być może najważniejsze zagadnienie spajające wszystkie powyższe – nic nie jest nam dane na zawsze. Pojęcie straty może dotyczyć zarówno śmierci ważnych osób, ale też utraty praw, przynależności narodowościowej, kulturowej, płciowej czy poczucia bezpieczeństwa. „Wakanda w moim sercu” zagrzewa nas do walki o wszystko, co dla nas ważne – nie tylko ognistymi przemowami jej bohaterek i bohaterów, ale też konsekwencjami ich filmowych wyborów.

Bycie świadomym uczestnikiem życia społecznego, czującym odpowiedzialność za losy swoje i innych, umiejącym dostrzec zależności między historią a współczesnością, między wydarzeniami na świecie a wydarzeniami we własnym kraju – to cel szkoły XXI wieku. Kształtowanie postaw współczesnego pokolenia to wyzwanie dla nauczyciela i wychowawcy, ale również pewien prestiż wpisany w ten zawód. Jestem przekonana, że kino – jako wyjątkowe medium, poruszające najwrażliwsze struny duszy, przystępne dla młodego odbiorcy – może być w tym zadaniu olbrzymią pomocą.

Rezerwacji dla grupy szkolnej na seans „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” można dokonać u lokalnych Specjalistów ds. Kluczowych Klientów.

Zuzanna Różycka – psycholożka, Specjalistka Zespołu Edukacji Multikina

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu

Akcja Science-Fiction Od lat: 13 162 min

Więcej o filmie