Newsy

Nowe spotkanie z Moną Lizą literatury

Najczęściej wystawiany dramat Szekspira z Ianem McKellenem już od 20 września na wielkim ekranie! Nowatorska inscenizacja w reżyserii Seana Mathiasa nie pozwala Hamletowi umrzeć, oferując świeżą perspektywę interpretacyjną ikonicznego dzieła. Obsadzenie legendarnego aktora w roli tytułowego protagonisty to wybór tyle oryginalny, co pozwalający na uwspółcześnioną refleksję nad człowiekiem i jego tożsamością.

Walory edukacyjne filmu „Hamlet”:

  • Zaznajomienie z klasyką i koncepcją hamletyzmu. Film w reżyserii Seana Mathiasa daje wyjątkową okazję do kształtowania umiejętności analizy dzieł sztuki, oceny wartości jej nowych interpretacji oraz formułowania opinii.
  • Nowe czytanie Szekspira – tekst literacki a inscenizacja. Czy wierność adaptacji oryginałowi jest jej najważniejszym celem? Spektakl skłania do refleksji nad granicami przetwarzania oryginalnego tekstu w jego adaptacji, a nietypowy wybór odtwórcy głównej roli prowokuje do interpretacyjnych rozważań.
  • Spotkanie tradycji i siły współczesności. Zarejestrowany na taśmie filmowej spektakl skłania do refleksji nad klasyką literatury i teatru oraz jej miejscem we współczesnej kulturze europejskiej.
  • Ponadczasowość i aktualność „Hamleta”. Lęki, rozmyślania i konflikty wewnętrzne tytułowego bohatera tragedii mogą być obrazem również dzisiejszego, bliskiego młodym ludziom, kryzysu tożsamości, związanego z koniecznością sprostania ideałom oraz strachem przed przemijalnością. Adaptacja zachęca do odkrywania Hamleta na nowo.
  • Doświadczenie tekstu dramatu w ruchu. Zobaczenie odgrywanych scen w przestrzeni (w tym wypadku wyjątkowego Królewskiego Teatru w Windsorze) pozwala na pełniejsze przyswojenie dramatu.
  • Przestrzeń teatru – jak wpływa na odczytanie tekstu oryginału? Po seansie warto przedyskutować z uczniami rolę scenografii oraz porozmawiać o różnorodnych inscenizacjach „Hamleta”.

„Hamlet” z Ianem Mckellenem w Multikinie już od 20 września.